Książka „Dewajtis” uznawana jest za najlepszą powieść Marii Rodziewiczówny. Żmudź, ostatnie lata XIX wieku. Marek Czertwan swoją pracowitością spełnia obietnicę daną umierającemu ojcu troszcząc się o majątek Poświcie, należący do zesłanego na Sybir i zaginionego przyjaciela rodziny. Ciężka praca i przykrości ze strony przyrodniego brata wyczerpują siły Marka. Nagle pojawia się dziedziczka Poświcia – Irena Orwid.
- Autor: Maria Rodziewiczówna
- Wydawnictwo Miles
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2023
- Ilość stron: 324
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788367068772
- Język: polski
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788367068772
- EAN: 9788367068772
- Wymiary: 14.0x20.0x2 cm
Recenzje książki Dewajtis (7)
- Super RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Agnieszka B. w dniu 2023-09-28Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
3 z 3 osób uznało recenzję za przydatnąDo tej pory, choć znane było mi nazwisko autorki, przyznaję, że nie miałam okazji poznać żadnego jej dzieła. Stąd też nieznane mi było znaczenie tytułu "Dewajtis" jak i sama okładka wydawała się przypadkowa. A nie bez powodu dąb się na niej rozgościł.
Początkowo ciężko było mi się przestawić na nieco inną budowę zdań, przez co, wolniej przewracałam kolejne strony. Ostatecznie tak mi wpadła w ucho, że i wrażenie miałam, że zaczynam mówić ichniejszą mową.
"Piękna opowieść o tym co powinno być w życiu najważniejsze."
Bez wątpienia jest to powieść, która otula, powieść o sprawiedliwości i niesprawiedliwości, przenosząca nas na tereny XIX-wiecznej Żmudzi. Czytając wręcz słychać szum liści dębu i plusk wody w rzece, klekotanie bocianów i dźwięki towarzyszące pracy na roli. Już od pierwszych stron zajęła mnie historia Marka, doświadczenia, których zaznał od najbliższych przejęły, podziwiałam jego stałość, cierpliwość i pokorę. Książka dostarcza nam mnóstwa emocji i refleksji. Po prostu piękna! - Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Monika C. w dniu 2023-11-09Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 2 osób uznało recenzję za przydatnąMam wrażenie, że ta książka w tym roku przeżywa swój wielki powrót. Głównie za sprawą serialu, który mieliśmy okazję oglądać tej jesieni.
Z twórczością Marii Rodziewiczówny pierwszy raz zetknęłam się w tamtym roku. I nareszcie znalazłam coś co jest pisane doskonałym językiem i jest przy tym ciekawe.
Kolejną książką Rodziewiczówny, którą miałam okazję przeczytać była właśnie „Dewajtis”.
To historia dwóch rodzin – Czertwanów i Orwidów. Czertwanowie opiekują się majątkiem Orwidów do czasu aż ktoś z potomków nie wróci do posiadłości. Jest to z ich strony bardzo szlachetny gest. Tym razem to ciężkie brzemię, po śmierci ojca, spada na Marka – młodego mężczyznę. Sam nie wierzy w to, że Orwidowie jeszcze gdzieś na świecie żyją. Jednak los bywa nieprzewidywalny i nagle okazuje się, że w Stanach żyje córka Orwida, Irena, która przyjeżdża na Poświcie do swego majątku.
Ta historia jest po prostu przepiękna. Chwyta za serce. Czytałam i nie mogłam się oderwać. Coś wspaniałego. Nie sądziłam, że w polskiej literaturze można znaleźć takie perełki. A dodatkowo, wydanie od MG idealnie pasuje do wydawanych przez nich klasyków i po prostu cieszy oko. - Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Paulina K. w dniu 2023-09-26Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 2 osób uznało recenzję za przydatnąAkcja powieści rozgrywa się na Żmudzi. Marek - nasz główny bohater - to Żmudzin, który jest dumny ze swojego pochodzenia i dla którego rodzinna ziemia jest największą wartością. To typowy tytan pracy i realista, idealnie wpisujący się w pozytywistyczne idee. W dodatku ma w sobie bardzo mocno zakorzenione poczucie obowiązku wypełnienia woli ojca, przez co gotów jest zrezygnować z własnych planów i marzeń.
Jego twarda skorupa zaczyna jednak pękać, gdy na Żmudź dociera panna Irenka. Powoli, krok po kroku, udaje jej się dotrzeć do jego serca.
Jeśli chcielibyśmy patrzeć na "Dewajtis" tylko przez pryzmat Marka i Irenki, to pewnie stwierdzilibyśmy: "ot, zwykła historia miłosna". Gdy jednak spojrzymy głębiej, ujrzymy piękno Żmudzi, które chciała nam przekazać autorka. Wsłuchamy się w brzmienie języka żmudzkiego, który skrzętnie nam przemycała w dialogach. Zachwycimy się żmudzkim krajobrazem. Zaprzyjaźnimy się Ragisem, który nazywany był czarodziejem i Agatą, która ewidentnie była wiejską znachorką. Odkryjemy mnóstwo ciekawych wierzeń, zwyczajów i dawno zapomnianych litewskich bóstw.
Chętnie sięgnę jeszcze po inne powieści Rodziewiczównej. - Recenzent WybitnyOcena: 5/5Dodana przez Westa K. w dniu 2023-10-12Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
1 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąDobrze, że klasyki literatury polskiej wracają, są wznowienia i możemy powrócić do książek, które kiedyś się czytało. Odczuwamy lekką ekscytację, bo przecież autorka pisała w okresie pozytywizmu. Pisała to, co przeżywała. Znała ten czas, także realizm wydarzeń nie może z niczym innym porównać. Książka pozwala przenieść się na tereny Żmudzi w czasy, kiedy Polski nie ma na mapach, opada kurz po powstaniu styczniowy. Poznajemy wieś, w której ludzie żyją według pór roku, w swoim własnym rytmie, według własnych zasad. Ciężka praca, honor nie pozwala zapomnieć im, skąd się wywodzą. Autorka idealnie ukazała obyczaje, wierzenia. Oddała całą wrażliwość epoki, porywa i wciąga w treść. I ten język. Czy to nie jest piękne, czytać książkę, która została napisana w odległej epoce? Ja uwielbiam takie książki. To niezapomniana podróż w czasie.
Miłość, zaufanie, oddanie wartościom, patriotyzm. Dewajtis to pradawny dąb. Wielki, dostojny z olbrzymimi konarami. Jest symbolem ludzkiej siły, mocnego charakteru, wiary, niezniszczalności. Dużo widział i wiele słyszał. Szczególny sentyment miał do niego główny bohater Marek Czertwan. - Recenzentus NotPospolitusOcena: 5/5Dodana przez Kasia P. w dniu 2023-10-09Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
1 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąCzy powieść, napisana w XIX wieku, w zupełnie innym klimacie politycznym, gospodarczym, czy społecznym może być aktualna także po ponad stu latach? Czy może ukazywać takie same wady, zalety, rozterki i problemy, z jakimi mierzą się współcześni nam młodzi ludzie?
„Dewajtis” to perełka polskiej literatury, osadzona w pozytywistycznym klimacie, który charakteryzował się wiarą w naukę, reformami edukacji, czy pracy u podstaw. I właśnie te elementy bez problemu odnajdziemy w powieści Marii Rodziewiczówny. Jak wspomniałam na wstępie- zastanawiałam się, czy ta powieść może być aktualna także dzisiaj i wydaje mi się, że tak!
Główny bohater, Marek Czertwan, jest srogo doświadczany przez los. Po śmierci ojca zostaje ze skromnym dobytkiem i niezwykle obciążającą przysięgą, która staje na drodze jego szczęściu. Czy młodemu mężczyźnie uda się dochować przysięgi złożonej ojcu na łożu śmierci i przysięgi złożonej sobie samemu? Czy będzie w stanie pokonać żal i przykrości wyrządzone przez macochę i przyrodnie rodzeństwo, by ratować to, co ma najcenniejsze?
To niezwykle wzruszająca i poruszająca opowieść o życiu, o ciężkiej pracy, niedocenieniu i wielu przeciwnościach losu, które spadają na człowieka w momencie, gdy ten się tego nie spodziewa. To historia o wielkiej odwadze, poświęceniu, życiu w zgodzie ze swoimi ideałami, uporze i konsekwentnej walce, by osiągnąć postawione sobie cele. To także historia o samotności, bezradności, a jednocześnie o nadziei, że po złych czasach przyjdą te lepsze.
Powieść „Dewajtis” przenosi nas do XIX-wiecznej Żmudzi, dzięki wspaniałemu językowi i plastycznym opisom jesteśmy w stanie wyobrazić sobie piękno współczesnej Litwy, a gdy wczytamy się w tę powieść naprawdę mocno, usłyszymy szum starego dębu Dewajtis, który jest świadkiem wydarzeń i rozterek, jakie towarzyszą Markowi.
Mam nadzieję, że zachęciłam Was do sięgnięcia po tę wspaniałą powieść, a może skusicie się także na serialową wersję przygód Marka, bo taka również jest dostępna 😊