Poruszająca i dogłębnie kobieca powieść Eleny Ferrante. Czy wiesz, jak bardzo zmienia się życie kobiety, która cały czas była zależna od męża i nie funkcjonowała jako samodzielna istota ludzka?
"Czas porzucenia" to powieść obyczajowa skupiająca się na kobiecej psychice, uczuciach i relacjach, które buduje bohaterka, a które wywierają na nią ogromny wpływ. Olga zbliża się powoli do czterdziestki. Mieszka w Neapolu, ma poukładane życie i, jak jej się wydaje, kochającą rodzinę. Jeszcze podczas studiów zrezygnowała ze swojej literackiej kariery, by poświęcić się najbliższym i zawsze wiernie trwać u boku męża. Pewnego dnia jednak Mario oświadcza jej, że odchodzi. Tak po prostu, bez dłuższych wyjaśnień, po piętnastu latach małżeństwa postanawia zostawić ją z dwójką dzieci, psem i dziwnie pustym domem.
Niedługo później Olga dowiaduje się, że mąż odszedł do dużo młodszej kobiety. Jej życie w jednej chwili sypie się jak domek z kart. Przestaje się malować, ładnie ubierać, zapomina nawet o podstawowych zabiegach higienicznych. Pogrąża się w traumie, z której nie potrafi wyjść, mając świadomość, że tak naprawdę cały czas żyła życiem męża. To jego wspierała, gdy budował swoją karierę, to pod niego dopasowywała każdy moment swojej egzystencji. Poza tym wciąż musi być matką, choć wcale jej się to nie podoba. W dzieciach wciąż dostrzega Maria, który jakby nigdy nie odchodził. Męczą ją też wizje aktów seksualnych, jakim zapewne obecnie oddaje się jej były mąż. Czy uda jej się stanąć na nogi? Czy nigdy nie powróci do normalności? A może piętnastu straconych lat nie da się odzyskać?
Opinia o książce
Ferrante zgrabnie analizuje mikrokosmos ludzkiej duszy, jasno i precyzyjnie przedstawiając czytelnikom meandry kobiecego umysłu – cierpienie wywołane porzuceniem i nieznośne dudnienie upływającego czasu
El Mundo
O autorce
"Elena Ferrante" to pseudonim włoskiej pisarki bądź pisarza, który nigdy nie podał swojej tożsamości do wiadomości publicznej. Największą sławę przyniósł jej cykl neapolitański, w skład którego wchodzą: "Genialna przyjaciółka", "Historia nowego nazwiska", "Historia ucieczki" oraz "Historia zaginionej dziewczynki".