Lord Peter Wimsey to kultowy dżentelmen-detektyw z kryminalnej serii autorstwa Dorothy L. Sayers. Jeżeli jesteś entuzjastą klasyki thrillera w retro odsłonie - poznaj "Trupa w wannie"!
Ceniony architekt niespodziewanie znajduje w swojej wannie zwłoki - nieboszczyk jest nagi, a jedynym tropem w sprawie są jego... binokle. Inspektor Sugg, prowadzący oficjalne śledztwo, uznaje, że jest to ciało finansisty, który tajemniczo zniknął ze swojej sypialni poprzedniej nocy. Lord Peter Wimsey szybko przekonuje się, że rozwiązanie tej zagadki wcale nie jest oczywiste, a sprawa staje się jeszcze bardziej. W odkryciu prawdy pomocni okażą się przyjaciel ze Scotland Yardu oraz osobisty lokaj. Przyda się też znajomość najświeższych odkryć z dziedziny kryminologii.
Powieści "Trup w wannie" nie brakuje błyskotliwego humoru i lekkiego klimatu mimo intrygi na pierwszym planie. Całość uzupełniają doskonale opisane realia brytyjskiej socjety dwudziestolecia międzywojennego.
Opinie o książce
Agatha Christie wytrawnie łączyła wątki, choć są tacy, którzy uważają niektóre z jej postaci za nieco drewniane. Sayers może mniej panowała nad fabułą, ale za to jej proza jest absolutnie wspaniała, a w lordzie Peterze Wimseyu zakochały się już całe pokolenia czytelników.
crimereads.com
Agatha Christie i Dorothy L. Sayers - dwie wielkie królowe zbrodni, które ożywiły Londyn lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, czyniąc go domem dla Herkulesa Poirot i lorda Petera Wimseya.
theartssociety.org
Fragment wprowadzenia autorstwa Elizabeth George
Gdyby Dorothy L. Sayers dowiedziała się, w jaki sposób zetknęłam się z jej cudownymi powieściami detektywistycznymi, przewróciłaby się w grobie. Wiele lat temu Ian Carmichael grał lorda Petera Wimseya w kilku filmach, które miałam okazję obejrzeć w publicznej telewizji w moim domu w Kalifornii. Pamiętam, jak spiker wymieniał najważniejsze punkty biografii i imponującej kariery zawodowej Sayers, która była między innymi jedną z pierwszych absolwentek Oksfordu i tłumaczką Dantego. Byłam pod wrażeniem jej osiągnięć, ale jeszcze większe wrażenie zrobił na mnie jej wspaniały detektyw. Obejrzałam ekranizacje, a potem sięgnęłam po książki.
[Ten cudowny arystokrata] oczarował mnie we wszystkich aspektach: od fircykowatego języka do koligacji rodzinnych. Krótko mówiąc, przywiązałam się do Wimseya, do jego spokojnego, nieodłącznego służącego Buntera, do księżnej wdowy Denver, do nadętego księcia i nieznośnej księżnej Denver, do Charlesa Parkera i lady Mary… W powieściach Sayers odnalazłam bohatera, którego szukałam w beletrystyce: kogoś, kto prowadzi zwykłe życie, a nie herosa niezaangażowanego w żadne związki, które mogłyby zaburzyć starannie skonstruowaną fabułę. […]
Nowe wydanie powieści Sayers to nie lada wydarzenie. Oto kolejne pokolenie czytelników otwiera autorce drzwi do swojego życia i rozpoczyna niezapomnianą podróż w nietuzinkowym towarzystwie. Gdy wpadnie się w tarapaty, a sytuacja stanie się opłakana, można wezwać Sherlocka Holmesa, który szybko upora się z kłopotem. Lecz gdy chce się mieć pewność przetrwania zmiennych kolei losu, najlepiej trzymać się lorda Petera Wimseya.
O autorce
Dorothy L. Sayers to obok Agathy Christie najbardziej uznana angielska pisarka z gatunku powieści kryminalnych, a także tłumaczka, autorka esejów i sztuk teatralnych o tematyce chrześcijańskiej. Napisała powieści i opowiadania kryminalne, w których występuje postać Lorda Petera Wimseya, takie jak: "Czyje to ciało?" (1923), "Lord Peter ogląda ciało" (1928) czy "Zbrodnia wymaga reklamy" (1938).