Książka "Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater" jest obrazem groteskowego świata, którym rządzi kult pieniądza, widzianym oczami mistrza literatury postmodernistycznej, znanego ze swojego satyrycznego poczucia humoru - Kurta Vonneguta.
Powieść nie tylko dla fanów gatunku science fiction. Bajecznie bogaty biznesmen Eliot Rosewater, który nie stroni od alkoholu, pewnego dnia postanawia wyruszyć w pijacką pielgrzymkę. Przemierzając kolejne miasta, bohater snuje, w charakterystycznym dla Vonneguta stylu, głębokie rozważania, poznając istotę otaczającego go świata oraz samego siebie. Zagubiony Eliot postanawia, wbrew woli swojego wpływowego ojca, zamieszkać w ciasnym biurze i stamtąd pomagać mieszkańcom lokalnej społeczności. Los chce, że do zmieniającego się świata Eliota wkracza postać Normana Mushari - prawnika, który w sprytny sposób zechce wykorzystać słabości Rosewatera i przejąć jego majątek.
Książka "Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater" jest przejmującą powieścią, w której nie brakuje wątków psychologicznych czy filozoficznych. W charakterystycznym dla siebie groteskowym stylu Vonnegut maluje przed czytelnikami obraz niejednoznacznego świata, próbując odpowiedzieć na pytanie, co jest większym szaleństwem - niezrozumiałe postępowanie milionera, który zrzeka się swego majątku, czy hipokryzja otaczającego go świata, pełnego chciwców, wśród których żyjemy.
O autorze
Kurt Vonnegut był kultowym amerykańskim pisarzem niemieckiego pochodzenia. Autor wielu książek, np. "Rzeźnia numer pięć", które przeszły do historii światowej literatury. Vonnegut słynie ze swoich kontrowersyjnych przekonań na temat ludzkości oraz doskonałego poczucia humoru, w które obfitują jego powieści.