Dać rzeczy słowo. Czytanie i pisanie 1 - poziom 1
Terapia pacjentów z afazją jest zwykle procesem długotrwałym. W celu urozmaicenia warsztatu pracy powstała druga seria ćwiczeń Dać rzeczy słowo, na którą składają się: ekspresja 4, 5, 6, rozumienie 4, 5, 6, 7, czytanie i pisanie 1, 2, 3, 4, 5 oraz apraksja mowy - wszystkie ułożone kolejno od poziomu najłatwiejszego do najtrudniejszego.
Proponujemy, żeby podczas wykonywania ćwiczeń wykorzystywać zdjęcia (do kupienia osobno pakiet 84 zdjęć z podpisami).
Należy pamiętać, że podjęcie terapii powinno być poprzedzone dokładnym badaniem pozwalającym ocenić rodzaj i stopień deficytów oraz postawić hipotezy co do przyczyn trudności.
Dostępna jest również pierwsza seria zeszytów ćwiczeń Dać rzeczy słowo, przeznaczona do samodzielnej (lub z pomocą opiekunów) pracy.
Dla każdej kategorii ćwiczeń (ekspresja, rozumienie, czytanie, pisanie) przygotowano trzy poziomy trudności. Uzupełnieniem serii są dwa zeszyty - do ćwiczeń słuchu fonemowego oraz apraksji mowy.
Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii pedagogika
Czy Dać rzeczy słowo. Czytanie i pisanie 1. Poziom 1 jest odpowiednie na początek terapii?
Tak, ten zeszyt ćwiczeń stanowi najłatwiejszy etap w serii i jest przeznaczony do rozpoczęcia pracy nad funkcjami pisania i czytania. Publikacja koncentruje się na podstawowych mechanizmach językowych u osób zmagających się z afazją. Materiał został przygotowany w sposób przejrzysty, co ułatwia pacjentowi wejście w proces terapeutyczny. Stanowi on fundament do dalszej pracy na wyższych poziomach trudności.
Dla kogo ten konkretny zeszyt ćwiczeń nie będzie odpowiednim wyborem?
Publikacja ta nie jest przeznaczona dla osób, które nie przeszły wstępnego badania diagnostycznego określającego stopień deficytów mowy. Ćwiczenia są ściśle sprofilowane pod kątem terapii afazji, więc nie sprawdzą się jako ogólne materiały do nauki pisania dla dzieci zdrowych. Skupienie na konkretnych zaburzeniach mowy sprawia, że osoby z innymi dysfunkcjami neurologicznymi mogą potrzebować odmiennych pomocy. Wybór tego poziomu bez konsultacji ze specjalistą może skutkować niedopasowaniem trudności zadań do aktualnych możliwości pacjenta.
Jakiego rodzaju zadania znajdują się w tym zeszycie ćwiczeń?
Zeszyt zawiera ustrukturyzowane ćwiczenia skupione na elementarnych aspektach dekodowania i kodowania tekstu w przebiegu afazji. Zadania są ułożone progresywnie, aby wspierać pacjenta w odzyskiwaniu sprawności komunikacyjnej krok po kroku. Konstrukcja materiałów pozwala na wielokrotne powtarzanie konkretnych schematów językowych w celu ich utrwalenia. Całość opiera się na sprawdzonych metodach klinicznych stosowanych w rehabilitacji neurologopedycznej.
Czy do korzystania z tej publikacji niezbędne są dodatkowe materiały dydaktyczne?
Skuteczność ćwiczeń zwiększa wykorzystanie dedykowanego pakietu 84 zdjęć z podpisami, który jest dostępny do nabycia osobno. Wizualne wsparcie w postaci fotografii pomaga pacjentowi w budowaniu skojarzeń między słowem a desygnatem. Chociaż sam zeszyt zawiera konkretne zadania tekstowe, integracja z materiałem obrazkowym jest rekomendowana przez autorki. Posiadanie pełnego zestawu narzędzi pozwala na pełną realizację założeń metodycznych tej serii.
Czy Dać rzeczy słowo. Czytanie i pisanie 1. Poziom 1 służy tylko do pracy z logopedą?
Zeszyt powstał z myślą o urozmaiceniu warsztatu pracy profesjonalnych terapeutów, ale może być wykorzystywany w domu przez opiekunów. Samodzielna praca pacjenta jest możliwa po uprzednim instruktażu i wyznaczeniu kierunku terapii przez specjalistę. Regularne wykonywanie zadań poza gabinetem przyspiesza proces utrwalania odzyskanych umiejętności językowych. Materiały są przygotowane tak, aby wspierać długofalowy proces rehabilitacji mowy.

