Druga strona

Autor:

Kim Holden

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
408
Rok wydania
2019
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. miękka
za 19,95 zł
eBook, mobi, epub
za 23,02 zł
Nasza cena: 22,42 zł 39,90 zł Taniej o: 44%

Prosta książka o emocjach, które potrafią wstrząsnąć całym życiem.

Bo czasem to, co wyznaczy dla nas los, przekracza siły i oczekiwania. Wiesz o tym?

"Druga strona" to powieść obyczajowa skupiająca się przede wszystkim na psychologii bohaterów. Toby Page nigdy nie zaznał szczęścia, a jeśli to się zdarzyło, to tak dawno temu, że chłopak już nawet tego nie pamięta. Aktualnie jest całkiem sam: bez rodziny, przyjaciół czy choćby znajomych. Choć jest bardzo ambitny, nie czuje radości z tego, co robi. Ma dopiero siedemnaście lat, jednak sytuacja wymaga od niego, by stał się dużo dojrzalszy - tylko tak może przetrwać w tym nieprzyjaznym świecie. Żeby móc jakkolwiek funkcjonować, samodzielnie zarabia na swoje utrzymanie, pracując dorywczo. Brak czasu na jakiekolwiek przyjemności sprawia, że staje się mrukliwy i chłodny.

Toby tłamsi w sobie wiele uczuć. Wyrzuty sumienia związane z tragedią, której niegdyś doświadczył, zjadają go od środka. Chłopak czuje, że jest nikim, że nigdy niczego nie osiągnie i nie ma przed nim żadnej przyszłości. Tymczasem niespodziewanie do tego samego budynku wprowadza się Alice, najbardziej optymistyczna osoba, jaką Toby kiedykolwiek widział na oczy. To ona po raz pierwszy daje chłopakowi nadzieję. Tylko czy relacja, która rozwinie się między nimi, będzie w stanie cokolwiek zmienić?


Fragment książki

O niektórych nie warto walczyć, Toby. Ale ty nie jesteś jednym z nich. Spotykamy na swojej drodze ludzi, którzy są dla nas jak kotwica. Stabilizują swoją obecnością. Zapewniają pociechę, po prostu będąc. Kochają przez osmozę, promieniując uczuciem i rozdając je bez wysiłku. Chodzą pomiędzy nami w ciszy, krocząc lekko, acz stabilnie i mają na nas wpływ, bo taka jest ich druga natura. A wiesz, co jest w nich tak wyjątkowego? Nawet nie wiedzą, co robią.


Opinie o książce

Jedna z najlepszych powieści, jakie kiedykolwiek czytałam. To najważniejssza książka Kim Holden. Głęboko poruszająca i po prostu zapierająca dech w piersiach...

Christine, Goodeads

Dziękuję Kim Holden za kolejną wspaniałą historię, która uratuje życie, da czytelnikom nadzieję, łzy i zrozumienie.

Dee Montoya, Goodreads

Są książki, które pokochasz, książki, które lubisz, i co jakiś czas są książki, o których wiesz, że pozostaną w twoim sercu do końca życia. "Druga strona" Kim Holden jest absolutnie genialna.

Jen, Goodreads


O autorce

Kim Holden to amerykańska pisarka, która przygotowuje powieści z nurtu young adult. Urodziła się 14 października 1972 roku w Denver. Dużą popularność na całym świecie przyniosła jej seria książkowa "Promyczek". Pisarce świetnie udaje się grać na emocjach czytelników, wywołując podczas lektury wiele wzruszeń.

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,Ludzie nie są idealni. Nie chodzi o to, aby kochać ich, gdy jest to łatwe i wygodne. Chodzi o darzenie ich najmocniejszym uczuciem, gdy to trudne''.

  Wiele słyszałam dobrego o twórczości Kim Holden ,,Promyczek'', jednak nigdy nie było mi po drodze z tą autorką. Posiadam jej dzieło na swojej półce, ale do dzisiaj nie miałam okazji, by do niej zajrzeć. Kiedy natrafiłam na zapowiedzi wydawnictwa i moim oczom ukazała się powieść ,,Druga strona'', postanowiłam się z nią zapoznać. Sądziłam, że to będzie ckliwy romans, bazując na okładce. Ale to, co otrzymałam w środku przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

  Książka skupia się na bardzo ważnym temacie, temacie depresji, o którym niewiele się mówi, czy pisze. Autorka przelała na papier swoje zmagania z chorobą, sprawiając, że postać Tobyego stała się autentyczna i rzeczywista. Czytając, odczuwało się jego ból, cierpienie, jakie w sobie nosi. Tę ciemność, która dosięgała go lepkimi mackami i przyciągała ku ostateczności. Ten chichot losu, który wciąż podrzucał mu kłody pod nogi. Od samego początku nie miał łatwo, jednak przed innymi zawsze zakładał maskę. Na zewnątrz ostoja spokoju, a w środku chęć wyrządzenia sobie krzywdy, obrażanie siebie i ogromny chaos.

  Przy tej książce nie liczy się pośpiech, szybkie przeczytanie i odłożenie jej z powrotem na półkę. Tu tą historią się żyje, delektuje, rozbiera na czynniki pierwsze, analizuje. Powieść słania do refleksji, do zatrzymania się na moment i zastanowienia jak pomóc osobie, która zmaga się z taką chorobą. Uważam, że w takiej sytuacji potrzebne jest wsparcie najbliższych i mówienie o tym, co się w środku dzieje. Sama zmagałam się z depresją, jej macki oplatały mnie, sprawiały, że coraz bardziej myślałam o śmierci, by zniknąć ze świata. Tłamsiłam w sobie swoje demony, emocje. Wolałam milczeć niż dzielić się z tym, co się dzieje. Sądziłam, że tak jest lepiej, że nie będę obarczać innych swoimi problemami. Obrażałam siebie, wyzywałam. W pewnym momencie, na skraju ostateczności znalazłam w sobie siłę, nie wiem nawet jakim cudem, ale powiedziałam najbliższym, z czym się zmagam, a oni mi pomogli. Czasami jeszcze dopadają mnie stany depresyjne, ale wiem, że zawsze mam kogoś, kto mnie wysłucha, przytuli i nie będzie oceniać.

  Powieść nie jest łatwa, ale jakże ważna i pomocna. Odkrywa najgłębiej skrywane demony i porusza do głębi. Pokazuje, jak ważne jest wsparcie najbliższych, mówi o tym, czym jest depresja, jakie spustoszenie odgrywa w życiu człowieka i jak sobie z nią radzić. Bardzo mocno skupia się na emocjach, przeżyciach i to jest wspaniałe. Przeżywamy wszystkimi zmysłami, to, co bohater. Przelewa w nas ból, cierpienie, a także niesprawiedliwość losu. W pewnym momencie pojawia się iskierka, żywa, pulsująca, po którą się sięgnie albo nie. Są dwie strony, jasna lub ciemna. To od nas i najbliższych zależy, drogą którą będziemy podążać. Gorąco polecam zapoznać się z historią.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Marzenia zderzyły się z ponurą rzeczywistością, kiedy przyszło im walczyć o własne szczęście. Czy odnajdą zrozumienie w świecie niechętnie nastawionym do outsiderów?

  Kim Holden powraca a wraz z nią moja nadzieja na kolejną udaną powieść. Mało jest autorek, którym ufam bezgranicznie, ale po wspaniałym i niepowtarzalnym "Promyczku" zawsze z przyjemnością sięgam po kolejne propozycje tej autorki i wiem, że mnie nie zawiedzie. Tym razem moje oczekiwania okazały się nawet mniejsze niż to co ostatecznie dostałam, ponieważ Holden postawiła przede mną piekielnie emocjonalną i życiową powieść od której po prostu nie mogłam się oderwać.

  Cechą charakterystyczną twórczości autorki jest jej oddanie w stosunku do wiarygodności akcji, bohaterów czy świata przedstawionego. W każdej jej książce widzę przełożenie fabuły na prawdziwe życie i właśnie dzięki temu tak łatwo mogę utożsamić się z postaciami czy poczuć się uczestnikiem wydarzeń - wszystko jest tutaj szczere i prawdziwe, nawet trudne wydarzenia, przez co często zastanawiałam się czy gdzieś na świecie podobna historia nie miała już miejsca. "Druga strona" jest tego doskonałym przykładem, ponieważ w dziesiątkę oddaje trudy dorastania, współczesne problemy oraz indywidualny strach odnośnie przyszłości i dalszych perspektyw.

  To opowieść o dwójce bohaterów, ale myślę że jest ona dedykowana bardziej w stronę Toby’ego. To on, siedemnastoletni, wycofany, zbuntowany chłopak stanowi centrum powieści wokół której rozgrywa się cała akcja. Nie ma nikogo z kim mógłby dzielić własne problemy a jest ich naprawdę sporo - nie tylko martwi się pieniędzmi, wyżywieniem i opłatami, ale wewnętrznymi demonami, które nie dają mu spokoju. Wszystko zmienia się z dniem pojawienia się Alice Eliot, która wprowadza się do tego samego budynku i dostrzega, że każdy, nawet Toby, ma drugą stronę. Odkrywa w chłopaku prawdę, ale czy to wystarczy, by faktycznie go ocalić?

  Tak bardzo polubiłam głównych bohaterów, że nawet trudno jest mi to wyrazić. Alice zachwyciła mnie swoim podejściem do świata, swobodą bycia, lekkością i prostotą, a przecież i jej nie było łatwo. Potrafiła jednak przegonić czarne chmury wiszące nad jej głową i nauczyła mnie jak samemu sobie z tym radzić za co jestem jej ogromnie wdzięczna. Nie inaczej było z Toby'm, którego początkowa gruboskórność wcale mnie nie odstraszyła. Wręcz przeciwnie, chętnie poznawałam kolejne fakty z jego mrocznego życia i trzymałam kciuki w nadziei, że z czasem będzie lepiej. Autorka stworzyła w pełni świadomych, wielowymiarowych bohaterów, których losy nawet przez moment nie pozostają nam obojętne.

  "Druga strona" to nie jest książka o miłości, na pewno nie jako motyw główny. To odnajdywanie swojego prawdziwego oblicza, tego głęboko skrywanego wewnątrz siebie. To historia o przyjaźni, zrozumieniu i akceptacji. Dopiero na końcu o miłości a właściwie o uczuciu, które wyzwala i daje nadzieję. jestem zachwycona, wzruszona i poruszona głębią oraz wiarygodnością tej powieści, która po raz kolejny udowadnia wielki talent Kim Holden. Książki dla kobiet królują ostatnio w bestsellerach i nic dziwnego!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kim Holden to autorka jednej z moich ulubionych książek - "Promyczka", każdą kolejną książkę Holden biorę w ciemno. "Druga strona" traktuje o wielu poważnych sprawach, podobnie jak "Promyczek", jest jednak zupełnie inna. Mam z nią pewien problem, to książka ważna i nie mam co do tego wątpliwości, jednak strasznie mi się dłużyła. Zupełnie mnie nie wciągnęła, myślę, że na takie książki po prostu nie w każdym momencie ma się ochotę i może gdybym sięgnęła po nią kiedy indziej to przeczytałabym ją w dwa dni a nie w dwa tygodnie. "Druga strona" porusza wiele ważnych tematów, głównie jednak traktuje o depresji. Dopiero czytając tę książkę uświadomiłam sobie, że rzeczywiście jest ona nadal poniekąd tematem tabu i wiele osób nie traktuje jej do końca poważnie. Książka Holden pokazuje nam z czym musi się mierzyć osoba chora, co dzieje się w jej głowie i jak funkcjonuje. Dodatkowo, jak wyczytujemy z posłowia autorki, jest to tak naprawdę relacja z pierwszej ręki, bo i ona kiedyś się z nią mierzyła.

  Ciąg dalszy: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  SAMOTNIK I SKOWRONEK

  Główny bohater powieści to chłopak, który – co wiemy już od samego początku – sporo niegdyś przeszedł. Tragiczne wydarzenia, których stał się świadkiem oraz rozliczne wyrzuty sumienia doprowadziły do tego, że stał się człowiekiem duszącym w sobie wszystkie emocje. Choć na pozór może sprawiać wrażenie ignoranta czy dupka, jest dobrym chłopakiem, który w natłoku problemów próbuje jakoś żyć. Skrywając wewnątrz siebie błaganie o pomoc. Nagle w jego życiu zjawia się Alice, dziewczyna, która jest jak skowronek. Choć inni być może próbują podciąć jej skrzydła, ona się nie poddaje i w obliczu nadciągającej tragedii czerpie radość z tego, z czego może. Czy zdoła nauczyć tej umiejętności także i Toby’ego?

  DEPRESJA

  Autorka porusza bardzo ważny temat, jakim jest depresja. Często niezauważana, błędnie interpretowana, może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Wedle jej reguł dyktowane jest całe życie cierpiącego na nią człowieka i podobało mi się to, że za pomocą postaci Toby’ego autorka bardzo trafie oddała wymiar całego zjawiska. Nie przejaskrawiła go, nie wyolbrzymiła, nie wplotła w akcję pojedynczych sytuacji z udziałem depresji, ale pokazała jej całokształt. Na co dzień niewidzialny, a mający ogromną siłę zniszczenia. Bałam się tego tematu, stąd też cały czas starałam się zachować rezerwę jeśli chodzi o głównych bohaterów. Wiem, że Kim Holden potrafi sporo namieszać i posunąć się nawet do niewygodnych scenariuszy. Było wzruszająco, ale nie powiedziałabym, że aż za. Czy moje obawy okazały się zatem słuszne? Nie było tak źle, choć więcej zdradzać nie powinnam.

  DRUGI PLAN

  Są dość wyraziści bohaterowie, więc nie zabrakło wątków drugoplanowych. Alkohol, uzależnienie od narkotyków, dorywcza praca, za którą zarabia się marne grosze. Jakże szokujący problem, z jakim zmaga się Alice – i sposób na stawianie czoła przeciwnościom losu. Jest śmierć, jest w końcu jedna i druga strona tej historii, bo przecież – jak głosi okładka – każda opowieść ma takowe dwie.

  DLA KOGO?

  Książka na pewno nie należy do łatwych, a przytłaczający temat, który się tutaj pojawia wymaga skupienia i ciszy oraz odpowiedniego podejścia. To czyni nową powieść Kim Holden wyjątkową i wartościową, choć nie radziłabym sięgać po nią nastawiając się tylko na relację bazującą na miłości, a tym bardziej na atrakcyjnym, błahym romansie. Historia o tym, że warto uważnie rozglądać się dookoła i zacząć zwracać uwagę na drugiego człowieka, który być może pod warstwą pozorów i grubą maską uśmiechu czeka na wyciągniętą w jego kierunku, pomocną dłoń. Jeśli szukacie zatem czegoś ambitniejszego, nie zaś typowo na poprawę humoru – to może być dobry wybór.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Baw się kodem! Twoja własna strona WWW 0/5 Nasza cena:
21,17 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Baw się kodem! Twoja własna strona WWW

CoderDojo jest fantastycznym miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą rozwijać pasję kodowania, spotykać się z podobnymi sobie zapaleńcami, uczyć się nowych rzeczy i świetnie spędzać czas z komputerami. Kluby CoderDojo powstają w wielu miejscach na świecie, również w Polsce. Jeśli masz możliwość,...
Star Wars: X-Wing - Delta-7 Aethersprite (druga edycja) 0/5 Nasza cena:
55,96 zł 69,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Star Wars: X-Wing - Delta-7 Aethersprite (druga edycja)

Delta-7 Aethersprite to elegancki pojazd zaprojektowany dla Rycerzy Jedi do podróżowania pomiędzy gwiazdami. Jest wyposażony w astromecha do nawigacji i lekkie uzbrojenie. Statki tego typu są niezwykle zwrotne i mają bardzo czułe urządzenia sterownicze, dzięki czemu wrażliwi na Moc piloci są w...
Star Wars: X-Wing - Duch (druga edycja) 0/5 Nasza cena:
143,96 zł 179,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Star Wars: X-Wing - Duch (druga edycja)

Wytrzymały lekki frachtowiec VCX-100 i zwrotny prom klasy Sheathipede mogą walczyć wspólnie jako zadokowana para albo rozdzielić się, aby atakować z różnych stron naraz. Z takimi bohaterami w kokpicie jak Hera Syndulla, Kanan Jarrus czy Ezra Bridger statki te mogą stać się najmocniejszymi atutami...
Piąta strona świata CD+DVD 0/5 Nasza cena:
37,50 zł 44,28 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Piąta strona świata CD+DVD

Album "Piąta Strona Świata" to trzecia solowa produkcja śląskiego rapera Miuosha. Pochodzący z Katowic muzyk rozpoczął karierę w 2001 roku i kontynuuje ją z powodzeniem aż do dziś. Jego ostatni album znikał ze sklepowych półek w błyskawicznym tempie, dlatego na prośbę słuchaczy raper zdecydował...
Star Wars: X-Wing - Transportowiec Ruchu Oporu (druga edycja) 0/5 Nasza cena:
79,96 zł 99,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Star Wars: X-Wing - Transportowiec Ruchu Oporu (druga edycja)

Transportowiec Ruchu Oporu to niestandardowa jednostka pełniąca rolę zarówno transportowca, jak i kanonierki. Ze względu na modularną konstrukcję kapsułę pilota można oddzielić od reszty statku. Kapsuła jest niezależną jednostką i sama może realizować misje, w których duża ładowność i ciężkie...
Star Wars: X-Wing - Myśliwiec TIE/sf (druga edycja) 0/5 Nasza cena:
55,96 zł 69,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Star Wars: X-Wing - Myśliwiec TIE/sf (druga edycja)

Prace nad myśliwcem TIE/sf wymagały od Sienar-Jaemus Fleet Systems wynalezienia nowej technologii ogniw energetycznych, aby zasilić zaawansowane systemy tych maszyn. Dzięki temu Najwyższy Porządek wzmocnił swoje eskadry jednostkami z większą liczbą uzbrojenia, osłon i czujników.   W tym zestawie...
Star Wars: X-Wing - Z-95-AF4 Łowca Głów (druga edycja) 0/5 Nasza cena:
55,96 zł 69,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Star Wars: X-Wing - Z-95-AF4 Łowca Głów (druga edycja)

Rozbuduj i ulepsz grę Star Wars: X-Wing!   Z-95 Łowca Głów były produkowane na skalę masową i dlatego trafiły nawet w najdalsze zakątki galaktyki. Teraz te niezawodne i łatwe do zdobycia myśliwce stanowią podstawę wielu flot karteli przestępczych – tych największych, takich jak np. Czarne Słońce,...
Star Wars: X-Wing - VT-49 Decimator (druga edycja) 0/5 Nasza cena:
111,96 zł 139,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Star Wars: X-Wing - VT-49 Decimator (druga edycja)

VT-49 Decimator to wytrzymała jednostka zdolna do samodzielnych misji patrolowych, która łączy w sobie cechy zarówno promów, jak i korwet. Zalety statku przyciągają obiecujących oficerów Imperium, a także czynią z tego statku użyteczne narzędzie dla agentów Imperatora. A Imperator nie toleruje...
Star Wars: X-Wing - B-wing A/SF-01 (druga edycja) 0/5 Nasza cena:
55,96 zł 69,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Star Wars: X-Wing - B-wing A/SF-01 (druga edycja)

Ze względu na nowatorski system żyrostabilizacji pilotowanie B-winga A/SF-01 to niebezpieczne i trudne zadanie. Jednak piloci, którzy opanowali tę sztukę, mogą wykorzystać w walce imponujące uzbrojenie i niszczycielską siłę tych maszyn, umacniając reputację B-winga jako najważniejszej jednostki...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula