Zbiór niespotykanych i zaskakujących opowiadań, które wyszły spod pióra Michała Głowińskiego. Przyjrzyj się temu, co porusza wyobraźnię jednego z najbardziej znanych polskich humanistów.
"Papuga i ratlerek" to zbiór opowiadań ze wszech miar nietypowych i z pewnością niezwyczajnych. Dla autora impulsem do tworzenia nowej historii może być tak naprawdę wszystko: każda błahostka, dla piszącego mająca jednak osobiste znaczenie i wywołująca odpowiednie skojarzenia. Czasem wystarczy odwiedzić fryzjera, rzucić okiem na okładkę magazynu bijącą po oczach kiczem czy napotkać słowo użyte w zupełnie innym niż dotychczas spotykany kontekście. Głowiński zajmuje się jednak przede wszystkim samym człowiekiem: przy czym interesują go nie tylko jego mocne, ale może właśnie przede wszystkim słabe strony, które jednocześnie – paradoksalnie – świadczą o jego sile.
Prócz opowiadań, w zbiorze znajdują się również teksty o charakterze felietonu i minieseje. Czasem dotyczą one kwestii językowych, w innym miejscu z kolei stanowią rezultat rozmyślań autora nad współczesną prozą, poezją czy nawet architekturą. Dzięki nim Czytelnikowi łatwiej jest poznać i zrozumieć samego autora.
O autorze
Michał Głowiński urodził się 4 listopada 1934 roku w Warszawie. Jest polskim pisarzem, filologiem, historykiem i teoretykiem literatury. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach związanych z najnowszą historią literatury polskiej. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, a także Collegium Invisibile. Jest też autorem podręczników dla studentów kierunków polonistycznych. Czterokrotnie został uhonorowany tytułem doktora honoris causa. W roku 2008 otrzymał Nagrodę Literacką Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Cztery razy był nominowany do Nagrody Literackiej Nike.