Bezmatek

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 15
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
256
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,12 zł
Nasza cena: 25,14 zł 39,90 zł Taniej o: 37%

Wstrząsająca opowieść o stracie. Ekspresyjna historia przedstawiająca ból po śmierci matki. Rzecz o niezwykłej więzi między matką i córką, której nawet śmierć nie jest w stanie zerwać: "Bezmatek".

Mira Marcinów za "Bezmatek" dostała Paszport Polityki 2020.

"Bezmatek" Miry Marcinów to historia, której bohaterka mierzy się ze śmiercią matki, a z jej opowieści wyłaniają się kolejno: obraz dzieciństwa, niezwykły portret matki oraz fascynacja dziecka matką. Autorka, porządkując wspomnienia, snuje jednocześnie dynamiczną opowieść, przepełnioną ekspresją, w której nie jest jej obcy również czarny humor. Choć w pewnym sensie autorka pisze o sobie i swojej stracie (książka powstała po śmierci matki autorki, w czasie, gdy Mira Marcinów sama była matką trzyletniej córki i właśnie urodziła drugie dziecko), to jednak nie odwzorowała w książce swojego życia jeden do jednego. Jest ona jednakże odzwierciedleniem wspomnień i emocji, które w tamtym czasie towarzyszyły autorce.

Tytułowy bezmatek to ul, w którym zmarła pszczela matka. Autorka porównuje więc niejako tę sytuację z sytuacją córki, która straciła matkę. I pisze o tym, jak wielka miłość łączyła ją, nieidealną córkę z nieidealną matką. Opowiada o matce z różnej perspektywy, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Opisuje dorastanie na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia, młodą matkę, która "lubiła wyglądać", kłopoty z pracą, wieczny brak pieniędzy i marzenia o większym mieszkaniu. Później przechodzi do przedstawiania fantazji swojej bohaterki na temat jej matki, zarówno z czasów dzieciństwa, gdy matka była młodą kobietą, jak i późniejszych, gdy matka była starsza, potem umierająca, a wreszcie nieobecna. Jest to opowieść tyleż intymna, co szczera, mocna, dowcipna, a jednocześnie pełna czułości i tęsknoty.


O autorce


Mira Marcinów to urodzona w 1985 roku polska filozofka i pisarka, doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Publikowała m.in. w takich czasopismach, jak "Znak", "Tygodnik Powszechny" czy "Orpheus". Jest autorką książek: "Szaleństwo jako wybór", "Niezabliźniona rana Narcyza" (współautorka) oraz "Historia polskiego szaleństwa". "Bezmatek" jest jej debiutem prozatorskim.

Recenzje (15)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Matka jest swego rodzaju spoiwem łączącym całą rodzinę, kimś niezmiernie istotnym w życiu dziecka. Nawet kiedy relacja na linii matka-dziecko nie wygląda na zbyt zdrową i poprawną, gdy rodzicielka odchodzi, wszystko traci swoje barwy.

  Trudno streścić o czym jest "Bezmatek", bo jeśli napiszę, że o utracie, samotności, rozpadającym się sercu, tęsknocie i śmierci, to wystarczy? Mira Marcinów w tej krótkiej prozatorskiej formie dowala czytelnikowi (i może trochę sobie) tak bardzo, że pozostaje mi niewiele sensownych słów. To pewnego rodzaju katharsis dla samej autorki, aczkolwiek czy pomogło, to może stwierdzić tylko ona. Chociaż... czy człowiek potrafi kiedykolwiek pogodzić się ze śmiercią matki? Może z biegiem czasu uczy się żyć ze świadomością jej braku, ale nie jestem przekonana, czy godzi się z zaistniałym stanem rzeczy. Błagam o to, abym jeszcze długo nie musiała przekonywać się o tym...

  Takich książek nie da się czytać bez ustanku, nie przerywając ich lżejszymi, może nawet odmóżdżającymi lekturami. Niemniej chcę poznawać więcej takich utworów, choć nie jest to proste, łatwe i przyjemne, ponieważ przez cały czas czuję dreszcze na ciele, a na moim sercu zaczynają pojawiać się maleńkie rysy, które kiedyś sprawią, że rozpadnie się ono na pół.

  "Bezmatek" nie spodoba się każdemu, jestem tego pewna. To lektura bardzo podobna do dość głośnej książki Marcina Wichy, czyli "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Styl pisania i poruszana tematyka niezwykle zbliżone, tylko tamten tytuł zupełnie do mnie nie trafił, za to Bezmatek owszem. Krótkie, proste zdania trafiające w punkt, skłaniające do myślenia. Z reguły nie wracam do już przeczytanych opowieści, ale do tej powrócę z pewnością. Chociaż wiem, że będzie bolało...

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  „Bezmatek” to prozatorski debiut Miry Marcinów i już na wstępie zdradzę, że jest ON bardzo udany. Autorka dowiodła nim, że nie jest zakładniczką dotychczasowej formy i równie dobrze, jak w pracach naukowych, czuje się w literaturze pięknej. W ręce czytelników oddała książkę o wymownym tytule.

  Śmierć i miłość. W tych dwóch słowach przedstawić można opis fabuły. Skromna ilość słów, za którymi kryje się bogactwo znaczenia.

  Miłość matki do córki. Miłość córki do matki. Rodzaj tej relacji prawdziwej, bez ubarwień, z pełnym wachlarzem momentów dobrych, złych i jeszcze gorszych. W końcu nikt nie jest idealny. Nawet rodzicielka, która w oczach dziecka jest wzorem. Matka – przyjaciółka, opoka, przystań dla zagubionych jachtów i krytyk, którego słowa ranią nawet najsilniejszych. Choroba, tragiczny obraz odchodzenia, rozciągnięte w czasie pożegnanie, rozmowy pełne wspomnień, rozliczanie z targającymi uczuciami. W końcu śmierć, strata, cierpienie i bolesna luka. Proces przyczynowo-skutkowy, który wydaje się być dość logiczny. Przecież każdego z nas czeka przejście przez ten ciąg następujących po sobie wydarzeń. Wiemy o tym zawczasu, kiedy na horyzoncie nie ma jeszcze żadnych zwiastunów tragedii, ale czy świadomość oznacza jednocześnie przygotowanie na to, co nieuniknione?

  „Bezmatek” to książka trudna w tematyce, lecz z uwagi na użyty język czyta się ją dość łatwo. W mojej opinii opowieść zasługuje na miano bardzo wartościowej. Nie ma tu wartkiej akcji, napięcia, mnogości wątków i bohaterów. I to jest dla mnie ogromnym plusem. Nie od każdej książki oczekuje się bowiem fabularnego „bum”. W tego typu powieści szuka się burzy nie na stronach książki, lecz we wnętrzu bohaterów i czytelnika. I tu właśnie znalazłam to, co mną wstrząsnęło, nie dawało myśleć o niczym innym, a ściśnięty żołądek nie pozwolił na przyjmowanie ulubionych przekąsek, które towarzyszą mi przy czytaniu. I co najważniejsze, odnalazłam w tej książce to, co nie da o sobie zapomnieć.

  To wszystko dała mi właśnie lektura „Bezmatek”. Ale być może Wam tego nie da. Kto wie? W końcu najpiękniejszą rzeczą w literaturze jest to, że każdy widzi na tych pożółkłych kartach coś innego. Ja Wam tę książkę z całego serca polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  “Bezmatek” to lektura trudna i emocjonalna. Opowiada bowiem o sytuacji, która w pewnym momencie dotknie większości z nas- stracie matki, najważniejszej i najbliższej osoby. Choć jako nastolatka nie zawsze potrafiłam docenić urok łączącej nas relacji i nie dostrzegałam ważnej roli, jaką rodzicielka odgrywała w moim życiu, dziś już wiem, jak wiele dla mnie znaczy i ciężko mi pogodzić się ze świadomością, że któregoś dnia po prostu jej zabraknie.

  Bohaterka książki próbuje przygotować się na to, co nieuniknione. Czy to jest w ogóle możliwe? Czy można osłabić emocjonalny paraliż, wiedząc, co niedługo nas czeka? Chyba nie. Jak zapełnić tę nieszczęsną przestrzeń, którą zostawiają po sobie osoby odchodzące? Z odpowiedzią na te pytania i problemem opuszczenia w swojej książce zmaga się autorka.

  Ten „Bezmatek” to lektura bardzo wartościowa. Jedna z tych publikacji, które skłaniają do myślenia i przeżywania, ale nie ułatwiają rozmowy na opisywane tematy. Ciężko chyba powiedzieć coś sensownego. Bo i co można by powiedzieć czy napisać? Strata najbliższej osoby przynosi ze sobą ból, który rozrywa serce. I nie można mu zaradzić. Nie można go złagodzić. Intensywność tych smutnych doznań poczuć można podczas lektury.

  Ta powieść ma charakter bardzo intymny. Sam w sobie temat jest przecież bardzo osobisty, ale niektóre fragmenty są o wiele bardziej poruszające i refleksyjne. Przygotowanie matki do ostatniej drogi, wybór ubrania, wykonywanie makijażu. Bardzo mocne. Niektóre z tych wydarzeń potrzebowały więcej miejsca. I otrzymały je w postaci kartek niezapełnionych i niezapisanych. Nieco przemilczanych, bo czasami cisza oznacza więcej niż słowa.

  Choć opowieść wywarła na mnie duże wrażenie, trudno mi o niej opowiadać. Chciałabym, żebyście sami z tym tematem się zmierzyli, niezależnie od tego, w jakim jesteście teraz miejscu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mira Marcinów napisała naprawdę mocną, ale i niełatwą powieść, która z pewnością na długo ze mną pozostanie. "Bezmatek" to powieść, która intryguje, wciąga, ale także bardzo boli. Jest to bowiem niełatwa opowieść o fundamentalnych, ale ciężkich historiach z naszego życia. Bo czy śmierć najbliższej osoby - matki - może nie wywrzeć na nas żadnego wrażenia? Samo czytanie o tym sprawia, że pojawiają się we mnie takie emocje, których wcześniej w ogóle bym się po sobie nie spodziewała. Ta książka sprawia, że pojawiają się w czytelniku refleksje, które potem nie tak łatwo od niego odchodzą. Jeśli więc jesteście gotowi na tak trudną lekturę, to koniecznie po nią sięgnijcie. Warto.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dawno nie czytałam tak świetnej, wzruszającej opowieści o tym, co już za nami. Nie jestem osobą, która jakoś szczególnie łatwo się wzrusza, czy przeżywa pewne kwestie, ale są takie sprawy, które nie pozostawiają w nas nawet skrawka nieporuszonego emocjami. Ta książka nie jest jednak wzruszająca w sensie ckliwym czy sentymentalny. Nie, tutaj większą robotę robi czarny humor, który skrywa przeokropny, momentami wręcz namacalny, ból, z jakim mierzy się nasz podmiot liryczny. Jeśli więc szukacie książki, która w niebanalny sposób poruszy w Was struny, które były już dawno uśpione, koniecznie przeczytajcie tę powieść.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 10 recenzji

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Mira Marcinów
 • Wydawnictwo Czarne
 • Seria Poza serią
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 256
 • Format: 125x215 mm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381910002
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381910002
 • EAN: 9788381910002
 • Wymiary: 12.5x21.5cm
Warto zwrócić uwagę na...
eBook Bezmatek mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,12 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Bezmatek mobi epub

W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe...
eBook Historia polskiego szaleństwa. Tom 1. Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii mobi epub 0/5 Nasza cena:
46,52 zł 57,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Historia polskiego szaleństwa. Tom 1. Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii mobi epub

Książka Miry Marcinów, zawierająca antologię rodzimych teks­tów z dziedziny psychopatologii, jest pierwszą próbą stworzenia archeologii polskiego szaleństwa.Księgi polskich obłąkanych XIX stulecia nie ma. Gdyby jednak istniała, trzeba by jej szukać gdzieś pomiędzy Liber chamorum, spisem luźnych...
Zima wyd. 3 0/5 Nasza cena:
23,02 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zima wyd. 3

A gdy Heniek zjeżdża z góry, to jego przyczepka wygląda jak atak starodawnej kawalerii: barwy, proporce i furkot wśród płonących drzew jesieni, wśród czerwieni i złota naprzeciw suchego wschodniego wiatru, jak szarża lekkiej brygady, jak kłus pancernej chorągwi z chrzęstem, pobrzękiwaniem i...
Biały kruk wyd. 8 0/5 Nasza cena:
29,63 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Biały kruk wyd. 8

Ósme wydanie powieści Andrzeja Stasiuka, za którą otrzymał on nagrodę Fundacji Kultury (1994) i Fundacji im. Kościelskich (1995).Miejsce w "Białym Kruku" jest wszędzie i nigdzie. Jest to książka o przyjaźni i przemijaniu. Dołożyć trochę sentymentalizmu, dodać happy end i jest amerykański wyciskacz...
Portrecista psów 5/5 Nasza cena:
27,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Portrecista psów

Wczesne lata dwudzieste, Pomorze, pogranicze polsko-niemieckie. Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości złodziejce, paserce i morderczyni udaje się przejąć nieczynny zakład fotograficzny. Zatrudnia w nim młodego Niemca Martina, chłopaka, który ma nietypową pasję – zawodowo fotografuje psy,...
Dojczland wyd. 2 0/5 Nasza cena:
23,03 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dojczland wyd. 2

„Jest to opowieść o niełatwym losie literackiego gastarbajtera. Pełna jest celnych obserwacji, błyskotliwych refleksji oraz niewyszukanego humoru.” Autor „Osnowa fabularna tej książeczki – śmiesznej, a zarazem melancholijnej — jest prosta: od kilkunastu lat Andrzej Stasiuk jako pisarz odbywa tury...
Mury hebronu wyd. 9 0/5 Nasza cena:
26,87 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mury hebronu wyd. 9

Debiutanckie opowiadania Andrzeja Stasiuka okrzyknięte "epifaniami spod celi". Alegoryczna opowieść człowieka zamkniętego w więzieniu odtworzona z naturalistyczną dokładnością. Ruch po klaustrofobicznej przestrzeni celi, ale i własnego ciała przenosi bohatera w nowy wymiar, stając się niejako...
Mikrotyki 5/5 Nasza cena:
20,90 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mikrotyki

W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o  swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co...
Kroniki beskidzkie i światowe 0/5 Nasza cena:
26,89 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kroniki beskidzkie i światowe

"Coś tam czasem się zatliło z jednej albo drugiej, ale znikomo, jak błędny ognik. O północy byliśmy na miejscu, na zielonym rynku. Jechało się w kółko, wśród drzew, jak duktem. W gęstwinie jakieś złote światełka pełgały. I było zupełnie cicho, bo wszyscy poszli spać, pewni, że już nic się nie...
Trociny 4/5 Nasza cena:
32,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Trociny

Najnowsza powieść Krzysztofa Vargi to brawurowy pamflet na współczesność. Razem z głównym bohaterem, pięćdziesięcioletnim komiwojażerem, możemy popastwić się nad wszystkim, co na co dzień doprowadza nas do szału - pasażerami PKP, smrodem na klatce schodowej, szkoleniami integracyjnymi i modną...
Cieśniny 0/5 Nasza cena:
26,89 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cieśniny

On ? wędrowiec co rusz tracący równowagę. Oni ? przodkowie z linii tych, za których decydowały nogi, opętani niewyjaśnionym pragnieniem, by iść przed siebie. Cierpiący na dromomanię, na obłęd wędrowczy, złączeni niewidzialną nicią szaleńczego porozumienia, nieświadomie, niczym w głębokim śnie,...
Opowieści galicyjskie wyd. 8 4/5 Nasza cena:
21,99 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowieści galicyjskie wyd. 8

Nowe wydanie jednej z najbardziej znanych książek Andrzeja Stasiuka. Balladowa opowieść o Galicji, jej mieszkańcach i duchach. Na podstawie "Opowieści..." powstał film fabularny w reżyserii Dariusza Jabłońskiego (w rolach głównych: Zuzana Fialová, Jiří Macháček. Grają także m.in. Marian Dziędziel,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula