Sięgnij po książkę "Szal bitewny. Furia wikingów. Tom 6" i poznaj dalsze losy synów legendarnego Ragnara. Dokąd zmierza historia najsłynniejszych Danów? Miejsce w Valhalli znajdą jedynie najdzielniejsi wojownicy.
Ścieżki synów Ragnara rozeszły się i każdy podąża w swoją stronę. Mają jednak wspólne marzenie, jakim jest zyskanie sławy i przekroczenie bram Valhalli, aby wspólnie z przodkami i największymi wojownikami pić wino oraz słuchać opowieści o niezwykłych bojach.
Danowie niestrudzenie podbijają Anglię i toczą zwycięskie bitwy na obcych ziemiach. Budzą przerażenie i pławią się w swoich zdobyczach. Coraz łapczywiej spoglądają również w kierunku legendarnego Rzymu, choć droga do niego nie będzie prosta.
W tym samym czasie rośnie potęga Rusi, która do tej pory była lekceważona. Teraz władcy i królowie muszą liczyć się z nowym zagrożeniem. Komu można zaufać w tych ciężkich czasach? Na to pytanie każdy musi znaleźć odpowiedź, a w szczególności dotyczy to władcy Danii. Jakie losy czekają słynnych synów Ragnara?
O książce
Furia wikingów zawitała w moim domu i raczej pozostanie tutaj na dłużej. Opowieść, w której nie ma grama magii, emanuje najczystszą energią, której pozazdrościłaby niejedna średniowieczna wyrocznia. Lektura, która miała starczyć mi na minimum miesiąc, skończyła się szybciej, niż przypuszczałam
Głos Kultury
O autorze
Daniel Komorowski stworzył porywającą serię powieściową Furia Wikingów. Ukazana historia doskonale obrazuje zwyczaje tego słynnego ludu, a całość oprawiona jest w fascynującą historię pełną zdrady, krwi, chwały i zadziwiających sojuszy. Cykl składa się z sześciu części: "Furia wikingów", "Gniew Północy", "Potęga zemsty", "Czas chaosu", "Ogień zagłady" oraz "Szał bitewny".
Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura piękna polska lub z serii Furia Wikingów
Czy w książce "Szał bitewny. Furia wikingów. Tom 6" występują elementy fantastyczne?
Nie, powieść jest pozbawiona elementów magii i skupia się na realistycznym przedstawieniu epoki wikingów. Autor, będąc pasjonatem średniowiecza, kładzie duży nacisk na brutalną rzeczywistość bitew oraz polityczne intrygi tamtego okresu. Czytelnik otrzymuje surowy obraz wypraw do Anglii, Rzymu czy Konstantynopola bez udziału nadprzyrodzonych mocy. Taka konstrukcja fabuły sprawia, że cała seria jest idealna dla fanów czystej fikcji historycznej opartej na dawnych realiach.
Czy można czytać ten tom bez znajomości poprzednich części serii?
Dla pełnego zrozumienia losów synów Ragnara i skomplikowanych relacji między bohaterami zalecane jest zachowanie chronologii serii. Tom szósty stanowi bezpośrednią kontynuację wątków politycznych i militarnych zapoczątkowanych we wcześniejszych częściach cyklu. Czytelnik, który pominie poprzednie tomy, może mieć trudności z rozpoznaniem motywacji zdrajców oraz znaczenia wielkiej wojny braci. Lektura od początku pozwala w pełni docenić ewolucję postaci na tle historycznych podbojów i osobistych tragedii.
Jakie regiony geograficzne odwiedzają bohaterowie w tej części sagi?
Akcja powieści przenosi czytelników z angielskich królestw aż po mury Konstantynopola i tereny potężnej Rusi. Autor dynamicznie zmienia scenerię, opisując krwawe pochody Danów oraz ich ambitne próby dotarcia do legendarnego Rzymu. Szeroki zakres terytorialny pozwala poznać wpływ wikingów na różne cywilizacje wczesnego średniowiecza widoczny w ich ekspansji. Każda z tych lokalizacji jest tłem dla kluczowych bitew decydujących o sławie i przetrwaniu wojowników w obcych krainach.
Dla kogo ta książka może okazać się zbyt wymagająca lub nieodpowiednia?
Powieść nie jest polecana czytelnikom unikającym dosadnych opisów przemocy, krwi oraz brutalnych realiów wojennych. Narracja kładzie ogromny nacisk na dynamikę starć i szał bitewny, co dominuje nad subtelną analizą psychologiczną czy rozbudowanymi wątkami obyczajowymi. Osoby poszukujące w literaturze o wikingach elementów mitologicznych lub baśniowych również mogą poczuć niedosyt ze względu na jej realistyczny charakter. To pozycja skierowana przede wszystkim do dorosłych odbiorców ceniących surowy, militarny klimat historyczny bez ugrzecznień.
Jaki jest styl prowadzenia narracji przez Daniela Komorowskiego w tym tomie?
Autor stosuje bardzo dynamiczne tempo akcji, które skupia się na ciągłym ruchu wojsk i nieuchronnych konfrontacjach. Krótkie rozdziały i częste zwroty akcji, takie jak niszczycielski sztorm, sprawiają, że lektura jest angażująca i trudna do przerwania. Styl pisarski jest męski i konkretny, co doskonale oddaje energię średniowiecznych wojowników dążących do zdobycia wiecznej chwały w Valhalli. Dzięki temu czytelnik ma wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w wielkich wydarzeniach historycznych kształtujących ówczesną Europę.
