Oprah Winfrey

Oprah Gail Winfrey urodziła się 29 stycznia 1954 roku w stanie Missisipi. Jest amerykańską prezenterką telewizyjną oraz aktorką. W trakcie swojej długoletniej kariery dorobiła się wielomilionowej fortuny.

Winfrey prowadzi swój autorski program - "The Oprah Winfrey Show", który jest zaliczany do najpopularniejszych oraz najbardziej wpływowych audycji telewizyjnych w USA. Oprah została uhonorowana przez "Forbes" tytułem najbardziej wpływowej kobiety w USA. Czasopismo "Life" uznało ją natomiast najbardziej wpływową czarnoskórą kobietą ostatniego pokolenia.

Pierwszą pracę Oprah podjęła jako najmłodsza prezenterka programu informacyjnego lokalnej telewizji "WTVF-TV" w Nashville, był to oddział sieci CBS. Była jednocześnie pierwszą czarnoskórą prezenterką, która została dopuszczona przed kamery w tym mieście.

Winfrey posiada firmę medialną "Harpo Productions". Jako pierwsza Afroamerykanka posiada majątek przekraczający miliard dolarów.

Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała autorce Order Uśmiechu w 2008 roku. W 2013 została odznaczona Medalem Wolności przez Baracka Obamę.