Autostrada łez

Książka
37,99 zł
Outlet
19,58 zł
eBook
42,77 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Format: 14.8 x 21.0 cm
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 384
Opis

Przez dziesięciolecia tubylcze kobiety i dziewczęta zaginęły lub zostały znalezione zamordowane na odosobnionym odcinku kanadyjskiej autostrady w północno-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej.

Systemowy rasizm i obojętność władz stworzyły klimat, w którym rdzenne kobiety i dziewczęta nadzorowało się w państwowych instytucjach, ale nikt ich nawet nie próbował ochronić przed atakami seryjnych morderców, gwałcicieli i psychopatów. Gęste lasy, brak zasięgu telefonicznego i publicznego transportu przez dekady tworzyły idealne warunki dla przestępców. Dziennikarka Jessica McDiarmid skrupulatnie bada niszczycielski wpływ tych tragedii na rodziny ofiar i ich społeczności. Przeprowadza wywiady z najbliższymi ofiar – matkami i ojcami, rodzeństwem i przyjaciółmi – i przedstawia relację z pierwszej ręki o ich stracie i nieustannej walce o sprawiedliwość. Badając historyczne napięcia społeczne i kulturowe między osadnikami a rdzenną ludnością w regionie, McDiarmid łączy te przypadki z innymi w całej Kanadzie – obecnie szacowanymi na cztery tysiące – umieszczając je w kontekście szerszej analizy niedoceniania rdzennej ludności w tym kraju.

„Autostrada Łez” to poszukiwanie przyczyn porażki w zapewnieniu sprawiedliwości ofiarom i świadectwo niezachwianej determinacji ich rodzin i społeczności. To także chwytające za serce i ściskające gardło historie dziewcząt i kobiet, którym przyszło żyć i umrzeć w miejscu, w którym nikogo poza najbliższymi nie obchodził ich los.

 

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura faktu

Jaki charakter ma reportaż "Autostrada łez" autorstwa Jessiki McDiarmid?

Książka jest rzetelnym reportażem śledczym skupiającym się na systemowych przyczynach tragedii rdzennych kobiet w Kanadzie. Autorka łączy wstrząsające relacje rodzin ofiar z wnikliwą analizą rasizmu instytucjonalnego oraz wieloletnich zaniedbań ze strony policji i rządu. Publikacja nie jest typowym kryminałem, lecz głębokim studium społecznym poświęconym walce o sprawiedliwość i zachowanie pamięci o zaginionych. Lektura pozwala zrozumieć, jak brak infrastruktury i wykluczenie ekonomiczne wpłynęły na bezpieczeństwo mieszkanek Kolumbii Brytyjskiej.

Czy książka "Autostrada łez" zawiera drastyczne opisy miejsc zbrodni?

Publikacja koncentruje się przede wszystkim na losach ofiar i ich rodzin, unikając epatowania brutalnością dla sensacji. Jessica McDiarmid kładzie nacisk na człowieczeństwo zamordowanych kobiet, opisując ich marzenia, więzi rodzinne oraz ból, jaki pozostawiły po sobie. Zamiast krwawych detali, czytelnik odnajdzie tu szczegółowy zapis walki o godność i rzetelne śledztwa, których przez lata zaniechały władze. Jest to pozycja nastawiona na empatię i zrozumienie szerokiego kontekstu społeczno-politycznego opisywanych wydarzeń.

Dla jakiego czytelnika ta lektura może okazać się zbyt trudna?

Książka nie jest odpowiednia dla osób szukających lekkiej literatury faktu lub czytelników bardzo wrażliwych na krzywdę kobiet. Tematyka obejmująca seryjnych morderców, przemoc seksualną oraz bezsilność wobec systemowej niesprawiedliwości wywołuje silny dyskomfort emocjonalny podczas czytania. Osoby unikające pozycji o wysokim ładunku tragizmu i smutnej tematyce mogą uznać ten reportaż za zbyt przytłaczający psychicznie. Treść wymaga od odbiorcy dużego skupienia i gotowości na zmierzenie się z bolesną prawdą o współczesnej Kanadzie.

Czy autorka analizuje problem zaginięć w skali całej Kanady?

Tak, reportaż wykracza poza konkretny odcinek drogi, ukazując skalę problemu dotykającego tysiące kobiet w całym kraju. McDiarmid precyzyjnie łączy lokalne przypadki z północno-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej z ogólnokrajowym kryzysem praw człowieka i dyskryminacji. Czytelnik otrzymuje szeroki obraz historycznych napięć między osadnikami a rdzenną ludnością, co pozwala zrozumieć źródła obecnej sytuacji. Publikacja stanowi kompleksowe źródło wiedzy o współczesnych problemach społecznych i etnicznych Ameryki Północnej.

Jakie źródła informacji zostały wykorzystane przy tworzeniu tej książki?

Fundamentem reportażu są bezpośrednie wywiady z rodzinami ofiar, ich przyjaciółmi oraz członkami lokalnych społeczności. Jessica McDiarmid spędziła lata na zbieraniu relacji z pierwszej ręki, uzupełniając je o analizę akt sądowych i dokumentów historycznych. Dzięki temu książka oferuje unikalną perspektywę osób, które osobiście doświadczyły straty i przez dekady były ignorowane przez system. To rzetelna praca dziennikarska, która oddaje głos tym, których przez długi czas nikt nie chciał słuchać.

Szczegóły
  • Tytuł: Autostrada łez
  • Autor: Jessica McDiarmid
  • Wydawnictwo Grupa Wydawnicza Relacja
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2022
  • Ilość stron: 384
  • Format: 14.8 x 21.0 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788367216227
  • Język: polski
  • Oryginalny tytuł: Highway of Tears
  • Tłumacz: Rosiak Anna
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788367216227
  • EAN: 9788367216227
  • Wymiary: 14.8 x 21.0 cm
  • Dane producenta: Grupa Wydawnicza Relacja, ul. Marszałkowska 4/5, 00-590 Warszawa, Polska, biuro@relacja.net, tel. 504 840 142
Recenzje książki Autostrada łez (4)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Karolina A. w dniu 2022-05-19
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

    RECENZJA „Autostrada Łez” Jessica McDiarmid, tłumaczenie: Anna Rosiak.

    Ciężko jest mi ubrać w słowa to, o czym jest ta książka.

    Autorka - Jessica McDiarmid, przeprowadziła wywiady z najbliższymi osób, które zaginęły na tzw. „Autostradzie łez” w Kanadzie. Przedstawiła ich historie w sposób zwięzły ale dokładny. Starała się zostawić ślad po osobach, które zaginęły. Dać głos tym, którym został on brutalnie zabrany…

    ***

    Dlaczego ludzie dzielą wszystko? Dlaczego muszą stawiać jednych na piedestale a innych na marginesie? Dlaczego gdy ginie BIAŁA dziewczyna, to mówi o tym cały świat a gdy stanie się coś złego z kimś o odmiennym kolorze… jak często widzicie w mediach informacje o zaginięciach osób „kolorowych”? Nie mówię tylko o telewizji Polskiej. Oczywiście u nas wciąż przeważa kolor biały, ale weźmy na przykład Kanadę o której pisze autorka.

    Ktoś może powiedzieć, że świat ewoluuje. Że stajemy się mniej fobiczni. Mniej homofobiczni, mniej fatfobiczni itd… ale czy rasizm również odchodzi do lamusa?

    W Kanadzie, pomimo iż była masa zaginięć dziewczyn rdzennych, to wciąż nie wprowadzono normalnej bazy zaginionych! Rozumiecie to?

    Czy nikt się nie przejmuje tym, że kogoś córka, żona, przyjaciółka, siostra… zaginęła? Ktoś ją uprowadził, zabił, zgwałcił…?

    Bliscy zaginionych tworzą marsze po Autostradzie łez, by oddać im głos. Przypomnieć, że tam wydarzyło się coś ZŁEGO.

    Powinniśmy nagłaśniać takie akcje. Nie zapominać o nich.

    W Polsce również dochodzi do zaginięć, porwań, gwałtów czy zabójstw - i tutaj społeczeństwo stara się temu przeciwstawiać, pomagać, szukać… ale zadajcie sobie pytanie, ile osób poszło by szukać kogoś, kto nie byłby stąd? Kto nie byłby tak samo uprzywilejowany jak ON.

    Dla mnie ta książka jest niczym pomnik dla osób, o których mieszkańcy Kanady nie chcą pamiętać.

    Mimo, iż czuję jakbym patrzyła na to tylko z boku, to mam łzy w oczach. Przykro mi, gdy pomyślę ile osób traci życie tylko dlatego, że ludzie są znieczuleni. Nie chcą kogoś szukać a co dopiero bronić czy… szanować.

    W książce zobaczycie prawdziwe zdjęcia, realne historie, ogromne cierpienie. Warto po nią sięgnąć, albo chociaż puścić informację dalej.

    Nie bądźmy obojętni. Szanujmy się wzajemnie. Kochajmy drugiego człowieka. On również na nas patrzy, takimi samymi oczami.

    Kto wie, co czuje, myśli… może to skrywany lęk i smutek?

    Czy polecam? Oczywiście. Nie jest to łatwa lektura. Ba. Nie każdemu się spodoba, ale sam fakt, że porusza temat o którym tak mało się mówi u nas - warto. Nie będę wystawiać tutaj oceny za temat książki, bo bardzo poważnie do tego podchodzę. Mogę napisać tylko, że gratuluję autorce tego, że podjęła się tak ciężkiego tematu oraz Wydawnictwu Relacja, że wydali tę książkę.

    Czyta się ją ciężko. Nie można od tak usiąść i przeczytać całości, bo każdy rozdział rozdziera serce. Jest mnóstwo informacji. Trzeba dobrze się zastanowić i przemyśleć to, co przekazuje nam autorka. Żałuję, że zdjęcia są czarno-białe, ale rozumiem ich sens. Nie tylko to, że niektóre są już stare, ale sam klimat książki jest… po prostu smutny.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Klaudia H. w dniu 2022-07-17
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Słyszeliście kiedykolwiek o Autostradzie Łez? Pierwszy raz o niej usłyszałam właśnie dzięki tej książce, a później odsłuchałam kilka podcastów poruszających tę sprawę, aby dogłębniej zrozumieć temat.

    .

    A teraz zacznijmy od samego początku, co to jest ta Autostrada Łez i dlaczego zrobiło się o niej w ostatnim czasie tak głośno?

    Autostrada Łez to 720- kilometrowy odcinek autostrady nr 16 w Kanadzie. Miejsce zalesione z dzikimi terenami górskimi, bardziej uczęszczane przez dzikie zwierzęta, niż ludzi, ale nie do końca.... Jest to idealne miejsce dla morderców i psychopatów.

    .

    Droga ta jest rzadko uczęszczana, a większość rozsianych wzdłuż niej miasteczek zamieszkiwanych jest przez ludność z rdzennych społeczności. Brak zasięgu telefonu lub linii autobusowej, spowodowało, że ludzie byli zmuszani poruszać się pieszo wzdłuż tej autostrady, bądź podróżować autostopem, co było wręcz bardzo ryzykowne. Niestety większość tych ludzi była biedna i nie miała innego wyjścia, jak wybierać taki środek transportu, a nie inny.

    .

    Od pewnego czasu ta Autostrada wzbudza wielki lęk wśród podróżujących. Przejeżdżając nią, można zobaczyć bilbordy ze zdjęciami kobiet zaginionych informujące, aby nie podróżować z nieznajomymi. Od 1969 roku miały tutaj miejsce liczne zaginięcia i morderstwa, w większości kobiet, głównie rdzennych mieszkanek Kanady. Miejscowa ludność twierdzi, że takich przypadków było 46, dane policyjne jednak mówią o liczbie 18 zaginionych. Te sprawy nie zostały rozwiązane do dnia dzisiejszego.

    .

    Rodziny ofiar nigdy się nie poddały i nadal walczą w poszukiwaniu sprawiedliwości i prawdy.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Natalia K. w dniu 2022-06-21
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Z reportażami u mnie jest tak, że sięgam po nie zdecydowanie zbyt rzadko. Zazwyczaj wtedy, kiedy dany temat mnie zainteresuje, a ten bardzo mnie zaintrygował.

    Tytułowa AUTOSTRADA ŁEZ to 725-kilometrowy odcinek autostrady w północno-zachodniej części Kolumbii Brytyjskiej w prowincji Kanady. Droga ta ciągnie się przez zalesione tereny, niekiedy bez zasięgu komórkowego, co stanowi istny raj dla zwyrodnialców, bo właśnie tam kilkanaście kobiet i dziewcząt straciło życie lub przepadło bez wieści. Niektóre ze spraw do tej pory nie zostały wyjaśnione.

    Autorka tym tytułem porusza, ukazując emocje poszkodowanych rodzin, i zarazem oddaje hołd wszystkim rdzennym kobietą, bo niestety większość śledztw dotycząca tych osób zastała potraktowane po macoszemu.

    Również uważacie, że pewne grupy społeczne są bardziej narażone od innych?

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Kamila K. w dniu 2022-06-02
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    720-kilometrowy odcinek kanadyjskiej autostrady nr 16 owiany jest złą sławą. To tam od ponad pięćdziesięciu lat znikają kobiety, szczególnie rdzenne mieszkanki, a większość spraw wciąż pozostaje nierozwiązana. Szacunkowe liczby zaginięć przytłaczają, a i tak uważa się, że są mocno zaniżone. Policja często pozostaje bezsilna, a gdy zaginiona jest przedstawicielka pierwszych ludów ilość błędów w śledztwie przytłacza.

    Jessica McDiarmid mówi o zaniedbaniach, niedociągnięciach czy bagatelizowaniu spraw. O różnicach w postępowaniu władz i społeczeństwa, gdy zaginiona jest kobieta biała, a gdy to samo spotyka rdzenną mieszkankę. Ale nie skupia się wyłącznie na tym. Autorka mówi o ludziach z krwi i kości, nie kolejnych numerach w statystykach. Przedstawia historie ich rodzin i ich samych. Kreśli portrety i zaznacza jak zniknięcie wpłynęło na bliskich. Przywraca pamięć o zaginionych, a robi to w sposób, który szczególnie uderza, bo każda z nich staje się człowiekiem, nie numerem. A ich historie stają się opowieścią o rasizmie w Kanadzie od czasów kolonizacji do dzisiaj. Jessica wspomina owiane złą sławą szkoły z internatem i pokazuje ich szkodliwy wpływ na ofiary systemu. Mówi o odbieraniu dzieci rdzennym mieszkańcom, które praktykowane bywa do dzisiaj, choć w innej formie. Pokazuje jak rasizm odbiera możliwości rozwoju i sprawia, że ludzie powoli się staczają. Przypomina o odbieraniu ziemi, zamykaniu w rezerwatach i przytłaczaniu ludzi śmiesznymi zasadami. A wszystko to przedstawione jest za pomocą historii ludzi, którzy wraz z lekturą stają się czytelnikowi bliscy.

    Podobno istnieje wiele tytułów o autostradzie numer 16 i choć wcześniej nie przeczytałam żadnego z nich, to jestem pewna, że „Autostrada łez" wyróżnia się spośród nich. Jest dobrym reportażem, wobec któremu nie da się pozostać obojętnym. I stanowi lekturę obowiązkową. Po prostu.

    przekł. Anna Rosiak

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula