Seria Zofia Wilkońska - Jacek Galiński

Wydaje się Wam, że emerytowana nauczycielka, chodząca na zakupy na bazarek ze swoim wózeczkiem, trochę zrzędliwa i podkręcająca swój aparat słuchowy przy każdej nadarzającej się okazji do wysłuchania plotek, nie może być niebezpieczna? Otóż to jest chodzące, śmiertelnie niebezpieczeństwo. Gwiazda klubu seniora, wiecznie głodna i wplątująca się w przygody grożące utratą życia Zofia Wilkońska pokaże Wam, co potrafią emeryci.

Seria książek ''Zofia Wilkońska" Jacka Galińskiego składa się z trzech tomów: ''Kółko się pani urwało", ''Komórki się pani pomyliły" i ''Kratki się pani odbiły". Bohaterką cyklu jest czerstwa staruszka, która pozornie nikogo nie lubi. Mówiąca za dużo Zofia Wilkońska od zawsze wpada w niespotykane tarapaty, a najczęściej jest sprawczynią wszelkich afer. Kłótliwa i nieokiełznana, za broń mająca swój wózeczek na zakupy, staje się gwiazdą warszawskiego półświatka.

Ofiara kradzieży i włamania do jej mieszkania, podejrzana o zabicie sąsiada, nawiązuje wątpliwą znajomość z pracującym dla czyścicieli kamienic przestępcą. Odnajduje męża podejrzanego o prowadzenie podwójnego życia i poznaje jego nieślubną córkę, wątpliwego charakteru, u której przez jakiś czas pracuje w call center, ściągając długi. Włamuje się do domu syna przez okno, wpadając wprost na zwłoki. Podpala śmietniki, zadaje się z grupą bezdomnych i wybiera się do nocnego klubu. Ostatecznie kończy w więzieniu, gdzie bez pardonu staje się przywódczynią rebelii konstruującą proce z majtek. Nieokiełznana i nieposkromiona. Emerytka, z którą nawet mafia nie powinna zadzierać.

Cykl ''Zofia Wilkońska” Jacka Galińskiego jest kryminałem, ale tak prześmiesznym, że nie można się od niego oderwać. A przy tym zdecydowanie poprawia ON humor! Niepokorna emerytka w stu procentach zapewni niezapomnianą rozrywkę, a kończąc jeden tom, od razu sięgnie się po kolejny, by przeczytać go na jednym wdechu.


O autorze

 

Jacek Galiński jest scenarzystą, sportowcem i absolwentem Warszawskiej Szkoły Filmowej i Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Został laureatem konkursu scenariuszowego "Wszystko zostaje w rodzinie" Akson Studio oraz konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.