Jeśli odczuwasz, że świat jest niesprawiedliwy, ale nie wiesz, co z tym zrobić, to książka dla Ciebie. Jeśli otoczenie wmawia Ci, że czegoś nie powinnaś, ale Ty czujesz inaczej, sięgnij po "Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki".
"Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki" to książka, dzięki której każdy, a zwłaszcza młoda dziewczyna chcąca zmienić coś w otoczeniu, przekona się, że w grupie siła. Autorka udowadnia, że każdy dobrze zorganizowany protest może być pomocny w pokazaniu, iż z naszym zdaniem należy się liczyć i nie można go bezkarnie ignorować. Podkreśla, że dobrze zorganizowane protesty mogą przynieść pozytywny skutek między innymi z tego względu, że są zauważalne w mediach. Duże, odpowiednio przeprowadzone akcje, takie jak choćby wakacyjny protest klimatyczny czy młodzieżowy strajk klimatyczny, są solą w oku rządzących, wywołując ich nerwowe reakcje i nieudolne próby deprecjonowania protestów, poprzez ich bagatelizowanie, ignorowanie czy też wyśmiewanie.
Autorka apeluje do młodych kobiet, by nie słuchały głosów powtarzających im, że są na coś za młode, że powinny poświęcać czas na inne rzeczy, zamiast interesować się męskimi sprawami. Podaje przykład Grety Thunberg, która mimo hejtu, z jakim się spotyka, wciąż walczy o sprawy ważne dla nas wszystkich.
Prócz odniesień do współczesnych aktywistek i motywujących przykładów rewolucyjnych działań, w książce znalazły się: definicja aktywizmu, scenariusz planowania demonstracji i zbierania na nią środków, metoda podnoszenia świadomości na temat rozmaitych problemów przy użyciu mediów społecznościowych oraz sposób na stanie się dobrym sojusznikiem wszystkich uciśnionych. Zamień swoją złość na to, co dzieje się ze światem w siłę do walki. Obudź w sobie kreatywność i zacznij zmieniać świat wokół siebie.
KaeLyn Rich jest feministką, organizatorką akcji społecznych oraz działaczką non-profit. "Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki" to jej debiut literacki.
Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki
Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie
Format: | 14.0 x 19.0 cm |
Rok wydania: | 2020 |
Wydawnictwo: | Nowa Baśń |
Ilość stron: | 240 |
- Tytuł: Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki /Nowa Baśń/
- Autor: KaeLyn Rich
- Wydawnictwo Nowa Baśń
- Oprawa: Twarda
- Rok wydania: 2020
- Ilość stron: 240
- Format: 14.0 x 19.0 cm
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788365122810
- Język: polski
- Oryginalny tytuł: Girls Resist! A Guide to Activism, Leadership and Starting aRevolution
- Tłumacz: Marta Ziegler
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788365122810
- EAN: 9788365122810
- Wymiary: 1500x2100
- Dane producenta: Zysk i S-ka Wydawnictwo Tadeusz Zysk, Aldona Zysk Spółka Jawna, Wielka 10, 61-774 Poznań, Polska, sekretariat@zysk.com.pl, tel. 61 853 27 51
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Julita S. w dniu 2020-07-27Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 2 osób uznało recenzję za przydatną„Dziewczyny do boju!” autorstwa Kaelyn Rich – ” to dość skomplikowane …
Ta książka jest dla dziewczyn, które mają coś do powiedzenia, dziewczyn, które chcą coś z siebie wyrzucić, dziewczyn, które są gotowe użyć swojego głosu, by skończyć z niesprawiedliwością.
Nie ma co ukrywać, że książka „Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki” jest prześlicznie wydana, w formie poradnika, ze złotymi myślami, planami, rysunkami, zaznaczeniem ważnych kwestii . Ale o czym jest?
Na początek przybliżę słowo aktywistka. Jak podaje PWN, aktywista to bardzo aktywny członek jakiejś organizacji. W książce znajdują się historie prawdziwych aktywistek, dziewczyn, które zmieniły historię lub działają w danym temacie obecnie.
Książka ma zachęcić dziewczyny do podjęcia działań, zmian, niezależnie od tego, czy te zmiany zaczniemy od szkoły, miejscowości w której mieszkamy czy np. kraju. Warto aby zacząć działać.
W obecnych czasach płeć piękna ma znacznie lepiej, niż np. kilkanaście lat temu. Uprawiają sporty, które tylko chcą, na medycynę czy studia prawnicze idzie znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Mimo wszystko nadal, gdzieś tam tkwi przekonanie, że kobietom wiele nie wypada, że nic nie znaczą. A nie jest to prawdą. Bo kto nam zabroni! – moje ulubione ostatnio powiedzenie.
Może być trudno zmienić sposób myślenia ludzi, jeśli pewne przekonania wtłaczano im do głowy w okresie dorastania. Należy zrozumieć te zależności i zastanowić się, jakie nowe metody mogą przynieść zmianę.
Pisarska zachęca również do tego aby znaleźć własne autorytety – ale takie wśród kobiet. Wpierać je w ich działaniach, tak aby płeć piękna była zauważalna. W trakcie lektury natkniemy się również na słowiczek, który ma nam przybliżyć tożsamości rasowe (Czarnoskórzy, Lantix czy np. Rdzenni Amerykanie), etniczne i kulturowe (Amemsa, API), związane z orientacją seksualną czy osób z niepełnosprawnością.
Kiedy mówimy, boimy się, że nasze słowa nie zostaną usłyszane lub nie będą dobrze przyjęte. Ale kiedy milczymy, nadal się boimy. Więc lepiej mówić.
Audre Lorde
W książce zawarte są również informacje dotyczące tego, jak pisać petycje, jak przeprowadzać protesty, czy poruszać się w mediach. Jak dbać o własne prawa czy prawa innych osób.
Co ja o tym wszystkim sądzę? Książka na pewno jest inna niż te, które do tej pory czytałam. Z początku miałam mieszane uczucia, bo czy chciałabym aby moja córka brała udział np. w protestach? Ważne jednak aby głębiej się nad tym zastanowić, poznać problem. Ideologię tego, że kobiety mimo, iż w obecnych czasach mają dużo do powiedzenia to mimo wszystko nadal jest to mało. Warto aby Te, które chcą walczyć o lepsze jutro dla kobiet robiły to, ale oczywiście z założeniem, że nie krzywdzą działaniami drugiego człowieka.
[Adres usunięty]