Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu

Autor:

Tomasz Patora

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
368
Rok wydania
2023
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 37,39 zł
Audiobooki mp3
za 35,69 zł
Nasza cena: 40,74 zł 54,99 zł Taniej o: 26%

Styczeń 2002 roku to czas, kiedy polską opinią publiczną wstrząsnęła tak zwana afera "łowców skór". Do tych wydarzeń powraca Tomasz Patora w książce "Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu".

Autor przywołuje ciąg zdarzeń związanych z ujawnieniem przez dziennikarzy procederu uśmiercania pacjentów w łódzkich karetkach pogotowia ratunkowego. Opowiada o faktach, które udało mu się ustalić w toku dziennikarskiego śledztwa: podawaniu leków zwiotczających mięśnie, celowym opóźnianiu wyjazdów ambulansów do chorych i niewyjaśnionych zgonach. Ujawnia powiązania pomiędzy pracownikami łódzkiego pogotowia ratunkowego a właścicielami zakładów pogrzebowych, którzy w zamian za gratyfikację finansową dostawały od lekarzy informacje o zmarłych.

Tomasz Patora drobiazgowo przygląda się zgromadzonym faktom i analizuje zebrany materiał dowodowy. Próbuje jednocześnie dociec, jak to możliwe, że ludzie, których misją powinno być ratowanie ludzkiego życia, stali się siewcami śmierci. Snując opowieść o zdarzeniach sprzed ponad dwóch dziesięcioleci, autor upublicznia niedostępne dotąd relacje świadków zbrodniczego procederu.


Opinie o książce

Jestem przekonany, że na podstawie tej książki powstanie hitowy serial. Czyta się ją z wypiekami na twarzy, jak doskonały thriller sądowo-kryminalno-lekarski. Tylko że to wszystko wydarzyło się naprawdę.

Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy Wirtualnej Polski   

Łowcy skór to jeden z najważniejszych, najwybitniejszych i najbardziej wstrząsających tekstów prasowych w historii polskiego dziennikarstwa. Teraz możecie poznać kulisy jego powstania. Książka Patory powinna stać się podręcznikiem dziennikarstwa śledczego we wszystkich dziennikarskich szkołach...

Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike


O autorze

Tomasz Patora jest dziennikarzem oraz nauczycielem akademickim w łódzkiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej i na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez lata związany był z łódzkim oddziałem dziennika "Gazeta Wyborcza", gdzie kierował działem miejskim. Od roku 2009 współpracuje z emitowanym na antenie telewizji TVN programem "Uwaga". Specjalizuje się w dziennikarstwie śledczym.

Recenzje książki Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu (4)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Afera, skandal, korupcja. Trzy słowa, które ponad dwie dekady temu były stale obecne w gazetach, telewizji, radiu. „Łowcy skór”. Dzisiaj nie wszyscy od razu kojarzą te czołówki i paski w różnorodnych telewizyjnych dziennikach. Jednak coś, gdzieś, ktoś słyszał, czytał, widział. Po tylu latach sprawa ta wciąż budzi emocji. Dlaczego? Czas minął, jednak pozostali skrzywdzeni ludzi i historia, z jakiej nie wyciągnięto wszystkich wniosków.

  Anonim uruchomił lawinę, dramatycznych informacji, jakie mogłoby się wydawać nierealne gdyby nie trafił do dziennikarzy, jacy zajmowali się dziennikarskimi śledztwami. Został potraktowany poważnie, zwłaszcza, że jego adresaci co nieco już poznali funeralny biznes przy okazji pracy nad innymi artykułami. Nieprawidłowości nie były aż taką tajemnicą jak mogłoby się wydawać, lecz to, o czym pisał nieznany autor przekraczało wszystko, o czym nieoficjalnie wiedziano. Ruszyło śledztwo, poszukiwania informatorów i przede wszystkim prawdy o tym, co miało i ma miejsce. Ale to dopiero początek, im dalej tym więcej relacji, dowodów i przede wszystkim śladów, mówiących o realiach, dalekich od tych branych za niepodważalną oczywistość. Śmierć zamiast życia, cenniejsza, zmonetyzowana i licząca się bardziej przez tych, którzy powinny stać na straży tego pierwszego. System jaki powstał działał sprawnie i to wcale nie krótko, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego tak długo udawało mu się trwać i nawet zataczać coraz szersze kręgi? Znieczulica? Strach? Korzyści? Obojętność? Wszystko naraz i wcale nie po trochu.

  Czas mija, niektóre pytania pozostają bez odpowiedzi, na inne dopiero teraz zostają udzielone odpowiedzi, uzupełniają to, co już wiadomo i ujawniają nowe fragmenty prawdy. Trudnej i dla wielu niewygodnej. Tomasz Patora wraca do tematu, jakim żyliśmy dwadzieścia lat temu. Nie przebrzmiał, nie wydaje się wyblakły, wciąż poraża i warty przypomnienia. Analizując zgromadzone fakty, wyniki oficjalnego śledztwa oraz nieujawnione informacje uzupełniają obraz korupcyjnego i zabójczego układu, tak, iż staje się on jeszcze pełniejszy. Jak mógł on powstać i to na taką skalę? Rozdział po rozdziale lub raczej relacja po relacji, zeznanie po zeznaniu, rozmowa po rozmowie, czytelnik zapoznaje się z zaistniałymi powiązaniami, tworzącymi sieć, działającą niezwykle skutecznie i zbyt długo bezkarnie. „Łowcy skór” nie są fabularnym zapisem, ale przedstawieniem rzeczywistych wydarzeń, nie dziejących się gdzieś daleko, za granicą, lecz blisko nas, na oczach społeczeństwa. Tego nie wymyślili scenarzyści czy pisarze. Autentyczne sytuacje, potwierdzone przez świadków, nie jednostkowe, powtarzające się. Tomasz Patora odsłania oś procederu, przypomina to, o czym zdążyliśmy zapomnieć i nie było podane do ogólnej wiadomości. Jak mogło do tego dojść i trwać tak długo?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Prawda nie zawsze obroni się sama.

  Po ponad 20 latach od głośnej łódzkiej afery łowców skór możemy się przyjrzeć, jak wyglądała ta sprawa od podszewki. Nie da się czytać spokojnie, bo włos się jeży, ciśnienie rośnie, a na usta (poza brzydkimi słowami) ciśnie się pytanie: JAK TO MOŻLIWE???

  Nie wiem, co jest najbardziej zaskakujące: to, że pazerni tchórze zabijali na dużą skalę, z taką lekkością i czuli się bezkarni, czy trudności, które nieomal doprowadziły do umorzenia sprawy?

  Po reformach w służbie zdrowia „(…) w pogotowiu było coraz mniej medycyny, a coraz więcej interesów związanych z handlem skórami”. Brak kontroli nad dystrybucją silnych leków i duże łapówki za polecenie firmy pogrzebowej dawały powód i sposób. Dyspozytorzy, kierowcy, pielęgniarze, lekarze całą energię kierowali na swój zarobek, a nie na ratowanie życia.

  Drobne uchybienia, a później równia pochyła, słabnące hamulce moralne, chciwość i przyzwolenie na nią doprowadziły do wielu dramatów. Ilu pacjentów miałoby szansę przeżyć, gdyby karetka JECHAŁA RATOWAĆ? A nie stała pod blokiem czekając, aż będzie za późno? A jej załoga robiła to, do czego została powołana? Szacunkowe ilości są ostrożne, ale i tak porażające. Poziom degeneracji szokuje.

  Ujawnienie afery zaczęło się od anonimu. Dziennikarskie śledztwo, współpraca z prokuraturą, trudne decyzje ile wiedzy ujawnić w publikacji, by nie zaszkodzić wymiarowi sprawiedliwości, nie wywołać paniki, przewidzieć skutki, w jakim terminie wypuścić informację, a przede wszystkim jak udowodnić proceder? Szokuje początkowe ignorowanie sygnałów, brak reakcji i to jak mało brakowało, by wszystkie zarzuty zostały oddalone.

  „Zbrodnie bez zwłok i ich autopsji, bez świadków, bez śladów. Pozornie zbrodnia doskonała, ale jak się okazało, takiej zbrodni nie ma”.

  To szokujący, wstrząsający materiał, poruszył mnie bardzo mocno. To historia niesprawiedliwości…

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Historie na temat łódzkiego pogotowania ratunkowego to coś, czym żyła kilkanaście lat temu cała Polska. Osobiście z lektury nie dowiedziałam się wielu nowych informacji (ale to wynika również z faktu, że cała ta sprawa od dawna mnie mocno interesowała), ale doceniam prostotę języka i kunszt dziennikarski autora. Na pewno historia wstrząsająca, nie dla ludzi o słabych nerwach, bardzo ciekawa. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu" to pierwsza książka w tym roku, jaką skończyłam czytać. Co prawda, muszę się przyznać, zaczęłam ją czytać jeszcze w grudniu, gdy tylko na czytnik ją wrzuciłam. Ile to było szczęścia jak dostałam w formie cyfrowej i nie musiałam czekać na wersję papierową!

  Zainteresowałam się tą książką nie tylko ze względu na to, o czym jest (a o tym zaraz opowiem odrobinę, bez spojlerów), ale także dlatego, że jest na faktach. To znaczy, że to wszystko, co w niej zostało opisane, wydarzyło się naprawdę. A kolejnym smaczkiem dla mnie był fakt, że to łódzkie pogotowia. Trochę w Łodzi mieszkałam i z ogromną chęcią chciałam się dowiedzieć gdzie takie rzeczy się mogły dziać.

  Do rzeczy. To, że wydarzenia opisane w "Łowcach skór" są prawdziwe, to już wspomniałam i myślę, że to jeden z powodów, dla którego wiele osób po nią sięgnie. A czy warto ją przeczytać?

  Tomasz Patora, czyli autor, rozpoczął śledztwo wraz z kolegami po fachu, które miało ujawnić szczegóły dotyczące handlu informacjami o zgonach. Powiem od razu, że ostatnio wyszedł jeden taki serial, "Minuta ciszy", bardzo tematycznie podobny. Tam handel dotyczył pogrzebów. Domy pogrzebowe i ich układy z księżami. Tego typu sprawy, warto obejrzeć. Tylko, że to fikcja, a Patora sięgnął po fakty. W tej książce jest nieco bardziej... hardcorowo. Bo nie tylko informacje o śmierci były sprzedawane, ale także opóźniano wyjazdy karetek, trafiały się dziwne zgony. I to wszystko w końcu musiało wybuchnąć. To było kiedyś, pewnie wiele osób będzie to pamiętało. A autor postanowił teraz ujawnić więcej informacji.

  No właśnie, w książce znajdziecie mnóstwo dokumentów, relacji świadków. Ludzie przestali się bać o tym mówić, a wiadomo, być może łatwiej byłoby zamieść pod dywan.

  Tomasz Patora wykonał kawał dobrej roboty tworząc obraz służby zdrowia i nie tylko, która w zasadzie powinna pomagać, a jednak działy się różne rzeczy. Dystrybucja niebezpiecznych leków zahaczająca wręcz o dilerkę? Proszę bardzo. Opóźnienie wyjazdu ratowników i nagła śmierć? Proszę bardzo. Kto na tym korzystał? A oprócz pieniędzy, kogo nie męczyło sumienie?

  Włos się jeży podczas czytania i pewnie wiele osób by powiedziało, że to niemożliwe. A no, możliwe i prawdopodobnie nie tylko takie cuda się działy, tylko należałoby się zastanowić ile nie zostało ujawnionych. W tym miejscu mam tylko nadzieję, że Patora sięgnie jeszcze po inne dziennikarskie śledztwa i ubierze je w pełnoprawne reportaże.

  Książka napisana jest przystępnym językiem i każdy z powodzeniem zrozumie o co chodzi, nie ma skomplikowanych słów z dziedziny medycyny, aczkolwiek trzeba też przyznać, że autor nie traktuje odbiorcy jak głupka i nie tłumaczy wszystkiego jak przysłowiowemu szympansowi. Dlatego polecam, bo to nie jest opowieść do przeczytania dla przyjemności, a dla świadomości.

  Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Otwartym, a premiera jednej, uważam, z najgłośniejszych książek tego roku, będzie 25 stycznia 2023.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Dyktatorzy XX wieku, tacy jak Hitler, Stalin i Mao, rządzili, wykorzystując przemoc, strach, brutalne represje, ideologie, a niekiedy także izolację swoich państw od świata zewnętrznego. Współcześni dyktatorzy – dyktatorzy ery globalizacji – by...
dodaj do schowka Do koszyka 44,34 zł
„Damian, kiedyś będziesz prezydentem tego miasta“. To zdanie - wypowiedziane przez jednego z kompanów do Damiana D., byłego wiceprezesa Wisły Kraków, a dziś podejrzanego w wiślackiej aferze - kiedyś mogło budzić śmiech. Dziś już nie. Jeśli bandyci mogli przejąć utytułowany polski klub sportowy,...
dodaj do schowka Do koszyka 29,33 zł
Zwykle polegamy tylko na medycynie zachodniej, mimo to na spotkania z bioenergoterapeutami przychodzą tłumy. Dla niektórych jest to jednorazowa przygoda, inni jeżdżą na nie regularnie przez kilkanaście lat. W Polsce zarejestrowanych jest ponad sto tysięcy uzdrowicieli. Żadna nisza, biznes jak...
dodaj do schowka Do koszyka 28,74 zł
Tytułowe 7736 kilometrów to dystans, jaki dzieli Polskę i Koreę Południową. Czy tak odległe kraje może cokolwiek łączyć? Pokażę ci, że niejedno! Nazywam się Mijin Mok, jestem wykładowczynią na Uniwersytecie Wrocławskim i jako „Koreanka” przybliżam kulturę mojej ojczyzny w mediach społecznościowych....
dodaj do schowka Do koszyka 44,34 zł
Laboratorium świata przyszłości Październik 2019 roku. W Santiago rozpoczyna się fala protestów. To nie 30 pesos, to 30 lat - głosi slogan, którym posługują się protestujący. Nawiązują w nim do podwyżki cen biletów na metro i trzech dekad, jakie minęły od zakończenia rządów Augusto Pinocheta. Nowe...
dodaj do schowka Do koszyka 40,74 zł
Julia podczas skomplikowanej operacji mózgu cały czas była świadoma, aby nie doszło do uszkodzenia jej zmysłów. Dla Luisa jedyną szansą na ratunek było usunięcie guza przez nos. Pii po pęknięciu tętniaka życie uratowały bajpasy założone w mózgu. Neurochirurg przeprowadza nawet kilka operacji...
dodaj do schowka Do koszyka 37,05 zł
Wybrane bestsellery
Tom z serii "Franklin. Historyjka z telewizji" Franklin i miś bardzo się przyjaźnią. Pewnego dnia żółwik przekonał się o tym, jak ważne jest słowo "przepraszam". Gdyby nie ono, przyjaźń z misiem zawisłaby na włosku. Seria opowieści o Franklinie opartych na odcinkach popularnej serii filmów...
dodaj do schowka Do koszyka 8,43 zł
Autorka bestsellerowej powieści Co wyszeptał nam deszcz! Poruszająca historia córki bohaterów Kontraktu! Życie nie bywa łaskawe. Wyzwania, które rzuca, popychają ludzi do czynów wymagających decyzji: „być albo nie być”. Tristan Harmon, by przeżyć, musiał nauczyć się kraść. Jednak jedno zlecenie...
dodaj do schowka Do koszyka 45,05 zł
Wysoko na zamglonym zboczu góry dwie pandki rude żyją szczęśliwie ze swoją mamą. Obiecały jej, że nie będą same oddalać się od domu. Jednej pandce wystarczy przytulne gniazdo na drzewie, ale jej siostrzyczka jest wszystkiego bardzo ciekawa. Marzy, by zwiedzać świat. Pewnego dnia, nie mówiąc nic...
dodaj do schowka Do koszyka 26,83 zł
IV tom cyklu „Kroniki Diuny” Doskonały towar… Wręcz uderzający do głowy. - „Los Angeles Times” Pokonawszy Alię i podporządkowawszy sobie ród Corrinów, Leto II objął rządy w Imperium i wprowadził je na swój Złoty Szlak. Trzy i pół tysiąca lat narzuconego spokoju zmieniło niewiele. Bene Gesserit,...
dodaj do schowka Do koszyka 55,18 zł
Układanka dydaktyczna 'Abecadło' to edukacyjna gra dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem alfabetu. Zabawa polega na dopasowywaniu kartonika z literką do kartonika z obrazkiem przedstawiającym wyraz rozpoczynający się tą literką. Dzięki zabawie dziecko uczy się literek...
dodaj do schowka Do koszyka 15,20 zł
Kontynuacja historii bohaterów z The Science of Temptation. Zawartość pendrive'a, który wpadł w ręce Reeda, wprowadza grę między nim i Brianą na zupełnie nowy poziom. Niemoralna zabawa będąca źródłem wielu skrajnych emocji szybko kończy się wzajemną nieufnością i rosnącymi obawami. Reed chce...
dodaj do schowka Do koszyka 34,12 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula