"Zabiłam. Historie matek skazanych za zbrodnię ludobójstwa w Rwandzie" Natalii Ojewskiej to przejmujący reportaż, którego tematem są kobiety skazane w Rwandzie za zbrodnię ludobójstwa. Autorka dzięki wielkiej wiedzy wprowadza czytelników w świat, w którym plemiona Hutu i Tutsi nie chciały żyć obok siebie, a każda z przedstawionych historii ukazuje szerszy kontekst wszystkich wydarzeń z lat 90.
W roku 1994 w ciągu 100 dni ekstremiści Hutu zabili w Rwandzie około miliona Tutsi. Mniej więcej dziesięć procent zabójców stanowiły kobiety i to właśnie one są tematem tej książki. Ta mrożąca krew w żyłach część historii afrykańskiej nazywana jest często największą porażką ONZ, choć już w latach siedemdziesiątych dyktatura Juvenala Habyarimana, segregacja plemienna i pogromy stanowiły głośny sygnał, że sytuacja w Rwandzie się zaognia i może doprowadzić do bratobójczych porachunków.
Większość kobiet, które wzięły udział w ludobójstwie, są matkami. Niektóre z nich do dziś żałują tego, co zrobiły, a inne nigdy nie przyznały się do popełnionych czynów i nie czują się winne. Ich historie są świadectwem okrucieństwa i przerażającej rzezi w Rwandzie lat 90.
Fragment książki
Godelieve Uzabariho ma 65 lat i jest matką dziewięciorga dzieci. Całą jej postać emanuje żalem, przepełnia ją smutek i poczucie winy. Gdy cichym głosem opowiada swoją historię, jej jasnobłękitne oczy stale są pełne łez. Podczas ludobójstwa była bezsilnym świadkiem brutalnego zabójstwa swojego męża i wszystkich swoich dzieci. Ocalała tylko jedna jej córka, z którą była wtedy w ciąży.
O autorce
Natalia Ojewska jest polską dziennikarką, która w swojej pracy skupia się na prawach człowieka, kryzysach humanitarnych oraz procesach w międzynarodowych trybunałach. Na co dzień współpracuje z "The Wall Street Journal".