Witold Urbanowicz

Witold Urbanowicz był generałem i pilotem Wojska Polskiego. Należał do Królewskich Sił Powietrznych, a także pełnił funkcję dowódcy Dywizjonu 303.

Urbanowicz przyszedł na świat trzydziestego marca 1908 roku, a zmarł siedemnastego sierpnia 1996 roku. W 1930 roku rozpoczął Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, a trzy lata później ukończył kurs pilotażu, by później odbyć Kurs Wyższego Pilotażu w Grudziądzu. Potem przeniesiono o do lotnictwa myśliwskiego. Przez wzgląd na swoje bezkompromisowe podejście do służby zyskał przydomek "Kobra".

Sławę przyniosła Urbanowiczowi funkcja dowódcy najlepszego dywizjonu myśliwskiego Bitwy o Anglię. Był jedynym spośród Polaków, który trafił do pierwszej dziesiątki najskuteczniejszych pilotów alianckich tego starcia. Chwalono go także za doskonały ogląd sytuacji w powietrzu. Wśród odznaczeń dla polskiego pilota znalazły się: chiński Krzyż Lotniczy, amerykański Medal Lotniczy, brytyjski Zaszczytny Krzyż Lotniczy, otrzymany trzykrotnie Medal Lotniczy, Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyż Walecznych "za czyny męstwa i odwagi wykazane w wojnie rozpoczętej 1 września 1939 roku".

Urbanowicz był autorem kilku książek, w których opisał swoje wspomnienia z wojny. Wśród nich znalazły się "Początek jutra", "Ogień nad Chinami" oraz "Świt zwycięstwa". Wszystkie one zostały zawarte w publikacji "As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303". Można w niej przeczytać o tym, co działo się w trakcie bitwy o Anglię, a także inne podniebne walki, w których uczestniczył.