Americana. To, co najlepsze w USA

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2022
Ilość stron
280
Wydawnictwo
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 34,12 zł
Audiobooki mp3
za 42,66 zł
Nasza cena: 35,28 zł 54,90 zł Taniej o: 36%

Magdalena Żelazowska stworzyła jedyną w swoim rodzaju książkę. Jej przewodnik po Stanach Zjednoczonych to nie kolejny bezduszny spis polecanych miejsc i atrakcji turystycznych. Autorka stara się polecać czytelnikom miejsca, których sama poszukuje - takie z niezwykłym klimatem, niepowtarzalne, często niebędące częścią szlaku typowego turysty.

Interesują ją ludzie i z zaciekawieniem przygląda się ich życiu, czyniąc ich niejako głównymi bohaterami snutej przez siebie narracji. Blogerka próbuje uchwycić to, co od tak wielu lat nieodmiennie fascynuje ludzi z całego świata w Ameryce.

To nie tylko skrócona lekcja historii i opis głównych regionów oraz charakterystycznych dla nich atrakcji. Żelazowska zgrabnie żongluje faktami z historii USA oraz osobistymi doświadczeniami z podróży. Przewodnik stanowi esencję amerykańskości - przez mieszaninę kultur, roadtripy, motele, dinery, farmy, wyprzedaże garażowe, po opowieści emigrantów i polskie ślady na amerykańskiej ziemi - tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.


O autorce

Magdalena Żelazowska - pisarka, dziennikarka, podróżniczka. Entuzjastka świata i ludzi. Kolekcjonerka wspomnień, ciekawych historii i drobnych życiowych przyjemności. Jej artykuły są publikowane w wielu magazynach i portalach internetowych. Autorka kilku książek, m.in. Nowy Jork. Opowieści o mieście. Ceniona za niezwykły klimat opowiadanych historii. Prowadzi blog zelazowska.pl.

W 2018 r. zamieszkała w USA, była dyrektorką Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Nowym Jorku.

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Americana
 • Autor: Magdalena Żelazowska
 • Wydawnictwo Luna
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2022
 • Ilość stron: 280
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788367406352
 • Język: polski
 • Podtytuł: To, co najlepsze w USA
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788367406352
 • EAN: 9788367406352
 • Wymiary: 16.5x22.5 cm

Recenzje książki Americana. To, co najlepsze w USA (4)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Takie książki podróżnicze chce czytać. Nie był to na szczęście kolejny oklepany i nudny przewodnik, a jak się okazało opis Stanów z różnych perspektyw jednak zupełnie subiektywny. Z książki tej mogłam zdecydowanie brać garściami i przy okazji poznać niezwykle ciekawe historie. Od środka dowiedziałam się wiele o tak kultowych miejscach jak np. słynne amerykańskie motele. Dla zainteresowanych tematyką USA jest to pozycja zdecydowane warta przeczytania.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Amerykański sen w latach 80` był marzeniem wielu Polaków. Wszelkie udogodnienia i rozrywki dostępne dla przeciętnego amerykanina, w naszej ojczyźnie jawiły się jako coś niemal egzotycznego. Dziś Stany Zjednoczone już tak bardzo nie zachwycają, nie wywołują zazdrości przeskokiem cywilizacji, bo tak naprawdę europejskie standardy zbliżyły się do tych zza oceanu. A jednak w jakiś sposób serca mnóstwa osób ciągną w tamtą stronę. Choćby tylko na chwilę- zobaczyć, doświadczyć, posmakować tej amerykańskości. Z tym, że niektórzy już nigdy nie wracają.

  Nie ukrywam, że wszystko co związane z kulturą, społecznością czy narracją codzienności amerykańskiej mnie ciekawi. Zawsze otwarcie twierdziłam, że Stany to mój cel na przyszłość, nawet jeśli odległą, i to prawdopodobnie nie tylko w celu wycieczkowym. Dlaczego? Nie wiem, tak po prostu. Jednych ciągnie w góry, innym marzy się nadmorski domek, a mi życie za oceanem. Stąd z nieskrywaną przyjemnością sięgnęłam po książkę Magdaleny Żelazowskiej "Americana. To co, najlepsze w USA" i oczywiście- nie zawiodłam się. Pióro Autorki oczarowało mnie już przy jej poprzedniej pozycji, podobnie jak sposób wydania i tym razem również ani wydawnictwo ani narrator mnie nie zawiedli. Pierwszym na co muszę zwrócić uwagę jest przepiękna szata graficzna tej pozycji- nie szczędzono tu miejsca na wyjątkowe zdjęcia charakterystycznych miejsc Ameryki oraz okazyjne grafiki. I skłamię jeśli powiem, że ta fotograficzna podróż nie skłania do poznania tych miejsc na własnej skórze, bowiem mają w sobie tę magię, która mnie do fotografii z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu przyciąga. Lecz jak w każdej książce w głównej mierze liczy się treść, tak i tu nie jest inaczej. Jednakże ta treść jest równie ujmująca, jak wspomniane zdjęcia. Autorka ma świetny, barwny, lekki a jednocześnie porywający styl, który absolutnie mnie kupił. W doskonały sposób miesza historyczne rysy tematów przez nią poruszanych z ich współczesną wersją, swoimi odczuciami i ciekawostkami. Korzysta z własnej wiedzy, odnosi się do wypowiedzi innych osób, popkultury, a nawet informacji znalezionych w sieci i dzięki temu nadaje książce niesamowitej autentyczności. Nie jest to bowiem zbiór wysublimowanych słów stanowiących swoistą odę pochwalną dla niektórych części Stanów. Jest to subiektywna ocena co ważniejszych dla Autorki miejsc, przyzwyczajeń, zachowań, szeroko pojętej kultury i tradycji. I jak najbardziej taki sposób poznania Ameryki niezwykle do mnie przemawia.

  W tej książce zakres poruszonych tematów jest dość szeroki. Od opisu typowych zabudowań i miejsc mieszkalnych w Stanach, poprzez skupienie się na typowym dla tamtego rejonu jedzeniu, aż po życie nomadów, które w Stanach wcale nie jest rzadkością. Myślę, że każdy znajdzie tu smaczek, który go zainteresuje, zachwyci lub zdziwi. Mnie zafascynował rozdział dotyczący sekretnego życia śmieci, który wcale nie jest tak oczywisty jak opis, by na to wskazywał i świetnie oddaje amerykańskiego ducha, którego możemy zobaczyć w telewizji. Cieszę się, że Autorka postanowiła poświęcić trochę miejsca dla małych miasteczek, typowych dla USA, które są niezwykle wdzięczną scenerią dla wielu dzieł kultury. Jednak w tej pozycji znajdziecie o wiele więcej, lecz najlepiej odkryć to samemu. Nie nastawiajcie się jednak na dogłębne poznanie Ameryki, bowiem tego nie da się zrobić, lecz opowieść o wycinkach kraju widzianą oczami obcokrajowca. Ja jestem nią zachwycona i ogromnie polecam zarówno tę książkę jak i poprzednią powieść Autorki, która skupia się na Nowym Jorku.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To osobisty przewodnik po Stanach Zjednoczonych, ale nie można powiedzieć by był bezrefleksyjnym spisem miejsc i atrakcji turystycznych. Americana jest próbą uchwycenia czaru Ameryki, która wabi cały świat. Przez wielu jest uważana za ziemię obiecaną. Natomiast autorka starała się poznać jej smaki, zapachy i klimat. Ta książka to subiektywny opis tego co w Ameryce jest najlepsze.

  Do niedawna Ameryka kojarzyła się z krainą mlekiem i miodem płynącą, miejscem szczęśliwości i nieskrępowanych swobód. W Stanach Zjednoczonych wszystko miało być najlepsze. I chociaż ten mit już upadł, wielu wciąż wierzy, że tam się żyje lepiej i Polacy powinni bezrefleksyjne brać przykład z Amerykanów.

  Bardziej obiektywne podejście do tematu ma autorka Americana. To, co najlepsze w USA. Śledząc książkę możemy poznać wiele ciekawostek na temat jej codzienności w Ameryce i nieznanych faktów, które mogą zdziwić obcokrajowca. Americana opowiada o zaletach i wadach bycia Amerykaninem. Jak się okazuje nie wszystkie rozwiązania systemowe jakie zastosowano w Stanach Zjednoczonych są warte naśladowania.

  Sama książka jest niezwykle ciekawą opowieścią o życiu o życiu za wielką wodą i małych radościach, które spotkały tam autorkę. To kolekcja wspomnień, które zostaną z autorką na lata. To historie, którymi pragnęła podzielić się z innymi.

  Dzięki Americana. To, co najlepsze w USA udało mi się poznać Amerykę nie jako mocarstwo, ale miejsce z historią, niepowtarzalnym klimatem, smakami i zapachami. Poznałam je jako miejsce, gdzie żyją zwykli ludzie, tacy jak my. Dlatego ta książka jest ciekawa i warta poznania.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Na lekturę najnowszej książki Magdaleny Żelazowskiej zdecydowałam się z dwóch powodów. Jeden jest absolutnie prywatny, bo prawdopodobnie w przyszłym roku przyjdzie mi po raz pierwszy odwiedzić Stany i już myślę nad organizacją tej przygody. Drugim powodem jest to, że od razu poczułam mentalną więź z autorką, która skupia się na pozytywach, poszukuje tego, co w USA najlepsze.

  Z przyjemnością wzięłam udział w poniedziałkowym spotkaniu online z Magdą Żelazowską, które ciekawie poprowadziła Maja Klemp. Zarówno podczas tej rozmowy, jak i z kart książki można odczuć fascynację autorki Ameryką, która bije też z masy klimatycznych, cudownych zdjęć przybliżających różnorodność i symbole tego kraju. Symbole, które autorka dostrzega na co dzień w czasie czteroletniego pobytu w Nowym Jorku i gromadzi zwiedzając wiele stanów składających się na jeden ogromny patchwork zwany Ameryką. I mogę powiedzieć, że ta fascynacja jest zaraźliwa. Teraz jeszcze bardziej chcę odwiedzić i poczuć klimat USA.

  Autorka przelała na papier swoje emocje, zachwyty i zdziwienia uchwycone podczas przypatrywania się ludziom i ich mentalności, temu, jak mieszkają, co robią, noszą i jedzą. I zrobiła to niesamowicie zajmująco wplatając trochę historii, polskich akcentów, nieznanych faktów i ciekawostek. Wyraża własne opinie nie uzurpując sobie prawa do nieomylności czy statusu autorytetu, a odniesienia do literatury, filmu, muzyki, latami kształtujące jej obraz USA zestawia z rzeczywistością.

  Kto nie chciałby przenocować w motelu niczym z „Psychozy” Hitchcocka? Wyruszyć w podróż kamperem śladami Johna Steinbecka? Zajrzeć do mieszkania serialowych „Przyjaciół” albo w okna Beck, ofiary psychopatycznego Joego Goldberga? No, może nie każdy, ale w tym kraju kontrastów każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. A ten przewodnik (uwaga!) z pewnością podsyci w Was nie tylko chęć wyjazdu, ale wzbudzi apetyt na hamburgera, donuta, albo pancake’a.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Nowy Jork. Opowieści o mieście to zapis codziennego życia w jednej z najbardziej ekscytujących metropolii świata. Autorka, Magda Żelazowska, przeprowadziła się do Nowego Jorku w 2018 roku i spędziła w nim niespełna cztery lata. Nowy Jork to miasto, które od początku swojego istnienia przyciąga...
dodaj do schowka Do koszyka 35,28 zł
Nowojorczycy. Można ich lubić, podziwiać albo mieć ich dosyć. Jedno jest pewne: wywarli i wciąż wywierają wpływ na to, jak wszyscy żyjemy. To oni: wymyślili windę, kartę kredytową, żelazko i patyczki do czyszczenia uszu, pokazali pierwszy w historii film o miłości, zrewolucjonizowali modę ulicy, w...
dodaj do schowka Do koszyka 41,14 zł
Nowojorczycy. Można ich lubić, podziwiać albo mieć ich dosyć. Jedno jest pewne: wywarli i wciąż wywierają wpływ na to, jak wszyscy żyjemy. To oni: - wymyślili windę, kartę kredytową, żelazko i patyczki do czyszczenia uszu, - pokazali pierwszy w historii film o miłości, - zrewolucjonizowali modę...
dodaj do schowka Do koszyka 42,42 zł
Troje trzydziestolatków. Trzy marzenia. Trzy precyzyjnie opracowane plany, jak je zrealizować. Tytułowi „zachłanni” to tzw. słoiki - lokalni emigranci, jakich w Polsce tysiące. Przyjeżdżają do dużych miast po wykształcenie i lepszą przyszłość. Przeprowadzka oznacza dla nich nowe życie i konieczność...
dodaj do schowka Do koszyka 23,65 zł
Zapis codziennego życia w jednej z najbardziej ekscytujących metropolii świata. Nowy Jork to miasto przyciągające od początku swojego istnienia odważnych, zdeterminowanych i nietuzinkowych ludzi. Ci, którzy mieli odwagę tu przyjechać i zacząć nowe życie, stworzyli miejsce absolutnie wyjątkowe, od...
dodaj do schowka Do koszyka 42,66 zł
Zapis codziennego życia w jednej z najbardziej ekscytujących metropolii świata. Nowy Jork to miasto przyciągające od początku swojego istnienia odważnych, zdeterminowanych i nietuzinkowych ludzi. Ci, którzy mieli odwagę tu przyjechać i zacząć nowe życie, stworzyli miejsce absolutnie wyjątkowe, od...
dodaj do schowka Do koszyka 34,14 zł
Wybrane bestsellery

Shogun

0/5
Shōgun to bodaj najsłynniejsza (także dzięki kultowemu serialowi) część azjatyckiej sagi  Jamesa Clavella (1924-94) – jednego z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, słusznie nazywanego „Mr. Bestseller”, a był także wziętym scenarzystą filmowym (m.in. Mucha i Wielka ucieczka). Ale także...
dodaj do schowka Do koszyka 59,54 zł
64 strony do kolorowania, a na nich bohaterowie kreskówki Bluey! Pokoloruj uroczą suczkę Bluey (w polskiej wersji opowieści znaną także jako Blue), jej sympatyczną siostrę Bingo, a także rodziców i wszystkich innych bohaterów fantastycznego serialu! Duże i wyraźne obrazki, grube kontury, minimum...
dodaj do schowka Do koszyka 13,99 zł
300 stron starannie zebranych i zweryfikowanych faktów dotyczących historii, która rozgrywa się na naszych oczach, ale której realne znaczenie znają tylko nieliczni.Historii, którą czyta się jak najlepszy thriller polityczny, niebywałej i niewyobrażalnej dla wielu z nas – lecz prawdziwej.Historii,...
dodaj do schowka Do koszyka 41,26 zł
Prosta metoda, jak skutecznie rzucić palenie Allena Carra to książka, która skutecznie pomaga w rozstaniu się z nałogiem nikotynowym bez bólu, żalu i poczucia straty usuwa psychiczną potrzebę palenia.   Publikacja prezentuje wyjątkowo prosty sposób skończenia z nałogiem, który wymaga jedynie...
dodaj do schowka Do koszyka 27,05 zł
Kiedy twoje wszystko zamienia się w nic, nie uznajesz kompromisów. A pomoc przychodzi czasem ze strony, z której najmniej się jej spodziewasz. Minął miesiąc od koszmarnego tsunami, które wywróciło do góry nogami życie mieszkańców Bali. W tym czasie Sydney i Elvis zdążyli się w sobie zakochać,...
dodaj do schowka Do koszyka 26,67 zł
Piąty tom serii "Hellish"! Tę historię można czytać, nie znając poprzednich tomów. Pierwszy tom dylogii „Agony”, historii najmłodszego z braci Scott. „A kiedy twoja dusza zostanie pożarta, pamiętaj, że cię przed tym ostrzegałem”. Aiden Scott wraz z rodzeństwem odziedziczył wielki spadek, w tym...
dodaj do schowka Do koszyka 30,45 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula