Jan Kobuszewski to postać, którą niewielu osobom trzeba przedstawiać - każde jego wejście wywoływało śmiech. Ożywiał postaci Majstera, który uczy Jasia, a także Pana Janeczka z Kabaretu Olgi Lipińskiej, co łączyło się ze śmiertelną powagą w życiu prywatnym. Co czyniło go tak zabawnym i czy cieszyła go popularność? A może od niej uciekał? Wszystkiego dowiesz się z książki "Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny".
Niektóre biografie potrafią sprawić, że dowiemy się wielu rzeczy o danej osobistości, ale na tym się to skończy. Ta książka w pewnym sensie pozwala przebywać z Janem Kobuszewskim i śmiać się z tego, co go śmieszyło, a do tego przeżywać wszystkie problemy, które i ON przeżywał w swoim prywatnym życiu.
Wszystko to zostało zaprojektowane tak, aby wiele z informacji pochodziło od najbliższych mu osób, w tym krewnych i artystów z nim współpracujących. Wiktor Zborowski chwali się tutaj, jak przestraszył go jego wuj, gdy ON sam strzelił wielką gafę przed publicznością. Z kolei autorka jest siostrzenicą aktora, co sprawia, że miała wgląd w rodzinne sekrety, które teraz stara się wyjawić, aby bliżej pokazać postać Kobuszewskiego.
Opinie o książce
Barwnie nakreślony portret wielkiego aktora, którego miałem szczęście znać i podziwiać nie tylko na teatralnej scenie, ale także za kulisami. Uczyliśmy się od niego zawodu i życia. Był naszym mistrzem i przyjacielem.
Andrzej Nejman, Dyrektor Teatru Kwadrat
Mam wykonać rzecz niewykonalną. W kilku zdaniach napisać o Janie Kobuszewskim. To jakbym w kilku zdaniach miał napisać o historii polskiego teatru, kabaretu, filmu ostatniego półwiecza. Dla mnie Pan Jan Kobuszewski to Jan Kobuszewski Wielki. Przymiotnik Wielki używam z pełną świadomością emocji i siły, które zawiera. Tak, Jan Kobuszewski Wielki.
Andrzej Grabowski
O autorce
Autorką tej biografii jest Hanna Faryna-Paszkiewicz. W swojej kolekcji posiada również takie książki jak "Polemira. Niesłusznie zapomniana" i "Dziwny dom nad Wisłą". Jej zdolności pisarskie pozwalają na zaciekawienie czytelnika.