I sprawisz że wrócę do prochu

Autor:

Ambrose Parry

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
480
Rok wydania
2019
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. miękka
za 23,94 zł
eBook, mobi, epub
za 27,20 zł
Nasza cena: 28,85 zł 39,90 zł Taniej o: 28%

“I sprawisz, że wrócę do prochu” to znakomite połączenie kryminału retro i opowieści o historii medycyny.

Edynburg, 1847 rok. W medycynie następuje rewolucja. Da się już poddać pacjenta narkozie.

Jest rok 1847. Na Starym Mieście w Edynburgu dochodzi do serii makabrycznych morderstw. Ofiarami padają młode kobiety. Tymczasem student medycyny Will Raven zostaje asystentem cenionego edynburskiego lekarza, błyskotliwego doktora Simpsona. Simpson przyjmuje pacjentów z różnych sfer. Są nimi zarówno bogacze, jak i biedacy, a dom doktora odwiedzają wszelkiej maści luminarze. To właśnie tu prowadzi się nowatorskie, śmiałe eksperymenty z nowej medycznej dziedziny, jaką jest anestezja. W domu doktora Raven poznaje Sarę Fisher. To obdarzona ogromną intuicją pokojówka i pielęgniarka. Student nie robi na niej bynajmniej dobrego wrażenia. Kobieta dorównuje mu inteligencją, niedane jej jest studiować medycyny, do czego od zawsze czuła powołanie. Każde z nich ma swoje powody, aby zgłębić zagadkę tajemniczych morderstw. Zanurzają się więc w mroczny, przestępczy półświatek Edynburga. By wydostać się stamtąd żywi, będą musieli zakopać topór wojenny i połączyć siły.

“I sprawisz, że wrócę do prochu” to powieść ze wszech miar pasjonująca. Mroczny, trzymający w napięciu kryminał, od którego nie sposób się oderwać, a przy tym wciągająca historia o początkach anestezjologii, która rozkwitła właśnie dzięki dokonaniom lekarzy z Edynburga. Stolica Szkocji to też niejako jeden z bohaterów książki niczym Warszawa w “Złym” Tyrmanda. Otrzymujemy portret miasta bardzo bogaty w szczegóły. To Edynburg epoki wiktoriańskiej: miasto medycyny, morderstw i pogoni za mamoną. Powieść czyta się tak dobrze, że rozstanie z nią chciałoby się odsunąć w przyszłość możliwie jak najbardziej odległą.


Opinie o książce

Prawdziwy obraz wiktoriańskiego Edynburga, miasta wypełnionego cierpieniem.

Val McDermid

Nie sposób się oderwać aż do ostatniej strony.

S.J. Parris

Niesamowicie wciągająca powieść o starym Edynburgu, pełna intrygujących postaci i zaskakujących wydarzeń. Nie chce się jej kończyć.

Denise Mina

Zdumiewający debiut. Mroczna i niebezpieczna przeszlość ożywa przerażająco na kartach powieści.

Mark Billingham

Stylowy i mroczny kryminał oparty na faktach i dogłębnych badaniach.

Louise Welsh

Zakochałam się w tej klimatycznej, pasjonującej powieści.

Jenny Colgan


O autorach

Powieść ta jest literackim debiutem dwojga niezwykłych pisarzy. Ambrose Parry bowiem to jedynie pseudonim artystyczny Chrisa Brookmyre’a i Marisy Haetzman. Są oni małżeństwem i na co dzień mieszkają w Glasgow. Chris Brookmyre to cieszący się ogromnym uznaniem krytyków autor bestsellerowych kryminałów. Ma w swoim dorobku ponad 20 powieści. Doktor Marisa Haertzman jest konsultantem anestezjologiem z 20-letnim doświadczeniem. Pasjonuje ją historia medycyny, a zwłaszcza rozwój anestezjologii, której powstanie stało się prawdziwą rewolucją.

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kryminał powiązany z tematyką medyczną, z pozoru nic nadzwyczajnego, przecież tego rodzaju książek jest na rynku wiele. Nie wiele jednak decyduje się na twórczą korelację morderstw i medycyny zajmującej się położnictwem. Śmierć i życie, dwa przeciwieństwa, które nadają pewnej wyrazistości fabularnej.

  Tak jak zostało to już wspomniane na samym początku, książka nie jest typowym przedstawicielem starych kryminałów, w których to genialny detektyw stara się rozwikłać zagadkę zbrodni. Zapomnijcie o badaniu miejsc zbrodni, oględzinach zwłok czy wyczerpujących przesłuchaniach. Cały ścisły wątek śledztwa jest tutaj dość marginalny i bardzo prosty, zajmując co najwyżej kilkanaście-kilkadziesiąt stron całej książki. Cała reszta wypełniona jest codziennością głównego bohatera i pokazaniem medycznych realiów XIX-wiecznego świata. W kolejnych rozdziałach czytelnik znajdzie wiele rozbudowanych i mocno szczegółowych opisów niektórych zabiegów medycznych podejmowanych przez lekarzy. Niektóre z nich są bardzo szokujące i zdecydowanie nieprzeznaczone dla odbiorców o słabych nerwach. Przedstawiona tutaj brutalna i prostacka medycyna doskonale pokazuje jak mocno ewoluowała ta dziedzina nauki, niestety kosztem tysięcy istnień ludzkich. Nie braknie tutaj również szerszego pokazania pewnych aspektów życia i moralności tamtego okresu, poprzez poruszenie bardziej kontrowersyjnych tematów, jakimi są niechciana ciąża i aborcja. Taki rodzaj konstrukcji dzieła nie każdemu będzie musiał przypaść do gustu, jednak w żadnej mierze nie wpływa na jego jakość. Wręcz przeciwnie nadaje powieści powiewu świeżości, który sprawia i sprawia, że całość czyta się naprawdę przyjemnie i szczególnie polecana jest komuś, kto lubuje się w wiktoriańskich klimatach. Oczywiście są tutaj też słabsze momenty, szczególnie kiedy autor porusza jakiś wątek, który później nie jest kontynuowany albo wyjaśniony do końca. Można jednak na to przymknąć oko, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jest to debiut pary autorów kryjących się pod pseudonimem Ambrose Parry.

  Doskonałym uzupełnieniem ciekawej warstwy fabularnej są świetnie wykreowane postacie. Spośród nich najbardziej wyróżniającym się bohaterem jest panna Fisher. Pewna siebie, wygadana, elokwentna młoda dama, która chce poczuć wyzwolenie i robić to, co pragnie, ale okalają ją kajdany konwenansów tamtego okresu. Wielka szkoda, że pojawia się ona w całej książę tylko w wybranych fragmentach i z wyraźnie określonym przez twórców celem. Więcej miejsca poświęcono Ravenowi, który swoim zachowaniem dość wyraźnie kontrastuje chęć niesienia pomocy i dbanie o własny interes. Jest ON postacią początkowo dość enigmatyczną a jego animozje z Sarą, powoli zaczynają się przeobrażać w bardziej kreatywne partnerstwo. Kompletnym nieporozumieniem było dorzucenie do książki kiełkującego uczucia pomiędzy tymi bohaterami. Najwyraźniej twórcy doszli do tego samego wniosku i ciągnęli ten wątek przez zaledwie kilka zdań. Równie ciekawie prezentują się również postacie drugoplanowe. Większość z nich ma tutaj swoje pięć minut, w których pokazują różnorodność charakterów i odmienne cele życiowe. Jest ich tutaj całkiem sporo, ale są one na tyle charakterystyczne, że łatwo je zapamiętać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Akcja powieści dzieje się w 1847 roku w Edynburgu. Główny bohater to asystent doktora ginekologa i położnika, który równie mocno zafascynowany jest eterem i nowymi sposobami na znieczulanie pacjentów. Raven, główny bohater, poza swoimi codziennymi obowiązkami próbuje rozwiązać zagadkę śmierci jego przyjaciółki, która wiąże się z innymi podejrzanymi zgonami. Zagadka ta toczy się niejako w tle, na pierwszy plan wychodzi życie codzienne Edynburga w połowie XIX wieku. Miejsca, postacie, obyczaje – wszystko to w książce jest bogato opisane, przez co czytelnik ma wrażenie, że razem z bohaterami przeniósł się do miejsca wydarzeń. Ponadto język książki stylizowany jest na dawny sposób mówienia, a styl narracji jest rewelacyjny – z humorem, lekko uszczypliwy, dokładnie tak jak lubię! Ogólnie całość mnie zachwyciła i mam nadzieję, że szybko ukaże się dom drugi!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Nigdy nie ufaj człowiekowi bez wad. Te, które ukrywa, muszą być odrażające.”, czyli wiktoriański kryminał połączony z powieścią historyczną.

  Nastawiałam się głównie na kryminał, ale okazało się, że I sprawisz, że wrócę do prochu to także powieść historyczna z nutą obyczajówki.

  Na Starym Mieście giną młode kobiety, które spotyka makabryczna śmierć. Na drugim krańcu miasta student medycyny Will Raven rozpoczyna asystenturę u znanego i błyskotliwego doktora Simpsona. Pacjenci Simpsona wywodzą się z najbogatszych i najuboższych kręgów podzielonego miasta. Dom lekarza jest nietypowy, odwiedzają go luminarze i prowadzi się tam śmiałe eksperymenty z nowej dziedziny medycznej, jaką jest anestezja. W domu tym Raven poznaje Sarę Fisher, pokojówkę i pielęgniarkę obdarzoną intuicją, która uniemożliwia jej przychylne traktowanie przybysza. Sara jest równie inteligentna, jak Raven, ale nie cieszy się takimi jak ON przywilejami i nie może studiować medycyny.

  Każde z nich ma własne powody, by przyjrzeć się dokładniej podejrzanym zgonom w mieście, więc chcąc nie chcąc, zagłębiają się razem w mroczny półświatek Edynburga. Będą musieli pokonać dzielące ich różnice, aby wydostać się stamtąd żywi.

  Akcja ma miejsce w 1847 w Edynburgu. Autorzy idealnie ukazali życie w epoce wiktoriańskiej. Książka porusza także rolę kobiety i jej pozycję w społeczeństwie. I sprawisz, że wrócę do prochu to kryminał, więc nie zabraknie tutaj morderstw. Jednak nie jest to jedyny wątek. Medycyna odgrywa tutaj bardzo dużą rolę. W szczególności sposób odbierania porodów i wynalezienie metody znieczuleń, która w tamtych czasach wzbudzała wielkie emocje.

  Autorzy oddali klimat epoki, a opisy Edynburga ukazują odrażający wygląd miasta. Akcja rozwija się dosyć powoli, co może niektórych niecierpliwić. Domyśliłam się zakończenia, ale nie odebrało mi to przyjemności z dalszego czytania. I sprawisz, że wrócę do prochu to klasyczny kryminał, ale także powieść historyczna i obyczajowa. Spodziewałam się głównie kryminału, ale mimo to nie zawiodłam się.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kochani! Czy znacie serial Peaky Blinders? Jeśli tak to zapewniam Was, że I sprawisz, że wrócę do prochu zapewni Wam podobny klimacik.

  Wszyscy doskonale wiemy, że obecnie medycyna stoi na dość wysokim poziomie. Wiemy również, że rozwinęła się szybko i gwałtowanie. Jeszcze w XIX wieku ludzie praktykowali takie metody leczenia, których teraz nie chcielibyśmy doświadczyć za żadne skarby... Powyższa książka między innymi opowiada o stanie medycyny w XIX wieku i uwierzcie mi... Dzięki takim informacjom człowiek nagle docenia, że żyje w świecie skomputeryzowanym, zawładniętym przez internet i wielkie korporacje, ale przynajmniej z szansą na bezbolesne pozbycie się choroby. Wszak to nie tajemnica, że zdrowie jest najważniejszą wartością - niestety, często niedocenianą.

  Książka Ambrosa Parry'ego może być na początku trudna dla niektórych czytelników ze względu na XIX-wieczny styl. Oczywiście, w moich oczach jest to duża zaleta, bo mogłam zatopić się w świecie przedstawionym jeszcze bardziej, ale zdaję sobie sprawę, że niektórym ciężko będzie to zaakceptować.

  Nie mamy do czynienia z typowym kryminałem - to również należy zaznaczyć. Owszem, coraz więcej młodych kobiet umiera w niejasnych okolicznościach i tę zagadkę próbujemy rozwiązać. Ale w czasie lektury odniosłam wrażenie, że nie jest to najważniejszy wątek - choć mogę się mylić. Wszystko w tej książce zostało ze starannością wyważone. Ci, którzy sięgną po nią nie ze względu na intrygi, a ze względu na przyjrzenie się tajnikom medycyny XIX wieku będą zadowoleni. W końcu obserwujemy codzienność asystenta położnika, co naprawdę wciąga i fascynuje!

  Autor przedstawił nam społeczeństwo XIX-wiecznego Edynburga i skorzystał z okazji, żeby poruszyć nieco ważniejsze tematy dotyczące sprawiedliwości, moralności, poczucia bezpieczeństwa itp. To są motywy, które najbardziej mnie interesują w książkach. Zawsze stanowią pretekst do wspaniałych i owocnych dyskusji. Na przykładzie poszczególnych bohaterów można wyciągnąć wiele wniosków. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko polecić Wam I sprawisz, że wrócę do prochu. Mam nadzieję, że dla Was ta książka również okaże się nie tylko dobrą rozrywką, ale również pretekstem do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu historii medycyny. :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kryminał medyczny, w niesamowitym klimacie!!!

  Cóż to była za przygoda....Edynburg, rok 1847, tajemnicze morderstwa, doświadczenia medyczne, śledztwo które ma wiele niewiadomych a przede wszystkim styl w jakim to połączenie zostało przedstawione, zasługuje na jak najlepsze recenzje.

  Tej powieści się da się czytać w pośpiechu, ze względu na język i nie łatwe zagadnienia, jednocześnie tym samym nadając jej ten oryginalny klimat. Czułam, że ta książka będzie naprawdę dobrą odskocznią i nie zawiodłam się. Wiktoriańska Anglia, potrafi całkowicie pochłonąć czytelnika. Autor musiał poświęcić jej naprawdę ogrom pracy, aby w jak najdrobniejszych szczegółach zaprezentować nam ten medyczny majstersztyk. Jeśli macie chrapkę, na właśnie taką powieść, to właśnie dziś ma ona swoją premierę!!! Polecam ❤

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: I sprawisz, że wrócę do prochu
 • Autor: Ambrose Parry
 • Wydawnictwo Zysk i S-ka
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 480
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381166096
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The Way of All Flesh
 • Tłumacz: Polak Jędrzej
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381166096
 • EAN: 9788381166096
 • Wymiary: 14.0 x 20.5 x 3.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Ostateczne wezwanie Deborah Moggach 0/5 Nasza cena:
14,50 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostateczne wezwanie Deborah Moggach

Natalie jest dziewczyną, która powinna dążyć do jakiegoś celu. Piękna, bystra i ambitna, pracuje w dziale księgowości Nu-Line Telecommunications, gdzie jakiekolwiek widoki na przyszłość ma raczej znikome. Do życia budzi się podczas szalonych weekendów, stale marząc o czymś więcej. Dostrzegając...
Wybraniec Bogów Kroniki króla-kapłana tom I Chris Pierson 0/5 Nasza cena:
17,50 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wybraniec Bogów Kroniki króla-kapłana tom I Chris Pierson

Istar. Najpotężniejsze imperium, jakie kiedykolwiek istniało na Krynnie. Królowie-kapłani od stuleci władali Istar w imieniu Paladine`a, najwyższego boga Dobra. W samym sercu imperium drzemie jednak zło. Król-kapłan przewidział własną śmierć, a wokół świątyni gromadzą się mroczne siły z zamiarem...
Dom z obserwatorium n 0/5 Nasza cena:
14,95 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dom z obserwatorium n

"Nosiłem białe rękawiczki... Nosiłem białe rękawiczki, chociaż nie byłem służącym. Nie grałem w orkiestrze. Nie byłem kelnerem. Nie byłem magikiem. Byłem kustoszem muzeum. Muzeum rzeczy ważnych." Observatory Mansions był kiedyś rezydencją rodową Orme`ów. Teraz jest tylko zrujnowaną kamienicą na...
Ofiara. Tom 3. Odznaka honoru 0/5 Nasza cena:
16,45 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ofiara. Tom 3. Odznaka honoru

Ofiara, trzeci tom bestsellerowego cyklu "Odznaka honoru", który miłośnicy policyjnych historii nazywają prekursorskim wobec niezwykle modnych ostatnio seriali w rodzaju CSI, opowiada o brutalności mafii, zabójstwach na zlecenie i przypadkowym (prawdopodobnie) świadku - dziewczyna z bogatej i...
Pchła 5/5 Nasza cena:
25,23 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pchła

Demony przeszłości powracają Wigilia Bożego Narodzenia. Ulice Warszawy pustoszeją, mieszkańcy zaszywają się w zaciszu swych domów, by zasiąść przy świątecznych stołach. Jednak nie wszyscy. Adam Lorenz, komisarz Wydziału Zabójstw, dostaje wezwanie. W jednym z mieszkań zostaje zastrzelony młody...
Smoki Zaginione opowieści Tom 6 Douglas Niles 0/5 Nasza cena:
17,50 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Smoki Zaginione opowieści Tom 6 Douglas Niles

Posiadane przez nas egzemplarze mają zniszczone okładkiAurican i Darlantan, potężne smoki, wychowane zostały w świecie wiedzy, medytacji i wiary. Jednak po drugiej stronie Ansalonu czerwona smoczyca Crematia dziedziczy po Królowej Ciemności zamiłowanie do zdrady, podbojów i grabieży. Ogarniająca...
Seksowny kłamca 4/5 Nasza cena:
27,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Seksowny kłamca

Jak na dwoje ludzi o mieszanych uczuciach wobec randek i miłości bohaterowie zadziwiająco często lądują obok siebie nago... London Hughes bardzo pasuje taki styl życia: surfowanie, praca w barze, spotkania z przyjaciółmi oraz powolne dojrzewanie do tego, co chciałaby robić w życiu po studiach....
Wprowadzenie do nauczania Louis Cohen Lawrence Manion Keith Morrison 0/5 Nasza cena:
34,50 zł 69,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wprowadzenie do nauczania Louis Cohen Lawrence Manion Keith Morrison

Zysk i S-ka 1999, ISBN: 83-7150-504-3, 170x240, 540 stron, oprawa twarda "Wprowadzenie do nauczania" to od dłuższego czasu najważniejszy, standardowy już podręcznik dla studentów i nauczycieli przygotowanych do pracy w szkole. Polskie wydanie oparto na nowym, uzupełnionym i uaktualnionym wydaniu...
Forteca w szarym lodzie JV Jones 0/5 Nasza cena:
18,45 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Forteca w szarym lodzie JV Jones

Posiadane przez nas egzemplarze tego tytułu mają nieznacznie zarysowane okładki i zagięte rogi.ZYSK I S-KA 2005, ISBN: 8372987904, 125x180, 678 s., oprawa miękka Zaczęła się Długa Noc i Władcy Kresu przebudzili się w swym wiecznym więzieniu znanym jako Ślepnia. W takim okresie ludzie z miast i...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula