Opis
Głosem traumy i smutku przemawia do Czytelników Jerzy Jarniewicz w swoim nowym tomiku wierszy, w którym w dalszym ciągu zaskakuje swoim indywidualizmem.
Autor przyznaje, że jego utwory są obrazem wewnętrznych przeżyć związanych przede wszystkim z wojną. W każdej ze strof swoich wierszy uwalnia nagromadzone emocje, powracając pamięcią do najbardziej dotkliwych chwil w swoim życiu, których piętno nosi do dnia dzisiejszego. Porusza sprawy subtelne i delikatne, konfrontując je z obrazem twardym i brutalnym, jak wojna.
"Puste noce" to zwierzenia Jarniewicza w postaci poezji, poruszające jego słabość do kochanki, która jednocześnie go rani, jest towarzyszką w przygodzie i szantażuje emocjonalnie. Tą kochanką jest wojna, której obraz wciąż mu towarzyszy. "Puste noce" to zbiór erotyków, których tłem staje się żałoba, pożegnania i rozstania. Dochodzi do brutalizacji otoczenia, rozpadu wszelkiego porządku i wnikania do płaszczyzn politycznych, prawniczych i medialnych, co skutkuje bezpośredniością wyrażanych słów.
Jerzy Jarniewicz jest polskim filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem. Był uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis w 2006 roku. Za książkę o tytule "Znaki firmowe. Szkice o współczesnej prozie amerykańskiej i kanadyjskiej" otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike. Do tomików poezji jego autorstwa należą m. in.: "Korytarze", "Rozmowa będzie możliwa", "Niepoznaki" i wiele innych.