Fale i echa

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
344
Rok wydania
2020
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 17,99 zł
Audiobooki mp3
za 31,42 zł
Nasza cena: 34,79 zł 39,99 zł Taniej o: 13%

"Fale i echa" to przejmująca opowieść o dwojgu młodych ludzi zmagających się z depresją. Nina i Filip próbują rozwikłać zagadkę samobójczej śmierci matki dziewczyny.

Nina jest z pozoru zwyczajną studentką. Mieszka w Warszawie i uczęszcza na wykłady z pedagogiki. Jednak każdy jej dzień to zbiór zaklęć i rytuałów - tylko one pomagają jej trwać i każdego dnia wstawać z łóżka. Życie Niny to nieustanna walka z chorobą, a dziewczyna zaczyna wierzyć, że uratować może ją tylko rozwikłanie tajemnicy śmierci jej matki, która odebrała sobie życie, gdy Nina była zaledwie malutkim dzieckiem. W rozwikłaniu zagadki z przeszłości pomaga dziewczynie Filip, który sam przeszłości zdaje się nie mieć w ogóle. Dzięki niemu życie studentki nabiera jaśniejszych kolorów. Razem próbują walczyć ze swymi lękami, choć ona boi się umrzeć, ON zaś tylko w śmierci widzi wybawienie. To, co uda im się odkryć, może okazać się równie dobrze ratunkiem, jak i zgubą...

"Fale i echa" poruszają temat niezwykle ważny, a jednak stosunkowo rzadko pojawiający się na kartach powieści obyczajowych. Chodzi rzecz jasna o depresję wśród młodych ludzi, którzy walcząc ze swymi lękami, nie są zdolni do normalnego życia. Ta powieść poruszy w Waszych sercach najczulsze struny i długo nie pozwoli Wam o sobie zapomnieć. Nina i Filip to bohaterowie z miejsca bliscy sercu Czytelnika. Inteligentni, dowcipni, młodzi ludzie, z którymi tak łatwo byłoby się zaprzyjaźnić. Kto więc mógłby podejrzewać, z jak ogromnym cierpieniem przychodzi im mierzyć się na co dzień? Ta powieść uświadamia nam wiele na temat depresji. Mówi też o nadziei, która gdzieś tam zawsze istnieje, ale niekiedy bardzo trudno dostrzec jej blask wśród cieni.


O książce

Ona boi się umrzeć, a ON umrzeć pragnie. "Fale i echa" to książka, która uderzy w czytelnika jak fala i na długo pozostawi w nim echo wzruszeń, szoku i niedowierzania. Przepiękna i poruszająca historia młodych ludzi, których los nie oszczędzał i sprawił, że oboje znaleźli się na krawędzi życia i śmierci. Polecam.

Agnieszka Lingas-Łoniewska


O autorce

Agata Czykierda-Grabowska to autorka bardzo popularnych powieści obyczajowych, romansów i książek z gatunku new adult. Mieszka wraz z mężem w Ząbkach pod Warszawą. Jest absolwentką pedagogiki specjalnej i łączy pisanie z pracą zawodową. Uwielbia czytać horrory o zombie i podróżować w najbardziej dzikie i egzotyczne zakątki świata. Ma w swym dorobku między innymi powieści: "Adam"; "Jak powietrze"; "Kiedy na mnie patrzysz"; "Pierwszy raz"; "Pod skórą"; "Wszystkie twoje marzenia".

Recenzje (7)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  " - Łatwo jest kochać idealnych ludzi - powiedziałam, a po moim policzku popłynęły łzy i już nie chciałam ich powstrzymywać. - Łatwo jest kochać ich idealne życia. Łatwo jest być z kimś, kto ma wszystko, co potrzebne, żeby było pięknie. Ale... to nie byłoby prawdziwe. - (...) - Prawdziwa miłość jest wtedy, gdy pokochasz w drugim człowieku to, co jest w nim najciemniejsze i najtrudniejsze"

  Całe życie Niny podporządkowane jest jej chorobie. Dziewczyna zmaga się z nerwicą lękową, depresją i myślami samobójczymi. Usilnie stara się też dowiedzieć, co doprowadziło do samobójstwa jej matki, którą wyparła ze swojej pamięci. Gdy na jej drodze pojawia się Filip, wydaje się, że dziewczyna wreszcie pokona mrok, w którym tkwi. Jednak ON sam również zmaga się ze swoimi demonami.

  Bardzo poruszyła mnie ta opowieść. Nie można nazwać jej piękną historią miłości dwójki młodych ludzi. To opowieść trudna, bardzo dojrzała, ale też podana w sposób bardzo przystępny i wciągający. Czytając nie mogłam się od niej oderwać. Historia bohaterów bardzo mnie wzruszyła, w moich oczach wypadła bardzo autentycznie. Bardzo polubiłam postać Filipa i to z jaką troską traktował Ninę. Autorka poruszyła w tej książce wiele niełatwych tematów: pokonywanie swoich lęków, walka z depresją, samobójstwo, poczucie winy, samotność. Pokazała też, że nie ma przeciwności, których miłość nie mogłaby pokonać. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji po nią sięgnąć, bardzo ją Wam polecam. Piękna, dojrzała powieść o dwójce ludzi wchodzących w dorosłość z ciężkim bagażem doświadczeń, która jest też pięknym odbiciem miłości i budzącej się z niej nadziei

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wszystko będzie dobrze.

  Moi drodzy śmiało mogę powiedzieć, że należy mi się nagroda, a przynajmniej wyróżnienie za perfekcyjnie odgrywaną przez wiele lat rolę tej pełnej optymizmu, siły i wewnętrznej radości dziewczyny, a teraz już kobiety, jak postrzegają mnie osoby, które spotykam na swojej życiowej drodze. Wielu z Was pisze do mnie, czy to w komentarzach na blogu, czy też w wiadomościach prywatnych, że podziwiacie mnie za to. Jest mi niezmiernie miło, ale dziś przyszedł czas, kiedy wreszcie jestem gotowa, aby otwarcie przyznać się Wam do tego, że nie zawsze jest tak kolorowo, jak widzą to osoby z mojego otoczenia, bowiem od czasów liceum jest ze mną ktoś, kto każdego dnia zmusza mnie do zakładania maski, w której pokazuję się światu. Jest to moja wierna towarzyszka depresja. Ona nigdy mnie nie opuszcza, ale też bywają dni, tygodnie, a nawet miesiące, kiedy nie pozwala mi normalnie żyć i choć nie pokazuję tego nikomu, w zaciszu własnego domu przejmuje nade mną władzę i próbuje mnie zniszczyć. Jakby tego było mało, depresję dzielnie wspiera nerwica lękowa. Wspólnie tworzą trudny do pokonania duet.

  Nie będziemy się jednak skupiać na mnie, bo teraz mam ten lepszy czas i pewnie nie powiedziałabym Wam o moich zmaganiach z chorobą, ponieważ zapewne borykając się na co dzień z własnymi problemami, szukacie w internecie tej pozytywnej odskoczni, ale impulsem do takiego otwarcia się przed Wami stała się dla mnie najnowsza książka Agaty Czykerdy-Grabowskiej „Fale i echa”, o której chcę Wam dziś kilka słów opowiedzieć.

  Poznajcie Ninę, młodą dziewczynę, która, choć z pozoru prowadzi niczym niewyróżniające się studenckie życie, to gdy poznacie ją bliżej, przekonacie się, że jest ono podporządkowane chorobie, z którą żyje już od kilku lat. To ona i samobójcza śmierć matki, która została owiana przez resztę jej rodziny aurą wielu niedopowiedzeń, przemilczanych pytań bez odpowiedzi oraz tajemnic złamała dziewczynę wewnętrznie. Codzienność Niny naznaczona jest samotnością i obezwładniającym lękiem przed śmiercią. Jedyne, co pozwala jej nie zatonąć w odmętach paraliżującego ją lęku to wypracowane rytuały i nieustannie powtarzane zaklęcia. Nie zawsze są one skuteczne, dlatego zapomnienia szuka w weekendowych wyjściach do klubu, gdzie może zatracić się w tańcu i być po prostu anonimową dziewczyną. Choć nie jest wtedy do końca sobą, wieczory takie są dla niej wytchnieniem od koszmarów, jakimi stały się dla niej noce, ale o tym musicie już przeczytać sami.

  Na jednym z takich właśnie wyjść do klubu, poznaje niezwykłego chłopaka, który odmienia jej życie. Chłopaka, który robi wszystko, aby każdej nocy godzina 3:00 nie była godziną jej śmierci. Przy nim przestaje umierać, choć czuje, że Filip również skrywa swoje tajemnice. Opiekuńczy, pełen empatii i oddania młody mężczyzna ofiaruje tak bardzo potrzebny naszej bohaterce spokój i zrozumienie dla tego, jaka jest naprawdę i przez co zdeterminowane jest jej życie. Choć Nina czuje, że ten wyjątkowy chłopak, który podbił jej serce i sprawił, że zagościła w nim muzyka, jest tak bardzo różny od niej, to tylko ON wie, w jak dużej mierze różnice te są pozorne. Łączy ich więcej, niż Nina mogłaby przypuszczać. Ma jednak świadomość tego, że to, czego dowie się o nim ta niezwykła zagubiona dziewczyna, może sprawić, że straci ją na zawsze. Przekonajcie się koniecznie, czy nasza dwójka zaryzykuje i obnaży przed sobą wszystkie swoje słabości, obawy i trawiące ich demony przeszłości.

  Sama Nina wierzy w to, że to właśnie w przeszłości, którą ona sama wyparła z pamięci, kryje się klucz do tego, aby zaznała uzdrowienia i mogła przestać żyć z piętnem śmierci. Filip ofiaruje jej swoją pomoc, w tym niełatwym dla niej kroku w bolesną przeszłość. Jednak to, czego się dowiaduje i co udaje jej się ustalić, wcale nie przynosi ukojenia, krzywdzi i sprawia, że na pewne osoby już nigdy nie spojrzymy tak, jak do tej pory.

  W tym miejscu zadajmy sobie pytanie:

  Czy prawda zawsze niesie ze sobą wyzwolenie, czy nie lepiej czasami wiedzieć mniej, czy też należy zawsze dążyć do jej poznania?

  Z tym pytaniem Was zostawiam, gdyż zdaję sobie sprawę, że jest to kwesta indywidualnego podejścia. „Fale i echa” to bardzo poruszająca i emocjonalna historia, która stawia nacisk na to, co niewidoczne dla oczu. Cierpienie i samotność młodych ludzi, którzy mimo młodego wieku życie już bardzo mocno doświadczyło. Opowieść ta porusza, wzrusza i trafia wprost do naszych serc. Ze swej strony bardzo dziękuję autorce za poruszenie tak ważnego tematu, jakim jest depresja, ponieważ z chorobą tą zmaga się wiele osób i niestety często są oni pozostawieni samym sobie. Historia opisana w książce pokazuje natomiast, że jeśli w naszym życiu jest ktoś, kto nie będzie nas oceniał, a zaakceptuje, postara się zrozumieć i będzie służył wsparciem, nasze życie może nabrać kolorów i odmienić się zupełnie.

  Chciałabym również Podziękować Pani Agacie za to, że podzieliła się ze swoimi czytelnikami informacją, że ta książka jest dla niej bardzo osobista, gdyż opisując perypetie głównej bohaterki, opierała je na własnych przeżyciach i naprawdę doskonale poradziła sobie z tym, na pewno niełatwym wyzwaniem.

  Jeśli szukacie książki, którą nie tyle się czyta, ile dosłownie karmi się nią duszę, to koniecznie musicie sięgnąć po ten tytuł. Niezwykły klimat tej książki i tego, co dzieje się między jej bohaterami sprawi, że poczujecie się niemal owładnięci tymi emocjami i od początku do końca lektury pozostaniecie pod niemalże namacalnym ich wpływem. A kiedy już odłożycie, książkę na półkę nie będziecie mogli uwierzyć w to, co przeczytaliście, a to za sprawą zaskakującego zakończenia. Macie moje słowo, że długo tej historii nie zapomnicie.

  Uwielbiam każdą przeczytaną przeze mnie książkę tej autorki, ale właśnie ta, już zawsze będzie dla mnie tą wyjątkową, gdyż znalazłam w niej cząstkę siebie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  TROCHĘ O FABULE…

  Dwudziestojednoletnia Nina codziennie walczy z niełatwym przeciwnikiem – od dziecka zmaga się z nawracającą depresją i stanami lękowymi. Prawie codziennie budzi się o trzeciej w nocy przerażona, że umiera i nie może złapać oddechu. Jej życiem żądzą rytuały i zaklęcia, między innymi trzykrotnie powtarzane „Wszystko będzie dobrze”.

  „Czasami miałam ochotę przespać całe dnie i tygodnie. Nie martwić się o nic, nie stresować każdym kolejnym dniem. Nie chodzić na zajęcia, nie rozmawiać z ludźmi. Tak byłoby najłatwiej, ale czy wtedy mogłabym powiedzieć, że naprawdę żyję?”

  Ucieczkę od rzeczywistości odnajduje, tańcząc w klubie. Relaksuje się i pozwala sobie na chwile zapomnienia. Podczas jednego z takich wieczorów zatraca się w tańcu z chłopakiem o hipnotyzujących oczach. Nie przedstawiają się sobie, nie zdradzają żadnych informacji, a potem tajemniczy chłopak nagle rozpływa się w powietrzu.

  „Wiedziałam, że wszystko, co się teraz dzieje, jest jedynym lekarstwem. Chwile zapomnienia. Drobinki emocji, które napędzały mnie do życia. Żyłam, bo tańczyłam z ciemnookim chłopakiem, którego dotyk mnie ukoił.”

  Do kolejnego spotkania dochodzi w metrze, gdzie Filip gra na gitarze. Mało tego, Nina sprawia, że słyszy muzykę i jest jego natchnieniem do napisania wyjątkowego utworu, przynosi mu wiosnę…

  W życiu obojga rozpoczyna się nowy etap. Nina postanawia odkryć tajemnice swojej przeszłości i dowiedzieć się, co wpłynęło na to, że jej życie wygląda tak, a nie inaczej. Filip dodaje jej sił, by mogła odkryć prawdę, i robi wszystko, by nie musiała już więcej umierać o trzeciej nad ranem. Jednak ON również ma swoje tajemnice. Czy warto dążyć do odkrycia prawdy, jeśli ta może nas złamać?

  O PRZESŁANIU

  „Łatwo jest kochać idealnych ludzi, (…) ich idealne życia. Łatwo jest być z kimś, kto ma wszystko, co potrzebne, żeby było pięknie. Ale… to nie jest prawdziwe. (…) Prawdziwa miłość jest wtedy, gdy pokochasz w drugim człowieku to, co jest w nim najciemniejsze i najtrudniejsze.”

  Fale i echa są jedenastą książką, którą napisała Agata Czykierda-Grabowska i którą przeczytałam. Kiedy w zeszłym roku poznałam historię Adama („Adam” Agata Czykierda-Grabowska) byłam pewna, że nie doczekam niczego równie dobrego. Byłam w totalnym błędzie – Fale i echa są dużo lepsze!

  Opis klubu i uczuć tańczącej Niny zawarte w prologu wystarczyły, żebym wiedziała, że to będzie coś nowego, świeżego, pięknego i żebym zakochała się w tym tekście. Ani trochę się nie zawiodłam. Teksty piosenek zawarte w kolejnych rozdziałach chwyciły mnie za serce i sprawiły, że niczym Filip ‚usłyszałam muzykę’.

  „Śmierć to część życia, Nino. Jeśli ją oswoisz, przestaniesz się jej bać.”

  Historia ta w wyjątkowy sposób porusza trudne tematy, miedzy innymi depresję i zaburzenia lękowe, ale to tylko szczyt góry lodowej! Uczucia i emocje bohaterów są w pełni autentyczne i mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, co jest naprawdę godne pochwały. Autorka w tekście przekazuje nam całą gamę emocji – pozytywnych i negatywnych, smutek, strach i ból, ale także radość. Są one oddane w najdrobniejszych szczegółach. Książka nie jest banalna, do samego końca pozostawia czytelnika z uczuciem niepewności i z tajemnicą do odkrycia. Akcja z jednej strony rozgrywa się powoli, a z drugiej nagle uderza w nas niespodziewanymi wydarzeniami, po których ciężko się pozbierać.

  DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ TĘ HISTORIĘ

  Relacja rodząca się między dwójką bohaterów jest piękna, niebanalna, szczera i przede wszystkim wyjątkowo prawdziwa, czego często brakuje w tekstach, a Nina i Filip podbili moje serce. Są jednocześnie bardzo do siebie podobni i diametralnie różni. Każde z nich skrywa swoje lęki i tajemnice, które są dla nas zagadką, którą możemy odkrywać kawałek po kawałku.

  „Tam niczego nie ma, (…) bliskich, czekających z otwartymi ramionami, (…) nieba, (…) piekła. Nie ma nic – wyjaśnił ostrym tonem. – I to jest najstraszniejsze. Nicość jest straszna.”

  Fale i echa pochłonęłam w jeden wieczór – zaraz po otrzymaniu paczki w towarzystwie butelki wina, czekolady i paczki chusteczek. Historia, bohaterowie i przekazane emocje oderwały mnie od rzeczywistości i wciągnęły w życie tej dwójki. Do samego końca zastanawiałam się, co takiego przydarzyło się Ninie w dzieciństwie i jakie tajemnice skrywa Filip. Książka wciąga i do głębi porusza – za co pani Agacie należą się ogromne gratulacje. Jestem pewna, że nie zapomnę jej przez bardzo długi czas i że jeszcze nie raz do niej wrócę.

  „— Wierzysz w takie rzeczy? W duchy? — zapytała.

  — Nie wierzę w powrót zza światów. Ale wierzę w fale i echa.”

  Autentyczna, wzruszająca, pełna prawdziwych emocji i uczuć oraz docierająca do najgłębszych zakamarków serca czytelnika – taka właśnie jest ta książka. Jeśli więc chcesz przeczytać piękną i autentyczną historię, która mogłaby wydarzyć się w realnym świecie, to Fale i echa są właśnie dla ciebie! Książkę kupisz tutaj („Fale i echa” Agata Czykierda-Grabowska) z osobistą dedykacją.

  Zgodnie z tym, co przekazuje nam książka – szukajcie w życiu pozytywnych rzeczy i doświadczeń, bo one sprawiają, że możemy naprawdę korzystać z życia i cieszyć się nim. Dają nam nadzieję, wiarę i pomagają pokonać problemy oraz strach!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka "Fale i echa" to nie do końca coś, o czym jestem w stanie wypowiedzieć się na chłodno i z dystansem, wybaczcie. Nie chciałabym też odbierać wam przyjemności odkrywania, więc przede wszystkim spodziewajcie się w tej recenzji oddziaływania, a nie opisywania.

  Nina i Filip to młodzi ludzie, którym daleko do lekkiego, swobodnego życia. I ona i ON próbują poradzić sobie z dewastującymi tajemnicami i kłodami rzucanymi przez los pod nogi. Zupełnie inaczej niż w większości innych książek z tego gatunku - te przeszkody wydają się destrukcyjne, złe, bolesne i nie do pokonania. Tu nie wystarczy spojrzenie, by nawiązać relacje, miłość nie ma prawa istnieć, a pozytywne uczucia koniec końców zawsze przykrywa strach i niepewność.

  Fabuła "Fal i ech" jest prosta - poznają się, zaczynają działać, coś się dzieje, tajemnice wychodzą na jaw, coś się psuje, coś naprawia. Proste.

  A jednak wcale nie, nie proste. Coś sprawiło, że moja głowa wybuchła, serce pękło.
  @kredzia_ oceniła ją na 10 i prawda jest taka, że pewnie na początku nie zgodziłabym się z tą oceną. Nawet napisałam to pod jej opinią, że fabularnie i warsztatowo - chociaż czyta się dobrze, płynnie i przede wszystkim spójnie - to nie jest dziesiątka. Cała rzecz jednak zmienia się kiedy weźmiemy pod uwagę klimat tej książki, który w pewnych momentach, mam wrażenie, zahaczał aż o realizm magiczny, to, że czasem czułam się jakbym poruszała się w gęstej smole i mogła tylko próbować złapać oddech... Tak. To sprawia, że książka jest godna polecenia. To daje jej dziesiątkę. Przede wszystkim za to, że w pewnych momentach się śmiejesz, a w innych dusisz się od nadmiaru emocji. Współczujesz i nienawidzisz.

  Jak już wam pisałam - to nie jest moja pierwsza książka Agaty. I jedne podobały mi się bardziej, inne mniej. I jak tak teraz myślę to "Fale" zasługują na to, żeby je od całego dorobku odciąć. To nie jest książka, którą czyta się z przypadku, bo tak, łatwa i przyjemna. To nie książka, z którą się odprężysz. To książka, która uczy innego spojrzenia. Bardzo osobista, dopieszczona i aż czuć w niej to, że autorka pisząc cierpiała. Cierpiała razem z bohaterami, bo koniec końców ich krzywda była też jej krzywdą.

  To też nie jest książka dla każdego. Gdybym miała ją porównać to może byłaby to Kim Holden i jej "Druga strona"?

  Książka, która rani i leczy jednocześnie. Która łamie serce, skleja i łamie na nowo. Książka, która pozostawia mnóstwo pytań.

  Jestem nią zachwycona. Od "Fal i ech" bije niezwykła dojrzałość i świadomość. To książka bardzo dobrze napisana, w której radzę zwracać uwagę na drobne rzeczy, bo wtedy zyskuje jeszcze bardziej.

  Historia Niny i Filipa mnie złamała.

  Nie wiem, co więcej mogłabym wam napisać poza tym, że to jedna z najbardziej przemyślanych, pięknych i bolesnych historii jakie przeczytałam.

  Co powiedzieć poza tym, że zostanie w mojej głowie na długo?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Życiem Niny rządzą rytuały i zaklęcia, dzięki którym walczy z chorobą. Mieszka w Warszawie, borykając się z samotnością i pewną rodzinną tajemnicą, która nie daje jej spokoju.

  Dziewczyna wierzy, że klucz do uzdrowienia znajduje się w przeszłości. Postanawia na własną rękę rozwikłać zagadkę samobójczej śmierci matki, której wspomnienie wyparła z pamięci.

  Gdy Nina poznaje tajemniczego Filipa, jej życie nabiera kolorów. Razem podejmują próbę rozwiązania rodzinnej tajemnicy, która może przynieść zarówno uzdrowienie, jak i ogromne cierpienie.

  Czy Nina zaryzykuje i zaufa chłopakowi bez przeszłości, powierzając mu swoje najskrytsze sekrety?

  Czy warto za wszelką cenę dążyć do prawdy, nawet jeśli ta może nas skrzywdzić?

  "Dzięki tobie nigdy nie umrę. A ty nigdy nie umrzesz dzięki mnie..."

  Każdy z nas nosi w sobie większe lub mniejsze lęki. To one potrafią zdominować całe nasze życie. Stopują nas, nie pozwalając na pełnię szczęścia. Czasami trudno jest je przezwyciężyć. Czy zawsze warto szukać ich źródła? Czy poznając prawdę, możemy się uleczyć?

  Znam powieści autorki, każda z nich na swój sposób zapadła mi w pamięć, ale ta jest inna niż pozostałe - dojrzalsza i trudniejsza. Zdecydowanie czuć w niej osobisty wydźwięk. Już dawno nie doświadczyłam w książce takiego uzewnętrznienia się, tylu głęboko zakorzenionych uczuć i myśli, z którymi autor zechciałby się podzielić z czytelnikiem. Agata Czykierda-Grabowska pozwoliła nam zajrzeć w swoją duszę i serce. A to, co tam znajdziecie... wierzcie mi, będziecie zszokowani!

  "Będę jego szafą. I nie otworzę się, dopóki na zewnątrz nie zrobi się bezpiecznie."

  Na uwagę zasługuje pięknie, naturalnie rozwijająca się dojrzała relacja między Niną a Filipem. Choć od samego początku między nimi iskrzy, to wszystko ma swój czas i miejsce. Oboje mają za sobą trudne przeżycia, ale nie poddają się, walczą o normalne życie bez demonów. Czy im się to uda?

  "Uderzyła w nas ta sama fala. Tsunami. Zmiotła nas, podtopiła, ale nie zabiła. Pozostawiła na brzegu bez pomocy. Byliśmy rozbitkami i musieliśmy się nawzajem uratować."

  Autorka w wiarygodny i przystępny sposób przedstawiła problem depresji, radzenia sobie z lękami i strachem, który dosłownie odbiera dech. Podobało mi się to, że stopniowo odkrywamy tajemnice, jakie noszą w sobie bohaterowie. Czujemy ich ból, strach i niepewność jutra. Poznajemy obawy, ale i marzenia. Zakończenie okazało się przysłowiową wisienką na torcie - zaskakuje, szokuje, ale i daje nadzieję.

  "Gdy znowu otworzy oczy, zobaczy mnie. I wtedy ja też się na nowo narodzę..."

  Cytaty i myśli bohaterów mogłabym niemal spijać. Serio! One trafiają prosto w serce... niekiedy je rozrywając. Dodam iż autorka dokładnie zaplanowała premierę, jak i czas, w jakim toczy się fabuła. Tym bardziej mogłam wczuć się w świat przedstawiony na kartach książki. U mnie na działce również kwitnie kwiat forsycji.

  "Nie wiedziałem o niej nic, ale to właśnie sprawiło, że wiedziałem o niej wszystko."

  "Fale i echa" to poruszający, czarujący, intrygujący, niepokojący i mroczny New Adult. To powieść o walce z demonami przeszłości, stracie, potrzebie kochania i umiejętności zaakceptowania prawdy. Ale to również struny nut, które jeszcze długo po skończeniu lektury rozbrzmiewają w naszej głowie falami i echami. Właśnie tak. Polecam gorąco!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Najczęściej kupowane razem
 • -45%
  Obserwatorka

  Obserwatorka

  Ten, kto czytał jakąkolwiek książkę Alicji Sinickiej, doskonale wie, że w jej twórczości nie ma miejsca na nudę. Oto kolejna historia od autorki bestsellerów, która z pewnością ucieszy niejednego czytelnika - polska pisarka powraca z kolejną powieścią kryminalną! "Obserwatorka" to idealny wybór na...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 21,95 zł 39,90 zł
  w magazynie
 • -25%
  Pójdę za tobą wszędzie. Bądź przy mnie zawsze. Tom 7

  Pójdę za tobą wszędzie. Bądź przy mnie zawsze. Tom 7

  Kaja niedługo zostanie mamą – niestety, prawdopodobnie samotną mamą. Nie ma bliskich, a na domiar złego traci pracę. Ojciec dziecka proponuje jej pomoc, lecz mieszka na drugim końcu Polski. Kaja nie ma wyboru – musi wyjechać, zostawić za sobą przeszłość i zacząć życie u boku mężczyzny, którego nie...
  Ocena: 4/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 29,93 zł 39,90 zł
  wysyłka w 48 godzin
 • -25%
  Rok na Kwiatowej. Tom 7. W kolorze wrzosu

  Rok na Kwiatowej. Tom 7. W kolorze wrzosu

  Karolina Wilczyńska zaprasza wszystkie czytelniczki na ulicę Kwiatową - tu spotkacie wspaniałych przyjaciół, którzy zawsze znajdą dla Was czas! Życie nie rozpieszcza Danuty, a z dorastającym synem kobieta powoli traci kontakt. W pracy też nieustannie musi udowadniać swoją wartość, tym bardziej że...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 27,68 zł 36,90 zł
  wysyłka w 48 godzin
 • -37%
  Przekręt. Karuzela. Tom 3

  Przekręt. Karuzela. Tom 3

  Gdzie jest granica chciwości? Nie ma jej? A może po prostu jej nie widać, kiedy oczy przesłania mgła pożądania? Kilka osób będzie musiało poważnie się nad tym zastanowić... "Orzeł" zostaje zatrzymany. Olka wraca za nim do Polski i prosi o pomoc prokuratora Łukasza Zimnickiego. Ten zgadza się, ale...
  Ocena: 4/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 25,32 zł 39,90 zł
  wysyłka w 48 godzin
 • -30%
  Ocalało tylko serce. Jedyne takie miejsce. Tom 2

  Ocalało tylko serce. Jedyne takie miejsce. Tom 2

  Autorka Jedynego takiego miejsca, uwielbiana przez czytelników, Klaudia Bianek, powraca z historią, która rozgrzeje Twoje serce! Klara to dziewczyna potrafiąca zauroczyć niejednego chłopaka: bystra, piękna, niebojąca się czerpać z życia garściami, a jednocześnie bardzo niepewna siebie. Jest...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 28,11 zł 39,90 zł
  wysyłka w 48 godzin
 • -36%
  Recepta na szczęście. Tak smakuje miłość. Tom 2

  Recepta na szczęście. Tak smakuje miłość. Tom 2

  Skoro już wiemy, jak smakuje miłość, najwyższa pora by znaleźć receptę na szczęście! Julia to młoda kobieta przed trzydziestką, która marzy o dziecku. Jednak podczas rutynowych badań dowiaduje się, że nie zostało jej na to wiele czasu. Niestety, nie ma przy niej mężczyzny, który byłby dobrym...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 25,64 zł 39,90 zł
  wysyłka w 48 godzin
 • -42%
  Ekstradycja. Joanna Chyłka. Tom 11

  Ekstradycja. Joanna Chyłka. Tom 11

  Minęło kilka miesięcy, od kiedy Joanna Chyłka uciekła z kraju. Ślad po niej zaginął i mimo że wystawiono za nią Europejski Nakaz Aresztowania, służby nie potrafią odnaleźć żadnego tropu. Przez cały ten czas nie skontaktowała się z nikim w Polsce i nawet Kordian nie wierzy już w to, że Chyłka...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 23,00 zł 39,90 zł
  wysyłka w 48 godzin
 • -39%
  Mars. Bezlitosna siła. Tom 4

  Mars. Bezlitosna siła. Tom 4

  Są jak ogień i woda. I przyciągają się z siłą żywiołów. Życiem Darka rządzą nienawiść i szaleństwo. Kiedy na ringu staje się niepokonanym Marsem, oddaje się im całkowicie. I właściwie niczego by nie zmieniał, gdyby nie psycholożka Liwia. Dla tej kobiety Mars mógłby zrobić cholernie wiele. Ale...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 25,56 zł 41,90 zł
  w magazynie
 • -45%
  Niegrzeczny szef. Intensywne doznania. Tom 1

  Niegrzeczny szef. Intensywne doznania. Tom 1

  Nowa powieść autorki bestsellerowej "Turbulencji" i serii Domniemanie niewinności Michael Leighton, dyrektor nowojorskiego wydawnictwa i znany playboy, szuka nowej asystentki. Dotychczasowe kandydatki nie potrafiły sprostać jego oczekiwaniom. Aż pojawiła się ona. Mya nie cierpi swojego nowego...
  Ocena: 4/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 16,45 zł 29,90 zł
  w magazynie
 • -59%
  Bez pożegnania

  Bez pożegnania

  Kontynuacja bestsellerowego "Bez przebaczenia" podbije Wasze serca i wzruszy Was do łez. Jacek Krall śni o wojnie. Chyba że akurat desperacko robi wszystko, by stracić świadomość, nim nadejdą koszmary. Gdy przenosi się do Orzysza, pod skrzydła pułkownika Piotra Sadowskiego, znajduje się na skraju...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 16,54 zł 39,90 zł
  w magazynie
Warto zwrócić uwagę na...
Wzburzone fale. Saga rodu Quinnów. Tom 1 5/5 Nasza cena:
31,14 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wzburzone fale. Saga rodu Quinnów. Tom 1

Pierwsza część wzruszającej „Sagi rodu Quinnów”, autorstwa niekwestionowanej królowej romansów – Nory Roberts. Cameron, Ethan i Philip mają za sobą trudne dzieciństwo. Bici i wykorzystywani przez biologicznych rodziców, znaleźli prawdziwy dom u Stelli i Raymonda Quinnów. Cameron został kierowcą...
Echa niewierności DL 0/5 Nasza cena:
41,31 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Echa niewierności DL

Książka wydana w serii Wielkie Litery - w specjalnym formacie z dużą czcionką dla seniorów i osób słabowidzących.FASCYNUJĄCA,PEŁNA EMOCJI, MIŁOŚCI I DRAMATÓW HISTORIA POLSKIEJ RODZINYJest rok 1971, w Polsce trwa "epoka Gierka", na półkach jest więcej towarów, a bydgoszczanie z nadzieją patrzą w...
Echa niewierności 5/5 Nasza cena:
27,94 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Echa niewierności

FASCYNUJĄCA,PEŁNA EMOCJI, MIOŚCI I DRAMATÓW HISTORIA POLSKIEJ RODZINY Jest rok 1971, w Polsce trwa „epoka Gierka”, na półkach jest więcej towarów, a bydgoszczanie z nadzieją patrzą w przyszłość. Seniorzy rodu Trzeciaków, Franciszka i Leon, nieustająco martwią się o swoje dorosłe dzieci: Tymoteusza,...
Echa Polesia 0/5 Nasza cena:
27,69 zł 29,10 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Echa Polesia

Na ścieżkach Polesia to ponad dwadzieścia pełnych uroku literackich obrazów Polesia, ukazujących zarówno piękno tamtejszej przyrody, jak i oryginalność ludzi tam mieszkających, ich wierzeń i zwyczajów. Sam Autor pisał tak: „Burze wojenne oddzieliły nas od ostępów puszczańskich, przestrzennych łąk i...
I góry odpowiedziały echem 4/5 Nasza cena:
28,25 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

I góry odpowiedziały echem

Poruszająca opowieść o miłości, rozstaniu, przyjaźni, rodzinie i poświęceniu autora bestsellerów Chłopiec z latawcem oraz Tysiąc wspaniałych słońc. Afganistan, rok 1952. Abdullah i jego siostra Pari mieszkają wraz z ojcem i macochą w ubogiej wiosce. Ledwie wiążą koniec z końcem ? znalezienie pracy...
Echa przeszłości 4/5 Nasza cena:
26,70 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Echa przeszłości

Lata dziewięćdziesiąte to nie tylko okres przemian społecznych i gospodarczych, lecz także wzrostu przestępczości. Wtedy doszło w Warszawie do tragicznego wydarzenia będącego efektem wojny gangów. Zupełnie przypadkowo zniszczyło ono życie pewnego mężczyzny. Ćwierć wieku później dwójka młodych...
Fale 0/5 Nasza cena:
31,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Fale

Arcydzieło prozy modernistycznej Fale, wydane w 1931 roku, uchodzą za jedną z najbardziej eksperymentalnych powieści Virginii Woolf, która wykorzystuje tu technikę strumienia świadomości, miesza swobodnie poezję z prozą, koncentruje się na głębi psychologicznej bohaterów i - jak sama stwierdziła –...
Między falami 5/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Między falami

Absolutnie fantastyczna książka! Bardzo, bardzo piękna powieść ?Saturday Review?, BBC radio 4 Adam zajmuje się córkami i pisze książkę o historii katedry w Coventry. Pewnego dnia odbiera telefon ze szkoły swojej piętnastoletniej córki i dowiaduje się, że Miriam nagle upadła i przestała oddychać....
Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 7. Fala gniewu 5/5 Nasza cena:
26,40 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 7. Fala gniewu

Kornwalia, 1798-1799 Ross Poldark zasiada w Izbie Gmin jako poseł z Truro - dzieli swój czas między Londynem a Kornwalią i przeżywa rozterki związane ze swoją żoną Demelzą. W dalszym ciągu trwa odwieczny spór z George'em Warlegganem, a tymczasem Drake, brat Demelzy, nie może zapomnieć o miłości do...
Echo przeszłości 5/5 Nasza cena:
32,19 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Echo przeszłości

James to młody męż­ czy­ zna, któ­ remu życie raz po raz rzu­ cało kłody pod nogi. Gdy jego przy­ ja­ cio­ łom wyda­ wało się, że udało mu się wyjść na pro­ stą, prawda ude­ rzyła ich w  naj­ bar­ dziej okrutny spo­ sób. Celia została bru­ tal­ nie...
Poza dzień i poza czas 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Poza dzień i poza czas

Autorka bestsellerowej powieści Jak powietrze powraca z mocną, pełną napięcia opowieścią o dwóch światach, które pozornie dzieli wszystko. Wspólnym mianownikiem są tylko tajemnice. Antonia to wrażliwa i zamknięta w sobie studentka weterynarii. Jej małym, bezpiecznym światem jest fotografia, której...
Kiedyś po ciebie wrócę 5/5 Nasza cena:
30,10 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedyś po ciebie wrócę

Roksana wraca do rodzinnego miasteczka po rocznej nieobecności. Ma jasny cel – musi  się dowiedzieć, co spotkało Anię, która pewnej nocy jakby rozpłynęła się w powietrzu. Znajdzie tego, kto od samego początku kłamie. Zrobi to, chociaż w sieci przemilczeń i tajemnic niełatwo odnaleźć ścieżkę...
Wybrane bestsellery
Cryptonomicon 0/5 Nasza cena:
51,14 zł 69,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cryptonomicon

W roku 1942 Lawrence Pritchard Waterhouse - geniusz matematyczny i młody kapitan Marynarki Wojennej USA - zostaje przydzielony do Jednostki 2702. Ta formacja jest tak tajna, że o jej istnieniu wie zaledwie garstka ludzi; niektórzy z nich noszą nazwiska w rodzaju Roosevelt czy Churchill. Misja...
She Drives Me Crazy 5/5 Nasza cena:
26,49 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

She Drives Me Crazy

Queerowa komedia romantyczna o miłości licealnych nemezis – koszykarki i czirliderki! Dziewczyna spotyka dziewczynę i… chociaż się nie cierpią, powszechnie wiadomo, że od miłości do nienawiści tylko jeden krok. Po krępującej porażce w meczu koszykówki przeciwko drużynie swojej byłej dziewczyny,...
Password Reset B2+. Książka ucznia i zeszyt ćwiczeń 0/5 Nasza cena:
145,02 zł 149,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Password Reset B2+. Książka ucznia i zeszyt ćwiczeń

Dostęp do cyfrowej wersji Książki ucznia oraz odzwierciedlenia cyfrowego dodanych do Zestawu jest ważny przez 24 miesiące od dnia aktywacji kodu. Nowe wydanie uwielbianego przez nauczycieli podręcznika Password, autorstwa Marty Rosińskiej, realizuje wszystkie założenia i jest dostosowane do nowej,...
Knox 5/5 Nasza cena:
27,52 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Knox

Dla Knoxa Storm Riders MC jest rodziną. Nie potrzebuje nikogo innego. Caroline to przeszłość i to taka, do której nie chce wracać. A jednak, kiedy dziewczyna wpada w tarapaty, Knox postanawia ją ratować. Widok Caroline sprawia, że demony wracają, a on z powodów, których sam nie rozumie, zabiera ją...
Kąpiel dla kucyków w stajni 41696 0/5 Nasza cena:
36,79 zł 45,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kąpiel dla kucyków w stajni 41696

Podaruj młodym miłośnikom zwierząt odrobinę zabawy dzięki zestawowi LEGO® Friends Kąpiel dla kucyków w stajni (41696). Kolorowy zestaw pomoże dzieciom w wieku od czterech lat nauczyć się budować. Pociechy mogą wcielić się w Mię i Daniela w gospodarstwie oraz opiekować się figurką kucyka. Dodatkowa...
All Of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość 5/5 Nasza cena:
27,07 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

All Of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość

Weszła drugi raz do tej samej rzeki. Teraz próbuje w niej nie utonąć Wyjeżdżając na studia do Bostonu, Josephine nie tylko wypełniała narzuconą jej rolę perfekcyjnej córki. Ten wyjazd był także ucieczką. Od rodziny, która nie umiała albo nie chciała dać dziewczynie miłości, od małomiasteczkowej...
Losing Hope 4/5 Nasza cena:
32,93 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Losing Hope

Czasami, aby pójść naprzód, trzeba najpierw sięgnąć głęboko w przeszłość. Przekonał się o tym również Dean Holder. Po tym gdy utracił swoją przyjaciółkę z dzieciństwa, przez wiele lat zmagał się z poczuciem winy. Mógł wówczas zareagować i nie pozwolić jej odejść, ale nie odważył się na ten krok. Od...
Rodzina łgarzy 5/5 Nasza cena:
27,89 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rodzina łgarzy

Kolejne lato. Kolejne pokolenie. Ta sama rodzina Sinclairów! Niecierpliwie wyczekiwany prequel bestsellerowej powieści, fenomenu TikToka Byliśmy łgarzami E.Lockhart. Trzymająca w napięciu nowoczesna, wyrafinowana powieść, od której nie będziecie mogli się oderwać. Smagana wiatrem prywatna wyspa u...
Potomek 0/5 Nasza cena:
28,40 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Potomek

James Falcon to szanowany kapitan kontrwywiadu armii USA. Podczas II wojny światowej zasłynął wrodzonymi zdolnościami do zwalczania wampirów, wykorzystywanych do walk przez nazistowskie Niemcy. Wielu starć z nimi omal nie przypłacił życiem. Powrócił jednak do domu jako zwycięzca... Trzynaście lat...
Między ustami a brzegiem pucharu 0/5 Nasza cena:
36,98 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Między ustami a brzegiem pucharu

Berlin przełomu XIX i XX wieku. Młody, przystojny i niezwykle próżny hrabia Wentzel Croy-Dulmen prowadzi hulaszczy tryb życia, otaczając się wieloma kobietami. Nie przyznaje się do polskiego pochodzenia, ba – gardzi wszystkim, co polskie. Kiedy jednak zakochuje się w pięknej Jadwidze...
The Outrage 0/5 Nasza cena:
26,17 zł 42,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

The Outrage

Witajcie w Protektoracie, miejscu, gdzie miłość może być przestępstwem. Nieodległa przyszłość, małe miasteczko w Protektoracie (niegdyś Wielka Brytania), totalitarnym, zamkniętym państwie rządzonym przez Lorda Protektora, w którym zakazane jest wszystko, co odstaje od ogólnie uznanej przez państwo...
Armagedon. Expeditionary Force. Tom 8 0/5 Nasza cena:
36,84 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Armagedon. Expeditionary Force. Tom 8

Kiedy renegaci z załogi „Latającego Holendra” wrócili z pomyślnie ukończonej misji, Siły Ekspedycyjne ONZ sądziły, że Ziemia będzie bezpieczna przez co najmniej kilkaset lat. Teraz SEONZ znowu potrzebują pomocy Wesołej Bandy Piratów. „Holender” wylatuje na prostą misję rozpoznawczą… Jednak w...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula