Niebo na uwięzi

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
358
Rok wydania
2020
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. miękka
za 19,95 zł
eBook, mobi, epub
za 27,20 zł
Nasza cena: 25,45 zł 39,90 zł Taniej o: 36%

Zanurz się w najgłębiej skrywane i niezbadane zakątki ludzkiej duszy. Czy miłość może odmienić postrzeganie świata i ideały, które kierowały naszym życiem?

Lata 40. XX wieku. Johannes jest młodym chłopakiem oraz gorliwym członkiem Hitlerjugend. Z dumą nosi przepaskę ze swastyką i bez wahania popiera wszelkie działania swojej organizacji. Jest zwolennikiem ideologii czystej rasy i z agresją podchodzi do Żydów. Podczas jednego z nalotów alianckich traci przytomność, a po przebudzeniu odkrywa koszmar, jaki sprowadzili na niego rodzice. W swoim wiedeńskim domu, w sekretnym pomieszczeniu na poddaszu, ukrywają młodą dziewczynę żydowskiego pochodzenia. Przejęty grozą, stanowczo sprzeciwia się obecności Elsy i zostaje postawiony przed wyborem: może wydać rodziców i dziewczynę, albo zachować sekret dla siebie.

Silna wrogość pomiędzy dwójką nastolatków powoli zanika, a w jej miejscu rodzi się miłość i obsesja. Rodzice Johannesa znikają, a ON zostaje jedyną osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo Elsy. Chłopak zaczyna obawiać się końca wojny, który może być równoznaczny z utratą dziewczyny. Musi znaleźć sposób, aby zechciała z nim pozostać i prowadzić spokojne życie. Chociaż oboje darzą się miłością, to w ich związku wciąż jest wiele nienawiści i nieufności. Liczne emocje, których nie potrafią do końca zrozumieć ani zaakceptować, mogą być przyczyną zniszczenia ich relacji.


Opinie o książce

Tatuażysta z Auschwitz, Złodziejka książek, Chłopiec w pasiastej piżamie – wszystkie są genialnymi książkami dającymi wgląd w żydowskie doświadczenia podczas II wojny światowej. Niebo na uwięzi nie stanowi wyjątku – i być może to najbłyskotliwsza z tych wszystkich powieści. Niepokojąca, poruszająca, niezwykle interesująca, nieustannie fascynująca – to historia, której czytania nie będziesz w stanie przerwać.

"My Weekly"

Najlepszą cechą tej interesującej powieści jest jej zdolność pokazywania części naszej historii, którą inni lekceważą: dlaczego cierpienie może uczynić niektórych bardziej wrażliwymi, a w innych wzmaga okrucieństwo, i jak wojna, sama w sobie stanowiąca pogwałcenie ludzkiej godności, zaciera granicę między zwycięzcami i pokonanymi.

"Elle"

To potężne, zapadające w pamięć dzieło. Christine Leunens prowadzi nas płynnie przez fabułę z chwilowymi przebłyskami czarnego humoru i nieustannie bardzo subiektywnym głosem Johannesa. To niezwykłe, że współczesnej autorce udało się tak skutecznie zanurzyć czytelników w sposobie myślenia młodego nazisty, przy jednoczesnym zmuszeniu ich do zastanowienia się nad motywami jego czynów.

"Yorkshire Magazine"


O autorce

Christina Leunens pisze powieści romantyczne, pełne wzruszeń i niespodziewanych sytuacji, które potrafią zaskoczyć czytelnika. Mimo że książki autorki zostały przetłumaczone na piętnaście języków, to dopiero "Niebo na uwięzi" zostało przełożone na język polski. Szczegółowo przedstawiła historię młodego nazisty i sposób jego myślenia, dając wgląd w realia panujące podczas II wojny światowej. W książce nie brakuje czarnego humoru, który podkreśla przemyślenia Johannesa i ukazuje jego punkt widzenia oraz kierujące nim motywy. Christina Leunens jest również autorką trzech powieści anglojęzycznych: "Primordial Soup", "Caging Skies" oraz "A Can of Sunshine".

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Niebo na uwięzi" to książka zaskakująca i mocno wstrząsająca, szokująca i głęboka. Zastanawiam się skąd autorka wzięła pomysł na książkę. Owszem, ukrywanie żydów, pomaganie im podczas wojny jest powszechnie znane i wykorzystane w literaturze, jednak to co dzieje się po wojnie, to do czego to doprowadza, naprawdę szokuje. To obraz chorego, psychopatycznego związku, a efekt wzmaga fakt, że całość przedstawiona jest oczami winowajcy. Ujawnia jego motywy, jego myśli i tłumaczenia, w końcu wszystko to, co się wydarzyło, zaczęło się od jednego małego, pozornie białego kłamstwa. To opowieść o patologicznej miłości, obsesji, pożądaniu, uzależnieniu oraz oczywiście kłamstwie i prawdzie. Historia mocna, zmuszająca do refleksji, myślę, że każdego z czytelników zmusi do innych, jednak równie głębokich i poważnych przemyśleń. Podejrzewam, że bardzo długo jej nie zapomnę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka dająca wiele do myślenie o wojnie i miłości w jej trakcie. O tym co wojna zrobiła dzieciom, o mentalności ludzi, o strachu.

  Nie banalna, lekka i pozostająca w głowie na długo historia, którą warto poznać. Polecam ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Johannes to chłopak dorastający w przejętym przez Trzecią Rzeszę Wiedniu. W trakcie swojej młodości dołącza do Hitlerjugend i zaczyna gorliwe interesować się działalnością Adolfa Hitlera. Popiera działania oraz poglądy nazistów, przez co po niedługim czasie staje się jednym z nich. Podczas jednego z nalotów zostaje poważnie ranny i spędza większość czasu w domu. To właśnie wtedy zaczyna dostrzegać wiele nietypowych zachowań wśród domowników. Ciekawski nastolatek postanawia samemu sprawdzić, co tak naprawdę się dzieje i przez to odkrywa ukrywaną przez jego rodziców żydowską dziewczynę. Tamto wydarzenie ma ogromny wpływ na jego dotychczasowe życie i odsłania najczarniejszą część duszy chłopaka... Zakochuje się w dziewczynie, jednak nieszkodliwa fascynacja jej osobą przemienia się w obsesję i potrzebę ciągłej kontroli oraz dominacji. Manipuluje nią, by została z nim jak najdłużej. A już najlepiej do końca życia...

  Nie ukrywam, że początek książki mnie nawet zaintrygował. Sądziłam, że będzie to historia o zakazanym, skomplikowanym ze względu na ideologie uczuciu, pokazująca zarazem umysł nazisty oraz wpływ propagandy na młodego człowieka. Cóż, choć niektóre wątki faktycznie zostały przez autorkę poruszone, nie spodziewałam się, że "związek" Johannesa i Elsy będzie aż tak toksyczny i na dłuższą metę męczący. Ich znajomość już od samego początku nie należy do najprzyjemniejszych, a z czasem wszystko zaczyna robić się jeszcze bardziej odpychające. Jest to książka ukazująca, co pożądanie i manipulacja potrafi zrobić z człowiekiem, a także jaki wpływ mają na dalsze życie tego typu niezdrowe relacje. Johannes zatracał się w swoim uczuciu, przez co nie dostrzegał, że jego codzienna stabilizacja powoli zaczyna się rozpadać, a Elsa (choć tego chłopak raczej celowo nie chce widzieć) nie ma ochoty, by dłużej być więźniem.

  Johannes to niezwykle działająca na nerwy i okropna postać. Choć jego relacja z żydowską dziewczyną była prowadzona w ten sposób celowo, nie potrafiłam znieść tego, jaką krzywdę jej i sobie przez całą książkę wyrządzał. To młodzieniec zaślepiony obsesją i szkodliwą ideologią, przetrzymujący niewinną (choć, szczerze mówiąc, równie co ON denerwującą) kobietę. ,,Niebo na uwięzi" to powieść psychologiczna, jednak ani trochę nie potrafiłam znieść zachowania dwójki bohaterów, którzy na każdym kroku się wyłącznie w kółko okłamywali, kłócili, czasem również godzili. Akcja toczyła się powoli, tak więc mieli na to wszystko naprawdę wiele czasu. Portrety psychologiczne bohaterów są naprawdę ciekawie skonstruowane, jednak nie potrafiłam się do żadnej z postaci jakoś bardziej przywiązać, a ich losy były mi pod koniec książki zupełnie obojętne. Relacje zrodzone z obsesji i momentami zbliżone do syndromu sztokholmskiego to najwidoczniej nie moja bajka.

  Wspomnę jeszcze o czarnym humorze, gdyż spodziewałam się, że dość sporo go będzie. Zwłaszcza, że na okładce zostało mi to obiecane i również przez to skusiłam się do sięgnięcia po tę książkę. Jak jednak ostatecznie to wypadło? Nie ukrywam, że raczej słabo. Jeśli chodzi o czarny humor, najwidoczniej za bardzo przyzwyczaiłam się do lekkiego oraz pełnego ironii stylu Kurta Vonneguta - autora, który poruszał tematy niejednokrotnie zbliżone do tego, co pojawiło się w historii stworzonej przez Christine Leunens. ,,Niebo na uwięzi" było jednak w tym względzie zbyt... nijakie. Męczące i niezbyt zabawne, nawet jeśli całość miała kilka dość absurdalnych momentów. Niestety, jak dla mnie był to kolejny zawód.

  Mimo wszystko, nie uważam, że jest to powieść zła. Choć potrafię wymienić wiele minusów, całokształt jest stosunkowo dobry, a historia na pewno pozostaje w pamięci na dłuższy czas. Mnie jednak osobiście do gustu bardziej przypadła filmowa wizja stworzona przez Waititiego. Książkowy Johannes okazał się zbyt wielkim zwyrodnialcem, którego nie potrafię zrozumieć i usprawiedliwić. Jako powieść psychologiczna ,,Niebo na uwięzi" spełnia swoje zadanie i pod tym względem mogę ją z czystym sumieniem polecić. W każdym innym aspekcie już tak chętna do rekomendacji nie będę... A szkoda. Potencjał był ogromny.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  MIŁOŚĆ W CZASACH ZAGŁADY

  Dzieła o drugiej wojnie światowej… nawet nie pokuszę się policzyć, ile z nich miałem okazję poznać. Książki, komiksy, filmy, gry – fikcja, dokument, twory poważne i zabawne, przyziemne i fantastyczne, wymieniać można niemal w nieskończoność. Po co sięgać po kolejne? Bo jest dobre? Oczywiście, ale jak takie znaleźć? Niełatwo, jednak „Niebo na uwięzi” to w tym wypadku strzał w dziesiątkę, a przy okazji świetna, ambitna powieść nie tylko dla fascynatów wojennej tematyki i nazistowsko-żydowskich relacji.

  Poznajcie Johannesa. Johannes mieszka w zaanektowanej do Trzeciej Rzeszy Austrii, jest członkiem Hitlerjugend i jest gorliwy w tym, co robi. Jak ktoś taki mógłby zareagować na fakt, że jego bliscy ukrywają w domu młodą żydówkę? O tym przekonuje się już wkrótce, kiedy odkryje się, że jego rodzice pomagają niejakiej Elsie. To, co zaczyna się od oburzenia, przeradza się w miłość, obsesję i niekończące się manipulacje. Gdy rodzice znikają, tylko Johannes jest świadom istnienia dziewczyny. Ale co z tego wyniknie? I jak potoczą się losy obojga, skoro chłopak nie chce końca wojny, bo wtedy Elsa mu się wymknie?

  Nie ukrywam, że nie sięgnąłbym po tę powieść, gdyby nie fakt, że posłużyła jako podstawa dla filmu „Jojo Rabbit”. Dzieła jego reżysera, Taiki Waititiego, pokochałem z chwilą, kiedy obejrzałem jego obraz „Orzeł kontra rekin” i nawet, kiedy twórca przeszedł do mainstreamu, nie zawiódł moich oczekiwań, serwując jeden z najlepszych filmów Marvela, jakim był „Thor: Ragnarok”. „Jojo Rabbit” kupiło mnie już samym zwiastunem, jak więc mogłem nie poznać pierwowzoru. Nie oczekiwałem, że dostanę tu tę szaloną nutę i humor, co w filmie, ale wiedziałem, że to będzie świetna powieść i taka właśnie jest. Lepsza nawet, niż się spodziewałem.

  Bo to nie tyle opowieść o nazizmie i wojnie – chociaż oczywiście elementy te są widoczne i wyraziste – ile o uczuciach, emocjach i miłości w czasach zagłady. Tylko czy to na pewno miłość czy obsesja? A może coś zupełnie innego – swoista zależność, pragnienie kontroli, syndrom Boga niemalże… To właśnie jest siłą tej powieści. Ta psychologiczna nieoczywistość, zabawa w kotka i myszkę między bohaterami, ale też i miedzy czytelnikiem i autorką. Może nie wszystko wyszło tu idealnie, ale na pewno i tak „Niebo na uwięzi” wyróżnia się na tle podobnych opowieści.

  Tym bardziej, że jest naprawdę świetnie napisana. To nie banalna, prosta i lekka lektura, jakich wiele w temacie związków miedzy Niemcem a Żydówką (szczególnie rodzime dzieła niebezpiecznie przypominają tandetne romansidła, których nie da się czytać), a naprawdę świetne, mocne, wciągające i angażujące dzieło. Trochę opowieść o wojnie, trochę o miłości, bardziej o ludziach i trybach wielkiej machiny, w które zostali wciągnięci. I o zmianach myślenia i czy w ogóle są one możliwe. Wszystko to składa się na powieść, o której nie da się łatwo zapomnieć. Frapującą lekturę dla czytelników z ambicjami. Warto ją poznać i to jeszcze jak.

  Czy ta recenzja była przydatna? nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Niebo mam na ziemi 0/5 Nasza cena:
18,48 zł 24,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Niebo mam na ziemi

Tytułowe niebo, jak wszystko, z czym ma do czynienia podmiot liryczny tych wierszy, jest relatywizowane, po to, żeby ostatecznie spróbować uczuciom, sytuacjom czy zdarzeniom, nadać uniwersalny sens. W ujęciu filozoficznym nie zawsze się to autorce udaje, dzięki czemu jej liryka staje się ciekawsza,...
Dziecko na niebie - Jonathan Carroll 0/5 Nasza cena:
20,93 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziecko na niebie - Jonathan Carroll

Dziecko na niebie to przyprawiająca o dreszcz opowieść o miłości i okrucieństwie, o zachwycie nad światem i życiem i o strachu przed nimi. Weber i Philip - przyjaciele, filmowcy, ludzie sukcesu i sławy. Dlaczego więc Philip popełnia samobójstwo? Weber próbuje rozwiązać tę zagadkę. Wgłębiając się w...
Dziecko na niebie wyd. 3 0/5 Nasza cena:
24,53 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziecko na niebie wyd. 3

Najbardziej znana, obok Krainy Chichów, powieść Carrolla. Dziecko na niebie to przyprawiająca o dreszcz opowieść o miłości i okrucieństwie, o zachwycie nad światem i życiem i o strachu przed nimi. Weber i Philip – przyjaciele, filmowcy, ludzie sukcesu i sławy. Dlaczego więc Philip popełnia...
eBook Niebo na uwięzi mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,20 zł 32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Niebo na uwięzi mobi epub

Porywająca powieść psychologiczna, która nie stroniąc od czarnego humoru, odsłania najmroczniejsze zakątki ludzkiej duszy. Johannes, gorliwy członek Hitlerjugend, dorastający w latach czterdziestych w Austrii po aneksji przez Trzecią Rzeszę, po ciężkim urazie podczas nalotu odkrywa, że jego rodzice...
Zagubieni w Neapolu 5/5 Nasza cena:
31,32 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zagubieni w Neapolu

Przejmująca historia o pierwszej miłości i niesamowitym mieście, napisana w duchu neapolitańskich powieści Eleny Ferrante. Wiadomość, którą Heddi otrzymuje od Pietro kilka lat po opuszczeniu Neapolu, wywołuje u niej lawinę wspomnień i z powrotem przenosi do studenckich lat spędzonych w tym pięknym...
Misja Greyhound 4/5 Nasza cena:
31,32 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Misja Greyhound

Na północnym Atlantyku toczy się zażarta bitwa, podczas której życie trzech tysięcy marynarzy zależy od decyzji jednego człowieka. Komandor porucznik marynarki wojennej USA George Krause dowodzi czterookrętową eskortą, która ma zabezpieczyć przed nieprzyjacielskimi atakami konwój, złożony z...
Śmierć króla artura 0/5 Nasza cena:
27,77 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Śmierć króla artura

Zamek Camelot, miecz Ekskalibur, Artur, Merlin, Lancelot, Ginewra, Galahad - któż nie zna tych nazw i imion ze świata mitu? Choć o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu mówi wiele źródeł, najbogatszym z nich, najbardziej znanym i fascynującym jest bez wątpienia Le Morte d'Arthur Sir Thomasa...
Spotkamy się przypadkiem 4/5 Nasza cena:
27,31 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spotkamy się przypadkiem

Niewielkie miasto łączy losy kilku osób, z pozoru niemających ze sobą wiele wspólnego Maria, czterdziestoletnia wdowa, postanawia spełnić swoje marzenie i w niewielkim miasteczku otworzyć pizzerię. Pewnego wieczoru o mało nie rozjeżdża Joanny, która przechodzi nieuważnie przez ulicę. Joanna,...
Zapisane w gwiazdach 4/5 Nasza cena:
33,93 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zapisane w gwiazdach

Wcześniejsze losy bohaterów znakomitej powieści Żniwo gniewu W swojej kolejnej książce Lucy Di Angeli-Ilovan wraca do historii rodziny Góreckich na Kresach Wschodnich, opisując wcześniejsze dzieje dwóch sióstr, Kaszmiry i Maruszki, oraz ich młodszego brata Józefa. Ukazuje ich młodość, pierwsze...
Mat Lekarza Pokładowego 5/5 Nasza cena:
24,98 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mat Lekarza Pokładowego

Jack Aubrey oraz Stephen Maturin otrzymują rozkaz powrotu do domu na statku pocztowym, by osobiście przekazać rządowi wieści o ostatniej wiktorii. Ponieważ Maturin jest poszukiwany za spustoszenia, jakie poczynił we francuskiej siatce wywiadowczej w Nowym Świecie, w pościg za statkiem pocztowym...
Ukryty 0/5 Nasza cena:
20,82 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ukryty

Ukryty to opowieść o zagadce trzech śmierci, które wydarzyły się w warszawskim środowisku artystycznym w lecie 2010 roku. Próba ich rozszyfrowania to także odsłanianie kolejnych warstw III RP po tragedii smoleńskiej w cieniu walki o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. To opowieść o manipulacji, w...
Najlepsze opowiadania. Tom 2 5/5 Nasza cena:
24,36 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Najlepsze opowiadania. Tom 2

H.P. Lovecraft, pionier w dziedzinie literackiej makabry, jest jednym z najwybitniejszych pisarzy grozy w historii. W drugim tomie najlepszych opowiadań opatrzonych komentarzami badacze twórczości i życia Lovecrafta, S.T. Joshi oraz Peter Cannon, dają nam kolejną szansę na wgląd w umysł geniusza....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula