Mary Shelley

Mary Shelley była angielską pisarką oraz poetką, tworzącą w czasach romantyzmu. Jej utwory zalicza się do powieści gotyckiej, a przy tym stanowiły podwaliny innego gatunku literackiego: powieści science fiction.


Shelley przyszła na świat trzydziestego sierpnia 1797 roku w Londynie, gdzie też zmarła pierwszego lutego 1851 roku.  Współczesny odbiorca zna ją przede wszystkim z powieści "Frankenstein", która z początku była przypisywana jej mężowi, P.B. Shelleyowi. Za jej życia uważano ją za zdolną pisarkę specjalizującą się w romansach. Dopiero pod koniec XX wieku można było sięgnąć po utwory jej autorstwa, które nie ucierpiały na skutek przekonań, jakie wyznawano w czasie życia pisarki. Sam "Frankenstein" został wydany w wielu językach, w tym w tłumaczeniu na francuski, chiński, włoski, japoński, hiszpański czy szwedzki.


Pomysł na "Frankensteina", którego powszechnie uznaje się za najwybitniejsze spośród jej dzieł, wpadł do głowy Mary Shelley, gdy podróżowała po Szwajcarii. To wtedy, wspólnie z mężem, Byronem i Johnem Polidorim, pisarka wieczorami wymyślała intrygujące opowieści o duchach. Jako że z początku uznano, że powieść musiał napisać mężczyzna, niektórzy krytycy, gdy autorstwo Shelley zostało już udowodnione, doszli do wniosku, że pisarka musiała mieć "męski umysł", a jej dzieło nadal traktowano jak romans.


Prócz "Frankensteina", Shelly stworzyła też inne powieści grozy, takie jak chociażby "Ostatni człowiek", "Valperga" czy "Przeistoczenie".