Filip Springer

Filip Springer to pisarz, który na koncie ma mnóstwo ważnych nagród literackich, a także wiele znaczących nominacji. Niewiele jednak osób wie, że oprócz pisania, autor interesuje się również fotografią. Dlatego też słynie nie tylko z reportaży, ale i fotoreportaży.

Springer studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne o dość ciekawym profilu – archeologii połączonej z antropologią kulturową. Przez lata publikował na łamach takich czasopism jak: „Polityka”, Przekrój”, czy „Gazeta Poznańska”. Pisarz jest także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury.

Filip Springer debiutował w 2011 roku reportażem pt. Miedzianka. Historia znikania. Jak na nowicjusza w świecie literatury jego pierwsza książka poradziła sobie bardzo dobrze. Docenili ją nie tylko czytelnicy, ale i zacne grono specjalistów. I tak, w tym samym roku, w którym wydał Miedzianka. Historia znikania dotarła ona aż do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011. Następnie pojawiła się w finale Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia w 2012 roku. Tak dobry początek wróżył ogromny sukces autorowi. Każdy kolejny reportaż spotykał się z gorącym przyjęciem czytelników i krytyków literackich, a pisarz udowadniał, że jego talent to nie przypadek.

Obecnie jedną z najbardziej znanych i docenianych książek jest Miasto archipelag. Polska mniejszych miast. W dorobku Springera znajdują się również inne reportaże warte uwagi, tj.: 13 pięter, Księga zachwytów czy Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL.