Uwięzieni w słowach rodziców

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
376
Rok wydania
2022
Nasza cena: 33,56 zł 54,90 zł Taniej o: 39%

Słowa, które niszczą. Słowa, które budują

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie.

Takie słowa są jak zaklęcia. Mogą odebrać głos, bo "dzieci i ryby głosu nie mają". Mogą zamrozić emocje, bo "chłopaki nie płaczą". Mogą zasłonić potrzeby - "nie rób kłopotu". Mogą zabrać odwagę wyrażania siebie, gdy wciąż słychać "nie wydziwiaj". Mogą uśpić w nas życie na długie lata. Na szczęście wobec tych słów-zaklęć nie jesteśmy bezbronni. Uświadomiwszy sobie, które fatalne sformułowanie steruje akurat nami, możemy je z siebie zrzucić, odwołując się do innych, uzdrawiających słów; możemy stworzyć dla siebie nową rzeczywistość i stać się w pełni sobą. Bo słowa mają moc. Niszczącą lub uzdrawiającą. I tylko od nas ostatecznie zależy, do których się odwołamy.


O autorach

Agnieszka Kozak - psycholog, psychoterapeuta, trener. Wierzy, że to, co mówimy i jak mówimy, kształtuje relacje zarówno ze sobą, jak i z innymi. Tworzy programy rozwojowe oparte na idei porozumienia bez przemocy. Wartości, które ceni, to zaufanie, szczerość i akceptacja. Marzy o świecie, w którym ludzie będą umieli się zrozumieć i porozumieć. Kocha to, co robi, i robi to, co kocha. Współautorka książek: Dogadać się z innymi. Porozumienie bez przemocy nie tylko w życiu organizacji, Dogadać się z nastolatkiem. Szacunek i dojrzałość w relacji, W poszukiwaniu siebie. Bajki terapeutyczne dla dorosłych.

Jacek Wasilewski - socjolingwista zajmujący się tym, w jaki sposób język wpływa na ludzi i relacje między nimi. Projektował język do różnych procesów w firmach, tworzył strategie komunikacji, badał wpływ reklam na emocje, a także sposób, w jaki język kształtuje myślenie o sprawiedliwości, zaufaniu, wspólnocie. Pracuje na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek: Retoryka dominacji, Prowadzeni słowami, Opowieści o Polsce, Baśnie wolnego rynku. Występował na TEDx z tematyką dotyczącą wpływu języka na zdrowie i bezpieczeństwo.

Bestsellery z kategorii Rozwój osobisty >>

Recenzje książki Uwięzieni w słowach rodziców (5)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  6 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  „Słowa, słowa, słowa” – odpowiedział Hamlet na pytanie dotyczące lektury, ale jego odpowiedź to studnia bez dnia i pole do szerokiej interpretacji. Słowa to coś więcej bowiem niż tylko ułożone litery, to coś więcej niż obrazy, które ze sobą niosą. Słowa mają wielką moc, zarówno tworzenia, jak i rujnowania. Mogą dodawać skrzydeł, zagrzewać do walki, motywować, pocieszać, albo pozbawiać nas energii, odcinać potrzebny do życia tlen. Bardzo często nierozważnie wypowiedziane zdanie może wywołać ogromne konsekwencje, rozciągnięte dodatkowo w czasie. Niestety byt rzadko przywiązujemy odpowiednią wagę do wypowiadanych słów, co więcej, wypowiadamy bezmyślnie gotowe zwroty nie biorąc odpowiedzialności za krzywdę, którą wyrządzają.

  Szkodliwe powiedzenia w stylu „Chłopaki nie płaczą”, czy „Dziewczynki mają być słodkie i grzeczne” pozostają w nas nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy świadomi ich istnienia. Dopiero dokonywane wybory, czy też zaniechania. prowadzące nas do miejsc, w których być nie chcemy, pozwalają nam uświadomić sobie, że wciąż powielamy określony schemat. Schemat, który został nam wdrukowany wraz z tymi słowami naszych rodziców czy opiekunów. Jak się wyrwać z tej sieci szkodliwych słów, jak sobie radzić mimo tych zaklęć zakazu czy nakazu, jak zdjąć z siebie swego rodzaju klątwę, przekonamy się dzięki lekturze książki pt. „Uwięzieni w słowach rodziców”, autorstwa Agnieszki Kozak oraz Jacka Wasilewskiego. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka, to coś więcej niż zwyczajny poradnik psychologiczny, przedstawiający kroki ku zmianie jakiejś sytuacji. Tu mamy bowiem możliwość obserwować bohaterów, zaś w ich słowach i historiach odnaleźć siebie oraz swoje problemy. A także przekonać się, że mimo takiego obciążenia nałożonego mniej lub bardziej świadomie przez rodziców, możemy dalej żyć, co więcej polepszyć sobie jakość tego życia, ucząc się wyrażać emocje, wyrażać siebie.

  Książka pokazuje, w jaki sposób działają zaklęcia, które po dziś dzień możemy usłyszeć od rodziców w stosunku do swoich dzieci. To słowa typu „Dziewczynki się nie złoszczą”, „Chłopaki nie płaczą”, „Życie to nie zabawa”, „Musisz być dzielna”, „Co ludzie powiedzą” i dziesiątki innych, odbierających prawo do emocji, a także do działania zgodnego z własnym pragnieniem, wtłaczających w sztywny gorset, ułatwiający życie społeczeństwu. W istocie dziecko karmione takimi zaklęciami wchodzi w życie z pewnym bagażem, który nie pozwala mu prawdziwie żyć, który nieustannie zmusza go do ukrywania swojego prawdziwego Ja, do odgrywania jakiejś roli.

  Książka składa się z trzech części, zaś w kolejnych rozdziałach dwóch z nich znajdziemy kolejno sformułowane zaklęcia i to, co się pod nimi kryje (jakie niosą ze sobą konsekwencję). Znajdziemy również przykłady osób, które funkcjonowały będąc pod presją wypowiedzianych wiele lat temu słów, które przyjęły je jako pewnik, własne przekonanie. Przyglądamy się z bliska tym osobom i problemom, których źródło tkwi właśnie w tych „zaklęciach”. Trzecia część książki otwiera przed nami drzwi do zmiany, traktuje bowiem o słowach, za pomocą których działamy na innych. Wszystkie one umożliwiają nam dokonanie wyboru, dzięki któremu mamy szansę wyjść z zaklętego kręgu zaklęć.

  Lektura książki, poparta przemyśleniami, a także pragnieniem zmiany i rzeczywistym działaniem sprawia, że zaczynamy pisać swój własny scenariusz, odrzucając rolę, w której uprzednio ostaliśmy obsadzeni przez rodziców czy opiekunów, a która nas tylko unieszczęśliwiała. Zyskujemy natomiast możliwość decydowania o sobie. Lektura książki, napisanej przystępnym językiem, pozwala zatem zrozumieć źródło naszych problemów, dostrzec schematy, w które zostaliśmy wtłoczeni, a następnie wybrać inne życie. Bardziej świadome, dające możliwość samodzielnego decydowania o sobie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Agnieszka Kozak i Jacek Wasilewski są autorami książki niezwykle ważnej. Czytając "Uwięzieni w słowach rodziców" możemy zdać sobie sprawę, jak ogromne piętno odcisnęły na nas słowa, które usłyszeliśmy w dzieciństwie od najbliższych. Jak bardzo pozwoliły nam uwierzyć w siebie lub odwrotnie, podcięły nam skrzydła. "Daj spokój, nie warto, nie dasz rady, to nie dla ciebie..." Dopiero jako ludzie dorośli możemy zdać sobie sprawę, jak niszczącą moc mają takie słowa. "Dasz radę, spróbuj jeszcze raz, wierzę w ciebie..." I człowiek czuje, że może zdobywać świat. Lektura książki dobitnie nam uświadamia, co nas ukształtowało. Warto się z nią zapoznać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Muszę przyznać, że "Uwięzieni w słowach rodziców" otwiera wiele "furtek" w głowie i daje do myślenia. Bo faktycznie, słowa mają moc ogromną, a będąc rodzicem, trzeba mieć tę świadomość cały czas. Próba zmiany własnego podejścia nie należy do najprostszych, mimo licznych rad i analiz zawartych w książce. Osoby zgłębiające temat mogą uznać, że da się więcej i lepiej. Ale mi, jako dopiero zaczynającej przygodę z psychologicznymi księgami taka analiza i refleksja na razie w pełni wystarcza. By być lepszym człowiekiem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Okładka jest żółta z białymi i czarnymi dodatkami. Na samym środku w klatce znajduje się kobieta. W dotyku jest satynowa, posiada skrzydełka. Dzięki temu ma zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi. Na obu przeczytacie po kilka zdań o autorach książki. Białe stronice, czcionka wystarczająca dla oczu. Pojawiła się jakaś literówka, jednak nie przeszkadzała ona zbytnio. Podzielona została na działy i podrozdziały.

  Czyta się te publikację z zapartym tchem. Jest w niej tyle prawdy... że aż ciężko mi ująć słowami, jak wartościowa jest ta pozycja. Mamy zaklęcia zakazu i nakazu oraz słowa, które zdejmują moc zaklęcia. Jest w niej tyle prawdy, że jakbym mogła, to ołówek i znaczniki nie byłyby odkładane.

  I wiecie, najprawdziwsze w tym jest to, że o czym czytamy, to ma odzwierciedlenie w naszym życiu! A przynajmniej w moim! I mojej klientki również. Jestem jej ogromnie wdzięczna, że poleciła mi ten tytuł i zachęciła wystarczająco. Wy również musicie po nią sięgnąć. Dziewczynki się nie złoszczą? Chłopaki nie płaczą? Bądź grzeczna/grzeczny, bo pan cię zabierze! A nie mówiłem/am? To jedne z wielu zagadnień, poruszanych w pozycji! Nie wierzę, że nie słyszeliście tego w dzieciństwie. Ja słyszałam niejednokrotnie i teraz już wiem, że część właśnie TYCH słów, blokuje mnie w teraźniejszości. To przykre, ale... prawdziwe. Szkoda, że pozycja nie ma większej promocji i rozgłosu. Zdecydowanie na niego zasługuje. Otworzyła mi oczy dosyć szeroko na to, jaka jestem i dlaczego postępuję i myślę, tak, a nie inaczej.

  ZDECYDOWANIE POLECAM, jest to lektura, posiadająca wiele WAŻNYCH informacji, potrzebnych wytłumaczeń naszego zachowania, myślenia.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 1/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Szkoda że bardzo polityczna i wkręca swoją prawdę zamiast pomagać... zawiedziona

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Nowa książka dla tych, którzy odnaleźli wsparcie w Dogadać się z dzieckiem albo szukają sposobów na bardziej harmonijne porozumienie ze swoim nastolatkiem lub nastolatką. Kolejne pokolenie młodych ludzi przechodzi ze świata dzieci do świata dorosłych. To trudna droga zarówno dla nich, jak i dla...
dodaj do schowka Do koszyka 29,02 zł
Każdy czasem słyszy w zwykłych rozmowach, biznesie czy mediach, że trudno współpracować. Gdy robimy coś razem, to często nazywamy to współpracą. Powstaje pytanie, czy jest to po prostu robienie czegoś razem, czy też dużo bardziej skomplikowane zjawisko społeczne. Niestety, dla dobrej współpracy...
dodaj do schowka Do koszyka 33,24 zł
„Kodowanki na cztery pory roku. Część 2” to zestaw zadań przydatnych podczas zajęć wyrównawczych z matematyki i rewalidacji indywidualnej. Ćwiczenia sprawdzą się też jako wprowadzenie do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Uczeń ma za zadanie pokolorować pola i narysować kształty na układzie...
dodaj do schowka Do koszyka 19,79 zł
Jak zrozumieć siebie, własnych pracowników i zwiększyć efektywność działania firmy. W „Pięciu wymiarach człowieka” autorzy - psycholodzy organizacji - z ponad czterdziestoletnią praktyką doradczą, dzielą się doświadczeniami i solidną wiedzą naukową. Tytułowe pięć wymiarów człowieka (temperament,...
dodaj do schowka Do koszyka 38,02 zł
Jest to empiryczne studium globalizacyjnych wpływów i wyzwań oraz radzenia sobie z nimi przez osoby młode i w średnim wieku, zamieszkujące polską prowincję. Pojęcie „prowincji” jest tu stosowane z czysto pragmatycznych względów; odrzucamy wartościujące konotacje tego terminu; dotyczy on po prostu...
dodaj do schowka Do koszyka 26,26 zł
Materiał przedstawiony w niniejszej publikacji przeznaczony jest do pracy z dziećmi z trudnościami w nauce liter. Dedykowany jest między innymi młodszym dzieciom z dysleksją bądź z lekką niepełnosprawnością intelektualną oraz starszym uczniom z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną....
dodaj do schowka Do koszyka 20,99 zł
Wybrane bestsellery
Puzzle 4w1 Bluey i jego świat to cztery niezależne układanki (po 12,15,20 i 24 elementy) stworzone z myślą o małych miłośnikach układania. Puzzle wytworzono w Polsce, przy użyciu wysokiej jakości materiałów w 100% podlegających recyklingowi. Po ułożeniu układanek powstaną cztery oddzielne obrazki o...
dodaj do schowka Do koszyka 31,92 zł
Piąty tom serii "Hellish"! Tę historię można czytać, nie znając poprzednich tomów. Pierwszy tom dylogii „Agony”, historii najmłodszego z braci Scott. „A kiedy twoja dusza zostanie pożarta, pamiętaj, że cię przed tym ostrzegałem”. Aiden Scott wraz z rodzeństwem odziedziczył wielki spadek, w tym...
dodaj do schowka Do koszyka 30,45 zł
300 stron starannie zebranych i zweryfikowanych faktów dotyczących historii, która rozgrywa się na naszych oczach, ale której realne znaczenie znają tylko nieliczni.Historii, którą czyta się jak najlepszy thriller polityczny, niebywałej i niewyobrażalnej dla wielu z nas – lecz prawdziwej.Historii,...
dodaj do schowka Do koszyka 41,35 zł
Kicia Kocia wraz ze swoim przyjacielem Packiem przekonują się, że uśmiech ma wielką moc. Na spacerze mówią z uśmiechem napotkanym osobom "dzień dobry" i zauważają, że wszystkim natychmiast poprawia się humor. Postanawiają jak najczęściej się uśmiechać i mówić ludziom miłe rzeczy.
dodaj do schowka Do koszyka 7,33 zł
Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia? I jak sportretować rozkoszną władzę nad młodszym o trzydzieści lat kochankiem? „Liczy się nie to, co się zdarza, lecz to, co robimy z tym,...
dodaj do schowka Do koszyka 29,57 zł
Powieść z bestsellerowego cyklu Magiczne Drzewo Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa i magia… Most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o dzieciach, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe… Powieść...
dodaj do schowka Do koszyka 27,99 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula