"San Francisco. Dziki brzeg wolności" to publikacja od Magdy Działoszyńskiej-Kossow, która bierze na warsztat uwarunkowania społeczne, polityczne i kulturowe jednego z bardziej popularnych miejscowości Ameryki.
Miasto, w którym jednocześnie rodzą się marzenia, znajdują przystań alternatywni twórcy i muzycy kilku pokoleń. To też strefa, w której notuje się największy odsetek narkomanii i osób dotkniętych bezdomnością. Pięknie i strasznie, witamy w San Francisco.
San Francisco jawi się nam jako pełne skrajności - od bezpiecznego azylu dla mniejszości narodowych i seksualnych, po punkt graniczny dla tych, którym nie udało się zrealizować amerykańskiego snu o wielkich finansach.
Autorka zabiera nas w podróż w czasie, rozpoczynając ją od samego powstania osady, która ze względu na swoje uwarunkowania geograficzne, była jednym z ważniejszych punktów na mapie podczas poszukiwań w tzw. Gorączce Złota. Zatrzymuje się podczas wielkiego boomu gospodarczego i ogólnej prosperity lat 20. XX wieku. Lwią część poświęca epoce hippisów, poszukujących wolności, swobodnej przestrzeni do ekspresji artystycznej oraz miejsca, w którym nie będą oceniani ze względu na swój tryb życia. Nie omija też ciemnych kart w historii miasta, wspominając o epidemii AIDS, bezdomności i ogromnym bezrobociu.
Mimo że San Francisco jest miejscem, w którym powstał ruch LGBT, a większość mieszkańców stanowią pary homoseksualne, nie brakuje tam wykluczeń na innych poziomach: rasowych, ze względu na status majątkowy lub wykształcenie. Miasto skrajności, piękne i brudne jednocześnie. Warto poznać jego historię.
O autorce
Magda Działoszyńska-Kossow jest dziennikarką telewizyjną oraz publicystką. Książka o San Francisco jest jej debiutem literackim.