Ci, którzy wierzyli. Stulecie Winnych. Tom 3

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Seria: Stulecie Winnych
Wydawnictwo: Zwierciadło
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 356
Opis

Powieść pod tytułem "Stulecie Winnych. Tom 3. Ci, którzy wierzyli'" autorstwa Ałbeny Grabowskiej jest trzecią częścią z cyklu opowiadań o polskiej rodzinie Winnych.

Książka jest wspaniałą propozycją dla każdego miłośnika literatury, ze względu na bogatą fabułę oraz dynamiczną akcję. Na każdej stronie znajdziemy coś, co nas zaciekawi i doszczętnie pochłonie. Lektura oferuje mnóstwo niezapomnianych chwil spędzonych na poznawaniu losów głównych bohaterów. Warto więc zakupić egzemplarz i przeczytać powieść od deski do deski.

Akcja utworu toczy się w 1971 roku, w pobliżu Brwinowa. W Pruszkowie na świat przychodzi następne rodzeństwo bliźniąt, córki Basi, Julia i Urszula. Dziewczynki dorastają w kraju ogarniętym kryzysem. Całe pożywienie, pieczywo, mleko i cukierki trzeba wywalczyć lub zdobyć w kilometrowych kolejkach. Tu dewizy zakupić można od cinkciarzy, kwiaty od badylarzy, a produkty zza żelaznej kurtyny w Peweksie. Bliźniaczki dorastają w towarzystwie Jeremiego - chłopca, który przyszedł na świat tego samego dnia, co one. Bliższa relacja łączy go z Julią. Co wyniknie z tej znajomości?

Wreszcie nadchodzą wyczekiwane przez wszystkich ciekawe czasy, są one także trudne dla tysięcy polskich rodzin, ze względu na budzące się dążenie niepodległościowe, na które odpowiedzią jest represja władzy skierowana przeciw opozycji. Rodzina Winnych będzie miała okazję przeżyć wprowadzenie stanu wojennego do Polski wraz z pierwszymi wolnymi wyborami. Należy zadać sobie pytanie: czy nowa, kapitalistyczna rzeczywistość będzie przyjazna rodzinie Winnych?

Ałbena Grabowska to polska pisarka o bułgarskich korzeniach. Jest bardzo cenioną i lubianą autorką, a jej seria książek "Stulecie Winnych" zyskuje obecnie coraz większe grono odbiorców. Inne tytuły autorki to: "Ostatnia chowa klucz", "Coraz mniej olśnień", "Tam, gdzie urodził się Orfeusz", "Kości proroka", "Nowy Świat" i seria "Alicja w krainie czasów".

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii obyczajowa lub z serii Stulecie Winnych

Czy lektura książki "Ci, którzy wierzyli. Stulecie Winnych. Tom 3" wymaga znajomości poprzednich części?

Tak, zrozumienie losów bohaterów i skomplikowanych powiązań rodzinnych wymaga przeczytania dwóch pierwszych tomów sagi. Powieść stanowi bezpośrednią kontynuację historii rodu Winnych, wprowadzając trzecie pokolenie w realia lat 70. i 80. XX wieku. Autorka nawiązuje do wydarzeń z przeszłości, które ukształtowały charaktery postaci występujących w tym finale. Bez znajomości wcześniejszych tomów czytelnik straci kluczowy kontekst emocjonalny oraz historyczny. Lektura od samego początku pozwala w pełni docenić ewolucję rodziny na przestrzeni całego stulecia.

Jakie konkretne wydarzenia historyczne zostały przedstawione w tym tomie sagi?

Trzeci tom koncentruje się na schyłku PRL-u, obejmując okres od 1971 roku aż po narodziny polskiego kapitalizmu. Czytelnicy śledzą codzienne życie w dobie kryzysu, wprowadzenie stanu wojennego oraz pierwsze wolne wybory parlamentarne. Fabuła szczegółowo oddaje realia "kombinowania" towarów w kolejkach oraz kontrast między życiem szarych obywateli a światem Peweksów. Ważnym tłem społecznym jest również ukazanie początków mafii pruszkowskiej w nowej rzeczywistości rynkowej. Wszystkie te wydarzenia są przedstawione z perspektywy zwykłych ludzi, co dodaje opowieści autentyzmu.

Dla jakiego typu czytelnika ta powieść może okazać się nieodpowiednia?

Powieść nie jest dobrym wyborem dla osób poszukujących lekkiego, oderwanego od rzeczywistości romansu lub literatury stricte rozrywkowej. Książka kładzie duży nacisk na trudne aspekty polskiej historii, w tym represje polityczne i brutalne realia transformacji ustrojowej. Czytelnicy preferujący szybką akcję bez tła historycznego mogą poczuć się przytłoczeni szczegółowością opisów życia codziennego w PRL-u. Jest to pozycja wymagająca skupienia na wielowątkowej sadze rodzinnej i jej społeczno-politycznym kontekście. Osoby unikające tematów związanych z polityką i historią Polski mogą nie odnaleźć się w tej narracji.

Kim są główni bohaterowie, wokół których toczy się akcja w tej części?

Główna oś fabuły skupia się na losach bliźniaczek Julii i Urszuli oraz ich rówieśnika Jeremiego. Postacie te dorastają w Pruszkowie, mierząc się z wyzwaniami wchodzenia w dorosłość w kraju ogarniętym kryzysem gospodarczym. Ich relacje i wybory życiowe są nierozerwalnie splecione z historią ich rodziców oraz dziadków znanych z poprzednich części. Silna więź między Julią a Jeremim stanowi jeden z najważniejszych wątków emocjonalnych całej opowieści. Czytelnik obserwuje, jak dorastają oni w cieniu wielkiej historii i rodzinnych tajemnic.

W jakim stylu napisana jest książka "Ci, którzy wierzyli. Stulecie Winnych. Tom 3"?

Ałbena Grabowska posługuje się stylem realistycznym, łączącym sagę rodzinną z rzetelną kroniką obyczajową tamtych lat. Narracja jest prowadzona w sposób przystępny, lecz bogaty w szczegóły techniczne i społeczne charakterystyczne dla epoki gierkowskiej i solidarnościowej. Autorka, będąc z zawodu lekarzem, dba o psychologiczną głębię postaci oraz autentyzm ich reakcji na zmieniający się świat. Książka zachowuje spójny ton z poprzednimi tomami, domykając historię rodu w sposób przemyślany i emocjonalny. Taki sposób pisania sprawia, że fikcyjni bohaterowie wydają się postaciami z krwi i kości.

Szczegóły
  • Tytuł: Stulecie Winnych, tom 3
  • Autor: Ałbena Grabowska
  • Wydawnictwo Zwierciadło
  • Seria Stulecie Winnych
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2015
  • Ilość stron: 356
  • Format: 14,5x20,6 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788364776403
  • Język: polski
  • Podtytuł: Ci którzy wierzyli
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788364776403
  • EAN: 9788364776403
  • Wymiary: 14.5x20.5 cm
  • Dane producenta: Wydawnictwo Zwierciadło Sp. z o.o., Widok 8, 00-023 Warszawa, Polska, k.pasik@grupazwierciadlo.pl, tel. 22 312 37 46
Recenzje książki Ci, którzy wierzyli. Stulecie Winnych. Tom 3 (1)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Bookendorfina I. w dniu 2016-08-24
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    5 z 11 osób uznało recenzję za przydatną

    "... miłości nie można zabić, można tylko ją wyczerpać..."

    Każde czasy niosą nowe próby i wyzwania, tym razem członkowie rodziny Winnych muszą zmierzyć się z wydarzeniami rozgrywającymi się od lat siedemdziesiątych do współczesnych. Dla starszych pokoleń jest to zderzenie z inną rzeczywistością kulturową, społeczną i polityczną, konieczność nabycia umiejętności odnalezienia się w nowych realiach. Dla młodszych pokoleń ma wymiar pojawiających się szans i maksymalnych możliwości ich wykorzystania. Nie wszyscy potrafią sobie poradzić, niektórzy ulegają uzależnieniom, innych naznaczają choroby, zwątpienia i rozterki, a życie pozostałych tylko pozornie wydaje się przebiegać bez większych problemów i zakłóceń. Wspaniale, że Winni wciąż czerpią siłę z jedności rodziny, dążą do samorealizacji i odnalezienia swojego miejsca na ziemi, spełniają marzenia i pragnienia. Choć przeznaczenie nie zawsze chce z nimi współpracować, to jednak z determinacją walczą o prawo do szczęścia. Autorka w piękny sposób opisuje, na przykładzie bohaterów, kolejne etapy życia człowieka, ich odmienność, płynne zazębianie się i przemijanie, a w tle uwarunkowania historyczne.

    Wyjątkowo ciepła, i jak dla mnie bardzo sentymentalna, opowieść o niezwykłych w swej zwyczajności ludziach, różnorodnych charakterach, indywidualnościach, sposobach wyrażania siebie samego, a jednocześnie pokrewieństwach dusz, zbieżnych systemach wartości i szacunku wobec innych. Powieść fascynująco wciąga w przedstawiony świat, czyta się ją z wielkim zaangażowaniem, szybciutko mkniemy po kartach stron zaintrygowani dalszymi wydarzeniami. Opowiada o największych ludzkich uczuciach i emocjach, o tych głębiej przeżywanych chwilach, ale również o codzienności, mieszance tego wszystkiego, co składa się na los człowieka. Nieuchronny upływ czasu, nieustanne zmiany, nowości, ale również stabilne i trwałe wartości, smak życia w słodkiej i gorzkiej odsłonie, a także poczucie czerpania z niego jak największej dawki wiary i optymizmu. Z książki wyciągamy mnóstwo pozytywnych i sympatycznych przesłań, nasuwa się wiele analogii do własnego życia, może nawet powstają chęci przedefiniowania niektórych postanowień i zachowań. Przemyślana i plastycznie odmalowana panorama pejzaży ludzkich żyć, ich rozciągłości, złożoności, zależności, powiązań i nasyceń wspólnymi barwami. Zachęcam do sięgnięcia po tę sagę, wielka satysfakcja czytelnicza, znakomita przygoda, wyjątkowy klimat, ciekawe inspiracje i refleksje od serca. Sto lat intrygującej i porywającej historii rodziny Winnych zawartych w trzech uroczo napisanych tomach.

    [Adres usunięty]

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula