Jak zrobić miód pitny? Jak długo powinno fermentować wino? Czy w każdym fermentowanym napoju jest alkohol?
Szampan z kwiatów bzu, piwo imbirowe, kwas chlebowy i wino z owoców lasu. Nowy rozdział w fermentacji! Wyjątkowe napoje, pełne zdrowych bąbelków!
Zaskocz swoich gości domowymi miodami pitnymi, winami z dzikich roślin oraz bezalkoholowymi napojami, które orzeźwiają latem lepiej niż najbardziej cytrynowa lemoniada.
Sandor Katz, światowe guru fermentacji zachwycił się nowatorskim podejściem Pascala Baudara do fermentacji. Teraz i ty masz okazję poznać unowocześnione przez niego receptury. Baudar nie tylko odkrywa tradycyjne metody warzenia piwa, wina, ale pokazuje również, jak łatwo można przygotować przepyszne napoje bezalkoholowe o wyjątkowych smakach i walorach zdrowotnych. Kwas chlebowy, buza, cydr, pitny miód ziołowy, szanta czy manzanita to tylko niektóre z fascynujących napojów, które przyrządzisz korzystając z jego wskazówek.
Ten inspirujący zbiór przepisów zachęca do samodzielnego tworzenia niebanalnych połączeń smakowych w przepysznych napojach alkoholowych i bezalkoholowych. Razem z Baudarem odkryjesz potencjał kulinarny w lokalnych produktach i tych, które możesz znaleźć w pobliskim lesie.
Uruchom swój domowy roślinny browar i przejdź na musującą stronę mocy!
Pascal Baudar nadaje dzikiej fermentacji nowy wymiar, sięgając po dziko rosnące rośliny, dzikie drożdże i naturalne bakterie. Jego metody są skuteczne, a kreatywność – zaraźliwa. Dzięki wspaniałym ilustracjom i przejrzystym instrukcjom ta książka będzie dla ciebie źródłem niezwykłej inspiracji.
Sandor Ellix Katz, autor książek ”Dzika fermentacja” i "Sztuka fermentacji”
Posiadanie w swojej biblioteczce książki Pascala Baudara to jak dysponowanie kluczem do królestwa dziko rosnących roślin. Dzięki niej możemy poznać nietypowe podejście autora do tej kwestii. Na przestrzeni wielu lat Baudar opracował niepowtarzalny język kulinarny, badając wszystkie możliwe elementy terroir – od soli i kamieni po cukier z owadów oraz rośliny. Swoje metody poddaje rygorystycznym próbom i wciela je w życie dzięki przenikliwej kreatywności i dociekliwości. W środowisku zbieraczy dzikich roślin Baudar jest wysoko ceniony zwłaszcza za wczesne badania i hojność w udostępnianiu swoich odkryć.
Marie Viljoen, zbieraczka roślin i autorka książki "66 Square Feet"
Podziwiam metody opisane przez Pascala Baudara w książce Roślinny browar. Autor urządza wycieczki na łono natury i korzysta z tego, co dostępne, aby stworzyć fermentowane mieszanki o terroir nacechowanym atmosferą chwil, które spędził na przeczesywaniu lasów, plaż i terenów miejskich. Pora roku, aromaty i sceneria – wszystko to można wyczuć w jego musujących napojach. Publikacja Pascala sprawia, że nabieram ochoty na oczyszczenie aury z pomocą cydru z szałwią i na poczęstowanie napojem z krwawnika i bylicy gości, którzy podobnie jak ON dbają o tradycję produkcji alkoholowych napojów roślinnych. Książka Baudara to doskonałe źródło informacji zarówno dla zielarza, jak i dla barmana z zamiłowaniem do botaniki.
Jessyloo Rodrigues, zielarka i miłośniczka koktajli
W materii nietypowych napojów fermentowanych i niefermentowanych Pascal Baudar wykorzystuje koncepcję zwaną terroir – zawiłą symbiozę Homo imbibens, rdzennej fauny i flory, mikroorganizmów oraz terenu. Jego książka przywraca do życia innowacyjną rolę paleolitycznego szamana/uzdrowiciela i piwowara.
Patrick E. McGovern, archeolog i autor książek "Ancient Brews" i "Uncorking the Past"
Nowa książka Pascala prezentuje czytelnikowi cudownie swobodny, nieskrępowany świat domowej produkcji napojów, łączący elementy zbieractwa dzikich roślin z alchemią produkcji alkoholu. Autor zachęca do eksperymentów, eksploracji i zabawy. Oba tematy podane są w sposób zabawny i przystępny; po kompleksowym wprowadzeniu otrzymujemy bardzo proste przepisy i mnóstwo wspaniałych pomysłów uzupełnionych pięknymi fotografiami.
John Rensten, pomysłodawca warsztatów Forage London i autor książki "The Edible City"
Pascal Baudar bagatelizuje ograniczenia w postaci współczesnych »zasad« dotyczących domowej produkcji napojów i zachęca czytelników do nieograniczonej kreatywności. Zacierając granice między winem, piwem, miodem pitnym i napojami gazowanymi, przedstawia nie tylko proste przepisy na niepowtarzalne napoje, ale prezentuje czytelnikom wiedzę, w jaki sposób przyrządzić coś wyjątkowego z powszechnie dostępnych w kuchni, ogrodzie czy okolicy składników.
Jereme Zimmerman, autor książki Make Mead Like a Viking
Żałuję, że książki Roślinny browar nie znałem wcześniej, kiedy po raz pierwszy zainteresowałem się fermentacją napojów alkoholowych na bazie roślin. Pascal Baudar skupia się na często pomijanej kwestii, czyli na podstawach zbierania dziko rosnących roślin i alternatywnych źródłach cukru. Pisze o historii zbieractwa, o jego renesansie i o nowych, innowa-cyjnych technikach. Pascal zachęca czytelników do zakasania rękawów, zapomnienia o drogich, skomplikowanych akcesoriach i fermentowania z wykorzystaniem dostępnych im składników oraz narzędzi.
Pete Halupka, Harvest Roots Ferme