Ratownik

Książka
29,99 zł
Outlet
14,99 zł
eBook
27,95 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Format: 13.0 x 20.5 cm
Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: Akurat
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 382
Opis
Co dzieje się w umyśle ratownika medycznego, który kolejny raz musi mierzyć się ze śmiercią pacjenta? Zastanawiasz się, czy empatia jest konieczną cechą w tej pracy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w szokującej i wciągającej książce "Ratownik".

Specyfika pracy w służbach ratowniczych wiąże się z dużą odpowiedzialnością i presją. Ratownicy zmuszeni są do podejmowania trudnych, szybkich decyzji, od których zależeć może zdrowie i życie pacjenta. Jakie skutki niesie za sobą tak stresogenna praca?

Opowiada o tym Tomasz Mitra w swojej książce "Ratownik". Jest to mocna lektura, pozbawiona koloryzowania i niedomówień. Autor opisał dosadnie swoje doświadczenia, które miały miejsce podczas trwania jego kariery. Oprócz przypadków medycznych i interwencji związanych z pracą nie zabrakło szczegółów dotyczących życia prywatnego. Tak silna presja i nieustanna walka z czasem podczas pracy sprawiają, że człowiek odsuwa się od emocji lub odreagowuje je w skrajny sposób.

Aby na chwilę zapomnieć o bezsilności wobec śmierci, sięga się po narkotyki, alkohol, niezobowiązujący seks. Świat autora jest brutalny, lecz realny, dzięki czemu czytelnicy mają okazję spojrzeć na zawód ratownika w zupełnie inny sposób. To wstrząsająca lektura, która zachęci czytelników do licznych refleksji.

Tomasz Mitra to instruktor zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych i postępowania w urazach u dzieci i dorosłych. Przez dziesięć lat pracował jako ratownik medyczny. Jest autorem znanego fanpage'a na Facebooku o nazwie "Spowiedź Ratownika Medycznego", gdzie opowiada o swoich przeżyciach i przemyśleniach związanych z pracą w służbie zdrowia.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii reportaż

W jakiej formie przedstawiona jest historia w książce Tomasza Mitry?

Książka jest reportażem napisanym z perspektywy czynnego zawodowo ratownika medycznego, który relacjonuje swoje codzienne dyżury. Autor przedstawia autentyczne sytuacje z karetek, od interwencji przy wypadkach po trudne przypadki domowe. Narracja skupia się na emocjonalnym koszcie niesienia pomocy i brutalnej rzeczywistości pracy w służbach ratunkowych. To rzetelne świadectwo ukazujące, jak zawód ten wpływa na psychikę i życie prywatne człowieka.

Czy publikacja "Ratownik" skupia się wyłącznie na opisach procedur medycznych?

Publikacja "Ratownik" kładzie nacisk przede wszystkim na psychologiczny aspekt pracy medyka oraz mechanizmy radzenia sobie z traumą. Zamiast suchych faktów medycznych, czytelnik otrzymuje wgląd w wewnętrzny świat bohatera walczącego o zachowanie człowieczeństwa. Autor otwarcie opisuje ucieczki w używki i destrukcyjne zachowania, które stają się wentylem bezpieczeństwa w obliczu wszechobecnej śmierci. Jest to głęboka analiza kondycji psychicznej osób pracujących pod ekstremalną presją.

Dla kogo książka Tomasza Mitry może okazać się zbyt obciążająca?

Książka nie jest odpowiednia dla osób o wysokiej wrażliwości oraz czytelników unikających drastycznych opisów cierpienia i fizjologii. Tomasz Mitra nie stosuje cenzury, przedstawiając krew, ból oraz tragiczne skutki ludzkiej głupoty czy nieszczęśliwych wypadków. Treść zawiera brutalne relacje z miejsc tragedii oraz opisy autodestrukcyjnych zachowań personelu medycznego. Osobom szukającym lekkiej lektury lub wyidealizowanego obrazu medycyny odradza się ten tytuł.

Jaki klimat dominuje w relacjach przedstawionych przez autora?

W relacjach dominuje surowy, naturalistyczny klimat, w którym tragizm przeplata się z czarnym humorem i groteską. Czytelnik styka się z atmosferą ciągłego napięcia towarzyszącego wyjazdom do stanów zagrożenia życia. Autor rezygnuje z patosu, pokazując bezsilność wobec śmierci oraz cynizm będący formą pancerza ochronnego. Taka forma przekazu pozwala zrozumieć specyficzny dystans, jaki muszą wypracować ratownicy, by przetrwać w zawodzie.

Czy treść książki porusza temat kondycji polskiego systemu ratownictwa?

Tak, autor ukazuje realia pracy w systemie ratownictwa medycznego, zwracając uwagę na braki kadrowe i sprzętowe. Przedstawione historie rzucają światło na trudne warunki, w jakich operują polskie zespoły wyjazdowe podczas wielogodzinnych dyżurów. Relacje obnażają absurdy biurokratyczne oraz społeczne postrzeganie zawodu ratownika. Lektura pozwala docenić wysiłek osób, od których decyzji zależy życie pacjentów w ekstremalnych warunkach.

Szczegóły
  • Tytuł: Ratownik
  • Autor: Tomasz Mitra
  • Wydawnictwo Akurat
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2021
  • Ilość stron: 382
  • Format: 13.0 x 20.5 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788328714472
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788328714472
  • EAN: 9788328714472
  • Wymiary: 13x20.5 cm
  • Dane producenta: Wydawnictwo MUZA SA, Sienna 73, 00-833 Warszawa, Polska, muza@muza.com.pl, tel. 22 621 17 75
Recenzje książki Ratownik (9)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Paulina L. w dniu 2021-04-03
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Kilkanaście ładnych lat temu byłam zmuszona dzwonić po karetkę do mojej ukochanej Babci. Jako, że chorowała na cukrzycę, wszystko mogło być powodem osłabienia, cukromoczu czy innych objawów. Kiedy moje pomysły na to jak zaradzić Staruszce kończyły się, bez wahania sięgałam po telefon i wykręcałam 112. Mieszkałam wtedy w pod Krakowskiej miejscowości i wierzyłam, że Ratownicy zrobią co będą mogli, by jej pomóc. W drzwiach stanęło mi 3 ludzi, pamiętam to jak dzisiaj, z czego panowie niemalże wyśmiali mnie, że do bzdetów wołam pomoc, a prawdziwym powołaniem wykazała się pani, która nie tylko wtedy pomogła, ale uspokoiła mnie, że wszystko będzie okej, a Babcia dożyje sędziwych lat.

    Właśnie tamto zdarzenie, które utkwiło mi w pamięci bardzo mocno, spowodowało, że zapragnęłam poznać tę książkę. Sprawdzić czy faktycznie ktoś się przyzna do negatywnego obejścia czy myśli na temat takiej pracy. Ciekawiło mnie co do powiedzenia mają ludzie, którzy są Ratownikami, którzy jeżdżą ratować ludzkie życie. I uważam, że to był strzał w dziesiątkę bez dwóch zdań! Przede wszystkim zaznaczyć chcę, że Autorem jest człowiek, który kawał czasu spędził właśnie w tym zawodzie, podoba mi się, że w żaden sposób nie owija w bawełnę tylko szczerze, rzekłabym nawet bezwstydnie zdradza, co dzieje się po tej drugiej stronie. W karetce, która podąża do potrzebującego.

    Bohaterem jest człowiek młody, oddany pracy – w jego życiu nie ma miejsca na rodzinę, związki i przyjemności. Nie ukrywam, że można odnieść wrażenie, że powieść zniesmacza, ale prawdziwy obraz tego, że przecież Ci ludzie potrzebują odskoczni nie powinno nikogo szokować. Nie umiem sobie wyobrazić z czym muszą borykać się na co dzień. Wydaje mi się, że to taka naga prawda o tym co dzieje się w momencie kiedy jedzie się ratować innych ludzi – to ogromne obciążenie psychiczne jeśli się nie uda. Podziwiam ludzi, którzy mają psychikę do tego zawodu (albo jej nie mają, ale o tym nie mówią).

    Jestem pod ogromnym wrażeniem, bez dwóch zdań. Cieszę się, że Autor w taki dość prosty sposób pokazał, że Ratownicy również mają swoje trudne chwile, mogą popaść w narkotyki czy inne uzależnienia. Całość czyta się ekspresowo, a świetnym dodatkiem okazał się być mini słowniczek zwrotów, określeń i slangu medycznego, który co nieco znam, chodź bardziej z seriali o takiej fabule.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Joanna G. w dniu 2021-02-20
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Lubicie czytać książki o zawodach?

    Ja bardzo lubię czytać takie książki,w których mogę zajrzeć za kulisy pracy różnych profesji.

    Kiedy jeszcze jest napisana szczerze,momentami nawet szokujaco,wtedy moja radość jest podwójna,bo wiem,że to jest prawdziwe.

    Bo nie wierzę,że w pracy jest gładko i przyjemnie,a wszyscy mili i przyjaźni.

    W życiu na każdym kroku czekają nas przecież różne sytuacje.

    Co do tej książki mam jednak mieszane uczucia.

    Bo o ile ogromnie mnie ciekawiły zawodowe historie i rozterki autora,o tyle kompletnie nie rozumiem sensu wtrąceń z jego życia osobistego,które we mnie budziły tylko niesmak i psuły tę,naprawdę bardzo dobrą książkę.

    Jeśli jednak odrzucimy to,co jest niefajne,z opowieści wyłania się smutny,ale niezwykle szczery obraz człowieka,który niosąc pomoc drugiemu człowiekowi,czasami bawi się w Boga.

    Jak cienka jest granica na której balansuje przekonacie się czytając.

    Ja,pomimo wszystko Wam polecam.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzent Wybitny
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Paulina B. w dniu 2023-07-12
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Good! ✰✰✰✰

    Dobra
    książka według mnie. Ratownik w oczach ludzi to porządny człowiek, wręcz bohater, ale jaka jest prawda? Na ile można być dobrym człowiekiem widząc codziennie śmierć i ból innych ludzi? Jak trzeba żyć aby dać sobie rade z tak ciężkim zawodem? To właśnie ukazuje nam ta książka. Imprezy, seks, nielegalne biznesy i przydatne znajomości... może to daje szanse na przetrwanie?

    Po prostu dobra książka, ukazująca prawde...

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Super Recenzent
    Ocena:
    2/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Ewelina K. w dniu 2021-08-24
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Książka przedstawia życie i prace ratownika medycznego który zostaje przeniesiony z miasta do stacji na Wypizdowie. Każdy rozdział przedstawia inną historię i skupia się na innym pacjencie są tutaj zarówno przypadki poważne jak również bezpodstawne wezwania. Autor pokazuje nam jak ważny w tym zawodzie jest zgrany zespół i jakie mogą być konsekwencje nieporozumień czy też braku odpowiednich umiejętności. Chociaż autor posługuje się zawodowym językiem to bez obaw będziemy wiedzieć o co chodzi, a na końcu dodatkowo znajdziemy słowniczek z pojęciami zarówno medycznymi jak i skrótami myślowymi. Oprócz życia zawodowego mamy jak zawsze pokazane również życie prywatne autora, jednak tym razem ono moim zdaniem nic nie wnosi do całości, wręcz czasami miałam wrażenie jak bym czytała bardzo słaby erotyk. Sam autor ma bardzo specyficzny sposób pisania i wulgaryzmy to u niego norma, początkowo mnie denerwowały, ale ostatecznie się do nich przyzwyczaiłam. Jednak to co mnie denerwowało to postawa jaką miał zarówno wobec pacjentów jak i też współpracowników, ponieważ często był wyniosły i odnosiłam wrażenie jak by uważał się za lepszego bo wcześniej pracował w mieście. Same opisy akcji ciekawe i bardzo szczegółowe co pozwala zauważyć, że autor zna się na swojej pracy i posiada odpowiednią wiedzę, chociaż czasami w swoich działaniach miałam wrażenie, że był zbyt zuchwały. I jak już kiedyś wspominałam bardzo lubię książki związane z medycyną i po tą sięgnęłam również z wielkim zaciekawieniem, ale jednak okazała się dla mnie przeciętna. O ile sam opis pracy mi się podobał to reszta wątków trochę mnie nudziła, a postawa bohatera drażniła, ja jestem w stanie zrozumieć, że po kilku latach pracy można się przyzwyczaić do wielu sytuacji i wręcz należy zachować zimną krew chociaż czasami tutaj mam wrażenie było na pograniczu z chamstwem.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    3/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Magdalena M. w dniu 2021-03-03
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    innego.

    Do tej
    pory myślałam, że praca ratownika to bardzo odpowiedzialna robota. Nadal tak myślę mimo tego co przeczytalam w tej książce.

    Określanie pacjenta jako klienta. No cóż. Wychodzi, że jest to taki dodatek utrudniający pracę. Przydaje się aby potrenować wbijanie igieł czy reanimację. Takie mało poważne podejście, ale może tak to wygląda w praktyce.

    Dyżur za dyżurem, zobojętnienie. Alkohol, narkotyki, seks. Żeby nie dać się zwariować, żeby jakoś to przejść. Żeby nieść pomoc, a nie samemu jej potrzebować. Żeby trzymać garde i się nie poddać. Takie życie ratownika?

    Bardzo dużo uwagi poświęcone zostało jaki to macho z naszego ratownika, opowieści o jego ekscesach. Nie chciałabym trafić na takiego osobnika. Mimo jego doświadczenia medycznego.

    Ważne jest to aby nie traktować tej książki jako reportaż. Niestety w książce ratownicy ukazani są negatywnie. Niektóre osoby mogą mieć mylny obraz i brać to bardzo serio uogólniając wszystkich

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    1 komentarz. Skomentuj
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula