Choć Magdalena Abakanowicz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci wśród polskich artystów współczesnych, jej pierwsza biografia ukazała się na rynku księgarskim dopiero kilka lat po śmierci rzeźbiarki. Jej napisania podjął się Paweł Kowal, a książkę opublikował pod tytułem "Abakanowicz. Trauma i sława".
Magdalena Abakanowicz dokonała prawdziwego przewrotu w sztuce, podnosząc tkaninę artystyczną do rangi rzeźby. O ile jej twórczość jest powszechnie znana, o tyle koleje losu artystki są osnute wieloma tajemnicami. Rzeźbiarka pieczołowicie strzegła swojej prywatności, przez co na wiele pytań dotyczących jej życia niezwykle trudno jest odpowiedzieć.
Paweł Kowal, pracując nad książką, starał się dotrzeć do archiwalnych dokumentów dotyczących twórczej i życiowej drogi artystki, odwiedzał miejsca, w których przebywała, a także spotykał się z bliskimi dla niej ludźmi. W oparciu o zgromadzone materiały próbuje odpowiedzieć na pytanie, co leżało u genezy światowej kariery rzeźbiarki i w jaki sposób, unikając angażowania się w sprawy polityczne, udało jej się żyć i tworzyć w kraju rządzonym przez komunistów.
O autorze
Paweł Kowal, choć największą rozpoznawalność zyskał jako działacz i polityk, z wykształcenia jest historykiem i specjalistą w dziedzinie nauk społecznych, zawodowo związanym z PAN. Działalność polityczną rozpoczynał jako członek Prawa i Sprawiedliwości. Następnie współtworzył centroprawicowe partie Polska Jest Najważniejsza i Polska Razem. W 2019 roku został wybrany do parlamentu z ramienia Koalicji Obywatelskiej.