Seria Krucze pierścienie - Siri Pettersen

Sprawdź intrygujący cykl fantasy “Krucze pierścienie” oparty na świecie nordyckich mitów. Pozwól, by ogarnął Cię mroźny klimat północy pełnej tajemniczych bóstw.

 

“Krucze pierścienie” to seria, która opowiada o fantastycznym świecie zbudowanym w oparciu o nordycką mitologię. W skład cyklu wchodzą trzy powieści: “Dziecko Odyna”, “Zgnilizna” oraz “Evna”.

 

W pierwszym tomie serii, "Dziecko Odyna", czytelnik zostaje wprowadzony w fascynujący świat Ym. Jest ON podzielony na jedenaście krain, a przewodzi mu rząd zamieszkujący Mannfalę. Temu zwierzchnictwu nie podporządkowuje się jedynie osada Kruczy Dwór. Świat ten zamieszkują atlingowie. Są oni podobni do ludzi, tyle że mają ogony i posiadają naturalne predyspozycje do czerpania magii - Evny.

 

Hirka ma piętnaście lat i żyje w przeświadczeniu, że swój ogon straciła w dzieciństwie. W końcu jednak okazuje się, że jest Dzieckiem Odyna. Prawda bez wątpienia wyjdzie na jaw w trakcie Rytuału, gdy wszyscy dowiedzą się, że dziewczyna nie potrafi dysponować Evną. By temu zapobiec Hirka musi podjąć błyskawiczną decyzję o ucieczce. Jeśli atelingowie dowiedzą się prawdy, będą chcieli pozbawić jej życia, by nie sprowadziła na nich zgnilizny.

 

“Zgnilizna” opowiada dalsze losy Hirki. Dziewczyna, po przejściu przez Kruczy Pierścień, weszła do współczesnego nam świata. Obecnie znajduje się w hrabstwie York w Wielkiej Brytanii i stara się odnaleźć w nowych realiach. Szybko jednak ściąga na siebie uwagę grupy Ślepych, którzy okazują się bardzo niebezpiecznymi osobnikami. Teraz dziewczyna nie ma pojęcia, komu tak naprawdę może ufać. Na szczęście znalazła grono sojuszników i to z nimi przyjdzie jej teraz podróżować po Europie.

 

“Evna” skupia się na kolejnych wydarzeniach odwołujących się do nordyckich mitów. Tym razem Hirka trafia do świata swojego ojca, Dreysil. To lodowa rzeczywistość, która utraciła Evnę. Tylko dzięki niej istnieje szansa na przywrócenie magii tamtejszej krainie. Tymczasem Rime udaje się przenieść z XXI wieku do świata Ym. Szybko dochodzi do tego, że jego krajanie uznali go za zaginionego i pozbawili pozycji w Radzie. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo rozegra się okrutna walka.


O autorce

 

Autorką serii “Krucze pierścienie” jest Siri Pettersen, norweska pisarka i rysowniczka. Urodziła się 28 października 1971 roku w Finnsnes. Stworzyła także cykl komiksowy “Anti-Klimaks”. Seria “Krucze pierścienie” powinna przypaść do gustu każdemu, kto choć trochę interesuje się nordycką mitologią.