List z powstania

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 25,42 zł
Nasza cena: 26,94 zł 36,90 zł Taniej o: 27%

W ostatnich dniach walk powstańczych w pięknej willi na warszawskim Żoliborzu zostają zamordowani Maria i Juliusz Bońkowscy, którzy oczekują na wieści od swojej dzielnej córki Hanki, biorącej udział w powstaniu. Osierocają nie tylko Hankę, ale także młodszą córkę, Julię. To właśnie ona poniesie brzemię tamtych wydarzeń. Po wojnie, gdy na jaw wychodzi śmierć rodziców, a starsza siostra uznawana jest za zaginioną, Julia trafia do sierocińca. Nie przyjmuje jednak do wiadomości pogłosek o śmierci Hanki, na którą wciąż czeka. Poszukiwanie śladów zaginionej siostry, tropienie najmniejszej chociaż informacji o powstańczej łączniczce, staje się życiową misją Julii i jej córki – Marianny. Można nawet odnieść wrażenie, że kobiety balansują na granicy szaleństwa i opętania. Prawda, której z takim uporem szukają, staje się dla nich i dla ich bliskich śmiertelnie niebezpieczna. Przeszłość skrywa bowiem mroczne tajemnice.

Choć tak naprawdę główna akcja fabularna dzieje się na przestrzeni lat powojennych, to życie tych dwóch kobiet naznaczone jest wydarzeniami z sześćdziesięciu trzech dni Powstania Warszawskiego.

To powieść o tym, jak cienka i łatwo przekraczalna jest granica pomiędzy złem a dobrem, miłością a nienawiścią. To także opowieść o tym, jak najmniejsza chwila może odcisnąć bolesne i nieusuwalne piętno na życiu człowieka, czyli jak historia wraca echem we współczesności i kształtuje przyszłość. Polecam.

Leszek Koźmiński

Recenzje (3)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka bardzo poruszająca, mialam momenty że łezka zakręciła się w oku. Książka wprowadza w swiat wojny oraz z intrygą kryminalną ,opisana w taki sposób że nie ma mowy o odłożeniu książki zanim jej się nie przeczyta. Wprowadza w emocje napięcia co wydarzy się dalej. Bardzo polecam Książkę a tak z ciekawostki autorka pochodzi z Gdańska:)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pamiątki z przeszłości

  Powstanie warszawskie do dziś budzi kontrowersje i pytania o sens walk, w których zginęło około 18 tysięcy żołnierzy oraz ponad 120 tysięcy przedstawicieli ludności cywilnej. Uznawane za największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie, miało służyć oczyszczeniu Warszawy z okupacji niemieckiej. Nierówna walka trwała sześćdziesiąt trzy dni, a w jej trakcie zginęła przede wszystkim młodzież, w tym przedstawiciele warszawskiej inteligencji, a w czasie walk zniszczonych zostało dwadzieścia pięć procent zabudowy stolicy. Dziś, szczególnie młodzieży, ciężko jest oceniać zasadność chwycenia za broń, sens niemal z góry przegranej walki. Trudno jednak odmówić walczącym bohaterstwa, trudno ich nie podziwiać za to, że za swoje miasto i za Polskę byli gotowi oddać życie. Trudno im też nie współczuć, biorąc pod uwagę to, że walczący byli po wojnie represjonowani, wielu z nich dopiero na obczyźnie znalazło spokój i zapomnienie.

  Jedną z odważnych młodych kobiet, które stanęły na barykadach, była Hanka Bańkowska, piękna, waleczna kobieta, przepełniona ideą wolności. Niestety zarówno dla niej, jak i dla jej rodziny los nie był łaskawy. O tym, jaki dramat rodzina ta przeżyła, i w jakim stopniu wpłynął ON na losy kolejnych pokoleń, możemy przekonać się dzięki wzruszającej, ale i wstrząsającej powieści autorstwa Anny Klejzerowicz. Książka „List z powstania”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika, to nie tyle próba ukazania politycznego czy historycznego sensu wybuchu powstania, ile dramat ludzi, którzy stracili w jego wyniku bliskie osoby. To także doskonałe odzwierciedlenie sytuacji, jaka miała miejsce w Polsce za czasów funkcjonowania milicji i wzmożonej aktywności SB, to wreszcie doskonałe studium szaleństwa, w którym stopniowo pogrąża się jedna bohaterek, Marianna, spisująca jednocześnie dzieje swojej rodziny. To powieść adresowana nie tylko do miłośników historii, ale do wszystkich, którzy zainteresowani są człowiekiem, jego wyborami, a także pragną zagłębić się w lekturze porywającej książki, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością, choć emocje pozostają wciąż żywe, zaś problemy – wciąż aktualne.

  Trwały już ostatnie dni walk powstańczych, kiedy rodzice Hanki, doktorostwo Bańkowscy, zostali zamordowani w swoim domu. Otworzyli drzwi przekonani, że to jeden z walczących przynosi im informacje o Hance, tymczasem troska o córkę, była ostatnią rzeczą, o której pomyśleli. Pozostawili na tym świecie młodszą córkę, dziesięcioletnią Julię, która szczęśliwym zbiegiem okoliczności przebywała wtedy na wsi. Dziewczynka trafiła do sierocińca, gdzie ponad rok później odnalazła ją stryjenka, ciocia Zosia i zabrała do siebie do Gdańska. Dziewczynka dorastała ucząc się pilnie, starając się dorównać pięknej i mądrej starszej siostrze, której zagadkowe zaginięcie w powstaniu mimo upływu lat nie daje jej spokoju.

  Julia dostaje się na wydział lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, na przedostatnim roku studiów poznaje przystojnego, młodego dziennikarza, Janusza Stryjewskiego, za którego szybko wychodzi za mąż, niedługo po ślubie zachodzi też w ciążę. Mimo narodzin córki, Marianny, Julia nie może zapomnieć Hanki, zaś dzięki pracy męża i jego znajomościom, prowadzi poszukiwania, w które wciąga również jego.

  Niestety poszukiwania te przynoszą tylko strach i ból, kładą się cieniem na kolejnych latach życia małżeństwa, a następnie ich córki, Marianny. Najpierw, w niewyjaśnionych okolicznościach ginie Janusz, a sprawców rzekomego wypadku samochodowego, nigdy nie odnaleziono. Następnie wdowa jest nękana przez funkcjonariuszy SB, by wkrótce samej stać się ofiarą wypadku. W międzyczasie jednak Julia otrzymuje z Anglii zagadkowy, ale i obiecujący list od niejakiego Roba Duncana. Okazuje się, że jest ON w posiadaniu pamiątek po rodzicach lekarki, które po pewnym czasie dostarcza przez pośrednika. Tak właśnie zaczyna się wieloletnia, korespondencyjna znajomość pomiędzy Julią i Marianną, a Robem i jego synem Maxem, trwająca nawet po śmierci Julii.

  Po kolejnym zagadkowym wypadku moralny obowiązek poszukiwania prawdy spada na Mariannę i … staje się niejako jej zgubą. Już od dzieciństwa dziewczynka jest lękliwa, lata nalotów SB i nocnych przeszukiwań mieszkania zrobiły bowiem swoje, teraz jednak kobieta wydaje się wpadać w paranoję. Pytanie tylko, czy jej strach jest rzeczywiście bezpodstawny? Głuche telefony, zdemolowanie mieszkania, groźby kierowane pod jej adresem – to wszystko jest konsekwencją poszukiwania prawdy o zaginionej siostrze. Komu może jednak zależeć na tym, by ukryć wydarzenia sprzed wielu lat? Na to pytanie odpowiedzi szukać będziemy we frapującej powieści „List z powstania”, autorstwa Anny Klejzerowicz. To kolejna już powieść autorki, która jest dowodem na jej doskonały zmysł obserwacji, znajomość ludzkich charakterów, a także dbałość o szczegóły. Gwałtowne zwroty akcji, tajemnica sprzed lat, kolejne podejrzenia – to wszystko wciąga nas w lekturę, zatracamy się w niej, nie zważając na upływający czas. Ponadto temat – powstanie warszawskie, będące tłem wszystkich wydarzeń – skłania do rozmyślań, nawet jeśli nie o jego zasadności, to o tych wszystkich, którzy zginęli w nim broniąc wolności, a także tych wszystkich, którzy przez lata komunistycznych rządów padli ofiarą systemu…

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W 1976 roku po śmierci rodziców Julia zostaje zabrana do sierocińca. Po roku ciocia zabiera ją do siebie i wychowuje najlepiej jak tylko może. Siostra Julii wstąpiła do Szarych Szeregów i jako łączniczka walczyła za ojczyznę. Ślad po niej zaginął, ciała nigdy nie odnaleziono i nie wiadomo co stało się z dzielną dziewczyną. Dorosła Julia wraz z mężem wciąż poszukują jakiegoś śladu Hanny. Julia wierzyła, że Hania żyje i próbowała odnaleźć jakiekolwiek informacje o zaginionej. Poszukiwania sprowadziły nieszczęście na jej rodzinę i Julia została sama z córką Marianną. Losy zaginionej prześladują Mariannę przez całe jej dzieciństwo. Dziwne wypadki, głuche telefony, rewizje i przesłuchania, śmierć najbliższych towarzyszą dziewczynie poszukującej odpowiedzi na wiele pytań. Oglądanie się w przeszłość sprowadza na Mariannę same nieszczęścia. Pomoc w wyjaśnieniu okoliczności zaginięcia Hani proponują Rob i Max, tajemniczy Anglicy. Poszlak i tajemnic wciąż przybywa a odkrycie prawdy okazuje się być bardzo trudne. Życie Marianny podporządkowane jest poszukiwaniom zaginionej w powstaniu warszawskim ciotki. Czy kobieta odkryje co przydarzyło się Hannie i trafi na jej ślad?

  Całe dzieciństwo, młodość i dorosłe życie Marianny skupiało się wokół zaginionej ciotki. Obsesyjnych poszukiwań nie przerwały nawet rewizje a co za tym idzie podejrzane postacie i ciągły strach. Cień Hanny podążał za rodziną Marianny przez wiele lat. Ciężar niewyjaśnionej rodzinnej tajemnicy niszczy całe życie kobiety. Dążenie do odnalezienia Hanny zdominowało całe życie bohaterek. Tajemnica mająca początek w powstaniu warszawskim wciąż pochłania nowe ofiary. Historia Marianny jest bardzo niepokojąca. Kobieta nie podejrzewa, że za sprawą poszukiwań znalazła się w samym środku niebezpiecznych wydarzeń. Czy tajemnice skrywane przez lata ujrzą światło dzienne?

  1 sierpnia 1944 roku, tego dnia wybuchła największa akcja zbrojna podziemia, Powstanie Warszawskie. Partyzancka codzienność niewiele miała w sobie z bohaterstwa i rycerskości, mnóstwo w niej było trudu, znoju, dokuczał głód, mróz, pojawiała się frustracja i agresja. Anna Klejzerowicz zamiast skupiać się na samej akcji zbrojnej postawiła na ukazanie rodzinnej tajemnicy naszych bohaterów dotyczącej tego okresu. Wątek historyczny jest tylko tłem całej powieści. Książka rozpoczyna się nawiązaniem do ludzi i wydarzeń związanych z powstaniem warszawskim a kończy wydarzeniami współczesnymi. Poszukiwania, miłość, przetrwanie, morderstwa i intrygi. Zagadki z przeszłości niszczą życie Marianny i jej matki. Straciła wszystko co kochała, sama nie raz znalazła się w niebezpieczeństwie. Obiecała sobie, że się nie podda i odkryje co stało się z jej zaginioną ciotką. Powieść Anny Klejzerowicz mocno mnie zaintrygowała. Autorka malowniczo przeplotła teraźniejszość z retrospekcjami. Nie pozwala nam od razu odkryć prawdy i wodzi nas za nos. Ciężko rozgryźć tę książkę. Cały czas zaskakuje nas czymś nowym. Lektura "Listu z powstania" wciąga w wykreowany w niej świat. Powieść jest bardzo autentyczna a przy tym mroczna i intrygująca. Ta historia niesie ze sobą mnóstwo zagadek do odkrycia. Nie brakuje napięcia oraz specyficznego klimatu. "List z powstania" to piękna powieść o powstańcach warszawskich i niezwykłej historii rodziny Bońkowskich. Polecam!

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
List z detencji 0/5 Nasza cena:
16,32 zł 24,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

List z detencji

Tom poezji Wojciecha Hieronymusa Borkowskiego, który dotychczas opublikował dwa arkusze poetyckie: "Kręci się we mnie" (1986) i "Człowiek w szatni" (1994). "Cieszę się, ze Wojciech Hieronymus Borkowski ma swoją książkę poetycką, że te łamiące tabu szalone wiersze docierają, chociaż trochę późno, do...
Płonące pustkowie. Warszawa od upadku Powstania 4/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Płonące pustkowie. Warszawa od upadku Powstania

Pozbawione mieszkańców miasto widmo zostało skazane na zagładę. Specjalne oddziały niemieckie niszczyły je metodycznie, kwartał po kwartale. Po ich przejściuw milczących ruinach poza zdziczałymi kotami nie było już nikogo. Książka opowiada o dramatycznych miesiącach po kapitulacji Powstania,...
List do nienarodzonego dziecka 5/5 Nasza cena:
28,95 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

List do nienarodzonego dziecka

Nie jestem kobietą z tej książki. Co najwyżej ją przypominam, tak jak może ją przypominać jakakolwiek kobieta naszych czasów, która żyje w pojedynkę, pracuje i myśli. Właśnie po to, żeby każda kobieta mogła się w niej rozpoznać, nie wyposażyłam jej w twarz, imię, adres, wiek [...]. Nie formułuję...
Do czytającej list 0/5 Nasza cena:
25,42 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Do czytającej list

Nie są to bynajmniej wiersze sentymentalne. Przepływające przez pamięć wspomnienia nasycają się zachwytem i rozpaczą, nabierając duchowego sensu. Jak chociażby ta zapamiętana podróż dziecka w zatłoczonym wagonie, ciągniętym przez sypiącymi iskrami parowóz, która stała się symbolem boskiego nieomal...
Lista życzeń 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lista życzeń

Jamie nie zdążył zrealizować niemal żadnego zadania ze swojej „listy życzeń”. Jego żona musi więc znaleźć siłę, by zrobić to za niego. Może dzięki temu ból po stracie męża przestanie być tak dotkliwy? Historia miłosna, której nie da się łatwo zapomnieć! Poppy wiedzie szczęśliwe życie z mężczyzną...
Lista sześciu 3/5 Nasza cena:
25,16 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lista sześciu

Wkrótce giną kolejne ważne osobistości świata polityki. Warszawska prokuratura jest bezradna w obliczu zagadkowych zgonów. W tym samym czasie do stolicy, w poszukiwaniu pracy i lepszej przyszłości, przyjeżdża Adam Zaręba. Spotyka dawnego kolegę z liceum, który odkrywa przed nim uroki warszawskiego...
Lista moich zachcianek 4/5 Nasza cena:
31,68 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lista moich zachcianek

Jocelyne Guerbette, właścicielka pasmanterii w mieście Arras, wypełnia na chybił trafił los na loterii. I nagle pieniądze spadają - jak manna z nieba. I Jocelyne zaczyna sporządzać listy. Listę swoich potrzeb. Listę swoich zachcianek. Listę swoich szaleństw. Ale każda wygrana ma swoją cenę. Rząd...
List. Pamiętaj o mnie. Tom 1 5/5 Nasza cena:
28,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

List. Pamiętaj o mnie. Tom 1

Ta historia zostanie z Tobą na długo. Emocje skradną Ci serce, jak i bohaterka, którą najlepiej zrozumie jedynie druga kobieta. Małgorzata jest szczęśliwą żoną i matką. Od kilku lat jako pisarka święci triumfy. Najbliżsi sądzą, że ma wszelkie powody do zadowolenia. Ale pozory mylą. Małżeństwo nie...
Stracony list 5/5 Nasza cena:
27,67 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Stracony list

Wzruszająca opowieść o miłości i przetrwaniu, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.Austria, 1938.Kristoff terminuje u żydowskiego mistrza grawerskiego, projektanta i twórcy znaczków. Kiedy jego nauczyciel znika bez śladu podczas „nocy kryształowej”, Kristoff jest zmuszony przygotowywać znaczki na...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula