Pierwszy tom historyczno-przygodowego cyklu Remigiusza Mroza.
Sensacyjna opowieść z pierwszych miesięcy II Wojny Światowej!
Sierpień roku 1939. Wszyscy czują rosnące napięcie międzynarodowe. Minister Beck odrzucił niemieckie ultimatum. Wojsko Polskie szykuje się więc na odparcie uderzenia Wehrmachtu, które nastąpić może w każdej chwili. Stacjonujący wraz ze swym oddziałem nad rumuńską granicą sierżant Bronisław Zaniewski ma jednak większy, bo osobisty problem. Tym razem miarka się przebrała i młody wojak nie tylko pokłócił się, ale wręcz pobił ze swoim przełożonym, chorążym Chwieduszko. A wiadomo przecież, że w wojsku podniesienie ręki na przełożonego to zbrodnia. Jego młodszy brat Stanisław również ma kłopoty. Pragnie się żenić, nie wie jednak, jak powiedzieć ojcu, że jego wybranka jest Żydówką. Ranek pierwszego września przerywa te rozterki rzucając obu braci w wir burzliwych wydarzeń II Wojny Światowej.
Powieść "Prędkość ucieczki" otwiera cykl "Parabellum" autorstwa Remigiusza Mroza. Autor ten kojarzony był, jak dotąd głównie z kryminałem prawniczym, thrillerem i beletrystyką typu political fiction. Jak prezentują się na tym tle powieści historyczno-przygodowe? Trzeba przyznać, że znakomicie. Sensacyjna akcja, znakomicie opracowane tło wydarzeń okresu II Wojny Światowej. Obserwujemy losy obu braci przemierzających ogarniętą konfliktem Europę, uciekających przed nazistami i sowietami. Akcja trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, co chwilę zaskakując Czytelnika. Wszystko to sprawia, że od lektury "Prędkości ucieczki" wprost nie sposób się oderwać.
Cykl "Parabellum" składa się, jak dotąd z trzech powieści. Są to następujące tytuły: "Prędkość ucieczki", "Horyzont zdarzeń", "Głębia osobliwości".
Warto też zauważyć, że nie przypadkowy jest tytuł całego cyklu. Parabellum to bardzo popularny w czasach II RP pistolet samopowtarzalny konstrukcji niemieckiej. Jego właściwa nazwa to P08 Parabellum, a nazywano go też często Lugerem od nazwiska konstruktora. Słowo "parabellum" nawiązuje do łacińskiego powiedzenia "si vis pacem, para bellum", które oznacza "jeśli pragniesz pokoju, szykuj się do wojny".