Jeśli nie przeczytałeś/aś do tej pory "Czystki" autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej to zdecydowanie powinieneś/aś to nadrobić. Jest to bowiem kultowe dzieło opowiadające o dramatycznych wydarzeniach odbywających się w trakcie II Wojny Światowej na Wołyniu. Tytuł z którym koniecznie trzeba się jak najszybciej zapoznać.
Książka opowiada historię rodziny autorki, która zostaje poddana badaniu jej przeszłości i historii. Opiera się ona na informacjach z zachowanych rodzinnych pamiątek, takich jak listy, czy wspomnienia. Na podstawie tego powstała opowieść przedstawiająca obraz życia wiejskiego na Kresach Wschodnich. Znajdziemy w niej wątek codziennego przedwojennego życia, grozy wojny, czy traumatycznych wydarzeń roku 43, związanych z rzezią wołyńską. Nie zabraknie także późniejszej próby odbudowy życia w innym, nowym miejscu. Cała historia ubarwiona została za pomocą postaci drugoplanowych, do których zaliczamy ciotka pracująca jako służąca we Francji, czy wuj pochodzący z pięknej Ameryki.
Na rynku znajdziemy wiele innych dzieł o podobnej charakterystyce. Należy do nich między innymi "Anomalia" Herve Le Telliera, "Lato, gdy mama miała zielone oczy" Tatiany Ibuleac, lub "Dziewczyna, kobieta, inna" autorstwa Bernardine Evaristo. Warto także wspomnieć o samej autorce "Czystki". Jest to polska reporterka, która zyskała popularność dzięki odegraniu roli Kaśki Marczak w filmie "Tylko Kaśka". Napisała 7 książek z czego "Czystka" jest najnowszą, wydaną po raz pierwszy w 2021 roku.
O książce
Myślę, że takich osób jak ja jest w Polsce więcej. Nasi rodzice przyszli na świat w ubogich domach chłopskich, boleśnie doświadczyli wojny, a po niej stali się beneficjentami przemian społecznych o niespotykanej wcześniej skali. Zdobyli wykształcenie, wyprowadzili się do dużych miast. Odcięli się od rodzinnych wzorców, a swoje dzieci postanowili wychowywać bez wiedzy o przeszłości, uznając zapewne, że będzie je ona ciągnąć w dół. „Czystka” to również opowieść o międzypokoleniowym przekazywaniu traum. O tym, jak skutecznie można je przenosić na bliskich także poprzez milczenie.
Katarzyna Surmiak-Domańska