Książka "Co ze mną nie tak? O życiu w dysfunkcyjnym domu, środowisku, w Polsce i o tym, jak sobie z tym (nie) radzimy" jest publikacją, która porusza niezwykle dotkliwy i ważny temat - pacjentów DDD.
Osoby cierpiące na syndrom DDD (Dorosłego Dziecka z rodziny Dysfunkcyjnej) na przestrzeni swojego życia spełniają swoje cele i pragnienia, jednak w głębi wciąż odczuwają swoistą pustkę. Nie są pewni, czego im brakuje, jednak nie daje im to spokoju. Poznaj, czym jest dziurawy koszyk potrzeb i jak można sobie z nim poradzić.
“Co ze mną nie tak?” to efekt doświadczeń zebranych w praktyce terapeutycznej, w której autorka, Joanna Flis, niejednokrotnie spotykała się z dziećmi z domów dysfunkcyjnych, czyli pacjentami DDD. Ich fasada często łączy się z sukcesem rodzinnym i zawodowym, jednak w środku brakuje im zaspokojenia potrzeb. Wszystko to wiąże się z frustracją, której nie potrafią zrozumieć i wytłumaczyć. Jak się okazuje, ich problemy sięgają do dzieciństwa, gdzie zarówno niedojrzałość emocjonalna rodziców, jak i szkodliwe środowisko stały się przyczyną dzisiejszego cierpienia.
Publikacja pozwala zrozumieć problem pacjentów DDD, jednocześnie dając podstawy do poprawy funkcjonowania. Jest to także swoista wiadomość dla ludzi, którzy wstydzą się mówić o swoich niespełnionych potrzebach. Zaadresowanie tego tematu jest pierwszym krokiem do pełniejszego życia.
O autorce
Autorką książki jest Joanna Flis, która jest psychologiem i psychoterapeutą uzależnień. Jej systemowe podejście pozwoliło na dogłębne zrozumienie relacji ludzkich i problemów z nimi związanych, co można zauważyć zarówno w tej książce, jak i publikacji "Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi".