Jak wybrać plecak dla pierwszaka? Podpowiadamy

Jaki wybrać plecak dla pierwszaka? Podpowiadamy >>

Wybór odpowiedniego plecaka dla dziecka, zwłaszcza takiego, które dopiero rozpoczyna naukę, jest bardzo ważny, jeżeli chcemy uniknąć późniejszych wad postawy.

Tylko czym się kierować wybierając spośród bogatej oferty plecaków i tornistrów? Przygotowaliśmy dla Was mini poradnik dotyczący tego, na jakie elementy plecaka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. 

Czym się kierować przy wyborze plecaka dla pierwszaka - infografika


  • Plecak powinien być lekki, bo z całą zawartością nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka. Dlatego warto wybierać plecaki, których waga oscyluje w granicach do 1,4 kg.
  • Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na szelki plecaka. Te powinny być regulowane i szerokie, 4 cm to minimum. Dzięki temu ciężar równomiernie rozłoży się na ramionach dziecka.
  • Kolejny punkt to plecy - powinny być nie tylko porządnie usztywnione, ale też profilowane. Jeżeli szukamy plecaka dla dziecka, które dopiero zacznie naukę w szkole, to wybierzmy taki, który maksymalnie odciąża kręgosłup - z dodatkowym wzmocnieniem pleców po bokach kręgosłupa i w jego dolnym odcinku.
  • Dlaczego warto wybrać plecak z grubym dnem? Bo dzięki temu ciężar jego zawartości nie skupi się na jednym miejscu, a rozłoży się na całą podstawę plecaka.
  • Niektóre plecaki mają dodatkowe zapięcie na klatce piersiowej. Dzięki niemu plecak będzie ściśle przylegać do ciała, a to jeszcze lepsze podparcie dla kręgosłupa.Zapisz się na newsletter

Promocje, obniżki, kody rabatowe - bądź na bieżąco!

Warto nam zaufać