Buszujący w zbożu

Średnia: 3.3 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Rok wydania
2014
Wydawnictwo
Ilość stron
304
Inne wersje (4)
Książka, op. twarda
od 26,56 zł
Nasza cena: 29,40 zł

Produkt niedostępny

Bohaterem "Buszującego w zbożu" jest szesnastoletni uczeń, Holden Caulfield, który nie mogąc pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim zakłamaniem, ucieka z college`u i przez kilka dni "buszuje" po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego. Historia tych paru dni, którą opowiada swym barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka przede wszystkim zabawna, jednakże rychło spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważą się tutaj sprawy bynajmniej nie błahe...

Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 1/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 10 osób uznało recenzję za przydatną

  Nieraz sięgam po mało znaną książkę stanowiącą nie lada wyzwanie, niosącą pewną tajemnicę, którą odkrywam z każdą kolejną stroną. Wielokrotnie taka powieść okazuje się wspaniałą ucztą literacką, którą wspominam z rozrzewnieniem i szczerze polecam innym czytelnikom. Z kolei innym razem zdarza mi się skusić na bardzo znaną i często chwaloną lekturę, zakwalifikowaną do miana fenomenu, z którym koniecznie należy się poznać. Z tego względu sięgnęłam po "Buszującego w zbożu" Salingera - książki wychwalanej oraz rekomendowanej przez wiele osób. Niestety, tym razem zawiodłam się na całej linii...

  Holden Caulfield to szesnastolatek, który nader sceptycznie podchodzi do otaczającej go rzeczywistości. Zamiast cieszyć się młodzieńczą beztroską, czerpiąc z niej wszystko, co najlepsze, nieustannie narzeka i doszukuje się samych mankamentów. Chłopiec nie potrafi pogodzić się z powszechną nikczemnością, dwulicowością oraz niefrasobliwością, co wpływa na jego negatywny stosunek do ludzi oraz różnorodnych zdarzeń, jakie go spotykają. Pomimo swojego młodego wieku, Holden jest dobrym obserwatorem, cynicznie oraz z ogromną rezerwą podchodzącym do wszystkiego, co go otacza. Jego buntownicza natura skłania go do ucieczki ze szkoły i buszowania po Nowym Jorku w poszukiwaniu siebie...

  "Cholerne pieniądze. Zawsze w końcu człowiekowi ością w gardle staną." *

  Główny bohater nie wzbudził we mnie pozytywnych emocji, a wręcz przeciwnie - irytował mnie na każdym kroku. Najpierw zachowuje się jak niedojrzały dzieciak, robiąc głupkowate kawały, żeby za chwilę snuć refleksje na poważne tematy, zwracając uwagę na rozmaite defekty w sprawach damsko-męskich, religijnych, rodzinnych czy społecznych. Holden Caufield dostrzega, że życie jest teatrem, w którym każdy człowiek odgrywa pewną rolę, nierzadko zupełnie bezmyślnie i bezrefleksyjnie. Szesnastolatek zwraca uwagę na wszelkie błędy ludzkie, jednocześnie nieustannie popełniając je. Taka hipokryzja działa na mnie jak płachta na byka.

  Akcja książki toczy się niezwykle powściągliwie, a wręcz flegmatycznie i nieinteresująco. Narracja prowadzona przez samego głównego bohatera nie zachwyciła mnie, a jedynie zachęcała do rzucenia książki w kąt. Nieustannie drażniła mnie sama postawa Holdena - wszystkowiedzący i zadufany w sobie podlotek, który neguje dosłownie wszystko, samemu nie będąc ideałem. Zirytowało mnie także ciągłe nadużywanie wyrazu fakt - autor wcisnął je dosłownie wszędzie, czego zupełnie nie pojmuję.

  Jerome David Salinger nie zainteresował mnie swoim dziełem. Nie doświadczyłam fenomenu tej historii, a co więcej - z niecierpliwością wyczekiwałam końca. Nie zachwyciła mnie ani fabuła, ani użyty język - nie ujrzałam żadnego głębszego przesłania w tej opowieści. Doczytałam ją do końca jedynie dlatego, iż prowadziła mnie wiara w to, że autor jeszcze mnie czymś zaskoczy bądź zachwyci. Moja wiara okazała się złudna, czego bardzo żałuję.

  * cytat ze str. 103

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  "Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić"

  Holden Caulfield od samego początku aż do końca książki sprawia wrażenie aroganckiego, myślącego tylko o sobie smarkacza. To jednak tylko złudzenie. Poprzez kilka dni, spisanych w formie pewnego rodzaju pamiętnika, Holden obnaża hipokryzję świata - szczególnie osób dorosłych. Sam mając naturę buntownika, krytykuje wszelakie wady naszego społeczeństwa: rolę pieniądza, złudne nadzieje miłości, kontrastowość naszego społeczeństwa i niechęć międzyludzką.

  Dzięki językowi powieści - sposobie "mówienia" narratora, dostrzegamy naszą codzienność: prostą, swojską, bez zmanierowania. W każdym rozdziale dostrzegamy wady świata - nasze słabości. Powieść Salingera słusznie w środowisku literackim ma status legendarnej.

  Dla mnie "Buszujący w zbożu" był genialną przygodą nastolatka - buntownika - powieścią w pełni zachęcającą do refleksji nad obecnym stanem człowieczeństwa. Podsumowując: książka - arcydzieło.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka jest klasyką literatury. Przeczytałam ją, by wyrobić sobie własną opinię i bardzo mnie rozczarowała. Nazwałabym to opowiadaniem, a nie powieścią. Śledzimy rozdarcie głównego bohatera, który wkracza w dorosłość mając w głowie chaos. Nie wie kim jest, a pseudofilozoficzny sposób, w jaki jest opisana próba odnalezienia siebie nie pomaga wyciągnąć z tego mądrość do zastosowania w swoim przypadku. Nie polubiłam głównego bohatera. Autor nie wytłumaczył mi, dlaczego zachowywał się tak, jak się zachowywał. Nie rozumiem, dlaczego jest to kanon literatury światowej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Poproszę dobrą książkę”- powiedziałam i dostałam. Buszujący w zbożu to lektura, którą poleciła mi sprzedawczyni w księgarni. Słyszałam o tej książce, ale nie ciągnęło mnie do niej – skusiłam się głównie dzięki ładnej okładce.

  Teraz podziękujmy wszystkim grafikom okładek za ich prace.

  (Zastosowane w tekście cytaty pochodzą z książki „Buszujący w zbożu”)

  O czym opowiada Buszujący w zbożu?

  Narratorem jest Holden Caulfield, który pije, pali i czasami ściemnia. Swoją historię zaczyna przedstawiać, kiedy po raz kolejny zostaje wydalony ze szkoły. Nastolatek nie przejmuje się tym i nie martwi o swoją przyszłość. Cała książka oparta jest tylko na kilku dniach życia młodego człowieka, który swoimi przemyśleniami i zachowaniem odbiega od reszty rówieśników.

  Moja opinia – właściwa recenzja Buszującego w zbożu

  Styl autora jest ciekawy i łatwo wdrążyć się w fabułę. Dla niektórych stanie się to kolejną luźną książką, którą przeczytają i odłożą, a dla innych będzie źródłem ciekawych przemyśleń. Holden jest osobą interesującą, jego sposób myślenia różni się od tego prezentowanego przez jego rówieśników.

  Chłopak działa pod wpływem chwili, nie bierze pod uwagę skutków swoich działań i nie zajmuje swojej głowy przemyśleniami o przyszłości, co wiele razy daje mu się we znaki. Pod wpływem impulsu czasami mówi zbyt dużo, robi głupie rzeczy, ale to wszystko sprawia, że Holden przypomina każdego z nas.

  Mnóstwo ludzi, zwłaszcza ten psychoanalityk, którego tu mają wciąż mnie pyta, czy będę się przykładać do nauki, gdy we wrześniu pójdę do szkoły. Według mnie to strasznie głupie pytanie. Bo czy człowiek może wiedzieć, jak to z nimi będzie? Nie. Myślę, że będę się starał, ale skąd mam wiedzieć czy na pewno? Dlatego moim zdaniem to takie głupie pytanie.

  Młodym Caulfieldem targają różne emocje. W ciągu tych kilku dni Holden znajduje się w różnych stanach emocjonalnych – od złości, przez smutek do radości. Mimo młodego wieku chłopak zauważa wiele rzeczy, które są nieodłącznym elementem funkcjonowania w życiu społecznym.

  Czasami zachowuję się poważnie jak na swój wiek – nie zlewam – ale nikt tego jakoś nie zauważa. Ludzie w ogóle mało co zauważają.

  Co buszuje w duszy?

  Książkę czytałam z przerwami. Mimo że styl był łatwy i przyjemny, to dokładnie potrafiłam wyobrazić sobie, co czuje Holden. Samotność, której doświadczał spacerując ulicami miasta, również dawała mi się we znaki. Smutek, który czuł po stracie brata, czy nawet radość, kiedy patrzył na młodszą siostrę.

  Wszystkie te stany pokazują nam, że uczucia są nieodłącznym elementem istnienia i nawet taki ktoś jak Holden potrafi przeżywać dobre i złe momenty na swój własny sposób.

  Podsumowanie

  Buszujący w zbożu to książka pisana łatwym językiem, opowiadająca o życiu nastolatka, który inaczej patrzy na świat.

  Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo potem zaczniecie tęsknić.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Holden Caulfield jest szesnastoletnim uczniem, który nie może pogodzić się z otaczającą go głupotą i podłością, a przede wszystkim z zakłamaniem. Ucieka ze szkoły, by przez kilka dni „buszować” po Nowym Jorku.

  „Buszujący w zbożu” wskoczył na pierwsze miejsce w kategorii klasyk. Widziałam, że wiele osób narzeka na rozciągniętą akcję i nie może wciągnąć się w fabułę. Ja nie miałam takiego problemu. Język i akcja bardzo do mnie przemówiły. Wczułam się we wszystkie wydarzenia i bardzo polubiłam głównego bohatera.

  Historia „Buszującego ...” pokazuje, że nie każdy musi od razu wiedzieć co chce robić w życiu. Pewnie wielu z nas miało taki moment i potrzebę, aby zatrzymać się i zastanowić czy zmierzamy w dobrym kierunku.

  Pierwszy raz zdarzyło mi się, że specjalnie przedłużałam czas czytania. Bardzo nie chciałam rozstawać się z książką i Holdenem. Z pewnością będę wracać do „Buszującego w zbożu”, by móc raz jeszcze przeżyć tę historię.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Dziewięć opowiadań wyd. Jubileuszowe 0/5 Nasza cena:
26,09 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewięć opowiadań wyd. Jubileuszowe

Antologia krótkich form prozatorskich autora Buszującego w zbożu, jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku.Wydana po raz pierwszy w 1953 roku książka zawiera dwa z jego najsłynniejszych opowiadań – Idealny dzień na ryby (1948) i Opowiadanie dla Esme (1950).W pierwszym Salinger...
Wyżej podnieście strop. Cieśle. Seymour: wprowadzenie 0/5 Nasza cena:
26,09 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyżej podnieście strop. Cieśle. Seymour: wprowadzenie

Dwa opowiadania połączone postacią Seymoura – najstarszego z rodzeństwa Glassów, znanych z innych utworów Salingera, m.in. Franny i Zooey. Wyżej podnieście strop, cieśle. Buddy Glass, narrator opowiadania, bierze urlop, by uczestniczyć w ceremonii ślubnej brata – Seymoura. Podróż gości weselnych...
Franny i zooey wyd. Jubileuszowe 0/5 Nasza cena:
26,09 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Franny i zooey wyd. Jubileuszowe

Dwa opowiadania o najmłodszych z siedmiorga rodzeństwa Glassów, które pojawia się także w innych utworach Salingera, m.in. Wyżej podnieście strop, cieśle, Seymour: wstęp, Dziewięć opowiadań.Ta niezwykle inteligentna dwójka – teraz już dorosła – od dziecka była kształtowana – czy też raczej...
Buszujący w zbożu 4/5 Nasza cena:
26,56 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Buszujący w zbożu

Symbol młodzieńczego buntu wobec świata dorosłych. Szesnastoletni Holden Caulfield, który nie może pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim zakłamaniem, ucieka z college’u i przez kilka dni „buszuje” po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego. Historia tych...
Wystarczy być 5/5 Nasza cena:
20,85 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wystarczy być

ILE TRZEBA BY ZOSTAĆ UZNANYM ZA GŁOS POKOLENIA? Tajemniczy ogrodnik, który nagle znalazł się w centrum świata. Ale czy to z niego należy się śmiać? Prostaczek, który całe życie spędził w zamknięciu, zajmując się pielęgnowaniem ogrodu, a rzeczywistość zna tylko z telewizji, przez przypadek wkracza w...
Żyj i pozwól żyć 5/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Żyj i pozwól żyć

Długo oczekiwana nowa powieść Hendrika Groena, pełna ironicznego humoru i celnych obserwacji, które są jego znakiem rozpoznawczym. A gdybyś mógł po prostu zniknąć? Porzucić dotychczasowe życie i zacząć od nowa w zupełnie innym miejscu?Arthur Ophof zupełnie inaczej wyobrażał sobie swoje życie....
Dziecko w czasie 0/5 Nasza cena:
23,09 zł 30,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziecko w czasie

NAGRODZONA WHITBREAD PRIZE I PRIX FEMINA ETRANGER POWIEŚĆ AUTORA BESTSELLEROWEJ "POKUTY". STUDIUM BÓLU PO UTRACIE NAJBLIŻSZEJ OSOBY I RADZENIA SOBIE Z CIERPIENIEM, W KTÓRYM JEST TAKŻE MIEJSCE NA NADZIEJĘ. Jedna chwila nieuwagi w supermarkecie i trzyletnia Kate zostaje porwana, niemal na oczach...
Vaterland 4/5 Nasza cena:
26,83 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Vaterland

Wznowienie jednej z najpopularniejszych powieści Roberta Harrisa, w której mistrz prozy historycznej tworzy alternatywną wersję rzeczywistości.Rok 1964. Nazistowskie Niemcy triumfują w Europie oraz Azji i przygotowują się do obchodów 75. urodzin Hitlera. Uwagę władz przykuwa jednak seria...
Cudowny chłopak dziennik 160 4/5 Nasza cena:
12,63 zł 19,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cudowny chłopak dziennik 160

Ten pięknie wydany dziennik, wypełniony cytatami z książek CUDOWNY CHŁOPAK i CUDOWNY CHŁOPAK I JA. TRZY CUDOWNE HISTORIE, nie tylko uczy, jak stać się życzliwszym wobec spotykanych na co dzień ludzi, lecz także może okazać się miejscem, w którym będziemy zapisywać własne historie i pomysły na to,...
Pejzaż w kolorze sepii 5/5 Nasza cena:
23,84 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pejzaż w kolorze sepii

Debiut powieściowy jednego z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy, laureata Bookera, autora "Okruchów dnia" i "Nie opuszczaj mnie" Mieszkającą w Anglii japońską wdowę Etsuko nieustannie prześladuje wspomnienie samobójstwa córki. Czy ponosi odpowiedzialność za jej śmierć? Dlaczego Keiko odebrała...
W skorupce orzecha 4/5 Nasza cena:
25,33 zł 33,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W skorupce orzecha

Opowiedziana z niezwykłej perspektywy „W skorupce orzecha” jest klasyczną opowieścią o zbrodni i zdradzie autorstwa jednego z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich powieściopisarzy, autora m.in. „Pokuty”, „Słodkiej przynęty” czy na „Na plaży w Chesil”. Historia stara jak świat,...
365 dni cudowności. Cudowny chłopak 5/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

365 dni cudowności. Cudowny chłopak

Cudowny chłopak – seria zapadających w pamięć książek o dobroci, przyjaźni, odwadze i inności – przez kilka ostatnich lat bawiła i wzruszała czytelników na całym świecie. Po ich lekturze o tym co najważniejsze przypomni wam 365 dni cudowności. To zachęcające do szlachetnego działania cytaty na...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula