Marta Strzelecka
hMarta Strzelecka w świecie reportażu dała się poznać za sprawą wydanej w 2023 roku książki "Ziemianki", przedstawiającej dawne podziały klasowe w społeczeństwie. To zbiór rozmów próbujących wyjaśnić relacje łączące nałęczowskie ziemianki z lokalnymi chłopkami.
Marta Strzelecka to redaktorka i autorka licznych wywiadów oraz tekstów o kulturze. Jest współautorką działów kultury w takich czasopismach jak Gazeta Wyborcza czy Dziennik. Gazeta Prawna. W programie Drugim Polskiego Radia prowadziła własną audycję. Obecnie Marta Strzelecka współpracuje z magazynem Vogue Polska. Prywatnie autorka uwielbia piesze wędrówki i obcowanie z naturą.
"Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami" to jej debiutancka książka, która ukazała się w 2023 roku nakładem wydawnictwa Marginesy. W oficynie ukazały się również dwie inne bestselerowe książki o podobnej tematyce, które się wzajemnie dopełniają - "Chłopki. Opowieści o naszych babkach" oraz "Służące do wszystkiego" autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak.
"Ziemianki" to książka opowiadająca o Szkole Ziemianek w Nałęczowie, działającej od 1910 do 1936 roku. W reportażu poruszana jest tematyka widocznych podziałów klasowych z tego okresu, a także dążeniu kobiet do niezależności i możliwości pobierania nauki. W książce opublikowano liczne rozmowy autorki z rodzinami nauczycielek pracujących w nałęczowskiej placówce edukacyjnej oraz krewnymi absolwentek szkoły.
Wszyscy czytelnicy z niecierpliwością czekają na kolejne książki Marty Strzeleckiej. Na razie jednak nie ma żadnych informacji, czy autorka planuje wydać kolejne reportaże.
-
Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami
Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu? Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki –...Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu? Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki –... -
eBook Ziemianki mobi epub
Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu? Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas - choć w założeniu przede wszystkim chłopki -...Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu? Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas - choć w założeniu przede wszystkim chłopki -... -
Audiobook Ziemianki mp3
Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu? Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki –...Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu? Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki –...