Tolerancja dla innych kultur i narodowości, etyka w biznesie, śmiałość w realizacji marzeń, życie zgodne z zasadami, wierność - jakże współcześnie brzmią problemy i dylematy bohaterów znakomitej powieści Władysława Reymonta "Ziemia obiecana".
Choć czas popędził do przodu i zmieniło się otoczenie, ludzie bezustannie zmagają się z tymi samymi wyzwaniami. Jak poradzili sobie z tym bohaterowie dzieła Reymonta? Czy zdali egzamin? Czy każdy z nas by go zdał? Do takich pytań prowokuje ta wciągająca lektura.
Akcja powieści toczy się w II połowie XIX wieku w Łodzi. Miasto przeżywa gwałtowny rozkwit jako ośrodek przemysłu włókienniczego. Wciąż powstają nowe fortuny, a stare upadają. Mieszają się narodowości i wyznania, ludność miejska ze świeżo przybyłymi ze wsi, ogromnemu bogactwu towarzyszy skrajne ubóstwo i nędza. Uczciwość prowadzi do zguby, a cwaniactwo do sukcesu. Oto biblijna ziemia obiecana.
W takim oto tyglu kulturowym poznają się bohaterowie książki - Polak Karol Borowiecki, szlachcic i chemik, Niemiec Maks Baum, syn bankrutującego fabrykanta oraz niezwykle przedsiębiorczy Żyd Moryc Welt. Uwikłani w przeróżne osobiste relacje, często rozdarci między tym, co przyzwoite, a tym, co wydaje się konieczne, pragną wspólnie założyć własną fabrykę. Czy było warto za tę cenę? Każdy musi znaleźć sobie własną odpowiedź.
W prozie Władysława Reymonta dominuje realizm z elementami naturalizmu. Autor niezwykle barwnie i detalicznie przedstawia codzienność różnych sfer, sielankę dworku szlacheckiego, piekło pracy w fabryce, rzeczywistość pałacu fabrykanta, rozrywki bogaczy i twarde życie robotników. Nad wszystkim dominuje zaś szara sceneria nieustannie tętniącego życiem miasta.
O autorze
Władysław Reymont jest jednym z najznakomitszych polskich pisarzy. Bohaterowie jego powieści, ich losy i wybory prowokują do pytań aktualnych także współcześnie. Pisarz został wyróżniony Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Otrzymał ją w 1924 roku ją za epopeję chłopską "Chłopi".