Jeśli jesteś jednym z fanów latynoamerykańskiej literatury i cenisz sobie twórczość Mario Vargasa Llosy oraz Gabriela Garcii Marqueza, to koniecznie musisz przeczytać książkę "Dwie samotności. Dialog mistrzów"!
W 1967 roku w Krajowej Wyższej Szkole Inżynierii w Limie odbyło się spotkanie dwóch młodych twórców reprezentujących literaturę latynoamerykańską: Llosy i Marqueza. W kilkugodzinnej rozmowie mistrzowie pióra wymienili poglądy na temat roli powieściopisarza w świecie, poruszyli temat ludzkiej samotności, a także poddali analizie jedną z najsłynniejszych powieści Marqueza - "Sto lat samotności". Wspólnie spróbowali też odpowiedzieć na pytanie, skąd wziął się ówczesny boom latynoamerykański w literaturze światowej i jak w tamtym okresie przedstawiała się kondycja powieści na ich kontynencie.
Teraz, pół wieku później, w książce "Dwie samotności. Dialog mistrzów" przedstawiono nie tylko zapis tej fascynującej rozmowy, ale również wspomnienia świadków tego wydarzenia - znanych pisarzy, krytyków literackich i dziennikarzy. Ponadto, w książce zamieszczono wywiady z Marquezem oraz refleksje Llosy na temat życia i twórczości kolumbijskiego twórcy, które uzupełniają obraz obu pisarzy, wyłaniający się z tego historycznego spotkania.
"Dwie samotności. Dialog mistrzów" to książka niezwykła, gdyż przedstawia zderzenie poglądów dwóch wielkich pisarzy literatury latynoamerykańskiej, dwóch laureatów Nagrody Nobla. Gabriel Garcia Marquez znany jest polskim czytelnikom m.in. z powieści "Miłość w czasach zarazy", a Mario Vargas Llosa z książek: "Rozmowa w »Katedrze«" i "Święto kozła".
O książce
Ten dialog mistrzów, który łączył życie i literaturę (…) stopniowo przesiąkał narracyjną magią Garcíi Marqueza i Vargasa Llosy, i nikt z obecnych nie zauważał, że przeznaczony nań czas dobiega końca.
Abelardo Oquendo