Farma pereł

Autor:

Liza Marklund

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Format
13.5 x 21.5 cm
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
520
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 29,04 zł
Nasza cena: 24,62 zł 39,99 zł Taniej o: 38%

"Farma pereł" to napisana z ogromnym rozmachem powieść Lizy Marklund, szwedzkiej mistrzyni kryminału. Historia miłości, samotności i przemocy, która potrafi zmienić wszystko.

Na Południowym Pacyfiku jest wiele wysp i wysepek, gdzie rzadko zagląda ktoś z innych stron. Ludzie żyją tu w niemal całkowitej izolacji od reszty świata. Tak właśnie jest w przypadku Kiony, która wraz z rodzeństwem i swymi rodzicami mieszka na jednym z takich właśnie niewielkich skrawków lądu pośród oceanicznego bezmiaru. Życie Kiony płynie niezwykle spokojnie. Każdego dnia nurkuje, doglądając perłopławów, bo wyspa jest tak naprawdę czymś w rodzaju perłowej farmy. Wszystko zmienia się, gdy morskie fale wyrzucają na brzeg żaglówkę, w której dziewczyna znajduje rannego mężczyznę. Rozpoczyna się opowieść, której akcja toczy się przez pięć kolejnych lat i to na czterech różnych kontynentach.

"Farma pereł" wydana została w Szwecji w roku 2018. Teraz, dwa lata później, ukazuje się nareszcie w przekładzie na język polski. Czekało na to wielu wielbicieli twórczości Lizy Marklund. I z pewnością powieść niniejsza w pełni zaspokoi ich wygórowane oczekiwania. "Farma pereł" nie jest bowiem prostą, schematyczną historią kryminalną. Jest tu o wiele, wiele więcej! To niezwykle wciągająca opowieść, w której miłość i pieniądze odkrywają w ludzkich duszach najpilniej strzeżone zakamarki. Samotność i przemoc splatają się tutaj w zadziwiający sposób. I oczywiście nie mogło zabraknąć wątków społecznych. Na kartach tej powieści Liza Marklund mówi nam, jak wysoką cenę przychodzi nam płacić za rozwój gospodarczy i cywilizacyjny postęp.

Liza Marklund to szwedzka dziennikarka i autorka kryminałów. Ogromną popularność przyniosła jej seria powieściowa, której bohaterką jest dziennikarka-detektyw Annika Bengtzon. Książki z tego cyklu zostały przetłumaczone na 40 języków, a ich sprzedaż przekroczyła już 23 miliony egzemplarzy na całym świecie. Pisarka angażuje się w kampanie społeczne na rzecz przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Prywatnie jest szczęśliwą mężatką i matką trójki dzieci.
Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy życie na urokliwej wyspie położonej w Południowej części Oceanu Spokojnego może być sielanką? Czy miejsce, do którego nie docierają turyści, transport na zewnątrz praktycznie nie istnieje, ale w zamian za to można cieszyć się dziewiczą niemal przyrodą, rzeczywiście jest prawdziwym rajem czy może złotą klatką. Czy mleko kokosowe i owoce morza, rarytas w Europie, może się znudzić, jeśli ma się możliwość spożywać go codziennie?

  Bez wątpienia jest osoba, która oddałaby wszystko, by tylko opuścić ten raj na ziemi. To Kiona, młoda dziewczyna, która wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszka na wyspie. Jej mama jest pielęgniarka w miejscowej lecznicy, a do rodziny należy farma czarnych pereł, w której Kiona pracuje. To dość prężnie działające przedsiębiorstwo, a połów niezmiennie fascynuje dziewczynę, a właściwie nie tyle on, co cudowne perły wyciągane z muszli. Mimo tego zainteresowania, tak naprawdę Kiona marzy o tym, by opuścić wyspę i iść na studia, zajmując miejsce swojej siostry. Ojciec jednak nie wyraża na to zgody, wiążąc przyszłość córki z wyspą. Kionie pozostają zatem książki i marzenia o tym, że kiedyś wyruszy w podróż, że coś się wydarzy.

  Przełomem w jej życiu staje się fakt pojawienia się na wyspie rozbitka. Erik Bergman, tajemniczy jasnowłosy Szwed, rozbił się u wybrzeży wyspy i tylko pomoc matki Kiony pozwoliła mu przeżyć. Małomówny, wycofany cudzoziemiec powoli wtapia się w społeczność wyspy szczególnie, że zaczyna zajmować się finansami farmy. Jego i Kionę zaczyna łączyć też brzemienne w skutkach uczucie… To tak naprawdę dopiero początek tej brawurowo napisanej powieści autorstwa Lizy Marklund. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka „Farma pereł”, to wielopłaszczyznowa opowieść o życiu, miłości, nie brak tu jednak wątków sensacyjnych czy opowieści o historii i wierze. Przyjemność płynącą z lektury znajdą przede wszystkim osoby ceniące sobie powieści obyczajowe - dla fanów sensacji akcja toczy się zdecydowanie zbyt wolno, a autorce nie udało się w pełni utrzymać jednolitego tempa akcji, a co za tym idzie – naszego zaangażowania. Nie zmienia to jednak faktu, że plastyczny język książki, opisy przyrody, codziennej pracy na farmie niezwykle wciągają osoby zainteresowane drugim człowiekiem i jego życiem.

  Opowieść nabiera tempa tak naprawdę dopiero w chwili, kiedy o Erika upomina się przeszłość. Kiona wyrusza w podróż, o której zawsze marzyła, choć zapewne nie sądziła, że będzie ją odbywała w takich okolicznościach. Czy można żyć z człowiekiem i go nie znać? Kim tak naprawdę jest Erik i w jakich okolicznościach zjawił się na wyspie? Przed kim uciekał? Co kryje teczka, którą miał przy sobie? To tylko kilka z wielu pytań, które rodzą się w trakcie lektury powieści. Książka ma niezwykły klimat, nieco tajemniczy, a przy tym pachnie latem i przygodą. Tak naprawdę „Farma pereł” nie jest powieścią dającą się łatwo zaszufladkować, historia zupełnie nieoczywista i zaskakująca. Po jej zakończeni długo pozostaje w pamięci, stając się bodźcem do wielu przemyśleń., W tym tych dotyczących życia bliżej natury, wiary oraz tego, za co warto umierać …

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nazwisko autorki było mi już wcześniej znane i kojarzyło mi się z kryminałami. I z taką właśnie myślą zabrałam się za czytanie jej najnowszej powieści. A tutaj totalne zaskoczenie. Autorka zabiera nas w ciekawą podróż po kontynentach w poszukiwaniu prawdy. Akcja rozpoczyna się w nietypowym miejscu, bo w tytułowej farmie pereł. Pierwszy raz się spotkałam z takim motywem, ale bardzo mi się podobał. Początek to typowa obyczajówka i gdyby cała powieść utrzymała taką atmosferę, może i oceniłabym ją wyżej. Późniejsze wydarzenia, mimo że wprowadzają więcej akcji, momentami są dla mnie niezrozumiałe, a główna bohaterka nie przekonuje mnie w swoim działaniu.

  Powieść jest oryginalna, ciekawa i niesamowicie wciąga. Mimo wątku sensacyjnego, to książka niełatwych losach kobiety rzuconej w "inny" świat. Trochę nostalgiczna, trochę gorzka. Ciekawa i godna polecenia pozycja, z oryginalną fabułą i bohaterami.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Tej wyspy nie spotkacie na żadnej mapie, a jednak istnieje - tuż obok Nowej Zelandii wśród Archipelagu Wysp Cooka. Już od pierwszych stron chłoniemy cały egzotyczny klimat tej niewielkiej wyspy, czujemy zapach grillowanych papugoryb podawanych z limonką i mlekiem kokosowym, słuchamy maoryskich pieśni intonowanych wśród wieczornych ognisk. Wśród tej społeczności żyje Kiona, której rodzina zajmuje się poławianiem czarnych pereł. Gdy pewnego dnia u wybrzeży wyspy rozboje się mały jacht, wraz z nim przybywa Erick. Dla Kiony dotychczasowe życie ulegnie diametralnej zmianie. Wraz z przybyciem nieznajomego zaczną piętrzyć się pytania- skąd Szwed u wybrzeży Manihiki leżącej na drugim końcu świata? Kim tak naprawdę jest i jakie sekrety skrywa?

  Już wkrótce pomiędzy bohaterami wybuchnie namiętnie uczucie, które będzie trwać aż do momentu, gdy po mężczyznę zgłosi się jego pracodawca. Od tego momentu bohaterka będzie musiał a zmierzyć się z samotnością oraz wieloma pytaniami, które pozostawił po sobie jej ukochany. Kobieta postanawia wyruszyć w samotną, pełną niebezpieczeństw podróż, aby odnaleźć Ericka i odpowiedzieć na stawiane w głowie pytania dotyczące jego przeszłości. Czy bohaterce uda się ta samotna próba? Tego wam już nie zdradzę :) Komu mogę polecić Farmę pereł? Tym czytelnikom, którzy delektują się niespiesznie opowiedzianą akcją o powolnym tempie. Ta książka zdecydowanie zasługuje by nazwać ja powieścią obyczajową, gdyż z kryminałem ma niewiele wspólnego. Owszem mamy zagadkę kryminalną, która pojawia się w drugiej połowie książki, ale nie jest elementem dominującym.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kiona wraz z rodziną mieszka na odizolowanej od świata, niewielkiej wysepce na Południowym Pacyfiku. Na co dzień pracuje na farmie pereł, gdzie nurkuje i dogląda hodowli. Każdy jej dzień jest podobny do poprzedniego. Dotąd spokojne życie zakłóca pojawienie się na horyzoncie żaglówki z rannym mężczyzną. W tej chwili rozpoczyna się opowieść, która trwa ponad pięć lat i ma miejsce na czterech kontynentach.

  “Farma pereł” to książka autorstwa Lizy Marklund, której twórczość poznałam dzięki serii z Anniką Bengtzon. Decydując się na przeczytanie tej książki byłam przekonana, że będzie to kryminał - do tego gatunku ten tytuł jest zaliczany. Uważam jednak, że jest to bardziej powieść obyczajowa z elementami romansu i kryminału. Fabuła jest różnorodna. Porusza wiele tematów egzystencjalnych, takich jak szczęście, miłość, edukacja, wiara, pieniądze, poszukiwanie samego siebie, czy przemoc. W pierwszym rozdziale poznajemy Kionę i jej dotychczasowe życie na wyspie Manihiki. Moim zdaniem to była najciekawsza część. Odkrywamy funkcjonowanie maleńkiej społeczności, która odrzuca wszelkie udogodnienia. Tytułowa farma pereł stworzyła oryginalne tło dla historii. W kolejnych rozdziałach wyruszamy z główną bohaterką w podróż po świecie w poszukiwaniu prawdy o jej ukochanym. Dopiero w połowie książki pojawia się wątek kryminalny. Postać Kiony bardzo mnie intrygowała. Kibicowałam jej w powodzeniu wyprawy. W trakcie trwania doskonale widać przemianę jaka zachodzi w bohaterce. Odczuwałam do niej sympatię i współczucie pomieszane z irytacją. Osobiście mam bardzo ambiwalentne odczucia względem tej książki. Czy polecam? Tak i nie. Fani kryminałów myślę, że mogą się rozczarować. Za to miłośnikom powieści obyczajowych sądzę, że książka przypadnie do gustu. Oceniam ją według określonego gatunku, jako kryminał jest kiepska, za to jako powieść obyczajowa jedna z ciekawszych i oryginalnych.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mieszkanką niewielkiej wyspy Manihiki leżącej na Południowym Pacyfiku jest dziewczyna imieniem Kiona. Wiedzie ciche i spokojne życie na odizolowanym od świata kawałku lądu. Świetnie sprawdza się w codziennej pracy na rodzinnej farmie pereł.

  Życie Kiony zostaje zaburzone w momencie, gdy w pobliżu wyspy rozbija się żaglówka, a na jej pokładzie znajduje się ranny człowiek. Mężczyzna imieniem Eric wkracza w codzienność mieszkańców Manihiki.

  Jednak pewnego dnia na wyspie pojawiają się tajemniczy ludzie, którzy zabierają Erica. Kim są? Dlaczego go zabrali?

  Dręczona pytaniami i pozostawiona w niepewności Kiona rusza śladem ukochanego.

  Od tego momentu życie wyspiarki nie będzie już nigdy spokojne.

  Razem z Kioną wyruszamy w podróż przez kontynenty. Podróż pełną tęsknoty, bólu, odwagi a przede wszystkim wiary.

  "Farma pereł" to fascynująca opowieść o sile uczuć, chęci odkrycia prawdy. Jest to historia o wytrwałości w dążeniu do celu, ale też o wielkim poświęceniu.

  W powieści poruszony został temat pieniądza, a dokładniej tego, że to ON rządzi światem i to wokół niego wszystko się obraca.

  Poznajemy wielu bohaterów, o wspaniale ukazanych różnych osobowościach i charakterach.

  Ciekawie przedstawione życie na wyspie, samowystarczalność jej mieszkańców. .

  . "Farma pereł" to piękna i fascynująca historia młodej zdeterminowanej kobiety. Nie mogłam się oderwać. Książka zdecydowanie mnie zachwyciła.

  Książkę mogłam przeczytać dzięki Wydawnictwu Czarna Owca.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Farma 4/5 Nasza cena:
28,54 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Farma

Luksusowy ośrodek położony wśród lasów oferuje wszelkie udogodnienia: organiczne posiłki, osobistych trenerów, codzienne masaże - wszystko bez ograniczeń. A w dodatku za dziewięciomiesięczny pobyt tam zostaniesz hojnie wynagrodzona. Haczyk? Przez ten czas nie wolno ci stamtąd odejść, będziesz...
Siedem sióstr. Tom 4. Siostra perły 5/5 Nasza cena:
26,00 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Siedem sióstr. Tom 4. Siostra perły

Wyjątkowa opowieść po części saga rodzinna, po części baśń która zręcznie wciąga nas w zawikłaną historię pochodzenia siedmiu sióstr. Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec, nazywany...
Ranczo Staffordów T.2 Dom na farmie 4/5 Nasza cena:
29,60 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ranczo Staffordów T.2 Dom na farmie

Czy porzucony mężczyzna i kobieta pozbawiona nadziei będą umieli współpracować dla dobra dwójki wspaniałych dzieci? Po tym, jak bracia Nicka Stafforda wyjechali w pogoni za własnymi pasjami, on pozostał w stanie Waszyngton, pracując na rozległym rodzinnym ranczu. Jednak najcięższą pracą okazuje się...
Futra,perły i łzy jak piołun gorzkie 0/5 Nasza cena:
17,50 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Futra,perły i łzy jak piołun gorzkie

Zarówno dobro, jak i zło wraca do człowieka ze zdwojoną mocą.Sandra wychowała się w małym miasteczku. Tam życie płynie zupełnie inaczej. Za czym innym się goni, o czym innym marzy. Jednak i tam życie potrafi zaskoczyć ‒ to, co oczywiste, może okazać się pozornym, proste skomplikowanym, dobre...
Perły panny młodej 0/5 Nasza cena:
32,29 zł 38,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Perły panny młodej

Rance Welham, hrabia Lazonby, jeden z członków Towarzystwa Świętego Jakuba, otoczony jest aurą skandalu sprzed lat. Czy tak niebezpieczny człowiek będzie więc odpowiednim opiekunem dla lady Anishy Stafford, egzotycznej piękności, która przybyła do Londynu z Kalkuty po śmierci męża? Rozsądek mówi,...
Perły rzucone przed damy 3/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Perły rzucone przed damy

„Perły rzucone przed damy” to zbiór 15 opowiadań. Opisywane zdarzenia są autentyczne, chociaż niektóre sytuacje wydają się absurdalne. Autorka na wstępie dzieli się nabytą wiedzą. Pisze o prawach i obowiązkach opiekunki i jej pracy. Porusza też temat demencji. Czy ta wiedza pomaga jej w praktyce?...
Granice 0/5 Nasza cena:
31,44 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Granice

Dziewiąty tom serii o dziennikarce Annice Bengtzon Ciało pięknej kobiety zostaje odnalezione w śniegu. To już czwarta ofiara zamordowana w podobny sposób w krótkim czasie. Pewne elementy zbrodni powtarzają się: młoda matka zostaje zabita przy użyciu ostrego narzędzia ciosem w plecy. W redakcji...
Czerwona Wilczyca 0/5 Nasza cena:
29,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czerwona Wilczyca

Pewnej ciemnej zimowej nocy w wypadku samochodowym w Lulea*, na północy Szwecji, ginie dziennikarz miejscowej gazety. Jego śmierć budzi zainteresowanie Anniki Bengtzon, która ostatnio współpracowała z dziennikarzem w związku ze sprawą pewnego ataku na bazę lotniczą w latach 60. ubiegłego wieku....
Prime Time 0/5 Nasza cena:
29,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Prime Time

W położonym w środku lasów starym zamku odbywają się nagrania do nowego telewizyjnego show, który ma prowadzić szwedzka gwiazda telewizyjna, Michelle Carlsson. Po zakończonych zdjęciach część ekipy i niektórzy z zaproszonych gości świętują na zamku najkrótszą noc w roku. Rano w jednym z pomieszczeń...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula