W imię dziecka

Autor:

Ian McEwan

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Format
13 x 20 cm
Rok wydania
2018
Wydawnictwo
Ilość stron
256
Inne wersje (3)
Pocket, op. miękka
za 8,74 zł
eBook, mobi, epub
od 24,16 zł
Nasza cena: 24,77 zł 32,90 zł Taniej o: 25%

“W imię dziecka” to mocna powieść autorstwa Iana McEwana.

Czy postępowanie zgodnie z prawem zawsze da się pogodzić z obowiązującą nas moralnością?

Fiona Maye jest sędzią brytyjskiego Sądu Najwyższego. Specjalizuje się w prawie rodzinnym. Otoczenie szanuje ją za jej niezależność, trzeźwość decyzji, a zarazem umiejętność zdystansowania się do spraw, w których rozstrzyga. Niespodziewanie jej pozornie udane małżeństwo się rozpada. Mąż oświadcza jej, że nim umrze, chciałby jeszcze przeżyć burzliwe uczucie, jakiego od niej nigdy nie mógł uzyskać. Z tego powodu decyduje się opuścić Fionę. Kobieta w pierwszej chwili przyjmuje tę deklarację z całkowitym spokojem. Nie do końca rozumie, dlaczego mąż postanawia porzucić wygodne życie u jej boku i tak wiele zaryzykować. Jego posunięcie wydaje jej się co najmniej desperackie, bo przecież mężczyzna nie ma nawet gwarancji, że stworzy z kimś innym udaną relację.

Z czasem jednak Fiona zaczyna odczuwać dziwną pustkę, której nie potrafi nazwać. Okazuje się, że dopadają ją wyrzuty sumienia, gdy zaczyna żałować, że nigdy nie udało jej się stworzyć prawdziwej rodziny, bo zajęta pracą, nie zadbała o dziecko. Tymczasem przychodzi jej zmierzyć się ze sprawą siedemnastoletniego chłopaka, który potrzebuje transfuzji krwi. Z powodów religijnych odmawia jednak leczenia. W świetle prawa nie może jeszcze o sobie decydować (od bycia pełnoletnim dzielą go trzy miesiące), dlatego też sąd powinien skierować go na przymusowe leczenie. Jaka zapadnie ostateczna decyzja? I jak odbije się na Fionie sprawa, którą będzie zmuszona poprowadzić?


O autorze

Ian McEwan jest brytyjskim pisarzem. Niezwykle często nazywa się go “Ianem Makabrą”, odwołując się w ten sposób do tematyki powieści, które tworzył na początku swej literackiej kariery. Urodził się 21 czerwca 1948 roku w Aldershot. Absolwent University of Sussex oraz University of East Anglia. Okazał się także pierwszym, który ukończył kurs kreatywnego pisania Malcolma Bradbury’ego. Za swój debiutancki zbiór opowiadań “First Love, Last Rites” otrzymał w 1976 roku nagrodę Somerset Maugham Award.

Recenzje (6)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  [Adres usunięty]

  Ian
  McEwan powraca z kolejną obyczajową powieścią, tym razem skupiając się na wątku dotyczącym moralności i religii.

  Główną bohaterką książki "W imię dziecka" jest Fiona Maye, sędzia brytyjskiego Sądu Najwyższego. Jest poważaną w środowisku specjalistką od prawa rodzinnego. Odwrotnie jest za to w życiu osobistym - jej małżeństwo przechodzi poważny kryzys. Problemy nawarstwiają się, gdy na wokandę trafia sprawa dotycząca siedemnastoletniego Adama, będącego Świadkiem Jehowy. Razem z rodzicami podjął decyzję o zaniechaniu leczenia i odmowie transfuzji, co - w jego stanie - jest równoznaczne z wydaniem na siebie wyroku śmierci.

  W książce zawarty jest motyw religijny, dotyczący Świadków Jehowy, co wielokrotnie już przewijało się w kulturze. W pewnym sensie była to również przejmująca lektura, ze względu na postać Adama - osobę ciekawą świata, trochę naiwną, przez co też dość niejednoznaczną. Powieść prowokuje do refleksji, skłania do przemyśleń na temat moralności - trochę przypominała mi zajęcia z filozofii na studiach 😉 Lektura tej książki rodzi pytania - czy mamy prawo decydować o czyimś losie? Na ile i czy w ogóle możemy ingerować w życie innego człowieka?

  Akcja toczy się w powolnym, bardzo spokojnym tempie. Zawiera wiele niepotrzebnych, przedłużających się opisów, miejscami trochę oddalając nas od sedna sprawy - a szkoda. Rozwiązanie całej historii wydało mi się trochę przyśpieszone i płytkie, co może budzić rozczarowanie, zwłaszcza że poruszany temat jest poważny i mocno złożony.

  Jeśli znacie twórczość McEwana i lubicie jego spokojny, oszczędny styl - myślę, że nie będziecie rozczarowani 😉

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Jak doskonała była ta historia! Opowieść dotyczyła sędziny sądu rodzinnego, jej męża, ich małżeństwa "z problemami" i młodego człowieka tragicznie chorego, który wkroczył w jej życie i ofiarował jej miłość i szansę na odkupienie.

  To była piękna opowieść, która spowodowała gęsią skórkę wzdłuż kręgosłupa.

  Twarde przekonania religijne mogą i wpływają na dziecko na wiele sposobów, a czasami mogą zagrażać życiu. Jednakże, gdy otworzy się brama niewiary, osoba może pozostać bez kierownictwa i pozbawiona tego, co kiedyś uważali za pojęcia, które sprawiły, że byli kim byli.

  Autor porusza w książce wiele drażliwych tematów, gdzie zdania są często w społeczeństwie podzielone, a jednak a końcu stoi człowiek, który po dogłębnej analizie wydaje wyrok zgodnie, tylko czy w zgodzie z ogółem czy swoim sumieniem?

  Smutna i tragiczna, ale inspirująca książka, była znakomita w swoim podejściu i pokochałam ją!

  .

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mam mieszane uczucia, co do książki "W imię dziecka". Poruszyła mnie, ale czuję niedosyt. Zawierała mnóstwo ciekawych przykładów z orzecznictwa rodzinnego Wysokiego Trybunału Anglii i Walii. Sprawa tytułowa wywołała ogrom emocji i skłoniła do refleksji. Jednak z drugiej strony główna bohaterka tak bardzo mnie denerwowała! I wątek jej małżeństwa też. Ta część książki zupełnie mnie rozczarowała. Mimo wszystko cieszę się, że ją przeczytałam. Było warto.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dla dobra dziecka

  Kwestie wiary, religii są niezwykle drażliwymi, trudno też dyskutować z drugą osobą na ten temat, trudno ją przekonywać do swoich racji czy porzucenia przez nią wyznawanych zasad czy wartości. Nie bez przyczyny w dobrym tonie jest zaniechanie rozmowy na ten temat w towarzystwie, a kwestie związane z religią czy też polityką, są swego rodzaju tabu. Religijne spory są tymi nierozwiązywalnymi, nie sposób bowiem rozstrzygnąć, kto ma racje, czyj Bóg jest lepszy, czyj w ogóle istnieje i wytycznymi której wiary powinniśmy się kierować.

  A jednak jest ktoś, kto takie dylematy musi rozwiązywać, kto musi wobec spraw pozornie nierozwiązywalnych zając stanowisko i w ten sposób wpłynąć nie tylko na losy zainteresowanych osób, ale i ich otoczenia. Tym kimś jest Fiona Maye, sędzia brytyjskiego Sądu Najwyższego, specjalistka od prawa rodzinnego. Ta zbliżająca się do sześćdziesiątego roku życia kobieta całe swoje życie poświęciła pracy i dobru tych, wobec których orzekała. Jej uzasadnienia wyroków są publikowane i przekazywane sobie wśród prawników i sędziów, stanowią bowiem przykład doskonale wyważonej decyzji, kierowania się wyższym dobrem. Jej orzeczenia stoją ponad religią, ponad podziałami, są natomiast wyrazem troski o człowieka, o jego przyszłość. Niezależnie od tego, czy wypowiada się w sprawie wychowania dzieci zgodnie z nakazami religii czy też prowadzi głośną i kontrowersyjną sprawę rozdzielenia zrośniętych ze sobą bliźniaków, zawsze jest doskonale przygotowana, zawsze też zachowuje emocjonalny dystans do sprawy.

  Być może jej zaangażowanie jest próbą zrekompensowania sobie pustki w sercu oraz w życiu, będącej efektem podjętej w przeszłości decyzji o rezygnacji z macierzyństwa. Odkładane na później zajście w ciążę na pewnym etapie życia okazało się być nieekonomiczne, ważniejsza była bowiem kariera szczególnie, że Fiona szybko zaczęła odnosić sukcesy, a czternastogodzinny dzień pracy nie sprzyjał wychowywaniu dziecka. Tyle tylko, że teraz, kiedy jej małżeństwo przechodzi kryzys, zdaje sobie sprawę, jak wiele poświeciła dla kariery. Kiedy Jack oświadcza, że planuje przed śmiercią przeżyć płomienny romans, kobieta jest przekonana, że mąż planuje rozwód. Tymczasem ON pragnie wygodniejszego rozwiązania – zapewniając sobie bufor bezpieczeństwa w postaci żony, proponuje otwarty związek, na oku ma bowiem młoda współpracowniczkę, którą już zaczął podrywać. W przypływie euforii nawet wyprowadza się z domu, a choć ten szalony zryw trwa krótko, to szkody przez niego wyrządzone, są ogromne.

  Fiona nie może jednak użalać się nad sobą i roztkliwiać nad dzieckiem, którego nie ma. Przed nią bowiem kolejna głośna sprawa, w której stawką jest życie młodego człowieka, Świadka Jehowy. Ten siedemnastoletni chłopiec odmawia podjęcia leczenia, bowiem jednym z jego elementów jest transfuzja krwi, zakazana w wyznawanej przez niego religii. Skazuje się tym samym na powolną śmierć, co więcej, jego rodzice również są przekonani, że należy postąpić zgodnie z wolą i naukami Pana. Orzeczenie Fiony obliguje szpital do podjęcia leczenia, mimo sprzeciwu pacjenta, ale czy na pewno jest to dobra decyzja? Czy sędzia ma prawo decydować o życiu i / lub śmierci? Jak zmieni się życie chłopaka po tym zabiegu, i jak zmieni się życie sędziny? Na te wszystkie pytania odpowiemy dzięki lekturze niezapomnianej książki „W imię dziecka”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Albatros.

  Ian McEwan po raz kolejny już stworzył książkę, która porusza nasze serca, która prowokuje do myślenia, które nie pozwala przejść koło siebie obojętnie. Mimo iż problem małżeński Fiony został w książce unaoczniony, to tak naprawdę wątki poboczne, a dokładnie wszystkie sprawy prowadzone przez sędzinę, a szczegółowo opisane, stanowią fascynującą lekturę pełną moralnych dylematów. Tym samym „W imię dziecka” jest powieścią, która nami wstrząsa, która – mimo poruszanych problemów – zwraca też uwagę swoją doskonałą konstrukcją, wyważonymi opisami, mało dynamiczną akcją, która nie jest tak ważna, jak poruszane w książce tematy.

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ian McEwan uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy brytyjskich. Ma na swoim koncie opowiadania, scenariusze filmowe i kilkanaście powieści. Jest laureatem wielu nagród literackich. Jego najbardziej znane powieści to: „Pokuta”, „Dziecko w czasie”, „Niewinni". Wszystkie wymienione książki zostały sfilmowane.

  W moje ręce trafiła właśnie ostatnie dzieło autora „W imię dziecka”, w którym poznajemy Fionę Maye — sędzie Wysokiego Trybunału Anglii i Walii. Specjalizuje się ona w prawie rodzinnym. Śledzimy jej życie zawodowe i osobiste. Kobieta w pracy osiągnęła wiele, ma świetną opinię, często orzeka w trudnych sprawach. Nagle staje w sytuacji małżeńskiego kryzysu i poważnej sprawy prawnej, w której każda podjęta decyzja może przynieść niekorzystne konsekwencje.

  Mąż, który był dla Fiony zawsze oparciem, wyprowadza się, a ona w trybie pilnym w pracy musi podjąć ważną decyzję. Powierzona jej sprawa dotyczy 17-letniego Adama chorego na białaczkę. Rodzina - Świadkowie Jehowy, ze względów religijnych, nie chcą pozwolić lekarzom na transfuzję krwi. Podobne zdanie ma chłopiec - jest gotowy umrzeć za wiarę. Kobieta musi podjęć decyzję za rodzinę. Czy podejmie słuszną? Jak to się odbije na jej życiu osobistym?

  Jest to powieść wymagająca refleksji, skupienia, przemyśleń. Śledzimy rozterki Fiony w pracy, ale i w jej życiu prywatnym. Sprawy, jakich się podejmuje nie są lekkie, a podejmowane decyzje niosą wiele moralnych rozterek.

  Polecam lekturę!

  MJ

  źródło: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Ian McEwan
 • Wydawnictwo Albatros
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 256
 • Format: 13 x 20 cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381254687
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: the children act
 • Tłumacz: Jęczmyk Anna
 • ISBN: 9788381254687
 • EAN: 9788381254687
 • Wymiary: 13x20 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Imię wroga 5/5 Nasza cena:
30,53 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Imię wroga

Ostatnia część sagi rodu Petrycych Cienie przeszłości, walka o prawdę i miłość, która przetrwa wszystko Niezagojone rany, największa zagadka i tajemnicze morderstwo Maksymilian Petrycy w końcu odkrywa, co naprawdę jest w życiu ważne. Ten pozorny spokój nie trwa jednak długo. Nieoczekiwanie w...
W Paryżu dzieci nie grymaszą 5/5 Nasza cena:
32,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W Paryżu dzieci nie grymaszą

Dziecko doprowadza cię do szału? Nie słucha poleceń? Rzuca jedzeniem? Krzyczy i kopie, żeby postawić na swoim? Pamela Druckerman przeżywała to samo! I postanowiła temu zaradzić. Z zazdrością śledziła wzrokiem grzeczne dzieci swoich francuskich sąsiadów, aż w końcu zaczęła podglądać samych sąsiadów,...
Przygody Odyseusza 0/5 Nasza cena:
11,80 zł 17,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przygody Odyseusza

Po zakończeniu wojny trojańskiej Odyseusz wraz ze swoimi towarzyszami wyruszył w podróż powrotną do domu, na Itakę, gdzie oczekiwała na niego żona Penelopa z synem Telemachem. Niestety od samego początku prześladował go pech, w wyniku którego tracił kolejnych członków załogi. Najgorsze nieszczęście...
Przysłowia polskie 4/5 Nasza cena:
7,19 zł 9,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przysłowia polskie

Przysłowia polskie to książka, która odpowie na tak często zadawane przez dzieci pytanie: „A co to znaczy, że...?”. Wszyscy na co dzień używamy popularnych przysłów, a dzieci są nimi zaciekawione - chcą wiedzieć, dlaczego tak się mówi i co to oznacza.Ta wesoła książeczka wyjaśni im to za pomocą...
Maszyny takie jak ja 5/5 Nasza cena:
27,35 zł 38,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Maszyny takie jak ja

Prowokacyjna i wcale nie nieprawdopodobna historia, będąca przestrogą przed śmiałymi wynalazkami człowieka, które niepostrzeżenie wymykają się spod kontroli… Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną...
Pierwsza miłość, ostatnie posługi 0/5 Nasza cena:
24,51 zł 33,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pierwsza miłość, ostatnie posługi

Osiem wczesnych opowiadań Iana McEwana. Dzięki krótkiej formie widać w nich jak w soczewce wszystkie atrybuty, które przyniosły mu sławę, a opisane historie tchną świeżością typową jedynie dla pisarzy znajdujących się na początku swej drogi literackiej. Bohaterami większości opowiadań są młodzi...
Na plaży Chesil 4/5 Nasza cena:
25,43 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na plaży Chesil

NOMINOWANA DO MAN BOOKER PRIZE NIEZWYKLE SUBTELNA OPOWIEŚĆ O TYM, ILE W ŻYCIU ZNACZĄ NIEWYPOWIEDZIANE SŁOWA I NIEUCZYNIONE GESTY. Czerwiec 1962 roku. Para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, by spędzić tam noc poślubną. Florence, córka biznesmena i filozofki, jest...
Pokuta 5/5 Nasza cena:
26,17 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pokuta

Doskonała powieść, przez wielu krytyków uznana za arcydziełoW pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej między swoją starszą siostrą, Cecilią, a synem sprzątaczki, Robbiem. Wyobraźnia podsuwa jej najrozmaitsze interpretacje tego, co...
Pokuta CD MP3 0/5 Nasza cena:
26,01 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pokuta CD MP3

Powieść o wielowarstwowej fabule poruszająca tematy miłości, wojny, grzechu i odkupienia. Kawał wyśmienitej prozy przez wielu krytyków uznany za arcydzieło, odkrywający meandry ludzkiej świadomości. W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula