Prędkość ucieczki. Parabellum. Tom 1

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 14
Wysyłka w
5-7 dni + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2017
Wydawnictwo
Ilość stron
416
Nasza cena: 33,21 zł 36,90 zł Taniej o: 10%

Pierwszy tom historyczno-przygodowego cyklu Remigiusza Mroza. Sensacyjna opowieść z pierwszych miesięcy II Wojny Światowej!

Sierpień roku 1939. Wszyscy czują rosnące napięcie międzynarodowe. Minister Beck odrzucił niemieckie ultimatum. Wojsko Polskie szykuje się więc na odparcie uderzenia Wehrmachtu, które nastąpić może w każdej chwili. Stacjonujący wraz ze swym oddziałem nad rumuńską granicą sierżant Bronisław Zaniewski ma jednak większy, bo osobisty problem. Tym razem miarka się przebrała i młody wojak nie tylko pokłócił się, ale wręcz pobił ze swoim przełożonym, chorążym Chwieduszko. A wiadomo przecież, że w wojsku podniesienie ręki na przełożonego to zbrodnia. Jego młodszy brat Stanisław również ma kłopoty. Pragnie się żenić, nie wie jednak, jak powiedzieć ojcu, że jego wybranka jest Żydówką. Ranek pierwszego września przerywa te rozterki rzucając obu braci w wir burzliwych wydarzeń II Wojny Światowej.

Powieść "Prędkość ucieczki" otwiera cykl "Parabellum" autorstwa Remigiusza Mroza. Autor ten kojarzony był, jak dotąd głównie z kryminałem prawniczym, thrillerem i beletrystyką typu political fiction. Jak prezentują się na tym tle powieści historyczno-przygodowe? Trzeba przyznać, że znakomicie. Sensacyjna akcja, znakomicie opracowane tło wydarzeń okresu II Wojny Światowej. Obserwujemy losy obu braci przemierzających ogarniętą konfliktem Europę, uciekających przed nazistami i sowietami. Akcja trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, co chwilę zaskakując Czytelnika. Wszystko to sprawia, że od lektury "Prędkości ucieczki" wprost nie sposób się oderwać.

Cykl "Parabellum" składa się, jak dotąd z trzech powieści. Są to następujące tytuły: "Prędkość ucieczki", "Horyzont zdarzeń", "Głębia osobliwości".

Warto też zauważyć, że nie przypadkowy jest tytuł całego cyklu. Parabellum to bardzo popularny w czasach II RP pistolet samopowtarzalny konstrukcji niemieckiej. Jego właściwa nazwa to P08 Parabellum, a nazywano go też często Lugerem od nazwiska konstruktora. Słowo "parabellum" nawiązuje do łacińskiego powiedzenia "si vis pacem, para bellum", które oznacza "jeśli pragniesz pokoju, szykuj się do wojny".
Recenzje (14)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  Ostatnio Remigiusz Mróz jest wszędzie: książki, zapowiedzi, wywiady, zdjęcia. Ale nie ma dymu bez ognia, więc gdzieś ta iskra musi być. Sięgając po Parabellum miałam nadzieję, że ją odnajdę. I trafiłam na Daszt-e Lut.

  Książki o tematyce wojennej lubię i pochłaniam jednym tchem. W moim sercu na stałe zagościły takie powieści, jak Złodziejka książek Markus’a Zusak’a, czy przeczytane całkiem niedawno Światło, którego nie widać Anthony’ego Doerr’a. Dlatego właśnie zdecydowałam się na sięgnięcie po pierwszą część Parabellum Remigiusza Mroza.

  W sierpniu 1939 roku sierżant Bronisław Zaniewski, służący w jednostce stacjonującej pod granicą rumuńską, ma znacznie większy problem niż przejmowanie się doniesieniami o zagrożeniu niemieckim. Tym razem nie tylko zadarł, ale i pobił się ze swym przełożonym, chorążym Chwieduszko. A w wojsku podniesienie ręki na starszego stopniem to nie przelewki.

  W tym samym czasie młodszy z braci Zaniewskich, Stanisław, myśli przede wszystkim o własnych zaręczynach. Tylko jak ma powiedzieć ojcu, że jego wybranka jest Żydówką?

  Gdy pierwszego września wybucha wojna, losy bohaterów, początkowo odrębne, z czasem zaczynają się krzyżować.

  Bronek i Staszek. Dwaj bracia tak bardzo różni od siebie. Bronek, to porywczy, nie potrafiący usiedzieć w spokoju pięciu minut, facet. Staszek jest jego całkowitym przeciwieństwem, wszystko przyjmuje wręcz ze stoickim spokojem, a w jego związku z Marią, to dziewczyna ma ostatnie zdanie.

  Christian Leitner, kapitan Wehrmachtu, szary charakter. Kolejny bohater, którego kocham i nienawidzę jednocześnie. Mimo, iż nie popiera ON idei wyższości jednej rasy nad drugą, to jest ślepo zapatrzony w Hitlera.

  Na stronach powieści pojawia się także postać kapitana Obelta. ♥ I to ON podbił moje serce. Kocham, kocham, kocham! Aaaaa! Oszalałam! Nazywany przez kompanów Bełtem, był dowódcą Piątej Kompanii Batalionu „Delatyn”. Starał się zrobić ze swoich żołnierzy ludzi. Był dla nich twardy, ale też pomocny. Heroiczny. Klął, jak szewc i co rusz, ubliżał swym żołnierzom, choć z sympatią. To ON rozśmieszał mnie, jak nikt inny. ♥♥♥ Mam ochotę go zaserduszkować! ♥♥

  Wszyscy bohaterowie, czołowi i Ci poboczni, są idealnie wykreowani. Ich wadom, zaletom, czy charakterowi nie mogę zarzucić absolutnie nic. Autor powieść toczy trzytorowo, dzięki czemu jesteśmy wstanie niejako zajrzeć do głów bohaterów, poznać ich myśli i tajemnice. Zbliżyć się do nich i przekonać, co nimi kieruje.

  À propos trzytorowości, to dzięki niej i wymieszaniu perypetii bohaterów oraz miejsca akcji, miałam wrażenie, że oglądam film, w którym co jakiś czas zmienia się sceneria. Bardzo ciekawy i przyjemny zabieg, który, choć wydawałoby się, że wprowadzi chaos, to jednak tworzy spójną całość. Remigiusz Mróz połączył poczucie humoru, momentami to koszarowe, z ludzkimi tragediami, ze śmiercią. Można by pomyśleć, że jest to niesmaczne i nie na miejscu. Nic bardziej mylnego. Żołnierze schowani w okopach, którzy sobie żartują wlewali w moje serducho ciepło, a na twarzy pojawiał się uśmiech. Dzięki takiemu połączeniu książka nie przytłacza, a ogrom tragedii nie stawał się dla mnie ciężki.

  Trwa wojna, nie wiadomo, co może się zdarzyć. Trudno cokolwiek przewidzieć, akcja się rozwija, napięcie rośnie.

  Nie pozostało mi nic, jak dodać Prędkość ucieczki na listę swoich ulubionych powieści. I nakazać Wam ją przeczytać, bo jak nie, to już ja zrobię z Wami porządek. 😛

  Polecam, warto!

  Must have, must read. ♥

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie czytaj tego człowieku, jeśli chcesz spędzić s p o k o j n i e swój wolny czas z książką !!!

  Sięgając po Parabellum gwarantuję, że zostaniesz wciągnięty do świata Staszka, Marii, Bronka, Obelta, Leitnera i wielu innych postaci. Będziesz jednocześnie ściganym i ścigającym, walczącym i broniącym się, nękanym i znęcającym się, podejrzanym i detektywem, szpiegiem i "wzorowym" oficerem SS. Wartka akcja, wielowątkowość powieści, nagłe i niespodziewane zwroty akcji, czasem śmieszne, a często mrożące krew w żyłach sceny, których będziesz świadkiem spowodują, że nie oderwiesz się od lektury trylogii Parabellum. Wpadniesz w sieć zarzuconą przez autora powieści i staniesz się jednym z bohaterów gry, której koniec powali cię, jak kula z parabellum.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Prędkość ucieczki. Parabellum. Tom 1 - Remigiusz Mróz - recenzja

  Wreszcie znalazłam trochę czasu, żeby sięgnąć po Parabellum. Zachęcona wieloma pozytywnymi recenzjami wprost nie mogłam się oprzeć. Poza tym od jakiegoś czasu szczególnie interesuję się książkami o tematyce II wojny światowej, dlatego tym bardziej nie mogłam odmówić sobie tej lektury.

  "Prędkość ucieczki" to pierwszy tom cyklu Parabellum. To tutaj poznajemy braci Zaniewskich. Bronek jest sierżantem służącym w jednostce stacjonującej przy granicy z Rumunią. Stanisław dopiero co ukończył studia medyczne, a jego głowę zaprzątają myśli dotyczące zaręczyn z piękną Marią. Ich życie diametralnie się zmieni, gdy we wrześniu 1939 roku do Polski wkroczą Niemcy...

  O tym, że przeczytam absolutnie wszystko, co napisze Remigiusz Mróz, wiedziałam już po przeczytaniu "Chóru zapomnianych głosów", którym byłam i nadal jestem zachwycona. Cykl Parabellum to jednak coś zupełnie innego, a mimo to przepadłam, bo to naprawdę genialne powieści, które będę polecać każdemu.

  Skupię się na razie na pierwszej części. "Prędkość ucieczki" ukazuje pierwsze dni II wojny światowej z trzech perspektyw. Z jednej strony polscy żołnierze, w tym Bronek Zaniewski. Z drugiej Maria i Staszek, którzy próbują uciec z Warszawy. Z trzeciej Christian Leitner, czyli niemiecki dowódca niebywale wierny i oddany III Rzeszy. Każda z tych osób inaczej postrzega otaczającą ją rzeczywistość i obraz wojny. Każda z nich napotyka na swojej drodze ludzi, którzy pokierują ich dalszym losem. Właśnie to jest dla mnie jednym z plusów tej powieści. Obserwacja z kilku perspektyw, a także świadomość tego, jak wielki wpływ na dalsze życie bohaterów mają z pozoru przypadkowe spotkania i sytuacje, w jakich się znajdują.

  Kolejną zaletą tej powieści są sami bohaterowie. To postacie bardzo zróżnicowane i jedyne w swoim rodzaju. Mamy Marię i Staszka, z których często to właśnie Maria wydawała się być osobą dominującą, bardziej pewną i zdecydowaną. Staszek z kolei sprawiał wrażenie człowieka raczej mniej odważnego, chociaż podjął się opuszczenia kraju się wraz z ukochaną, a wówczas było to ogromnie niebezpieczne. Bronek natomiast, to przeciwieństwo młodszego brata. Człowiek podejmujący ryzyko. Żołnierz gotowy do walki w obronie ojczyzny. Jest jednak jeden bohater tej powieści, który wyjątkowo mnie zainteresował. Osoby, które czytały już Parabellum z pewnością wiedzą już, o kim napiszę. Chodzi, oczywiście, o Christiana Leitnera. To postać tak intrygująca, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Dowódca o żelaznych zasadach. Oddany swojej ojczyźnie. Zachwycony, a wręcz można by powiedzieć, zaślepiony ideologią Hitlera, chociaż nie popiera klasyfikacji ludzkości, a uważa ją jedynie za środek do osiągnięcia celu, którym jest stworzenie idealnej III Rzeszy, będącej najwspanialszym imperium na świecie. Christian zdaje się być człowiekiem nie znającym kompromisów. Bezwzględnym. Konsekwentnym. Wymagającym od innych, ale przede wszystkim od siebie. Do tego pedantycznym w każdym aspekcie. Pomimo tego wszystkiego daje się odczuć, że tkwi w nim nuta dobra. Coś, co często kłóci się z jego charakterem.

  Warto również zaznaczyć, że w powieści Remigiusza Mroza nie braknie mrożących krew w żyłach opisów okrucieństwa, jakiego dopuszczano się w trakcie II wojny światowej. W "Prędkości ucieczki" prym w zadawaniu bólu i torturowaniu innych wiedzie Blankenburg. Zdecydowanie ta postać powinna zostać okrzyknięta mianem największego sadysty.

  Tamtej nocy ten potwór zdecydował, by szeregowcy starannie przywiązali kapitanowi do krzesła nogi i tułów, natomiast jego dłonie przytrzymywali na stole. Blankenburg zabrał się do bardziej klasycznej metody tortur - wyrywania paznokci.

  To jeden z wielu fragmentów realistycznie ukazujących, do czego byli zdolni niektórzy naziści. Coś potwornego i niewyobrażalnego. Do teraz przechodzą mnie ciarki na myśl o tych wstrząsających opisach. Z drugiej strony wyłania się dzięki temu obraz odwagi i determinacji ofiar tego bestialstwa. Największe uznania należą się tutaj kapitanowi Obeltowi. To, co przeszedł i jak dał radę wytrzymać takie traktowanie, jest dla mnie zagadką. Niesamowite męstwo, hart ducha i wola przetrwania.

  Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do sięgnięcia po tę wspaniałą książkę. "Prędkość ucieczki" to niesamowicie wciągająca książka, od której nie można się tak po prostu oderwać. To historia, którą jak najbardziej warto poznać nie tylko ze względu na aspekt II wojny światowej, ale także dlatego, że to wspaniale napisana powieść. Przemyślana, ze świetnie wykreowanymi bohaterami. Pełna zwrotów akcji. A zakończenie... no cóż... nie pozwala na to, by nie sięgnąć po "Horyzont zdarzeń", czyli drugą część cyklu Parabellum.

  Mnie bez dwóch zdań zachwyciła. Mam nadzieję, że zachwyci i Was.

  Merry

  źródło:[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Dokładnie 80 lat temu, w sierpniu 1939 roku, młodzi bracia Zaniewscy z niepewnością patrzą w przyszłość obawiając się wiszącego nad Polską widma wojny. Młodszy, Staszek dopiero co zaręczył się z Żydówką. Bronek, starszy sierżant stacjonuje przy południowej granicy kraju.

  Jak ich życie zmienia wybuch wojny? Oddział Bronka zostaje rozgromiony, a ON sam z niedobitkami próbuje dołączyć do polskiej armii. Staszek z Marią, wiedząc jak naziści traktują Żydów, decydują się na szaleńczą ucieczkę do Francji.

  Poznajemy również losy oficera Wermachtu, Christiana Leitnera, który stanie na drodze naszych bohaterów odciskając piętno na ich życiu.

  W tym męskim towarzystwie broni się postać Marii, której silny charakter, umiejętność radzenia sobie w trudnych, niespodziewanych sytuacjach i empatia wzbudzają ogromną sympatię.

  To świetna powieść akcji, pełna przygód i niespodziewanych zwrotów, jednak osadzenie jej w realiach II wojny światowej czyni ją dużo głębszą w odbiorze. Mimo trudnej tematyki książkę czyta się szybko dzięki lekkiemu stylowi autora, nie nadużywającego opisów, a sięgającego często do dialogów.

  Pierwsza część kończy się w takim momencie, że wymusza wręcz kontynuowanie lektury. Ja już mam za sobą całą trylogię, bo strasznie ciekawiły mnie dalsze losy naszych sympatycznych bohaterów.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Wciąga jak nurt rzeki! Autor w pełni oddaje dynamizm, niepewność, chaos, strach i wszelkie pozostałe uczucia oraz obrazy towarzyszące nie tylko Polakom w czasie wojny. Dzięki precyzyjnej wiedzy historycznej powieść jest niemalże oparta na faktach,. Wydarzenia w niej opisane są autentyczne w swoim przekazie, a bohaterowie maja tyle samo uroku co charyzmy, powodując niedosyt u czytelnika i kolejne nieprzespane noce.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 9 recenzji

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula