Zanurz się w najgłębiej skrywane i niezbadane zakątki ludzkiej duszy. Czy miłość może odmienić postrzeganie świata i ideały, które kierowały naszym życiem?
Lata 40. XX wieku. Johannes jest młodym chłopakiem oraz gorliwym członkiem Hitlerjugend. Z dumą nosi przepaskę ze swastyką i bez wahania popiera wszelkie działania swojej organizacji. Jest zwolennikiem ideologii czystej rasy i z agresją podchodzi do Żydów. Podczas jednego z nalotów alianckich traci przytomność, a po przebudzeniu odkrywa koszmar, jaki sprowadzili na niego rodzice. W swoim wiedeńskim domu, w sekretnym pomieszczeniu na poddaszu, ukrywają młodą dziewczynę żydowskiego pochodzenia. Przejęty grozą, stanowczo sprzeciwia się obecności Elsy i zostaje postawiony przed wyborem: może wydać rodziców i dziewczynę, albo zachować sekret dla siebie.
Silna wrogość pomiędzy dwójką nastolatków powoli zanika, a w jej miejscu rodzi się miłość i obsesja. Rodzice Johannesa znikają, a ON zostaje jedyną osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo Elsy. Chłopak zaczyna obawiać się końca wojny, który może być równoznaczny z utratą dziewczyny. Musi znaleźć sposób, aby zechciała z nim pozostać i prowadzić spokojne życie. Chociaż oboje darzą się miłością, to w ich związku wciąż jest wiele nienawiści i nieufności. Liczne emocje, których nie potrafią do końca zrozumieć ani zaakceptować, mogą być przyczyną zniszczenia ich relacji.
Opinie o książce
Tatuażysta z Auschwitz, Złodziejka książek, Chłopiec w pasiastej piżamie – wszystkie są genialnymi książkami dającymi wgląd w żydowskie doświadczenia podczas II wojny światowej. Niebo na uwięzi nie stanowi wyjątku – i być może to najbłyskotliwsza z tych wszystkich powieści. Niepokojąca, poruszająca, niezwykle interesująca, nieustannie fascynująca – to historia, której czytania nie będziesz w stanie przerwać.
"My Weekly"
Najlepszą cechą tej interesującej powieści jest jej zdolność pokazywania części naszej historii, którą inni lekceważą: dlaczego cierpienie może uczynić niektórych bardziej wrażliwymi, a w innych wzmaga okrucieństwo, i jak wojna, sama w sobie stanowiąca pogwałcenie ludzkiej godności, zaciera granicę między zwycięzcami i pokonanymi.
"Elle"
To potężne, zapadające w pamięć dzieło. Christine Leunens prowadzi nas płynnie przez fabułę z chwilowymi przebłyskami czarnego humoru i nieustannie bardzo subiektywnym głosem Johannesa. To niezwykłe, że współczesnej autorce udało się tak skutecznie zanurzyć czytelników w sposobie myślenia młodego nazisty, przy jednoczesnym zmuszeniu ich do zastanowienia się nad motywami jego czynów.
"Yorkshire Magazine"
O autorce
Christina Leunens pisze powieści romantyczne, pełne wzruszeń i niespodziewanych sytuacji, które potrafią zaskoczyć czytelnika. Mimo że książki autorki zostały przetłumaczone na piętnaście języków, to dopiero "Niebo na uwięzi" zostało przełożone na język polski. Szczegółowo przedstawiła historię młodego nazisty i sposób jego myślenia, dając wgląd w realia panujące podczas II wojny światowej. W książce nie brakuje czarnego humoru, który podkreśla przemyślenia Johannesa i ukazuje jego punkt widzenia oraz kierujące nim motywy. Christina Leunens jest również autorką trzech powieści anglojęzycznych: "Primordial Soup", "Caging Skies" oraz "A Can of Sunshine".