Dziewczyna, kobieta, inna

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
496
Rok wydania
2021
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 29,29 zł
Nasza cena: 29,19 zł 44,90 zł Taniej o: 35%

"Dziewczyna, kobieta, inna" - książka, na którą od dawna czekał polski Bookstagram. Bernardine Evaristo i jej powieść o kobietach, o których zazwyczaj się nie słyszy, poruszy Cię do głębi oraz skłoni do refleksji nad tym, czym jest kobiecość...

Fabuła książki skupia się na sylwetkach 12 kobiet żyjących w Wielkiej Brytanii. Każda z nich jest inna - poznamy tu bohaterki parające się najróżniejszymi zawodami, w różnym wieku, z odmiennymi motywacjami i nadziejami. Łączy je jednak kobieca siła, odwaga w podejmowaniu trudnych decyzji i to, że czegoś im w życiu brak - miłości, wiary, rodziny. Zrobią jednak wszystko, by to, czego pragną, w końcu zostało odnalezione.

Bernardine Evaristo portretuje swoje bohaterki z wyczuciem i zrozumieniem, tworząc poruszający na wskroś obraz pokazujący, jak wiele wspólnego mają ze sobą wszystkie kobiety. Przygląda się wnikliwie, na jakie trudności natrafiały kobiety z różnych warstw społecznych - autorka skupia się szczególnie na przeżyciach kobiet o ciemnym kolorze skóry.

Portrety bankierki, sprzątaczki, influencerki, nauczycielki i innych składają się razem na obraz podejścia społeczeństwa płci żeńskiej. Autorka nie boi podejmować się trudnych tematów - jej książka jest wspaniałym manifestem, eksploatującym temat kobiecej seksualności, przywilejów i stereotypów funkcjonujących w społeczeństwie.


Opinie o książce

Wreszcie ukazuje się w Polsce powieść, w której mogę się przejrzeć. Evaristo w istocie dała nam prezent: atlas różnorodności. I to jak napisany! Lektura obowiązkowa.

Sylwia Chutnik

Autorka potrafi wziąć historię z dowolnego okresu i nasycić ją życiem.

Ali Smith

Bernardine Evaristo jest jedną z tych autorek, które powinni czytać wszyscy i wszędzie.

Elif Shafak

To jedna z tych naprawdę ważnych powieści... Bardzo zabawna, bardzo seksowna.

Alan Hollinghurst

Najbardziej wciągająca książka, jaką czytałam w tym roku.

Roxane Gay

Dajcie Evaristo więcej nagród! Dajcie jej wszystkie!

Graham Norton

Mistrzowska powieść niczym wyśpiewana chórem pieśń miłosna.

Elle

Wyjątkowa. Ambitna i pełna współczucia.

Stylist


Wyróżnienia

 • Zwyciężczyni Nagrody Bookera w 2019 roku.
 • Książka dekady wg „Sunday Times” i „Guardiana”.
 • Książka roku m.in. wg "Time’a”, "Washington Post”, "New Yorkera” i "Kirkus Reviews”.

O autorce

Bernardine Evaristo jest brytyjską pisarką, eseistką i aktywistką. Prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania, zajmuje się mentoringiem i działalnością na rzecz praw kobiet. Jej inne książki to m.in. "Lara", "Mr. Loverman" i "Blonde Roots". "Dziewczyna, kobieta, inna" jest uznawana za jedną z najciekawszych powieści feministycznych ostatnich lat. Jej unikalna i poetycka narracja została doceniona przez czytelników na całym świecie. Książka otrzymała nagrodę Man Booker 2019.

Recenzje (4)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Kobiety mają w sobie duże pokłady siły, są zdolne przetrwać naprawdę wiele. I książka „Dziewczyna, kobieta, inna” jest właśnie o tej sile. O mnogości pojęć, które niesie za sobą kobiecość. O feminizmie, rasizmie, dyskryminacji płciowej. O środowiskach LGBT. Początkowo książka w ogóle mnie do siebie nie przekonała- miałam wrażenie, że pisana jest bez ładu i składu, trudno było mi się utożsamić z bohaterkami, a forma opowiadań- która nie jest typowym pisaniem od akapitu do akapitu i od wielkiej litery do kropki- sprawiała mi wiele trudności. Jednak po kilkudziesięciu stronach przekonałam się, że jest to bardzo wartościowa pozycja, a ten niepowtarzalny styl pisania dodaje jej tylko uroku. Myślę, że każda kobieta doświadczyła w swoim życiu choć jednej przykrej sytuacji tylko dlatego, że jest kobietą. Może był to szef, który cię nie doceniał, uważając, że kobiety nie są tak inteligentne jak mężczyźni? A może zupełnie przypadkowy mężczyzna w tramwaju, który oblepiał cię wzrokiem, traktując przedmiotowo? Cieszę się, że żyjemy w czasach względnego równouprawnienia i choć część problemów związanych z segregacją płciową nas nie dotyka. Walczymy dzielnie o swoje prawa- podobnie jak robiły to bohaterki książki. I mimo różnic między nami. Mimo tego, że każda z nas jest inna- nasze historie w pewien sposób się splatają. Bardzo się cieszę, że postanowiono wydać tę pozycję w Polsce- mimo, że kobiety przedstawione w książce są czarnoskórymi mieszkankami Wielkiej Brytanii, z którymi, jak można się domyślić- wiele nas rozróżnia. Piękne jest to, kiedy udaje się znaleźć podobieństwa i nie zważając na orientację seksualną, kolor skóry, czy miejsce zamieszkania, poczuć więź i dumę z bycia kobietą.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dziewczyna, kobieta, inna to dzieło Bernardine Evaristo, pierwszej ciemnoskórej laureatki nagrody The Man Booker Prize. Autorka otrzymała prestiżowe wyróżnienie w 2019 roku. W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

  Powieść składa się z rozdziałów zatytułowanych imionami kobiet. Matek, córek, przyjaciółek, babć. Są przedstawicielkami grup, które doświadczają przejawów systemowej i społecznej dyskryminacji – ze względu na pochodzenie, kolor skóry, wyznanie, orientację seksualną. Jednocześnie świat, w którym żyją i który stanowi tło ich historii, jest różnorodny. Losy bohaterek obejmują zarówno współczesność, gdzie mieszają się ze sobą problemy i zmiany zachodzące w drugiej dekadzie XXI wieku, jak i przeszłość – cofamy się w czasie aż do końca XIX wieku.

  Od samego początku książka zaskakuje. Forma pisania jest niespotykana – autorka nie stosuje wielkich liter na początku zdania ani kropek, ilość innych znaków interpunkcyjnych jest skąpa. To sprawia, że czytelnik musi wczuć się w specyficzny rytm tekstu.

  Pierwsza postać to Amma — nieheteronormatywna reżyserka awangardowych sztuk teatralnych. Duża dawka różnorodności połączona z oryginalnym sposobem pisania przypominającym mowę nieco zmusza czytelnika do porzucenia pewnych przyzwyczajeń. Albo go to ujmuje, albo wywołuje dyskomfort. Ja byłam w tej drugiej grupie i zastanawiałam się, czy w dalszych częściach powieści pomysł autorki się obroni. Czytając pierwsze rozdziały, miałam kłopot z odniesieniem kolejnych pojawiających się imion do danej postaci. Historia każdej z kobiet opowiadana jest jako zamknięta całość. Jednak bohaterki przeplatają się w nich – matka pojawia się w rozdziale o córce, inne znały się ze szkoły. Problematyczne okazało się to tylko na początku. Im dalej, tym bardziej doceniałam kunszt autorki w budowaniu zindywidualizowanych światów z przemyślaną siecią wzajemnych powiązań i relacji.

  Cała recenzja na: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Dziewczyna, kobieta, inna” Bernardine Evaristo to książka nagrodzona Bookerem 2019, która długo czekała na polskie tłumaczenie, bo wielu mówiło, że jest nieprzekładalna. Wyzwania podjęło się Wydawnictwo Poznańskie i tłumaczka Aga Zano i należy im się zarówno za odwagę, jak i finalne efekty wielkie uznanie!

  Bo „Dziewczyna, kobieta, inna” to książka równocześnie bardzo oryginalna i uniwersalna. Oryginalna ze względu na niespotykany styl – bez dużych liter i kropek, język prosty, ale pisany bardzo poetycko. Z początku trochę mnie ten sposób zapisu wystraszył, jednak już po kilkunastu stronach wpadłam w doskonały rytm i od tego czasu warstwą językową i stylistyczną byłam zachwycona.

  Tak sama miałam też treścią książki. Jest to opowieść o dwunastu (w większości) czarnoskórych kobietach i zaczyna się od bardzo mocnej i skrajnej postaci – artystki, aktywistki, lesbijki, która całe życie walczyła z zasadami i szła swoją drogą. Po niej jednak dostajemy szerokie spektrum bardzo różnych postaci, o różnych zawodach, statusach społecznych i materialnych, w różnym wieku i o różnej orientacji seksualnej. Kobiet, które łączy jedno – szukają siebie i chcą po prostu dobrze, godnie żyć. W tych historiach odnajdą się wszystkie kobiety na całym świecie, każda znajdzie tu cząstkę siebie i swoich przyjaciółek, rodziny, znajomych. Mimo jednak tej szerokiej uniwersalności książka otwiera też mocno oczy na przejawy dyskryminacji i tej rasowej, i płciowej, i tej z przeszłości i tej ciągle aktualnej. To po prostu mądra, głęboka opowieść, która w pięknym, zachwycającym stylu, niesie wiele treści do refleksji i przemyśleń. Jestem nią w pełni zachwycona. Proszę takiej prozy więcej!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Dziewczyna, kobieta, inna" Bernardine Everisto, to książka o której nie widziałam kompletnie nic. Mimo to, bardzo chciałam ją przeczytać, bo się po prostu zrobiło o niej mega głośno. Specjalnie nie czytałam ani nie słuchałam żadnych opinii na jej temat, ponieważ chciałam mieć ten element zaskoczenia i było to słuszne posunięcie!

  Everisto, połączyła w swojej książce, kilka różnych historii odnośnie życia czarnych kobiet jak i niebinarnych postaci żyjących w Anglii i zrobiła to perfekcyjnie! Sam pomysł na książkę, jest bardzo oryginalny i współczesny, wiec nie ma tu się co dziwić, ze książka wygrała nagrodę Boookera. Postaci również są nietuzinkowe i bardzo mocno nakreślone, dzięki czemu łatwiej mi było zrozumieć ich historię. Co do narracji, to jest ona świetna! Nie brakuje tutaj humoru, polityki, smutku ale i też miłości - no idealne połączenie!

  Krótko mówiąc, książka mnie oczarowała. Wszystkie historie mi się podobały, ale to jednak sposób w jaki autorka je ze sobą połączyła wywarło na mnie największe wrażenie.

  Jeśli więc, szukacie książki poruszającej takie kwestie, jak rasizm, stereotypy czy feminizm - to gwarantuje wam, nie zawiedziecie się tym tytułem

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Inna kobieta 4/5 Nasza cena:
21,42 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Inna kobieta

Była jego najlepiej skrywanym sekretem… W odległej wiosce w górach Andaluzji, tajemnicza Francuzka zaczyna pracę nad niebezpiecznym pamiętnikiem. To historia człowieka, którego niegdyś kochała w Bejrucie, oraz dziecka, które jej odebrano w imię zdrady. Kobieta ukrywa najbardziej chroniony sekret...
Smutna dziewczyna oraz inne opowiadania 0/5 Nasza cena:
23,78 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Smutna dziewczyna oraz inne opowiadania

13 opowiadań, z których każde zabiera czytelnika w inny świat, inny klimat, inne emocje. Nie zabraknie więc strachu (oj, nie!), wzruszenia, ale też całkiem sporej dawki śmiechu. Jest magia, jest świat dalekiej przyszłości, demony z kosmosu, postapokaliptyczna wizja, bajka na opak, wilkołak, który...
Dziewczyna na klifie 5/5 Nasza cena:
28,20 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyna na klifie

Dwie irlandzkie rodziny, cztery pokolenia kobiet i łącząca je tragiczna przeszłość. Przejmująca opowieść o poszukiwaniu własnych korzeni, o rodzinnych sekretach, o kłamstwach, krzywdach i rozstaniach, ale też o miłości i nadziei.Młoda rzeźbiarka Grania Ryan po latach nieobecności wra¬ca do...
Inna wyd. 16 0/5 Nasza cena:
20,42 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Inna wyd. 16

Doskonała powieść psychologiczna o kilkunastoletniej dziewczynie, wychowance domu dziecka, która z trudem wyzwala się z kompleksu samotności i wyobcowania. Występują tu również - w nowych rolach - bohaterowie powieści „Ten obcy”. Irena Jurgielewiczowa – powieściopisarka i pedagog, autorka wielu...
Dziewczyna kata 5/5 Nasza cena:
25,03 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyna kata

Julia Zan, młoda dziennikarka, prowadzi w lokalnym radiu program o zabytkowych przedmiotach. Zainteresowana tajemniczymi losami cennego pucharu Messenhamera zgłębia historię wrocławskiego skarbu z Bremy. Trop wiedzie do ekscentrycznego jubilera, dzięki któremu dowiaduje się o istnieniu tajemniczej...
Inna panna Bridgerton, czyli rejs ku miłości. Bridgertonowie 0/5 Nasza cena:
35,10 zł 42,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Inna panna Bridgerton, czyli rejs ku miłości. Bridgertonowie

RODZINA ROKESBY - wstęp do serii BRIDGERTONOWIE. W serii Rodzina Rokesby poznajemy wcześniejsze losy rodziny Bridgertonów. Ona znalazła się w nieodpowiednim miejscu… On znalazł ją w nieodpowiednim czasie... Czy dwa fatalne zbiegi okoliczności mogą dać jeden ideał? Pełna temperamentu panna Poppy...
Dziewczyna znad morza 5/5 Nasza cena:
35,18 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyna znad morza

Liwia Duńczyk zawodowo zajmuje się zarządzeniem kryzysowym, a pesymistyczne scenariusze wypełniają jej każdy dzień. Na szczęście wytchnienie przynoszą jej czarno-białe filmy i muzyka z dawnych lat. Pełna tajemnic dziewczyna pragnie spokojnej i bezpiecznej codzienności. Jednak pewnego dnia jej...
Dziewczyna o czterech palcach 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyna o czterech palcach

Nieśmiertelna gra Rok 1922. Niebezpieczny czas przełomu. Na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej bandy bolszewików sieją terror, zostawiając za sobą trupy mężczyzn i zhańbione kobiety. Na linii Lwów Warszawa Wolne Miasto Gdańsk trwa bezwzględny wyścig wywiadów. Lwowski śledczy Edward Popielski, zwany...
Nowa dziewczyna 4/5 Nasza cena:
25,09 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nowa dziewczyna

Była ubrana od stóp do głów w drogą wełnę i szkocką kratę, tego rodzaju rzeczy można było zobaczyć w butiku Burberry w Harrods. Nosiła skórzaną teczkę, a nie byle szmacianą torbę. Jej jasne baleriny z lakierowanej skóry błyszczały. Nowa była porządną, skromną dziewczynką. Ale było w niej coś...
Idealna dziewczyna 4/5 Nasza cena:
20,65 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Idealna dziewczyna

Zderzenie z nowojorską rzeczywistością sprawia, że młoda Isabel Archer porzuca marzenia o karierze aktorskiej i podejmuje pracę w sklepie z materacami, żeby związać z koniec z końcem. Znużona tym zajęciem dziewczyna pragnie nowej roli we własnym życiu. Gdy para przyjaciół zachęca ją do założenia...
Dziewczyna na karuzeli 0/5 Nasza cena:
24,84 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyna na karuzeli

Kim jesteś, gdy nikt nie patrzy? Kiedy lubiana przez wszystkich uczennica Lucinda Hayes zostaje zamordowana, mieszkańcy małego miasteczka w Kolorado są zszokowani. Najbardziej dziwi to chłopaka, który kochał ją za mocno, koleżankę, która zazdrościła jej idealnego życia i policjanta wyznaczonego do...
Dziewczyna w ciemności 0/5 Nasza cena:
20,60 zł 39,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyna w ciemności

Jeden z 5 najlepszych thrillerów psychologicznych roku według „Wall Street Journal” Najważniejsza holenderska nagroda dla powieści kryminalnej Gouden Strop Iris, młoda prawniczka i samotna matka, z trudem stara się pogodzić pracę z opieką nad trudnym w wychowaniu synkiem.Ray, skazany za...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula