Wotum

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
380
Rok wydania
2020
Nasza cena: 26,44 zł 39,99 zł Taniej o: 34%

Niezwykła i nieprawdopodobna, a jednak prawdziwa - historia zamachu na katolicki skarb niestety okazała się rzeczywistością.

"Wotum" to najnowsza książka Marcina Siembiedy, która z pewnością zaintryguje niejednego czytelnika już od pierwszych stron.

W pewien grudniowy dzień dochodzi do ataku na jeden z najcenniejszych skarbów polskiego katolicyzmu. Dokładnie 9 grudnia 2012 roku - to właśnie wtedy ma miejsce zamach na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Tak naprawdę jedyną rzeczą, która zdołała uratować obraz od jego własnej apokalipsy, była szyba pancerna - zainstalowana tuż przed atakiem, jak gdyby ktoś przewidział nadchodzące zło. Kto jednak mógł dopuścić się tak okropnego czynu?

Definitor Zakonu Paulinów nie pozostawia złudzeń - otwarcie mówi, że za zamach odpowiedzialna jest sekta, której historia jest ściśle związana z największą tajemnicą ery króla Jana Kazimierza. Aby rozwiązać zagadkę, angażuje do współpracy Jakuba Kanię - jednego z najlepszych detektywów IPN. Mężczyzna robi, co może, by doprowadzić śledztwo do sukcesu i ukarać człowieka, który dopuścił się zamachu. Trop detektywa prowadzi do opactwa Saint-Germain-des-Prés w Paryżu. To jednak nie koniec poszukiwań, bo na horyzoncie pojawiają się nowe fakty i podejrzenia padają w kierunku wioski na Opolszczyźnie. To właśnie tam obraz jasnogórski został dokładnie ukryty, by przeczekać potop szwedzki. Faktem jest, że do dziś znajduje się tam jego kopia, lecz czy w rzeczywistości na pewno jest to ta "gorsza wersja" obrazu Matki Boskiej?

"Wotum" to historia, która większości wydaje się być tak nieprawdopodobna, że aż mistyczna - w kraju, w którym wiara jest jedną z najważniejszych wartości, ktoś dopuścił do takiego zdarzenia. Najnowsza powieść Siembiedy porusza wątki sensacyjne, które naprawdę miały miejsce. Historia oparta jest na faktach, co wzbudza jeszcze większe emocje wśród czytelników.


O autorze

Marcin Siembieda - pisarz, który w polskiej literaturze jest już bardzo dobrze znany. Tworzy książki sensacyjne, często z wątkiem historycznym. Polskim czytelnikom szczególnie przypadł do gustu "Gambit" jego autorstwa. "Wotum" to już kolejna historia, w której ogromną rolę odgrywa detektyw Jakub Kania - wcześniej spod pióra Siembiedy wyszły takie pozycje, jak "444" czy "Miejsce i imię".

Recenzje (7)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Jakub Kania powraca. Prokurator IPN musi zmierzyć się ze sprawą, która jest zakorzenione w odległej przeszłości, a dotyczy największej polskiej świętości, obrazu Czarnej Madonny.

  Mamy grudzień 2012 roku. Nieznany sprawca próbuje zniszczyć obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oblewając go farbą. To autentyczne wydarzenie posłużyło jako kanwa do najnowszej powieści Macieja Siembiedy "Wotum". W powieści również dochodzi do zamachu na obraz Czarnej Madonny, które to zdarzenie zostaje dodatkowo "wzmocnione" telefonem od tajemniczej kobiety z żądaniem, aby kościół zaprzestał handlu dewocjonaliami, które to zajęcie uwłacza Panience i jest uważane przez zamachowców jako bluźniercze. Jeśli stawiane żądania nie zostaną spełnione, jak twierdzi rozmówczyni, obraz ma zostać zniszczony. Definitor zakonu paulinów jest przekonany, że za zamachem na Matkę Boską Częstochowską stoi sekta, której początki sięgają czasów króla Jana Kazimierza. Sprawa napaści na największą, polską świętość trafia w ręce Jakuba Kani. Wolą przedstawicieli kościoła i zwierzchników prokuratora jest, aby sprawa została zbadana po cichu, bez szumu medialnego. Kiedy prokurator IPN wkracza do akcji okazuje się, że atak na obraz nie jest największym problemem kościoła. W trakcie śledztwa pojawia się teoria, że obraz do którego pielgrzymują wierni nie tylko z Polski, ale również z całego świata, może nie być autentyczny. Niewygodna dla kościoła teoria doprowadza do odsunięcie Jakuba Kani od śledztwa. Prokurator jest człowiekiem dla którego prawda stanowi największą wartość. Pomimo nacisków ze strony jego zwierzchników, kościoła, a także sugestii ojca, że powinien odpuścić i zostawiać sprawę obrazu w spokoju, Jakub Kania kontynuuje śledztwo na własną rękę.

  Jaką prawdę odkryje dociekliwy prokurator i jaką cenę będzie musiał zapłacić za swoją nieustępliwość tego dowiecie się z książki Macieja Siembiedy "Wotum".

  Jeśli lubicie literaturę sensacyjną z elementami kryminału i powieści obyczajowej z historią w tle to koniecznie powinniście sięgnąć po najnowszą książkę Macieja Siembiedy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Uwielbiam tego autora, kolejna świetna książka z nutką historii i ciekawym pomysłem. Nie wiadomo co jest prawdą a co fikcją. Czytając jego książki burzy się historyczny świat jakim się do tej pory dysponuje, dając w zamian różne ciekawe rozwiązania. Polecam

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wotum to już trzeci tom przygód prokuratora IPN, Jakuba Kani, którego doskonale wykreował Maciej Siembieda.Zaczęłam czytać i przepadłam - zapomniałam już jak dobrze pisze pan Siembieda.

  Doskonale skonstruowana akcja oparta na prawdziwych wydarzeniach sprawia, że od książki trudno się oderwać. Częste zwroty akcji i niezwykła intryga przyciągają czytelnika i nie wypuszczają do końca.

  9 grudnia 2012 roku dochodzi do zamachu na obraz Matki Boskiej w Częstochowie, który zostaje obrzucony żarówkami wypełnionymi farbą. Na szczęście obraz chroni pancerna szyba, a sprawca zostaje ujęty, jednak paulini są zaniepokojeni tym zdarzeniem i proszę o pomoc IPN, a do sprawy zostaje wyznaczony prokurator Kania. Definitor paulinów wskazuje jako powiązaną ze sprawa tajemniczą sektę. Tymczasem w maleńkiej wiosce na Opolszczyźnie w kościółku znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, który chroni okolicę i jest praktycznie identyczny jak ten na Jasnej Górze. Tutaj proboszcz zostaje prawie zlinczowany, kiedy oddaje obraz do badań. Czym prędzej przywozi go z powrotem,a w kościele trwają prace renowacyjne prowadzone przez córkę miejscowego bogacza zwanego Szamanem.

  Kania podąża śladami zarysowanymi przez paulinów i trafia do Paryża, gdzie dokonuje przełomowego odkrycia, ale ślady prowadzą go również do tej maleńkiej opolskiej wioski. Okazuje się, że obie sprawy są mocno ze sobą powiązane, ale nie wszystkim podoba się, że Kania zajmuje się tematem. Jest z tego powodu szykanowany, odwraca sie od niego ojciec, ale Jakub nie odpuszcza, a finał okazuje się zaskakujący.

  Wotum to doskonale napisana powieść sensacyjna z rysem historycznym, a prawdziwe wydarzenia w tle potęgują u czytelnika dreszczyk emocji. Świetnie skonstruowana, świetnie napisana i świetnie się czyta - polecam gorąco!

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Cóż to była za przygoda! Tajemnice, spiski, wszystko to kręcące się wokół tematu sztuki sakralnej. Do tego rewelacyjny Jakub Kania, miłośnik dobrego jedzenia oraz niepowtarzalny, świetny styl autora dają powieść, która dostarcza niesamowitej przyjemności. Nikt tak jak Siembieda nie łączy prawdy z fikcją, przez co lektura jest naprawdę intrygującym przeżyciem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Obrazy Madonny, tajemnice, sekty, postacie bez tożsamości i pytania bez odpowiedzi"

  W tych kilku słowach można opisać fabułę najnowszej powieści Macieja Siembiedy, nie oddadzą jednak uczuć towarzyszących mi przy jej lekturze. Oprócz tych spodziewanych i przyjemnych, tymi zaskakującymi są głód i złość. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

  Wiara może być sensem czyjegoś życia, ale też pretekstem do ucieczki w fanatyzm religijny, lub źródłem zysku. Niektórzy cynicznie, bez skrupułów wykorzystają ją, by bogacić się kosztem innych.

  Po nieudanym ataku na obraz Madonny w Częstochowie Jakub Kania, prokurator IPN, otrzymuje delikatne zadanie odkrycia sekty sprzeciwiającej się czerpaniu zysku ze sprzedaży przedmiotów z podobizną Matki Boskiej. Groźba unicestwienia obrazu, jeśli proceder nie zostanie przerwany, spędza sen z powiek definitora zakonu paulinów. Czy rzeczywiście stoi za tym sekta mająca chronić wizerunek Madonny, fanatyk religijny, czy może rozwiązanie zagadki jest zupełnie inne?

  Tropy zaprowadzą Jakuba do Częstochowy, do Paryża i na Opolszczyznę, gdzie w małym kościółku znajduje się kopia obrazu jasnogórskiego. Tylko czy na pewno jest to kopia? Okazuje się, że historia obu obrazów przeplata się ze sobą i wywołuje pytania dotyczące ich autentyczności.

  Czy jednak dojście do prawdy jest najważniejsze? Czy lepiej zachować ją w ukryciu, zamieść pod dywan, by nie budzić wzburzenia wiernych?

  Czy znowuż Jakub przytłoczony naciskami, manipulacjami i w końcu rodzinną tragedią wycofa się z poszukiwań?

  Jego ścieżki ponownie przetną się z kapitan ABW zajmującą się kradzieżami dzieł sakralnych, Teresą Barską i powiodą go do tajemniczego Szamana, żerującego na ludzkiej desperacji i naiwności. Na samą myśl o tym bezwzględnym człowieku, szafującym dla zysku ludzkim życiem i zdrowiem, ogarnia mnie złość.

  Jak w każdej z książek autora fikcja literacka wiąże się nierozerwalnie i tak gładko z historią, że bez sięgnięcia do źródeł nie jesteśmy w stanie ich odróżnić. Natomiast osoba Jakuba Kani wywołuje nieodmiennie uśmiech na twarzy. Czytając odczuwałam ciągłe ssanie w żołądku za sprawą tak sugestywnych opisów dań, którymi z lubością raczył się bohater.

  Czy to powieść idealna? Dla mnie tak. Tajemnice skrywane przez wieki, mroczne sekrety, porwania, wielki biznes i jeszcze większa władza, szachrajstwa i manipulacje, to wszystko ubrane w język tyle finezyjny, co lekki, a subtelna ironia okraszona humorem oddaje tak charakterystyczny dla autora styl. Styl, z którym mam nadzieję jeszcze wielokrotnie się zetknąć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Pakiet. W kręgach władzy: Wotum nieufności, Większość bezwzględna, Władza absolutna 5/5 Nasza cena:
74,93 zł 99,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet. W kręgach władzy: Wotum nieufności, Większość bezwzględna, Władza absolutna

WOTUM NIEUFNOŚCI Pierwsza polska seria political fiction! Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może...
Wotum nieufności. W kręgach władzy. Tom 1 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wotum nieufności. W kręgach władzy. Tom 1

Pierwsza polska seria political fiction! Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać....
Zabójczy pocisk. Polska krew 4/5 Nasza cena:
22,09 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zabójczy pocisk. Polska krew

15 najgłośniejszych spraw. 15 najlepszych polskich pisarzy. Polscy mistrzowie gatunku wzięli na warsztat głośne sprawy kryminalne, którymi żyła cała Polska: precyzyjnie zaplanowane zabójstwa bossów polskiej mafii, morderstwa na zlecenie, zbrodnie popełniane w afekcie, tajemnicze zniknięcia. Do...
Miejsce i imię 5/5 Nasza cena:
35,02 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miejsce i imię

Jakub Kania, były prokurator IPN, otrzymuje od Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie zlecenie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów zamordowanych w niewielkim obozie koncentracyjnym na Górze św. Anny. Szybko odkrywa, że zwierzchnik obozu, generał SS Albrecht Schmelt uruchomił tam...
Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny 5/5 Nasza cena:
25,68 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny

1 września 1939 roku skończył się świat. Chcemy opowiedzieć o tej apokalipsie. O bohaterstwie zwykłych ludzi. O zdradzie zwykłych ludzi. O unikaniu śmierci cudem. O niemożności uniknięcia śmierci cudem. O strachu. O miłości zwyciężającej strach. O zwieńczonych drutem kolczastym murach, które...
Gambit 5/5 Nasza cena:
28,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gambit

Żeby wygrać, trzeba kogoś poświęcić. A co, jeśli ofiarą masz być właśnie ty? „Kiedyś pojmiesz sens tego manewru. Nazywa się gambit.” Brawurowy thriller szpiegowski autora bestsellerów „444” oraz „Miejsce i imię” Rok 1966. Jerzy Ostrowski, konstruktor samochodów i mistrz szachowy zostaje uprowadzony...
Audiobook Miejsce i imię mp3 0/5 Nasza cena:
31,42 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Miejsce i imię mp3

Jakub Kania, były prokurator IPN, otrzymuje od Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie zlecenie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów zamordowanych w niewielkim obozie koncentracyjnym na Górze św. Anny. Szybko odkrywa, że zwierzchnik obozu, generał SS Albrecht Schmelt uruchomił tam...
Audiobook 444 mp3 0/5 Nasza cena:
31,42 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook 444 mp3

Uwaga! Nowe nazwisko w polskim thrilerze. Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje... W 1881 r. Jan Matejko maluje "Chrzest Warneńczyka", który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o "Chrzest" toczą m.in.: hitlerowski...
eBook Miejsce i imię mobi epub 0/5 Nasza cena:
28,90 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Miejsce i imię mobi epub

Jakub Kania, były prokurator IPN, otrzymuje od Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie zlecenie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów zamordowanych w niewielkim obozie koncentracyjnym na Górze św. Anny. Szybko odkrywa, że zwierzchnik obozu, generał SS Albrecht Schmelt uruchomił tam...
eBook Taniec pszczół mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,20 zł 32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Taniec pszczół mobi epub

1 września 1939 roku skończył się świat. Chcemy opowiedzieć o tej apokalipsie. O bohaterstwie zwykłych ludzi. O zdradzie zwykłych ludzi. O unikaniu śmierci cudem. O niemożności uniknięcia śmierci cudem. O strachu. O miłości zwyciężającej strach. O zwieńczonych drutem kolczastym murach, które...
eBook Zabójczy Pocisk. Polska krew mobi epub 0/5 Nasza cena:
25,70 zł 31,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Zabójczy Pocisk. Polska krew mobi epub

Kontynuacja bestsellerowego tomu opowiadań kryminalnych „Zabójczy pocisk”.15 najgłośniejszych spraw. 15 najlepszych polskich pisarzy. Polscy mistrzowie gatunku wzięli na warsztat głośne sprawy kryminalne, którymi żyła cała Polska: precyzyjnie zaplanowane zabójstwa bossów polskiej mafii, morderstwa...
eBook 444 mobi epub 0/5 Nasza cena:
31,42 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook 444 mobi epub

W wypadku samochodowym ginie dziennikarz jednej z popularnych gazet. Jego auto zostaje zmiażdżone przez rozpędzonego tira na albańskich rejestracjach. Ta śmierć udaremnia ujawnienie ważnych dokumentów dotyczących Chrztu Warneńczyka - najczęściej kradzionego obrazu Jana Matejki. Jakub Kania,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula