The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom 1

Autor:

Robert Lacey

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 13
Darmowy fragment:
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
432
Nasza cena: 28,29 zł 44,90 zł Taniej o: 37%

Tajemnice skrywane za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham to niewyczerpane źródło nowin, sensacji, emocjonujących teorii i domysłów, na które serial "The Crown” tylko zaostrzył apetyt.

Niniejszy przewodnik, napisany przez królewskiego biografa Roberta Laceya, rozwija wątki zawarte w serialu i poszerza wiedzę o początkach panowania królowej Elżbiety II.

Nakręcona z potężnym rozmachem produkcja Netflixa wraz z porywającą książką Lacey’a współtworzą intymny portret życia w pałacu Buckingham i 10 Downing Street, przedstawiając brytyjską rodzinę królewską, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy.

Dramaturgiczny rozmach dramatu historycznego Netflixa wymagał od jego twórcy, Petera Morgana nie tylko olbrzymiej wiedzy, ale też ogromnej wyobraźni. Autor książki, Robert Lacey, królewski biograf i konsultant serialu, znawca wszystkich bardziej i mniej oficjalnych szczegółów z życia rodziny Windosorów rozdział po rozdziale, odcinek po odcinku opowiada jak dana historia wyglądała w rzeczywistości, gdzie scenariusz rozminął się z prawdą.

Przewodnik “The Crown” to fascynująca, pełna niesłychanie ciekawych opowieści podróż do początków panowania Elżbiety II. Poparta obszernymi badaniami, wzbogacona pięknymi ekskluzywnymi fotografiami - z życia i z serialu.

Dochowam wierności rzeczom, które tutaj przysięgłam.
Tak mi dopomóż Bóg.

Elizabeth Mountbatten nigdy nie przypuszczała, że jej ojciec umrze tak nagle. Że pozostawi jej tron i obowiązek zarządzania gigantyczną instytucją. Koronowana w wieku dwudziestu pięciu lat była już wówczas żoną Filipa i matką Karola i Anny.  Oto droga, którą przeszła, ucząc się, jak być królową.

Młoda monarchini stanęła wobec nowych zadań. Matka wątpiła w jej małżeństwo, wuj, będący na wygnaniu, wyśmiewał jej kompetencje. Mężowi nie podobało się ani poświęcenie własnej kariery ani imienia rodzinnego, zbuntowana siostra wdała się w romans, który zagroził wielowiekowym więzom, łączącym Kościół i Koronę.

Elżbieta II nieugięcie i z determinacją walczyła o to, aby Korona była zawsze na szczycie.

Pobierz darmowy fragment


O książce scenarzysta serialu "The Crown"

Stworzenie scenariusza The Crown i wiwisekcja całego szeregu postaci oraz zdarzeń składających się na opowieść z lat 1947–1955 były dla mnie niewymowną przyjemnością. Niemniej próba zamknięcia dziesięciu lat historii pełnych dramatycznych wydarzeń w dziesięciu godzinach telewizyjnego widowiska stanowiła prawdziwą udrękę. Tak więc ucieszyłem się z propozycji historyka monarchii, Roberta Laceya, który podjął się wyzwania, by rozwiać wszelkie niejasności i oddzielić prawdę od fikcji, uwzględniając przy tym mnóstwo dodatkowych informacji. A więc pozwólcie, że przekażę pałeczkę Robertowi, który zabierze was do roku 1947, kiedy to król uzmysławia sobie, że jest poważnie chory, a jego najstarsza, dwudziestojednoletnia córka, nieśmiała księżniczka Elżbieta, ma poślubić przystojnego, acz niepokornego młodego obcokrajowca, którego nikt nie jest do końca pewien…

Peter Morgan


Recenzje (13)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „The CROWN” Roberta Laceya to bardzo potrzebny towarzysz dla fanów serialu o tym samym tytule. Mając w pobliżu Przewodnik widz nie musi sięgać do telefonu czy komputera i przeczesywać Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi, wyjaśnienia, uzupełnienia czy dopowiedzenia pokazanych w serialu wydarzeń.

  Świetnie opisane postacie, rzeczowe wyjaśnienie, określenie fikcji i prawdy. Pozwala na swobodne poruszanie się w niedościgłym i fascynującym świecie monarchii i historii Anglii, a częściowo Europy i angielskich kolonii. Na samym początku znajduje się drzewo genealogiczne dynastii Windsorów co jest świetnym dodatkiem do historii tej rodziny.

  W rozdziale dziewiątym autor przedstawia nam bliżej postać Winstona Churchilla – świetnego polityka i utalentowanego malarza, którego wiele osób może znać z jego słynnej depresji. „Jeśli Churchill ocalił Wielką Brytanię podczas drugiej wojny światowej, to można z powodzeniem powiedzieć, że malarstwo ocaliło jego” – Andrew Marr. To jak ta postać była ważna dla WB, wiemy z podstawowej historii II wojny światowej, jednak dzięki tej książce i liście od Elżbiety II możemy doświadczyć jak ważną osobą był Churchill dla samej królowej.

  Kiedy zainteresowałam się serialem chętnie wspierałam się Przewodnikiem. Dopełniał obejrzane sceny na ekranie, wzbogacał moją wiedzę, inspirował i kusił by poznawać tę historię dalej. Przewodnik jest bogato ilustrowany w zdjęcia z serialu i dokumentów, możemy lepiej porównać aktorów i postacie historyczne oraz jeszcze bardziej zajrzeć za kulisy idealnego królewskiego życia. Robert Lacey - królewski historyk gwarantuje rzeczywisty opis wydarzeń. Pierwszy sezon serialu spędza się w towarzystwie tomu pierwszego, zasiadając do oglądania sezonu drugiego i trzeciego powinniśmy zaopatrzyć się w część drugą Przewodnika.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeśli jesteście fanami serialu to musicie poznać książkę Roberta Laceya, który poza ogromną dawką ciekawostek przedstawia nam w bardzo lekki sposób to czym różni się serial od prawdziwego życia brytyjskiej królowej. Tekst jest naprawdę lekki i wciągający, w dodatku opatrzony ogromną ilością fotografii z planu, aktorów oraz oczywiście zdjęć prawdziwej rodziny królewskiej. W dodatku próżno tutaj szukać suchych dat i opisów typowych dla książek historycznych! Opisywana tutaj przeze mnie książka to tom pierwszy, a niedawno wyszedł także tom drugi, który bierze na tapetę nowszy sezon!

  Uważam, że każdy fan serialu powinien sięgnąć po tę książkę!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  O ile pierwszy tom był uzupełnieniem pierwszego sezonu tak drugi jest już idealnym przewodnikiem po sezonie drugim i trzecim, czyli latach 1956-1977. Czytając książkę możecie mieć pewność, że otrzymacie informacje z pierwszej ręki na temat różnic pomiędzy serialem a życiem rodziny królewskiej, gdyż autor Robert Lacey współpracował przy produkcji w/w serialu. Jeżeli chodzi o samą książkę to jest ona zdecydowanie ubożej wydana od pierwszego tomu, co stawiałam jako minus, jednakże jest to podyktowane większą ilością treści oraz tym, że książka odpowiada za treść z dwóch sezonów serialu a nie jak w przypadku pierwszego tomu - tylko z jednego.

  Fanom serii jak i osobom, które chcą poznać więcej szczegółów z życia królowej zdecydowanie polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jestem bardzo ostrożna, jeśli chodzi o tego typu książki. Wiecie, trochę boję się powtórki z rozrywki i odgrzewanych kotletów. Tego, że dostanę streszczenie serialu, z którego nic dla mnie nie wyniknie. Owszem, w tej książce pojawiają się sceny dobrze znane nam z serialu, ale zostają one rozwinięte. Dzięki tej książce dowiadujemy się, co wydarzyło się naprawdę, a co zostało dodane w scenariuszu.

  Książkę czyta się jednym tchem. To gratka zarówno dla fanów serialu, jak i wszystkich osób, które interesują się brytyjską rodziną królewską. Czytałam wiele biografii jej członków, ale i tak dowiedziałam się czegoś nowego. Nie wiedziałam choćby o promowaniu palenia przez członków rodziny królewskiej. Chyba nie muszę mówić, że owszem, wizerunkowo to może i całkiem nieźle na tym wyszli, ale gorzej było z ich zdrowiem.

  Nie mamy tu dzikiego skakania od wątku do wątku, kompozycja jest przemyślana, pokazuje, co działo się w latach 1947-1956. Zostają przybliżone postacie znane z serialu, możemy dowiedzieć się, jak wyglądali naprawdę. Jestem pod wrażeniem, jeśli chodzi o castingi i podobieństwo aktorów do postaci historycznych.

  Nie sposób nie wspomnieć o wydaniu, które jest po prostu przepiękne. Książka jest w twardej oprawie, a klimatu nadają jej zdjęcia. Są czarno-białe i idealnie przenoszą nas do czasów, o których mówi ta publikacja.

  Sporo tu smaczków, ale autor opowiada o rodzinie królewskiej z klasą. Owszem, mówi o skandalach, jednak do wszystkiego podchodzi merytorycznie, za co należą mu się ogromne brawa. Czekam z niecierpliwością na kolejną część przewodnika.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Bezstronność jest nienaturalna.Ludzie zawsze będą chcieli, żebyś się uśmiechnęła, przytaknęła albo zmarszczyła brwi, zajmując tym samym stanowisko. A to jedyne, czego jako głowa państwa nie ma prawa uczynić. Im mniej robisz, im mniej powiesz, im rzadziej będziesz przytakiwać i się uśmiechać... [...] tym lepiej.”, czyli życie Elżbiety II ukazane w serialu The Crown.

  The Crown to jeden z moich ulubionych seriali. Wciągnął mnie od pierwszego odcinka, a trzeci sezon oglądałam już na bieżąco. Teraz nie mogę się doczekać kolejnego, czwartego już sezonu. Ostatnio też otrzymaliśmy informację o tym, że serial dostanie jeszcze jeden, szósty, finałowy sezon (wcześniej to piąty sezon miał być zakończeniem przygody z The Crown)

  Pierwsza część oficjalnego przewodnika po serialu „The Crown”. Odkryj sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing Street.

  Nagła śmierć ojca sprawiła, że dwudziestopięcioletnia kobieta stojąca u progu zmagań z nową rolą — matki i żony — musiała zostać monarchinią. To właśnie wtedy Elizabeth Mountbatten stała się królową Elżbietą II. Gdy Wielka Brytania wyszła z cienia wojny, Elżbieta II stanęła przed wielkimi wyzwaniami – nie tylko politycznymi, ale też osobistymi. Na przestrzeni lat wspięła się na wyżyny determinacji i wykazała niezwykłą siłą oraz niezłomnością, walcząc o dobre imię królestwa.

  Interesuję się europejskimi monarchami, a najbardziej Brytyjską Rodziną Królewską. Jako wielka fanka serialu nie mogłam sobie odpuścić tej książki. The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej to fascynująca podróż po dziesięciu odcinkach pierwszego sezonu hitu Netflixa. Serial opowiada o życiu królowej Elżbiety II, która jest najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Robert Lacey analizuje krok po kroku każdy odcinek. Ukazuje, co jest prawdą historyczną, a co zostało dodane, aby urozmaicić fabułę. Tę książkę można zaliczyć do literatury, faktu, reportażu i biografii.

  Z książki dowiemy się o życiu takich postaci jak Winston Churchill, Sir Alan „Tommy” Lascelles, Wallis Winfield Simpson, Sir Henry Marten i wielu innych, którzy pojawili się w pierwszym sezonie. Przeczytamy tutaj także o tytoniowym problemie, który dręczył rodzinę królewską, a także miłości Elżbiety do koni wyścigowych. Ta książka będzie wielką gratką dla fanów serialu Netflixa. Obejmuje wszystko to, co miało miejsce w serialu (lata 1947-1955), dlatego, jeśli jeszcze go nie oglądaliście, radzę zacząć od niego i dopiero później przeczytać tę historię.

  Wydanie tej książki jest niesamowite. Znajdziecie tutaj setki zdjęć zarówno z serialu, jak i prawdziwych fotografii, dzięki czemu książka wygląda fantastycznie. W twardej oprawie świetnie prezentuje się na półce. Jest moją faworytką w dziedzinie wydawania książek. Robert Lacey w wyczerpujący sposób przedstawił wykreowany przez Petera Morgana świat Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Mam nadzieję, że wkrótce Wydawnictwo Kobiece wyda kolejny tom. Nie mogę się doczekać!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 8 recenzji

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Robert Lacey
 • Wydawnictwo Kobiece
 • Seria The Crown
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 432
 • Format: 14,3x20,5 cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366520448
 • Język: polski
 • Podtytuł: Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom
 • Oryginalny tytuł: The Crown: The Official Companion, Volume 1: Elizabeth II, Winston Churchill, AND the Making of a Yo
 • Tłumacz: Sylwia Chojnacka
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366520448
 • EAN: 9788366520448
 • Wymiary: 15x21 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Agencja modelek eileen ford 0/5 Nasza cena:
34,57 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Agencja modelek eileen ford

Portret bezkompromisowej kobiety, która stworzyła świat mody. Eileen Ford, szczera do bólu, kiedy broniła swoich wyśrubowanych standardów, nigdy się wahała. Kiedy coś postanowiła, robiła wszystko, aby to osiągnąć. Była też znana ze świetnego oka do talentów i z oddania, z jakim traktowała swoje...
eBook Agencja modelek Eileen Ford mobi epub 0/5 Nasza cena:
30,52 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Agencja modelek Eileen Ford mobi epub

Królowa świata mody.Epicka historia niezwykłej kobiety. Eileen Ford to ikona naszych czasów – stworzyła nowoczesną agencję modelek i wyniosła ten zawód na wyższy poziom. Jej ambicja zmieniła modeling w jedną z najbardziej ekskluzywnych i pożądanych profesji, a ze swoich modelek uczyniła...
eBook The Crown mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook The Crown mobi epub

Pierwsza część oficjalnego przewodnika po serialu „The Crown”. Odkryj sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing Street. Nagła śmierć ojca sprawiła, że dwudziestopięcioletnia kobieta stojąca u progu zmagań z nowa rolą - matki i żony - musiała zostać...
Dobre wieści 5/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dobre wieści

Jeden z najpopularniejszych memoirów wszech czasów! Książka określona mianem najlepiej sprzedającej się publikacji odsłaniającej kulisy wielkiej polityki. Nigdzie wcześniej niepublikowane wspomnienia byłej rzeczniczki George'a W. Busha. Oto unikalna publikacja odsłaniająca kulisy pracy jednego z...
Mary McGrory. Pierwsza królowa dziennikarstwa 5/5 Nasza cena:
29,94 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mary McGrory. Pierwsza królowa dziennikarstwa

Mary McGrory to dziennikarka, która za relację z afery Watergate, jako pierwsza kobieta w historii, zdobyła nagrodę Pulitzer Prize for Commentary. Ta niezwykła postać przez pięć dekad, w niezliczonych tekstach opublikowanych na łamach waszyngtońskich dzienników, kształtowała obraz amerykańskiej...
Obrzydliwa anatomia 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Obrzydliwa anatomia

Kto zdecydował o tym, że kobiety powinny depilować nogi, wąsik czy pachy? Jak spocona pacha jest za bardzo spocona? Czy w każdym pępku zbierają się kłaczki? Jeśli kiedykolwiek podczas służbowego spotkania bałaś się podnieść rękę i odsłonić mokrą plamę potu pod pachą, pokochasz Marę Altman i jej...
Kosmiczne dziewczyny 4/5 Nasza cena:
49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kosmiczne dziewczyny

Przed tobą 50 fascynujących biografii bohaterek, które udowodniły, że inteligencja nie ma płci. Neil Armstrong, który wypowiedział słynne zdanie o „małym kroku dla człowieka” nigdy nie wylądowałby na Księżycu, gdyby nie pomoc kobiet. Kobiety na całym świecie – astronautki, matematyczki,...
Ayla. Lis, który oczarował świat 5/5 Nasza cena:
24,95 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ayla. Lis, który oczarował świat

Czy lis może zostać gwiazdą instagrama? Oto niezwykła historia zwierzaka, który pokazał światu, jak być oddanym przyjacielem. Los małego lisa z rudą kitą był przesądzony. Aylę hodowano na fermie jedynie dla pięknego futra. Gdy miała cztery tygodnie, została ocalona przez Silje – kobietę, która...
Perfumy. Stulecie zapachów 5/5 Nasza cena:
26,94 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Perfumy. Stulecie zapachów

Niebywałe historie stu najsłynniejszych zapachów, które ukształtowały świat perfum Każdy flakon perfum, oprócz charakterystycznego zapachu, kryje w sobie historię – o wizjonerach, którzy je stworzyli; o fenomenalnych i śmiałych kampaniach, które wprowadziły je na rynek; a przede wszystkim o...
Pretty happy 5/5 Nasza cena:
24,95 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pretty happy

Gwiazda wielkiego ekranu od teraz na twoją wyłączność Kate Hudson odkrywa przed tobą tajemnice świetnego wyglądu i wspaniałego samopoczucia. Piękna aktorka zdradza w swojej książce, jak zachować zdrowie, promienny wygląd oraz radość z życia. Jak każda kobieta Kate zmagała się z dietami, ćwiczeniami...
Sztuka radości 5/5 Nasza cena:
24,95 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sztuka radości

Goliarda Sapienza z epickim rozmachem opowiada o losach Modesty, wyzwolonej seksualnie i intelektualnie niezależnej Sycylijki. Charakternej dziewczyny, która łamała konwenanse i nigdy nie przestała uwodzić kobiet ani mężczyzn. Powieść do głębi feministyczna o silnej kobiecie, która zażarcie walczy...
Dalajlama o mistycyzmie 4/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dalajlama o mistycyzmie

Inspirujące wypowiedzi mistrza duchowego Dalajlamy, które zmieniają życie Człowiek może być radosny i wdzięczny nawet w obliczu ogromnych przeciwności losu. Jego Świątobliwość Dalajlama tłumaczy, jak uwalniać się od przygnębiających i gorzkich myśli oraz nawiązywać kontakt z innymi ludźmi w...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula