Co do śniadaniówki szkolnej? Miniporadnik i przepisy od dietetyka

Co do śniadaniówki szkolnej?

Suszarka, kawa, śniadanie… i już trzeba wychodzić! Czasem w porannym pośpiechu brakuje nam czasu, żeby zastanowić się nad tym, czym zapełniamy śniadaniówkę dziecka, a wyrzuty sumienia okupujemy kieszonkowym i słowami: "Tylko kup sobie coś zdrowego". Jednak na to, czy to będzie kanapka, czy paczka cebulowych chipsów, już nie mamy wtedy wielkiego wpływu. Spokojnie, każdy rodzic ma na sumieniu jakieś grzeszki. Z tymi rodem ze śniadaniówek możemy się uporać.

Wspólnie z dietetykiem i zaprzyjaźnionym sklepem Bee.pl przygotowaliśmy dla Was miniporadnik. Zatem mamy dla Was, drodzy rodzice, trochę wiedzy, kilka rad i gotowych przepisów.

Przekąska czy pełnowartościowy posiłek

Żeby przygotować zbilansowane drugie śniadanie do szkoły, wcale nie potrzebujemy wielu godzin. Jeżeli w lodówce mamy produkty z różnych grup żywieniowych, wystarczy mniej niż kwadrans. No, chyba że samodzielnie pieczecie chleb, peklujecie wędliny, marynujecie baby marchewki… Jeżeli tak, to chylimy czoła w pełnym podziwu geście ;)

Dziecko w szkole spędza wiele godzin, dlatego szkolne drugie śniadanie powinno być pełnowartościowym posiłkiem, nie tylko przekąską.

Pełnowartościowy posiłek to taki, który dostarczy młodemu organizmowi węglowodanów, białek i tłuszczów.

W śniadaniówce szkolnej powinny się znaleźć

  • Posiłek główny - to może być kanapka, owsianka, jogurt z musli, tortilla, a nawet muffinka (pod warunkiem, ze nie składa się głównie z cukru).
  • Porcja warzyw lub owoców - jabłuszko, marchewki, pomidorki koktajlowe. I choć nic nie jest lepsze, niż świeże owoce i warzywa, to możemy też sięgnąć po te przetworzone np.: sok warzywny (palec pod budkę, czyje dziecko lubi), smothie lub mus.
  • Zdrowa przekąska - np. batonik lub pełnoziarniste ciastko z dobrym składem, orzechy, suszone owoce.
  • Woda - wiemy, że nie wszystkie dzieci za nią przepadają, ale nic jej nie zastąpi. Pamiętajmy, że wodzie można nadać nieco smaku, dodając cytrynę, zioła, a nawet kilka listków zielonej herbaty.

Czy jeden posiłek do szkoły wystarczy?

To zależy od tego, ile dziecko ma lat, czy je w szkole obiady i jak dużo czasu w niej spędza. Znamy swoje dzieci, więc często z doświadczenia wiemy, ile dziecko powinno zjeść w szkole, żeby miało wystarczającą ilość energii i dobre samopoczucie. Ale mam też kilka rad.

Jeżeli dziecko ma lekcje przez 4-5 godzin, to jedno drugie śniadanie i przekąska wystarczą.

Jednak starsi uczniowie mają więcej lekcji i w szkole spędzają nawet około 8 godzin. Wtedy w ich śniadaniówkach powinny się znaleźć dwa posiłki główne i przekąska.

Co do śniadaniówki? Kilka smacznych inspiracji

W prezencie od dietetyka z Bee.pl mamy dla Was przepisy na kilka smacznych posiłków głównych, takich wprost do szkolnej śniadaniówki.

Przekąski do szkoły. Sprawdź w Bee.pl >>

Zapisz się na newsletter

Promocje, obniżki, kody rabatowe - bądź na bieżąco!

Warto nam zaufać