TOPR 2. Nie każdy wróci

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 10
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2021
Format
16.8 x 24.0 cm
Ilość stron
336
Inne wersje (3)
Książka, op. twarda
za 34,09 zł
eBook, mobi, epub
za 36,00 zł
Audiobooki mp3
za 38,61 zł
Nasza cena: 30,98 zł 44,99 zł Taniej o: 31%

"TOPR 2. Nie każdy wróci" Beaty Sabały-Zielińskiej to książka o ratownikach, którzy codziennie ryzykują własnym życiem, aby ratować cudze. Zimny klimat wysokich gór i spektakularne akcje ratownicze to gotowy pomysł na scenariusz, a dzięki tej publikacji czytelnicy mogą poznać kulisy najgłośniejszych akcji ostatnich lat.

Wypadek na Giewoncie w 2019 roku sprawił, że oczy całej Polski zwrócone były właśnie w tym kierunku. Doniesienia medialne podsycały atmosferę, podobnie jak w przypadku walki o życie grotołazów, którzy wcześniej zostali uwięzieni w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Jak się okazuje, wciąż niewiele wiemy o tych sytuacjach.

Książka ta to swoisty dokument, w którym znajdują się relacje ofiar wypadków, ratowników TOPR-u oraz wielu świadków. To także refleksja nad tym, ile warto poświęcić, aby ratować czyjeś życie, i ile należy wymagać od ratowników. Pracujący pod wielką presją społeczną bohaterowie codziennie muszą podejmować decyzje, które mogą kosztować kogoś życie. Ich praca pełna jest emocji, bólu i poczucia porażki, ale również spektakularnych sukcesów.


O autorce

Beata Sabała-Zielińska jest góralką, pisarką oraz dziennikarką, która przez lata była związana z Radiem Zet. Jej książki skupiają się na Zakopanem oraz jego społeczności. Do najważniejszych publikacji jej autorstwa należą "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka", "Pięć Stawów. Dom bez adresu" oraz "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć".

Recenzje książki TOPR 2. Nie każdy wróci (10)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  „TOPR 2. Nie każdy wróci” to druga część ukazująca niezwykle przejmujące górskie wypadki oraz pracę ratowników TOPR-u, którzy robią co w ich mocy, aby ofiary tych wypadków uratować. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Nie każdy wróci.

  Autorka tym razem skupiła się na dwóch najgłośniejszych akcjach ratowniczych. Pierwsza miała miejsce w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, gdzie przez ponad miesiąc ratownicy walczyli, aby dostać się do dwóch uwięzionych w jaskini grotołazów, a następnie wydobyć ich ciała. Druga natomiast wydarzyła się na Giewoncie, gdzie miejsce miał masowy wypadek, kiedy przebywających na szczycie turystów zastała burza, a szalejące pioruny dokonały wielu obrażeń na ludzkich ciałach. Życie wtedy straciły cztery osoby.

  Beata Sabała – Zielińska zabrała nas w sam środek tych akcji ratowniczych. Przedstawiła je z punktu widzenia osób poszkodowanych, ich bliskich oraz oczywiście samych ratowników i ich rodzin, na których zdrowiu i życiu odbiły się one najbardziej. Podjęła się ona bardzo trudnej pracy i zebrała naprawdę imponujący materiał, który oddała nam – czytelnikom. Być może ku przestrodze, może ku zrozumieniu, a może też dlatego, aby pokazać, że nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje.

  Była to książka, którą z zapartym tchem przeczytałam od pierwszej do ostatniej strony. Autorka tak drobiazgowo i emocjonalnie przedstawiła zdarzenia oraz relacje, że wielokrotnie łzy stawały mi w oczach, kiedy czytałam o ludzkich tragediach, o wysiłku wkładanym przez ratowników, o tęsknocie i samotności ich rodzin oraz o ryzyku, które podejmują każdego dnia.

  Jest to pozycja obowiązkowa nie tylko dla wielbicieli gór, ale przede wszystkim dla każdego, kto w te góry się wybiera. Być może przeczytanie jej pozwoli niejednej osobie uzmysłowić sobie, że czasami warto nauczyć się odpuszczać. Odpuszczać zdobycie szczytu przy niesprzyjającej pogodzie, odpuszczać górskie wędrówki przy niepewnej aurze, a przede wszystkim odpuszczać wtedy, kiedy na wędrówki zabieramy dzieci, aby nie dopuścić do podobnej tragedii, która miała już miejsce.

  Dodatkowo przepiękne wydanie wzbogacone o zdjęcia pozwala nie tylko wyobrazić sobie rozmiar tych akcji ratowniczych, ale również go zobaczyć.

  Współpraca z wydawnictwem Prószyński i S-ka.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ta książka to kolejna już część historii o TOPR napisana przez tą autorkę i podoba mi się nawet bardziej niż pierwszy tom. Obowiązkowa pozycja dla każdego kto wybiera się w Tatry między innymi dlatego, że zwraca uwagę na to jak ważne jest przygotowanie organizmu jak i sprzętu do zetknięcia się z żywiołem jakim są góry. Zdecydowanie po jej przeczytaniu każdy zastanowi się dwa razy zanim nieprzygotowany wyruszy na szlak. Pokazuje jak ciężka jest praca ratowników i uświadamia, że zachowując się nieodpowiedzialnie narażamy nie tylko swoje życie ale i ludzi którzy wyruszą nam na ratunek. Niektóre fragmenty potrafią złapać za serce szczególnie jeśli było się dokładnie w miejscach gdzie wydarzyły się opisywane tragedie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,TOPR 2. Nie każdy wróci" Beaty Sabały-Zielińskiej to pozycja, która pokazuje, że nieszczęście może dotknąć także tych bardziej doświadczonych wspinaczy.

  Książka składa się z kilku historii, a każda z nich jest niezwykle przejmująca. Poznajemy grupę, która utknęła mimo tego, że reszta przyjaciół ich słyszała, ale nikt nie mógł przyjść im z pomocą. Na miejsce dotarła specjalistyczna grupa, jednak okazało się, że jest już za późno. Drugą historią jest porażenie wielu ludzi przez piorun. Wspieranie siebie, zajmowanie się nie swoimi dziećmi, wszystkie znalazły później swoich opiekunów.

  Dwie przytoczone sytuacje to tylko urywek tego, co znajdziemy. Książka jest niezwykle obszerna. Kilka razy pojawiają się kolorowe wstawki ze zdjęciami. Pozycja idealnie nie tylko do miłośników gór, ale także dla tych, którzy chcą zobaczyć, że nie wszystko zaplanowane musi skończyć się tak, jak byśmy chcieli.

  ,,TOPR 2" Beaty Sabała-Zielińska została wydana w twardej oprawie na białych grubszych kartkach. Pięknie wydana, idealnie sprawdzi się w roli prezentu, także dla samego siebie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Emocjonalna bomba.

  Pierwsza
  część "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć" była dla mnie jedną z najlepszych książek przeczytanych w ostatnich latach. Ukazanie pracy TOPRowców, ich najtrudniejszych górskich akcji, niesamowitych i bolesnych wspomnień było lekturą przy której nie dało się przejść obojętnie.

  Właśnie ukazał się tom 2 - równie mocny i momentami rozrywający serce.

  W sierpniu 2019 r. byłam w górach na wakacjach. Pamiętam ten dzień, bo miałam w planach wycieczkę w Tatry ale pogoda była niepewna i od rana nad Tatrami słowackimi zaczęły się piętrzyć dziwne chmury więc zrezygnowałam. Siedząc i popijając kawę po 13:00 usłyszałam to niesamowicie potężne tąpnięcie i huk roznoszący się po całych Tatrach. Dreszcz i nieprzyjemne uczucie niepokoju, że to nie było coś normalnego. A później zaczęło się - siedzenie kilka godzin przez tv i oglądanie "relacji" z tego co się działo na Giewoncie...

  W książce dostajemy krok po kroku wydarzenia z tego pechowego dnia w którym śmierć poniosły 4 osoby a rannych zostało 157. Relacje zarówno poszkodowanych jak i ratowników czy osób, które "przypadkiem" znalazły się w odpowiednim miejscu i działały w schronisku próbując pomóc poszkodowanym.

  W międzyczasie TOPRowcy walczyli o dwóch grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, którzy kilka dni wcześniej zostali odcięci zalanym korytarzem. Tu również mamy dokładny obraz wykańczającej i nadzwyczajnej akcji ratunkowej. Akcji, która zakończyła się hejtem i nieprzyjemną sprawą dla ludzi, który narażali swoje życie żeby w nieludzkich warunkach nieść pomoc.

  Czytając fragmenty o akcji na Giewoncie miałam momentami łzy w oczach. Czytając o akcji w jaskini - ciarki i podziw dla ludzi, dla których odległość między nogami krzesła to duża przestrzeń... Ale są tu też inne historie łamiące serce...

  Mimo że pełna bólu, smutku i tragedii to jednak ciężko się od niej oderwać. Pochłania od pierwszych stron, ściska za serce i otwiera oczy a przede wszystkim uczy respektu do gór.

  Obowiązkowa lektura dla tych, którzy wybierają się w Tatry.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Po raz kolejny autorka staje na wysokości zadania. Jeżeli miałabym opisać tą książkę, to powiedziałabym tak - kto nie zna prawdziwego życia TOPRowców, to musi tu koniecznie zajrzeć. Autorka pokazuje wszystko takim, jakim jest naprawdę, bez koloryzowania. Całkiem możliwe, że właśnie dzięki temu każda osoba, która przymierza się do wejścia w góry, nie będzie podchodzić do tego w tak sposób lekkomyślny. Szczerze polecam Wam ten drugi tom, jak również pierwszą część. Każdy z nich wywoływał u mnie ciarki na plecach.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 5 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Kulisy działania najważniejszej górskiej organizacji ratowniczej w Polsce. TOPR, instytucja z ponad 100-letnią tradycją, to hermetyczne środowisko ludzi, którzy "robią swoje", nie bardzo o tym rozprawiając. Bo kto zrozumie ich strach, gdy zaglądają śmierci w oczy? Kto poczuje to brzemię...
dodaj do schowka Do koszyka 53,66 zł
Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czy śmigłowiec Sokół przyleci po rannego zawsze i o każdej porze? Jaką rolę w ratowaniu ludzi odgrywają toprowskie...
dodaj do schowka Do koszyka 33,52 zł
Czy jest ktoś, kto nie słyszał o wypadku na Giewoncie latem 2019 roku? Czy jest ktoś, kto nie śledził, nie komentował, nie angażował się emocjonalnie w walkę o życie grotołazów uwięzionych nieco wcześniej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej? Jeśli wydaje Wam się, że wiecie o tych wypadkach sporo, po...
dodaj do schowka Do koszyka 34,09 zł
Nowe, poszerzone wydanie zabawnej i wciągającej książki. Z Zakopanego Beata Sabała-Zielińska, Radio ZET - tak kończyły się najbardziej charakterystyczne relacje z Podhala i tak zaczęła się nietuzinkowa historia zmagań pewnej góralki z niełatwą rodzimą materią i duchem. Nie ma przecież na świecie...
dodaj do schowka Do koszyka 37,51 zł
Kiedyś, żeby zarezerwować tu miejsce, trzeba było wysłać list - tradycyjnie, pocztą. Do skrzynek wpadały więc kartki i koperty opisane: "Schronisko w Pięciu Stawach Polskich. Tatry!". "A gdzie adres?!", zżymali się urzędnicy Poczty Polskiej, dopytując o nazwę ulicy, numer budynku i kod pocztowy....
dodaj do schowka Do koszyka 35,80 zł
„Był sobie pies“. Albo… „Dawno, dawno temu był sobie pies". Tak można by zacząć opowieść o bohaterze tej książki, gdyby była bajką. Bajką jednak nie jest. To prawdziwa historia o psach, które ratują ludzi w górach. A zatem ani „,dawno temu“,, ani tym bardziej „był sobie“, bo wciąż jest. On i jego...
dodaj do schowka Do koszyka 33,34 zł
Wybrane bestsellery
64 strony do kolorowania, a na nich bohaterowie kreskówki Bluey! Pokoloruj uroczą suczkę Bluey (w polskiej wersji opowieści znaną także jako Blue), jej sympatyczną siostrę Bingo, a także rodziców i wszystkich innych bohaterów fantastycznego serialu! Duże i wyraźne obrazki, grube kontury, minimum...
dodaj do schowka Do koszyka 13,99 zł
Czy żeby z nijakiej cieciorki stać się fajną, trzeba nosić ciemne okulary? A może chodzi o sposób mówienia? Lub ciuchy? Żel na włosach? Nie? No więc o co? Ta mądra, pozytywna, a przy tym zabawna i wielopoziomowa opowieść o Cieciorku, który chciałby należeć do paczki popularnych kumpli, to sposób na...
dodaj do schowka Do koszyka 21,11 zł
Gimnazjum Grega szoruje o dno. Wyniki ogólnokrajowego testu to porażka, maskotką drużyny koszykarskiej zostaje wesoły sedes Chlapek, a szkoła zmienia nazwę na ŚMIERDŹ ROBALOM (nie, nie chcecie wiedzieć). Ech, życie ucznia jest takie ciężkie… Czy nie byłoby lepiej, gdyby na zajęcia chodziły same...
dodaj do schowka Do koszyka 23,99 zł
Kicia Kocia wraz ze swoim przyjacielem Packiem przekonują się, że uśmiech ma wielką moc. Na spacerze mówią z uśmiechem napotkanym osobom "dzień dobry" i zauważają, że wszystkim natychmiast poprawia się humor. Postanawiają jak najczęściej się uśmiechać i mówić ludziom miłe rzeczy.
dodaj do schowka Do koszyka 9,25 zł

Ciała

5/5
Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia? I jak sportretować rozkoszną władzę nad młodszym o trzydzieści lat kochankiem? „Liczy się nie to, co się zdarza, lecz to, co robimy z tym,...
dodaj do schowka Do koszyka 30,94 zł
Prosta metoda, jak skutecznie rzucić palenie Allena Carra to książka, która skutecznie pomaga w rozstaniu się z nałogiem nikotynowym bez bólu, żalu i poczucia straty usuwa psychiczną potrzebę palenia.   Publikacja prezentuje wyjątkowo prosty sposób skończenia z nałogiem, który wymaga jedynie...
dodaj do schowka Do koszyka 27,05 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula