"Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie" Pawła Smoleńskiego to wnikliwy reportaż będący rezultatem podróży do Kurdystanu i Iraku. To również konfrontacja stereotypowej wiedzy na temat Kurdów i ich kultury z faktami.
Autor odwiedził miejsca, w których tożsamość kurdyjska nie jest rozpuszczana przez czynniki zewnętrzne, ale kultywowana z pełnym zaangażowaniem. Jest to więc wycieczka do Muzeum Ludobójstwa w Halabdży czy też jazydzkiego sanktuarium Lalisz, ale również szereg rozmów ze spotkanymi w podróży ludźmi.
Czytelnicy mają okazję poznać historię tragicznych prześladowań Kurdów oraz historię walki o niepodległość o charakterze partyzanckim. Kurdystan to kraj, który posiada własną tożsamość, prezydenta i kulturę, ale wciąż nie ma oficjalnych granic. Kurdowie żyją w północnym Iraku, opierając się od lat islamskiemu fundamentalizmowi. Paweł Smoleński podchodzi do nich z ogromną dozą typowej dla reporterów ciekawości i bezstronności, ale często również z sympatią.
O autorze
Paweł Smoleński jest polskim reporterem, dziennikarzem i pisarzem związanym z "Gazetą Wyborczą". Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Odznaczono go również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do jego popularnych publikacji należą "Izrael już nie frunie", "Oczy zasypane piaskiem", "Szcze ne wmerła i nie umrze. Rozmowa z Jurijem Andruchowyczem" oraz "Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk".