Troskliwa

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Format
135 x 205 mm
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Inne wersje (1)
Outlet, Książka, op. miękka
za 20,00 zł
Nasza cena: 28,11 zł 39,99 zł Taniej o: 30%

Rose Gold przez osiemnaście lat swojego życia myślała, że jest nieuleczalnie chora. Poruszała się na wózku, była karmiona przez rurkę i cierpiała w samotności, z dala od rówieśników.

U progu pełnoletności dziewczyna odkryła szokującą prawdę: do choroby doprowadzała ją jej ukochana mama Patty, której tak ufała. Kiedy okrutny proceder wyszedł na jaw i Patty trafiła do więzienia, Rose zaczęła układać sobie życie.

Gdy Patty wyszła na wolność, ogromnie się zdziwiła, że córka przyjęła ją pod swój dach. Zamieszkały razem z malutkim Adamem, synem Rose. Wszystko wskazywało na to, że obie starają się znowu być rodziną. Napięcie między nimi jednak z dnia na dzień rosło…

Podążaj za wstrząsającą tajemnicą.


Opinie o książce

Rewelacja! Dwie główne bohaterki sprawiają, że ta opowieść ma ogromną siłę rażenia. Nie zapomnisz ich.

Lee Child

Ta książka ma wszystko: zabójczy styl i pomysł, zawiłą fabułę i przekonujące bohaterki. Absolutnie doskonały thriller!

JP Delaney

Znakomita książka. Mroczna, prawdziwa i totalnie wciągająca. Jestem zachwycona.

Lisa Jewell

Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Patty Watts przez niemal 18 lat życia obdarzała swoją córkę Rose Gold miłością. Miłością niezwykłą, bo szkodliwą. Potrzeba uwiązania przy sobie jedynego dziecka była dla Patty tak silna, że przez wiele lat je podtruwała i wymyślała coraz to nowsze choroby, jakie rzekomo miały nękać Rose. Proceder ujrzał światło dzienne – Patty została uznana za winną i skazana. Po wyjściu na wolność jej córka jak gdyby nigdy nic zgodziła się przyjąć pod swój dach niedawną oprawczynię. Co kryje się za zachowaniem Rose Gold? Czy miłość do matki okaże się silniejsza niż chęć zemsty?

  Dzieci często są odzwierciedleniem swoich rodziców – bezwiednie naśladują ich zachowania, przyjmują ich system moralny i traktują jak jedyny i najsłuszniejszy wzorzec. Powiedzenie „jaka matka, taka córka” w pełni znajduje zastosowanie w powieści „Troskliwa”.

  Ogromnym atutem książki jest jej warstwa psychologiczna. Przez całą lekturę mamy do czynienia z emocjonalną batalią, w której walka toczy się o to, która z bohaterek dotkliwiej zrani drugą. Relacje interpersonalne są tutaj przesiąknięte intrygami i toksycznością przez co książkę czyta się z dużym zainteresowaniem. Doceniam to, kiedy fikcyjne postacie są w stanie wzbudzić we mnie realne emocje i tak też było w przypadku tej pozycji. Oprócz rozrywki ta powieść miała dla mnie także nieco refleksyjny wydźwięk. Z wyjątkiem bardzo ogólnego wniosku, jakim jest destrukcyjny wpływ nieprzepracowanych traum rodzica na jego potomków, nasunęło mi się także wiele innych, głębszych rozmyślań, których absolutnie nie spodziewałam się po „troskliwej”.

  Na minus niestety muszę wskazać dość prostą fabułę. Nie uważam, by całość akcji była specjalnie ambitna, co po części wybaczam - w końcu trudno jest przejawiać takie oczekiwania wobec thrillera. Niektóre sceny prowadzone z pespektywy Rose Gold wydawały się zbędne i kreowały ją na przesadną wariatkę, chcąc dodać pikanterii. W moim odczuciu w co najmniej dwóch aktach skutek był odwrotny od zamierzonego.

  „Troskliwa” przedstawia czytelnikowi obraz patologicznej miłości matki do dziecka, ale i ukazuje jak dużą moc ma rodzicielski autorytet oraz jak wiele człowiek jest w stanie zrobić, by zdobyć czyjąś bezwarunkową miłość. Debiut Stephanie Wrobel to pozycja bardzo wyrazista, gdzie nie brakuje napięcia, zwrotów akcji i przede wszystkim skrajnych emocji. Jeżeli szukacie uczuciowego rollercoastera to wspomniany tytuł z pewnością będzie trafnym wyborem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  " Więź między matką, a córką jest święta. Bez względu na to, jakie są straszne, wciąż je kochamy."

  Na początku fabuły poznajemy losy Rose Gold - chorej dziewczynki karmionej przez sondę, której włosy wypadały garściami i która była tak niedożywiona i słaba, że musiała poruszać się na wózku.

  Przez osiemnaście lat lekarze nie potrafili postawić właściwej diagnozy.

  Okazało się, że tak naprawdę chora była Party Watts - matka dziewczynki, która truła swoje dziecko latami.

  Sąsiedzi mówili o niej: drapieżca i potwór. Została skazana i trafiła do więzienia.

  Historia rozpoczyna się w momencie, kiedy kobieta wychodzi na wolność.

  Zdziwienie czytelnika jest tym większe, kiedy okazuje się, że Patty znajduje schronienie w domu własnej córki.

  Potem następuje szereg dziwnych sytuacji, a poziom manipulacji przekracza moje wyobrażenia...

  Pierwszy raz ciężko mi ubrać myśli w słowa. Najzwyczajniej w świecie jestem w szoku. Przerażająca, szokująca, mroczna opowieść o toksycznej relacji między matką, a córką. Historia, która z całą pewnością nie powinna się wydarzyć.

  " Niektórzy z nas nie mogą zapomnieć i nigdy nie wybaczą. Nasze topory są ostre i gotowe zadawać ciosy. Zaciskamy zęby, chcąc jednocześnie błagać o litość, a zadawniony żal to ciężkie brzemię. Dobrze, że jesteśmy tacy silni "

  Mam wrażenie, że cokolwiek bym nie napisała o tej książce, będzie spoilerem. Chyba pomilczę, bo w sumie i tak brakuje mi słów.

  Na pewno nie zapomnę. Z pewnością będę polecać 💔

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Troskliwa" to książka z której oceną mam problem. Po przeczytaniu opisu byłam jej naprawdę bardzo ciekawa, jednak po zapoznaniu się z nią nie czuję się do końca usatysfakcjonowana. Znaczy książka była dobra, jednak bez żadnego efektu wow. Przez pierwsze sto stron bardzo mi się wszystko dłużyło i co chwilę ją odkładałam bo nie mogłam się w nią wogóle wciągnąć. Dopiero później akcja zaczęłam nabierać tempa i czytało mi się ją lepiej, chociaż wciąż czegoś mi w niej brakowało. Na pewno na plus jest kreacja dwóch bohaterek. Zostały one tak przedstawione, że do tej pory zastanawiam się, która z nich była większą manipulatorką. Pomysł na historię też ciekawy, jednak nie zaskoczył mnie niczym szczególnym. Przyszedł taki moment, że domyślałam się jakie może być zakończenie tej historii. Historia, która pokazuje jak kobieta, która przed wszystkimi odgrywa przykładną matkę truje swoje dziecko. Jak ciężko wybaczyć drugiej osobie która przez swoje chore zapędy sprawiła, że młoda dziewczyna straciła tak wiele z życia. Lektura, w której dwie kobiety, matka i córka próbują zacząć wszystko od nowa. Jednak niektórych rzeczy się nie zapomina i nie da tak łatwo wybaczyć. Historia w książkę opowiedziana jest z dwóch perspektyw. Zarówno matki jak i córki, dzięki czemu możemy je lepiej poznać i dowiedzieć się co nimi kieruję. Książka przeplata w sobie wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości, więc mamy wgląd w sytuację bohaterek kiedyś i teraz. Ogólnie była to dobra książka, jednak mnie w niej czegoś zabrakło. Nie porwała mnie ani nie zaskoczyła niczym szczególnym. Mimo wszystko myślę, że warto sięgnąć i samemu ocenić.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ofiara i kat

  "Matka nigdy o tobie nie zapomni. Córka nigdy ci nie wybaczy. „

  „Troskliwa”, to świetna i porywająca lektura, napisana przez nieznaną w Polsce autorkę, Stephanie Wrobel. Naprawdę mi się podobała, choć wyczerpała emocjonalnie. Historia zawarta w książce bardzo kojarzy mi się z głośną sprawą Gypsy Rose Blanchard, autorka zresztą nie ukrywa, że inspirowała się tą historią, chociaż trochę inaczej ją poprowadziła. Patty, pozornie opiekuńcza i kochająca matka spowodowała, że Rose Gold spędziła prawie dwie dekady swojego życia, wierząc, że jest chora. Matka wmówiła jej, że cierpi na zaburzenie chromosomowe, ale kiedy Patty zainstalowała Internet, Rose Gold zaczyna badać swoją chorobę i wkrótce dochodzi do wniosku, że jej ukochana matka, najbliższa osoba odpowiedzialna jest za jej choroby!

  Dochodzi do głośnego procesu i w wyniku zeznań Rose Gold, Patty zostaje skazana i trafia za kratki na długie 5 lat.

  Po odbyciu kary Patty ma nadzieję przejąć kontrolę nad życiem swojej córki, tak jak przedtem, chociaż Rose Gold pozwala matce zamieszkać z sobą, ma jednak inny plan. Dochodzi do bitwy dwóch naprawdę chorych i rannych osób. Bitwy dwóch manipulantek, w której następuje odwrócenie ról, bo łatwo manipulować kimś, kto nie wyczuwa w tobie zagrożenia. Postacie, są świetnie wykreowane, chociaż nie potrafiłam ich polubić ani im współczuć, bo żadna z nich w najmniejszym stopniu nie jest sympatyczna. Ich kłamstwa powodowały u mnie dreszczyk emocji, tego co miało nadejść, coś, co powodowało, że przewracałam kolejne strony byle szybciej dotrzeć do finału, który, chociaż wydawał mi się oczywisty, jednak mnie zaskoczył. Czytanie książki zrodziło we mnie wiele pytań, na które nie znalazłam odpowiedzi, każdy czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam.

  Czy przebaczenie powinno być bezwarunkowe, czy też powinno mieć jakieś granice ? Czy złe postępowanie można usprawiedliwić, jakoś wytłumaczyć ? Czy każdy zasługuje na drugą szansę ?

  Polecam. Świetnie skonstruowana historia z dwoma silnymi, mściwymi i przebiegłymi bohaterkami, z których każda ma swój cel, co w połączeniu ze wspaniałą fabułą czyni z niej niezapomnianą i atrakcyjną lekturę!

  „Zranię cię za to. Nie wiem jeszcze jak, ale daj mi czas. Nadejdzie dzień, kiedy uznasz, że jesteś bezpieczny i szczęśliwy, i nagle twoja radość zamieni się w popiół w twoich ustach i będziesz wiedział, że dług został spłacony. "

  - George RR Martin – „Starcie królów”

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Patty zostaje skazana na pięć lat pozbawienia wolności za znęcanie się nad swoją córką. Przez osiemnaście lat podtruwała ją, dodając jej do pokarmu syrop z ipekakuany. Mimo że Rose Gold była całkowicie zdrowym dzieckiem, wciąż wymiotowała, a lekarze nie mogli znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy. Patty wymyślała najróżniejsze choroby oraz sposoby leczenia. Teraz gdy jej kara dobiegła końca, córka postanawia przygarnąć ją do siebie, ale ich stosunki tylko pozornie wydają się naprawione.

  Wow! Jaka ta książka jest dobra! Dawno nie czytałam tak wciągającego thrillera psychologicznego. Od pierwszej strony trzyma w napięciu i aż do samego końca zostaje na tym samym poziomie. Ta mistrzowsko uknuta intryga oraz zakończenie, które wbija w fotel, sprawiają, że czytelnik zaczyna żałować, że ma już lekturę za sobą. Tak wiele chciałabym Wam napisać, ale niestety nie mogę, by nie zdradzić czegoś istotnego, co zniechęciłoby Was do lektury.

  Historia poprowadzona została z perspektywy obu głównych bohaterek. Poznajemy Rose Gold w czasach, kiedy jej matka została skazana oraz w czasach teraźniejszych, kiedy to Patty jest narratorem historii. W pewnym momencie już sama nie wiedziałam, komu mam wierzyć. Czy Patty naprawdę truła swoją córkę? Czy ma zamiar robić to dalej? Czy zapłaciła już za błędy i zamierzała się zmienić? A może to córka ją po prostu wrobiła? Miałam tak wiele pytań. Na wszystkie znalazłam odpowiedź, ale musiałam cierpliwie czekać do samego końca.

  Uwielbiam thrillery i musicie wiedzieć, że jeśli coś polecam, to naprawdę jest według mnie warte przeczytania. Bardzo krytycznie podchodzę do tego gatunku, ponieważ dreszczowce są moimi ulubionymi powieściami. Przeczytałam ich bardzo dużo. „Troskliwa” ma wszystko, co powinna mieć tego typu pozycja. Przede wszystkim zawiera niepokojący klimat, intrygę obmyślaną w stu procentach oraz tajemnicę. Można przeczuwać zakończenie, ale i tak znajduje się w nim element zaskoczenia.

  Jestem pełna podziwu nad kreacją bohaterów oraz nad samym zarysem fabuły. Do tej pory nie czytałam niczego o podobnej tematyce, a wszystko, co jest oryginalne na rynku czytelniczym, jest warte uwagi. Cieszę się, że nie jest to po raz milionowy historia oparta na tym samym schemacie.

  Pozycję tę czyta się szybko. Mimo że jest to fikcja literacka, to myśl o tym, że naprawdę istnieją matki, które zachowują się w ten sposób, jest przerażająca. Te zaburzenia psychiczne nazywają się przeniesionym zespołem Münchausena. Chore kobiety znęcając się nad swoimi dziećmi, chcą wywołać wśród ludzi z najbliższego otoczenia współczucie. Potrafią one głodzić swoje potomstwo, podtruwać, chodzić do lekarza z wymyślonymi objawami, a nawet dodawać swoją krew do moczu malucha. Wszystko jest dogłębnie planowane, żeby nie zostać przyłapanym.

  Jak widzicie, temat jest bardzo ciekawy. Całym sercem Wam polecam tę książkę!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Stephanie Wrobel
 • Wydawnictwo Otwarte
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 352
 • Format: 135 x 205 mm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381350600
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The recovery of Rose Gold
 • Tłumacz: Dobrzańska Anna
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381350600
 • EAN: 9788381350600
 • Wymiary: 13.5x20.5cm
Warto zwrócić uwagę na...
The Recovery of Rose Gold 0/5 Nasza cena:
64,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

The Recovery of Rose Gold

Rose Gold Watts believed she was sick for eighteen years. She thought she needed the feeding tube, the surgeries, the wheelchair . . . Turns out her mother is a really good liar. After five years in prison, Patty Watts is finally free. All she wants is to put old grievances behind her, reconcile...
Lokatorka 5/5 Nasza cena:
27,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lokatorka

Jane przeżyła osobistą tragedię i chce zacząć wszystko od nowa. Poszukując mieszkania, trafia na niepowtarzalną okazję. Choć dom jest nietypowy, Jane czuje, że tu będzie jej dobrze. Wkrótce dowiaduje się, że poprzednia lokatorka Emma miała tragiczny wypadek. Ktoś upamiętnia jej śmierć, zostawiając...
Coraz większy mrok 5/5 Nasza cena:
28,01 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Coraz większy mrok

Verity Crawford, sławna autorka thrillerów, zostaje sparaliżowana wskutek tragicznego wypadku. Jej mąż zatrudnia pisarkę Lowen Ashleigh, by dokończyła bestsellerową serię książek chorej żony. Podczas przygotowań do pracy w posiadłości Crawfordów Lowen w stosie notatek znajduje niepublikowany dotąd...
Rok we mgle 4/5 Nasza cena:
29,13 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rok we mgle

W gęstej mgle? W falach Pacyfiku? Na parkingu? W ciężarówce nieznajomego? Gdzie zniknęłaś? Abigail i Jake wkrótce zamierzają się pobrać. Abigail jest młodą fotografką, która po tragicznej śmierci partnera układa sobie życie na nowo. Jake rozstał się z żoną. Samotnie wychowuje sześcioletnią córeczkę...
W żywe oczy 4/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W żywe oczy

Spotkał ją. Uwierzył jej. Nie powinien. Nawiąż rozmowę z wyznaczonym mężczyzną. Nie bądź za szybko bezpośrednia. To ON musi złożyć propozycję, a nie na odwrót. Zarejestruj całą rozmowę. Claire kłamie zawodowo. Wydaje się, że jest stworzona do roli, w którą się wcieli. Na zlecenie firmy prawniczej...
I że cię nie opuszczę 4/5 Nasza cena:
29,53 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

I że cię nie opuszczę

"I że Cię nie opuszczę" to wciągająca i mroczna powieść o Pakcie, który wydawał się być elitarnym i niepozornym klubem dla małżeństw, a stał się powodem niejednego nieszczęścia. Dobrze jest dbać o swoje małżeństwo i związek już od samego początku. W końcu w czasach...
Jej pierwszy błąd 4/5 Nasza cena:
33,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jej pierwszy błąd

O Alice: Po śmierci pierwszego męża przeżyła załamanie, teraz życie znowu jest dla niej łaskawe. O jej drugim mężu: Pojawienie się Nathana przywróciło Alice utracone szczęście. Prowadzą udany biznes, mają dwoje dzieci i piękny dom. O jej najlepszej przyjaciółce: Razem z Beth Alice przeżywała...
Bezbronne 4/5 Nasza cena:
28,05 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bezbronne

Bestsellerowy thriller, który szturmem podbił świat. Odludzie. Śnieżyca. Mała dziewczynka uwięziona w aucie. Znikąd pomocy. Co byś zrobiła? Darby jechała z uniwersytetu do domu, gdy rozszalała się burza śnieżna i uwięziła ją na odludziu. Najbliższą noc dziewczyna będzie musiała spędzić na postoju...
I żyli długo i szczęśliwie 3/5 Nasza cena:
27,59 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

I żyli długo i szczęśliwie

Sobota 09:19 Tamto wczoraj nie powinno się wydarzyć. To była pomyłka. Przepraszam. Sobota 23:14 Dostałeś moją wiadomość? Niedziela 03:47 Rozumiem. Nie będę Ci utrudniał życia. Nie bój się xx Naomi to nie do końca szczęśliwa mężatka: ma ukochaną córeczkę Prue, ale jej mąż Chris stał się ostatnio...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula